انتخاب رنگ اتاق خواب | مناسب ترین رنگ برای اتاق خواب کدام است؟

2
6764
تبلیغات

برای اتاق خواب چه رنگی مناسب است؟

در انتخاب رنگ مناسب اتاق خواب منزلتان، تردید دارید؟

باید بگویم که شما در مسیر انتخاب رنگ برای اتاق خوابتان تنها نیستید. مطمئنا با این همه تنوع رنگی که در دکوراسیون وجود دارد، هر شخصی در انتخاب آن ها چه برای دیوار و چه برای دکوری ها و اکسسوری های اتاقش، دچار تردید و سردرگمی می شود.

دقت داشته باشید که هیچ پاسخ قطعی برای این که چه رنگی برای اتاق خواب مناسب است، وجود ندارد. در واقع جواب این سوال، به سلیقتان و نوع طراحی اتاقتان وابسته است.

این که به چه رنگ هایی علاقه دارید، چه نوع انرژی را در اتاقتان می پسندید، اتاقتان چه اندازه ای دارد و در آن چه فعالیت های دیگری می کنید، تماما در ترکیب رنگ اتاق خواب تاثیر دارد و می خواهم در مورد تمام آن ها، 9 نکته مهم را در ادامه این صفحه آموزش دهم.

البته در کنار آموزش این نکات، تصاویر و گالری از اتاق خواب های زیبا را نیز قرار داده ام تا از رنگ های استفاده شده از آن ها ایده بگیرید و اتاقتان را به خوبی دکور کنید. پس با من همراه باشید.

انتخاب رنگ اتاق خواب | مناسب ترین رنگ برای اتاق خواب کدام است

برای اینکه جدیدترین پالت های رنگی اتاق خواب را بشناسید، پیشنهاد می کنم ویدئو زیر را تماشا کنید. اما اگر می خواهید نکات انتخاب رنگ اتاق را بیاموزید، به ادامه مطلب بروید:


فهرست دسته بندی:

نکات انتخاب رنگ اتاق خواب

گالری تصاویر

9 نکته کلیدی که در انتخاب رنگ مناسب برای اتاق خواب باید بدانید:

1. به علاقه شخصیتان رجوع کنید!

تفاوتی که اتاق خواب با دیگر بخش های خانه مثل نشیمن و پذیرایی دارد، خصوصی و شخصی بودن آن است. در واقع بر خلاف هال و پذیرایی که باید دکور همه پسندی داشته باشند، شما در اتاقتان می توانید به راحتی دیزاین مورد علاقتان را پیاده کنید.

پس به درونتان رجوع کنید تا ببینید که چه رنگی را برای اتاق خوابتان بیشتر می پسندید. اگر هم بین چندین رنگ شک دارید و نمی دانید که چه جلوه ای به فضا می دهند، پیشنهاد می کنم که حتما تصاویر مجلات و وبسایت های دکوراسیون را ببینید تا از طراحی معماران داخلی ایده بگیرید.

رنگ مناسب اتاق خواب

2. اتمسفر اتاق خوابتان را مشخص کنید!

دوست دارید اتاقتان چه انرژی داشته باشد؟ آرامش بخش باشد یا بهتان انرژی بدهد؟ علاقه دارید دلباز باشد یا دنج؟

در اتاق به غیر از خوابیدن، کار و مطالعه هم دارید؟ یا در اتاق تلویزیون می بینید و گیم هم بازی می کنید؟

باید بدانید که پاسخ به سوالات بالا، در انتخاب رنگ مناسب اتاق خواب، بسیار کمکتان می کند. برای مثال اگر در اتاق بازی می کنید و فیلم میبینید، می توانید با رنگ های تیره، جلوه سینمایی به آن بدهید.

رنگ اتاق خواب تیره مدرن با دیوارهای مشکی و قهوه ای

اما رنگ های تیره به هیچ وجه برای مطالعه و کار مناسب نیست و برای چنین فضایی، باید رنگ های روشن و خنثی را انتخاب کنید.

رنگ اتاق خواب سفید و طوسی با دیوارهای آجری سفید و روتختی طوسی

3. انرژی هر رنگ را بشناسید!

بر اساس روانشناسی رنگ ها، هر رنگ انرژی خاص خودش را به محیط اتاقتان انتقال می دهد. در واقع رنگ های سرد و رنگ های خنثی معمولا آرامش بخشند و در مقابل رنگ های گرم، انرژی و شادی به محیط می دهند.

رنگ های گرم و سرد در چرخه رنگی

مطلب مرتبط: با 6 روش کاربردی ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی آشنا شوید!

نکته: توضیحات بالا، معمولا برای غالب افراد صدق می کند. اما انرژی که از رنگ ها دریافت می شود، کاملا یک بحث شخصی است. مثلا ممکن است یک نفر از رنگ قرمز که گرم است، آرامش بگیرد. پس این نکته را هم بر اساس احساس درونیتان مد نظر قرار بدهید.

4. طیف ها و تناژهای مختلف هر رنگ را در نظر بگیرید!

هر رنگ نسبت به خلوصی که دارد، طیف ها و تناژهای مختلفی دارد! توجه داشته باشید هر چه یک رنگ با سفید ترکیب شود، روشن و هر چه با سیاه ترکیب شود، تیره می شود. البته ترکیب رنگ ها تنها به سفید و مشکی محدود نیست و هر رنگی می تواند با ترکیب کمی از یک رنگ دیگر، ته مایه آن را پیدا کند.

برای مثال در اتاق زیر، سه نوع سبز مختلف استفاده شده است که هر کدام زیبایی و جلوه متفاوت و خاص خودشان را دارند. رنگ دیوار سبز با ته مایه خاکستری، رنگ شال تخت زیری سبز مایل به زرد و رنگ شال رویی آن سبز کله غازی که ته مایه آبی دارد، می باشد.

رنگ اتاق خواب سبز و صورتی با دیوارهای سبز تیره و روتختی صورتی و شال تخت سبز

5. بدانید که رنگ را برای چه سطحی از اتاق می خواهید به کار ببرید!

دقت داشته باشید که جلوه و اتمسفر اتاق خواب، به رنگ دیوارها بسیار وابسته است. چرا که دیوارها سطح عمده فضای اتاقتان را تشکیل می دهد.

پس رنگ مد نظرتان برای دیوارها را باید به طیف و تناژی انتخاب کنید که اتمسفر و جلوه مورد علاقتان را در فضا ایجاد کند.

نکته: یادتان باشد که دیوارهای تیره اتاق را دنج و صمیمی و دیوارهای روشن اتاق را دلباز می کند. برای مثال اگر به دکوراسیون آبی علاقه دارید و اتاق دلباز می خواهید، دیوارها را آبی روشن کنید و برای فضای دنج، سراغ آبی تیره بروید.

رنگ اتاق خواب آبی و قهوه ای با دیوار آبی روشن و مبلمان چوبی

رنگ اتاق خواب آبی با دیوار آبی تیره و روتختی آبی روشن

6. به جهت پنجره های اتاق توجه کنید!

این نکته ای که می خواهم آموزش دهم، برای کسانی که اتاقشان پنجره دارد و در طول روز در آن فعالیت می کنند، کاربرد دارد. توجه داشته باشید که نور خورشید، بر اتسمفر فضا و جلوه رنگ دیوارهای اتاقتان تاثیر دارد.

طبق این نکته اگر پنجره اتاقتان رو به جنوب یا غرب است، در طول روز یا هنگام غروب، نور مستقیم وارد محیط می شود. در واقع این نور دمای اتاق را بالا می برد و به رنگ دیوار ته مایه زرد می دهد.

در این حالت پیشنهاد من این است که دیوارها را به رنگ های سرد دیزاین کنید تا انرژی فضا متعادل شود و در آن حس کلافگی پیدا نکنید.

رنگ اتاق خواب سفید و آبی و زرشکی با دیوارهای سفید و روتختی آبی و بالش های زرشکی

اما در مقابل، اتاق هایی که پنجره های رو به شمال و شرق دارند، تقریبا در تمام طول روز، نور غیر مستقیم وارد آن ها می شود. در نتیجه دمای این اتاق ها نسبتا سرد است و رنگ دیوارها ته مایه آبی و خاکستری پیدا می کند.

پس در چنین شرایطی بهتر است دیوارها را به رنگ هایی که تناژ گرم دارند، نقاشی کنید.

رنگ اتاق خواب کرم قهوه ای با دیوارهای بژ و مبلمان و کفپوش چوبی

7. با ترکیب رنگ ها، تضاد و هارمونی ایجاد کنید!

ترفندی که اتاقتان را از نظر ترکیب رنگی جذاب می کند، ایجاد تضاد و هارمونی در آن است. یادتان باشد، اگر همه رنگ ها کاملا مشابه باشند، جلوه اتاقتان یکنواخت می شود و این یکنواختی با هارمونی و تضاد از بین می رود.

توجه داشته باشید که برای ایجاد هارمونی، باید رنگ هایی را به کار ببرید که طیف تیره و روشن یکدیگر باشند و یا ته مایه رنگی آن ها بهم مشابه باشد.

رنگ اتاق خواب صورتی و سفید با دیوار صورتی تیره، تخت پارچه ای صورتی و روتختی سفید

برای ایجاد تضاد هم از طیف تیره و روشن یک رنگ یا رنگ های مکمل آن می توانید استفاده کنید. برای مثال زرد یکی از رنگ های مکمل طوسی به حساب می آید و در اتاق زیر برای ایجاد تضاد، در روتختی استفاده شده است.

رنگ اتاق خواب طوسی و زرد با دیوارهای طوسی و روتختی زرد

نکته: کاربرد تضاد رنگی این است که یک عنصر بیشتر مورد توجه قرار گیرد و دیده شود. هارمونی هم بین مبلمان و اثاثیه اتاقتان انسجام ایجاد می کند تا همه آن ها جدا از هم به نظر نرسند. به این نکته هم دقت داشته باشید که در یک دکوراسیون اصولی، به طور همزمان هم هارمونی و هم تضاد دیده می شود.

8. رنگ های خنثی را فراموش نکنید!

مطمئنا هر دکوراسیون اصولی به رنگ های خنثی، مثل سفید، طوسی، مشکی و کرم نیاز دارد. در واقع این رنگ ها مثل یک بوم نقاشی خالی هستند که می توانید با رنگ ها و نقش های متنوع به آن طرح زیبایی ببخشید.

به همین علت هم است که دیوارها و مبلمان بزرگ که سطح بزرگی دارند را معمولا به رنگ های خنثی انتخاب می کنند. پس این رنگ ها را در دکوراسیون اتاق خواب فراموش نکنید.

رنگ اتاق خواب سفید و زرد و صورتی و آبی با دیوارهای سفید و تخت زرد و روتختی صورتی آبی

مطلب مرتبط: کاربرد رنگ های خنثی در دکوراسیون داخلی چیست و چگونه از آن ها استفاده کنیم؟

9. به ابعاد اتاق خواب دقت کنید!

همان طور که در نکات بالاتر اشاره کردم، رنگ دیوارها به این که اتاقتان چگونه دیده شود، تاثیر دارد. پس باید به رنگ آن ها در بزرگ یا کوچک تر دیده شدن اتقاقتان دقت داشته باشید.

یادتان باشد اگر قصد دارید اتاق کوچک را با رنگ دیوارها بزرگ تر جلوه دهید، یا تمام دیوارها را روشن رنگ کنید. یا دیوار مرکزی که معمولا دیوار پشت تخت است را تیره تر از دیوارهای کناری نقاشی کنید تا به فضا عمق داده شود.

رنگ اتاق خواب مشکی و سفید و کرم با دیوار تاکیدی مشکی و پرده سفدی و روتختی کرم

و در آخر…

همان طور که دیدید، هر یک از این نکاتی که آموزش دادم، در انتخاب رنگ اتاق خواب تاثیر می گذارد. پس از آن ها استفاده کنید و بهترین ترکیب رنگی را در دیزان اتاقتان به کار ببرید.

همچنین اگر سوالی دارید، می توانید آن را در انتهای این صفحه یا از طریق اینستاگرام مدیا دکور مطرح کنید تا با کمال میل به آن پاسخ دهم.

بازگشت به فهرست

گالری تصاویر رنگ های مناسب اتاق خواب:

بازگشت به فهرست

توجه: تمامی مطالب این سایت برگرفته از دانش طراحان و دکوراتور های داخلی مدیا دکور می باشد و هرگونه کپی نوشته ها بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.


مطالب مرتبط:

– نکاتی برای انتخاب کاغذ دیواری مناسب اتاق خواب که باید بدانید!

– خواب راحت شبانه با رعایت هفت نکته در دکوراسیون اتاق خواب

– چگونه از ترکیب رنگ و کاغذ دیواری در منزلمان استفاده کنیم؟

2 دیدگاه‌ها

 1. طراحی سایتتون در عین سادگی خیلی زیبا بود
  مطالب هم کامل و مفید وبدون مطالب اضافه بود
  این که از هر مطلب عکس هم گذاشته بودین عالی تر شده بود
  در کل لذت بردم از دیدن و خوندن مطالبتون 😍

  • سلام و وقت بخیر، نظر مثببتون خیلی به ما انرژی و انگیزه داد، ممنون که حستون به سایت مدیا دکور رو به اشتراک گذاشتین،
   موفق و سلامت باشید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید