5 نکته کلیدی برای دیزاین اتاق خواب کوچک + معرفی ایده ها و تصاویر کاربردی!

2
2694
تبلیغات

به فکر دکوراسیون اتاق خواب کوچک خودتان یا فرزندتان هستید؟

یا می خواهید اصول چیدمان اتاق خواب کوچک را بدانید؟

حتما در جواب سوالات بالا، بارها شنیده اید که باید دیزاین اتاق خواب کوچک را با رنگ آمیزی روشن دیوارها انجام دهیم و گوشه ای از اتاق آینه بگذاریم. اما تنها این ها کافی نیست!

در واقع برای این که در چنین فضای کوچکی یک طراحی اصولی داشته باشید، باید به فکر مبلمان چند منظوره و کمجا باشید، از فضای عمودی اتاق به خوبی استفاده کنید، فضای رفت آمد را با چیدمان مناسب ایجاد کنید و با اشتباهات ناخواسته، محیط را دلگیر و کوچکتر جلوه ندهید.

خب این نکات را چگونه باید در طراحی داخلی اتاق خواب کوچک پیاده کنیم؟

توجه داشته باشید که برای آموزش این اصول و نکات، در ادامه ایده های کاربردی را به همراه تصاویر اتاق های کوچک معرفی کرده ام تا به کمک آن ها بتوانید از فضای محدود اتاقتان به خوبی استفاده کنید. پس با من همراه باشید. 

دیزاین و دکوراسیون اتاق خواب کوچک

همچنین می توانید برخی از نکات دکوراسیون اتاق کوچک را در ویدئو زیر تماشا کنید و در ادامه نکات کلیدی را در بخش متنی مطالعه کنید:


فهرست دسته بندی:

اتاق خواب کوچک را چگونه بچینیم و دکور کنیم؟

گالری تصاویر

اتاق خواب کوچک را چگونه بچینیم و دکور کنیم؟

1. از مبلمان چند منظوره استفاده کنید!

مطمئنا تخت خواب عضو جدانشدنی اتاق خوابتان است. اما به غیر از تخت، به چه مبلمان دیگری نیاز دارید؟ میز تحریر، میز آرایش، کمد، پاتختی، مبل یا همه آن ها؟

همان طور که می دانید فضای محدود اتاق های کوچک، دستتان را در استفاده مبلمان بالا که به آن ها نیاز دارید، می بندد. برای رفع این مشکل، یکی از ایده هایی که می خواهم معرفی کنم، استفاده از مبلمان چند منظوره است.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با تخت خواب تاشو چند منظوره میز تحریر شو سفید

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با میز آرایش چند منظوره و میز تحریر چوبی

تصور کنید بعد از مطالعه کتاب و انجام کارهایتان روی میز تحریر، بتوانید آن را تبدیل به تخت خواب کنید. یا در حالت دیگر، میز تحریرتان را در مواقع نیاز به عنوان میز آرایش استفاده کنید.

توجه داشته باشید که شما با خرید این نوع مبلمان، با یک تیر دو نشان می زنید و از یک فضا برای چندین کار مختلف می توانید استفاده کنید.

2. فضای عمودی بلا استفاده را فراموش نکنید!

زیر تخت، بالای تخت، بالای میز تحریر و میز آرایش! تمام این ها فضاهایی هستند که غالبا آن ها را نادیده می گیریم. در صورتی که یک فضای ایده آل برای چیدمان وسایل و دکوریجات در اتاق خواب کوچکتان به حساب می آیند و با ایده های زیر می توانید آن ها را به یک فضای مفید تبدیل کنید.

– تخت کشودار و جک دار:

اگر تخت خواب دارید، می توانید وسایل و اثاثیه ای که کمتر به آن ها نیاز دارید را زیر تخت بچینید. البته پیشنهاد من این است که از نظم دهنده و باکس های مخصوص برای چیدمان استفاده کنید تا چیدمان مرتب و منظمی داشته باشید.

اما اگر فکر خرید تخت یا تعویض آن هستید، تخت های کشودار یا جک دار، گزینه هایی هستند که می توانید آن ها را مدنظر داشته باشید.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک دونفره با تخت خواب جک دار چوبی سفید

مدل های تخت کشو دار - خرید و قیمت تخت خواب کشودار یک نفره و دو نفره!

– ست تخت دو طبقه و میز تحریر:

یکی از ایده های فوق العاده برای اتاق خواب نوجوان و کودک، خرید ست تخت دو طبقه و میز تحریر است. در واقع این مدل مبلمان، میز تحریری است که بالای آن، تخت یک نفره طراحی شده است.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک نوجوان با ست تخت دو طبقه با میز تحریر سفید

– شلف و قفسه های دیواری:

ایده دیگر این است که بالای تخت، میز تحریر یا میز آرایش، شلف و قفسه های دیواری نصب کنید و وسایل و دکوریجات را روی آن ها چیدمان کنید.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک نوجوان با شلف دیواری کنجی چوبی سفید

3. به فضای رفت و آمد دقت داشته باشید!

دقت داشته باشید که در اتاق خواب های کوچک، این احتمال بسیار است که فضای کافی برای رفت و آمد نداشته باشید و یا درب ها و کشوها به خاطر چیدمان مبلمان دیگر، تا انتها باز نشود.

یادتان باشد که این مشکلات، ریشه در نداشتن طرح پلان چیدمان مبلمان دارد. برای این کار شما باید قبل از دکوراسیون و خرید مبلمان، پلان چیدمان اتاق خواب را با مقیاس مشخص با نرم افزار و یا روی کاغذ شطرنجی بکشید و در آن نکات زیر را در نظر داشته باشید:

– فاصله 60 سانتیمتری بین مبلمان ایجاد کنید:

در حالت اصولی فاصله بین مبلمان اتاق خواب باید حداقل 50 یا 60 سانتیمتر باشد تا به آسانی و بدون دردسر بین آن ها بتوانید حرکت کنید.

توجه داشته باشید که چنین قانونی، احتمالا شما را مجبور خواهد کرد تا تخت خواب را کنج اتاق قرار دهید. چرا که اگر تخت در مرکز دیوار فضای کوچک باشد، فضای کافی رفت و آمد در دو طرف آن ممکن است ایجاد نشود.

چیدمان اتاق خواب کوچک با قرار دادن تخت دو نفره در کنج دیوار

همچنین باید فکر مبلمان کمجا باشید. مثلا به جای دراور با عمق 45 سانتیمتر، دراور با عمق 30 سانتیمتر و به جای تخت دو نفره عرض 160، تخت با عرض 140 بخرید.

– مانع باز شدن درب اتاق و کمد نشوید:

چیدمان یا ابعاد تخت خواب و دیگر اثاثیه به هیچ وجه نباید به گونه ای باشد که در اتاق و کمد دیواری و اتاق و کشوها به آن برخورد کند. پس حتما حالت های مختلف را تست کنید تا به بهترین نوع چیدمان برسید.

چیدمان اتاق خواب کوچک با در نظر گرفتن باز و بسته شدن درب اتاق و کمد دیواری

– درب ریلی کمد دیواری:

برای این که ریسک برخورد درب کمد دیواری با مبلمان دیگر از بین برود، بهتر است که به جای نوع لولایی، آن را به نوع ریلی سفارش دهید. البته این امکان نیز وجود دارد که درب لولایی قدیمی را به نوع ریلی تغییر دهید.

– میزهای کنجی:

در اتاق های کوچک این احتمال وجود دارد که با قرار دادن میز آرایش و میز تحریر معمولی، فضایی برای رفت و آمد و قرار دادن صندلی نداشته باشید.

در این حالت یکی از ایده ها این است که فضای کنج دیوارها را برای چیدمان آن ها در نظر بگیرید. چون کنج اتاق محل رفت و آمد نیست و می توانید با میزهایی که طراحی کنجی دارند، از آن به خوبی استفاده کنید.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با چیدمان میز آرایش کنجی

– میزهای دیواری:

مزیت میزهای دیواری این است که از فضای زیر آن ها برای قرار دادن صندلی می توانید استفاده کنید. همچنین کشو این میزها در ارتفاع بالا قرار دارد و برای باز و بسته کردنشان، محدودیت فضایی کمتری خواهید داشت.

4. رویکرد مینیمال و مدرن داشته باشید!

بد نیست بدانید که یکی از ویژگی های اصلی سبک های مدرن و مینیمال، پرهیز از جزئیات غیر ضروری در فضا است. مطمئنا این ویژگی، یکی از ایده های خوب برای اتاق خواب کوچک است.

پس فکر قرار دادن وسایل و اثاثیه غیر ضروری را از سرتان بیرون کنید و آن هایی که بهشان نیاز ندارید را درون کمد و کشوها بگذارید.

در واقع هر چه محیط فضای کوچک، مرتب و منظم تر باشد، بودن در این فضا برایتان آسان تر و دلپذیرتر است.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک دو نفره مدرن

نکته: حتی این جزئیات را در خرید مبلمان و اکسسوری ها نیز می توانید در نظر داشته باشید. برای مثال از تاج و چهارچوب تخت صرف نظر کنید و سراغ خرید تخت های باکس هتلی بروید و یا برای نورپردازی، چراغ های توکار سقفی بخرید.

قیمت و خرید مدل های تخت باکس هتلی ساده و جکدار

5. با اشتباهاتی فضا را کوچک تر جلوه ندهید!

حتما می دانید در اتاق های کوچک دیوارها بسیار بهم نزدیکند. این مسئله می تواند که به مرور زمان حس سنگینی درونتان ایجاد کند و عرصه بهتان تنگ شود. پس برای این که این فضا برایتان غیر قابل تحمل تر نشود، نکات زیر را رعایت کنید:

– مراقب رنگ های تیره باشید:

این که تمام دیوارهای اتاق تیره باشد، محیط را دنج می کند. اما این نوع رنگ آمیزی در اتاق کوچک، فضای آن را دلگیر می کند.

در واقع می توانید به جای رنگ های تیره، با رنگ های روشن فضای کوچک را دلبازتر جلوه دهید. یا دیوار پشت تاج تخت را تیره تر از دیوارهای کناری رنگ کنید تا به فضا عمق داده شود.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با دیوار تاکیدی آبی تیره برای عمق دادن به فضا

مطلب مرتبط: انتخاب رنگ اتاق خواب | مناسب ترین رنگ برای اتاق خواب کدام است؟

– انتخاب مناسب طرح و پترن کاغذ دیواری:

از نظر من، کاغذ دیواری ایده مناسبی برای فضاهای کوچک نیست. اما اگر علاقه به استفاده کاغذ دیواری دارید، پیشنهاد می کنم که طرح های بزرگ و جسورانه را انتخاب نکنید. چرا که پترن های بزرگ، نزدیک تر از آن چه که هستند، جلوه می کنند.

در واقع بهتر است سراغ طرح های کوچک و محو بروید تا فاصله آن ها دورتر به نظر برسد و فضا بیش از حد شلوغ نشود.

نکته: البته به جای کاغذ دیواری، از پوستر سه بعدی هم می توانید استفاده کنید. تنها یادتان باشد که طرح این پوستر باید به گونه ای باشد که به فضا عمق داده شود.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با پوستر دیواری تیره مشکی طرح شهر مدرن

مطلب مرتبط: چه کاغذ دیواری مناسب برای فضاهای کوچک است؟

– استفاده از آینه بزرگ:

آینه کوچک تاثیر آنچنانی در بزرگ تر جلوه دادن اتاق ندارد، پس آن را به صورتی به کار ببرید که سطح بزرگی را پوشش دهد.

همچنین محل قرار دادن آینه را نیز هدفمند انتخاب کنید، مثلا آینه را روبروی پنجره بگذارید تا منظره بیرون را به اتاق بیاورد و نور را منعکس کند.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک دو نفره با آینه کاری سطح یک دیوار

و در آخر…

همان طور که مطالعه کردید، برای دکوراسیون اتاق خواب کمجا، روش ها و ایده های بسیاری وجود دارد. پس بر اساس سلیقه، بودجه و نیازی که دارید، ببینید که کدام یک از ایده هایی که معرفی کردم، برایتان کاربرد دارد و به کمک آن اتاقتان را دیزاین کنید.

همچنین اگر در مورد این موضوع سوالی دارید، یا ایده ای را می شناسید که در این مطلب به آن اشاره نکردم، می توانید در انتهای صفحه یا ازطریق اینستاگرام مدیا دکور، آن را مطرح کنید.

بازگشت به فهرست

گالری تصاویر دکوراسیون اتاق خواب کوچک:

بازگشت به فهرست


مطالب مرتبط:

نکاتی که در انتخاب پارکت برای خانه های کوچک باید بدانید!

آموزش نکات و ترفندهایی برای چیدمان کمد دیواری

معرفی 8 باید و نباید برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک منزلتان!

2 دیدگاه‌ها

 1. سلام.شما توی مبحث فنگ شویی اتاق خواب گفته بودید که قرار دادن کتاب در اتاق خواب و یا قراردادن وسایل در زیر تخت کار اشتباهیه ولی الان اینجا میگید که از کتاب و فضای زیر تخت در اتاق خواب استفاده کنیم

  • سلام، ممنون که نظرتون رو برامون ارسال کردید.
   علم فنگ شویی، قوانین کلی داره که از اون در دکوراسیون هم میشه استفاده کرد. ولی ممکنه خیلی از کاربرا و خواننده های مطلب اتاق کوچک به اون اعتقادی نداشته باشن.
   اگه شما هم میخواهید اتاقتون فنگ شویی شده باشه و هم از فضای اون به خوبی استفاده کنید، قوانینی که در مطلب فنگ شویی گفته ام را رعایت کنید.
   و سعی کنید با قفسه بندی قسمت های بلا استفاده دیگر و خرید مبلمان کم جا، اتاقتون رو دکور کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید