آموزش نکات و ترفندهایی برای چیدمان کمد دیواری

2
15359
تبلیغات

چیدمان کمد دیواری، با توجه به حجم بالا رخت و لباسی که داخل آن وجود دارد، همیشه یکی از سخت ترین و دشوارترین کارهای خانه به حساب می آید. البته از نظر من، به غیر از تعداد زیاد پوشاک، دَر دار بودن کمد دیواری های خانه های ایرانی، علت مهم دیگری نیز برای فضای در هم ریخته و بی نظم آن است. زیرا در اجازه نمی دهد که درون کمد مشخص باشد و باعث می شود کم تر کسی، به نظم و ترتیب آن اهمیت می دهد. اما جدا از علت های بی نظمی این بخش خانه، باید به این نکته توجه کنیم که پیدا کردن و دسترسی به لباس ها در کمدی که چیدمان نامرتبی دارد، بسیار دشوار است و ممکن است به بافت آن ها آسیب بزند. بنابراین در این مطلب تصمیم گرفته ام با آموزش نکات و ترفندهایی، به شما عزیزان کمک کنم تا بدون نیاز به طراحی مجدد طبقات کمد دیواریتان، بتوانید لباس هایتان را منظم و مرتب و با کم ترین هزینه ممکن، داخل کمد دیواری اتاقتان بچینید.

چیدمان کمد دیواری

آموزش 4 مرحله برای چیدمان کمد دیواری

توجه داشته باشید، برای داشتن کمد دیواری منظم و مرتب، حتما نباید هزینه بالایی را صرف طراحی و اجرا مجدد آن کنید. در واقع شما می توانید با کنار گذاشتن لباس های غیر ضروری و با استفاده از وسایل نظم دهنده، از فضای کمد دیواری که در حال حاضر دارید، به بیشترین حد ممکن استفاده کنید که در ادامه در 4 مرحله توضیحشان خواهم داد.

1. مرحله اول برای چیدمان کمد دیواری: ابتدا تمامی پوشاک را خارج کنید

ابتدا تمامی پوشاک و وسایل داخل کمد دیواری را از آن خارج کنید. سپس سطوح تمامی طبقات، آویزهای لباس و رگال را گَردگیری و تمیز کنید تا هنگام چیدمان، لباس ها کثیف نشوند.

چیدمان کمد دیواری

2. مرحله دوم برای چیدمان کمد دیواری: لباس هایی که نیاز ندارید را کنار بگذارید

یکی از مهم ترین مشکلاتی که اغلب ما با کمد دیواری خانه ها داریم، فضای محدود آن است. بنابراین بهتر است پوشاکی که به آن ها نیاز ندارید را جدا کنید تا برای چیدمان باقی لباس ها، فضای مناسبی فراهم شود. پس اگر لباس های با کیفیتی دارید که مدت ها است به هر دلیلی از آن ها استفاده نمی کنید و قصد پوشیدنشان را هم ندارید، بفروشید و یا اهدا کنید. همچنین پوشاکی که از عمر آن ها گذشته است را نیز را دور بریزید تا فضای مناسبی برای چیدمان داخل کمد، به وجود آید.

چیدمان کمد دیواری

3. مرحله سوم برای چیدمان کمد دیواری: لباس های مخصوص فصول گرم و سرد سال را از یکدیگر جدا کنید

حالا زمان این است که لباس های مخصوص فصول گرم و سرد سال را از یکدیگر جدا کنید و آن دسته ای که در فصل حاضر به آن نیاز ندارید را در چمدان، کیسه های پلاستیکی و یا وَکیوم لباس بگذارید. سپس آن ها را زیر تخت، انباری و یا طبقات بالا کمد دیواری قرار دهید.

چیدمان کمد دیواری

چیدمان کمد دیواری

نکته: قبل از گذاشتن لباس ها در چمدان، بهتر است آن ها را بشویید و بعد از خشک شدن کامل، درون آن بگذارید.

باکس نظم دهنده مدل 24-01

جعبه نظم دهنده فوفل 

4. مرحله چهارم برای چیدمان کمد دیواری: لباس ها را بر اساس نوعشان گروه بندی کنید

در این مرحله باید لباس های مورد نیازتان را داخل کمد دیواری چیدمان کنید. اما برای این که داخل آن نظم و ترتیب مشخصی داشته باشد و همیشه بدانید که هر لباس باید در کدام بخش از کمد قرار گیرد، بهتر است تمامی پوشاک را بر اساس نوعشان گروه بندی کنید. سپس با توجه به نکاتی که در ادامه در اختیارتان می گذارم، هر یک از گروه ها را در بخش مناسبی از کمد قرار دهید تا به بافت پارچه آسیبی وارد نشود و تغییر شکل پیدا نکنند.

چیدمان کمد دیواری

– چیدمان بلوز و تی شرت در کمد دیواری

تا کردن بلوز، باعث چروک شدن آن می شود. بنابراین بهتر است آن ها را به وسیله آویزهای چوبی، از رگال کمد دیواری آویزان کنید. توجه داشته باشید برای پیدا کردن راحت تر بلوزها، ابتدا آن ها را بر اساس رنگ و سپس بر اساس اندازه چیدمان کنید.

چیدمان بلوز کمد دیواری

اما بر خلاف بلوز، باید تی شرت ها را تا کرد و در یکی از بخش های کمد دیواری روی هم قرار داد تا تغییر شکل ندهند.

چیدمان تی شرت در کمد دیواری

البته برای راحتی کار شما، صفحات پلاستیکی نظم دهنده ای تولید شده است که می توان به وسیله آن ها، تی شرت ها را روی هم قرار داد و بدون بر هم ریختن نظمشان، آن ها را برداشت.

استفاده از نظم دهنده برای چیدمان لباس

استفاده از نظم دهنده برای چیدمان لباس

 نظم دهنده لباس هلگا مدل آیدا

همچنین می توانید از فضای زیر لباس های آویزان شده در کمد دیواری، برای قرار دادن کشوهای پلاستیکی استفاده کنید و تی شرت ها را درون آن ها بچینید.

کشوهای پلاستیکی در کمد دیواری

 فایل کشویی لیمون مدل A01

فایل کشویی مدل نگین دار1512

اما ناگفته نماند که برای قرار دادن تی شرت در کشو، باید آن ها را به روش زیر تا کرد و به صورت عمودی در کشو قرار داد تا پیدا کردنشان آسان باشد.

نحوه تا کردن تی شرت

چیدمان تی شرت در کشو

– چیدمان لباس های بلند زنانه در کمد دیواری

چیدمان لباس های بلند زنانه در کمد دیواری، به وزنی که دارند، بستگی دارد. توجه داشته باشید که نوع سبک این لباس ها را می توان آویزان کرد و روی رگال قرار داد تا چروک نشوند. همچنین بهتر است همانند بلوز، لباس های بلند زنانه را به ترتیب رنگ و اندازه طولشان چید تا به آسانی پیدا شوند.

چیدمان لباس زنانه در کمد دیواری

اما آویزان کردن لباس های بلند زنانه سنگین، لباس های ماکسی که بند نازک و انعطاف پذیری دارند و لباس های زنانه ای که از الیاف اسپاندِکس بافته شده اند، باعث تغییر شکل و فرم آن ها می شود. بنابراین آن ها را با دقت تا کنید و در یکی از طبقات کمد دیواری و یا کشوها قرار دهید.

– چیدمان لباس های بافتنی در کمد دیواری

اگر بافتنی ها را آویزان کنید، وزن سنگین آن ها باعث خواهد شد که از قسمت شانه ها، لباس تغییر شکل دهد. بنابراین آن ها را تا کنید و در طبقه ای از کمد دیواری، روی هم بچینید.

چیدمان بافتنی در کمد دیواری

اما اگر کمد دیواری اتاقتان طبقه های زیادی ندارد، می توانید مانند عکس زیر، قفسه های پارچه ای را خریداری و از رگال آویزان کنید و بافتنی ها را داخل آن بچینید.

قفسه پارچه ای در کمد دیواری

نظم دهنده مدل org6_Doorless

باکس نظم دهنده مدل storage مجموعه 3 عددی

همچنین همانند تی شرت، بافتنی ها را می توانید در کشوهای پلاستیکی بگذارید.

چیدمان بافتنی در کشو پلاستیکی

– چیدمان شلوارهای جین در کمد دیواری

اگر قسمت رگال کمد دیواری اتاقتان فضای زیادی دارد، شلوارهای جین را آویزان کنید تا به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشید و پیدایشان کنید. برای آویزان کردن جین، همانند عکس زیر، آن را از وسط تا کنید و در آویز لباس قرار دهید. همچنین می توانید به آن گیره بزنید تا از آویز سر نخورد.

چیدمان شلوار جین در کمد دیواری

اما اگر فضای کافی برای آویزان کردن ندارید، آن ها را تا کنید و در طبقه ای از کمد دیواری قرار دهید.

چیدمان شلوار لی در کمد دیواری

همچنین می توانید آن ها را همان طور که در عکس زیر می بینید، به صورت عمودی در کشوهای پلاستیکی کمد دیواری قرار دهید.

چیدمان شلوار جین در کشو

– چیدمان شلوارهای پارچه ای، دامن و پیراهن در کمد دیواری

همان طور که می دانید برای جلوگیری از چروک شدن پیراهن، آن ها را باید از رگال کمد دیواری آویزان کرد. هنگام آویزان کردن بهتر است تمامی دکمه های پیراهن را ببندید تا فرم خود را حفظ کنند و آن ها را به ترتیب رنگ چیدمان کنید تا پیدا کردنشان آسان باشد.

چیدمان پیراهن در کمد دیواری

شلوارهای پارچه ای و دامن ها نیز باید آویزان شوند. بنابراین آن ها را به صورتی بر روی آویز لباس قرار دهید که تعادل وزن در دو طرف بر قرار باشد و یا به آن ها گیره وصل کنید تا سُر نخورند.

چیدمان شلوار در کمد دیواری

اما روش دیگر برای آویزان کردن شلوارهای پارچه ای و دامن ها، آویزان کردنشان از قسمت کمر، به وسیله آویزهای لباسِ گیره دار است.

آویزان کردن شلوار پارچه ای

چیدمان دامن در کمد دیواری

البته اگر شلوار و دامنی را در محیط های غیر رسمی می پوشید، می توانید آن ها را تا کنید و در قفسه ای از کمد دیواری و کشو پلاستیکی بگذارید.

– چیدمان کیف، کلاه، روسری و کمربند در کمد دیواری

شما می توانید از سطح خالی پشت درب و یا دیوار کمد استفاده کنید و با نصب کردن رخت آویز دیواری و یا قلاب های چسبی روی آن ها، روسری، کلاه، کیف و کمربندها را از آن ها آویزان کنید.

چیدمان پشت درب کمد دیواری

چیدمان پشت درب کمد دیواری

آویز لباس کد 00987

همچنین می توانید پشت درب کمد دیواری، از آویز پشت دری استفاده کنید و شال و روسری و کمربندهایتان را درون بخش های آن قرار دهید.

آویز پشت دری کمد دیواری

ارگانایزر کد 3088

آویزهای چرخان نیز یکی از نظم دهنده های مناسب برای آویزان کردن کروات، شال و روسری از رگال کمد دیواری می باشد.

آویزهای چرخان برای چیدمان کمد دیواری

آویز کمربند ایرسا مدل چرخان

البته می توانید مانند عکس زیر، خلاقیت به خرج دهید و چندین شال و روسری را به رخت آویز گره بزنید و در کمد دیواری قرار می دهید.

چیدمان شال در کمد دیواری

ناگفته نماند استفاده از جدا کننده یا تقسیم کننده های کشو، نیز برای قرار دادن روسری و کمربندها بسیار مناسب است، زیرا به چیدمانشان نظم می دهد و دسترسی به آن ها را آسان می کند.

چیدمان کمربند در کشو

چیدمان روسری در کشو

نظم دهنده کاجین مدل H109

نظم دهنده کشو مدل sdr333 مجموعه 3 عددی

– چیدمان کفش در کمد دیواری

توجه داشته باشید برای چیدمان کفش در کمد دیواری، به هیچ وجه نباید آن ها را روی هم قرار داد تا سطحشان خراشیده نشود و شکلشان تغییر نکند. بنابراین آن ها را درون جعبه کفش قرار دهید و در یکی از طبقات کمد، روی هم بچینید. البته برای اینکه در هنگام پیدا کردن کفش مورد نظرتان، مجبور نشوید تمام جعبه ها را باز کنید، بهتر است مشخصات کفش را با برچسب روی جعبه بچسبانید.

چیدمان کفش در کمد دیواری

همچنین می توانید مانند عکس زیر، باکس های کفش طلقی را خریداری کنید تا درون آن، مشخص باشد.

چیدمان کفش در کمد دیواری

نگهدارنده و نظم دهنده کفش مدل SH202 بسته 2 عددی

نظم دهنده جواهرات تک سبد مدل ORG76

نکته: بهتر است یک چهارپایه مخصوص برای کمد دیواری خریداری کنید تا به طبقات بالای آن به آسانی دسترسی داشته باشید.

نکته: جلو و وسط کمد دیواری را برای قرار دادن لباس هایی که بیشتر می پوشید، اختصاص دهید. برای مثال پیراهن و شلوراهای که در محیط کاری می پوشید را در رگال و قفسه های پایین تر چیدمان کنید تا برای دسترسی به آن ها، دردسر نداشته باشید.

نکته: هر ماه و یا هر دو ماه یک بار، چیدمان کمد دیواری را چک کنید تا همه چیز در جای خود قرار داشته باشد. همچنین بهتر است قبل از عید نوروز و اوایل پاییز، کمد دیواری را مجددا چیدمان کنید، زیرا در این مواقع، نوع لباس هایی که می پوشید، تغییر پیدا می کند.

همان طور که مطالعه کردید، در این مطلب سعی کردم با ارائه نکات و ترفندهای کاربردی، شما را یاری کنم تا با حداقل هزینه ممکن، کمد دیواری اتاقتان را نظم و ترتیب دهید. همچنین اگر همانند لباس هایتان، برای چیدمان وسایل آشپزخانه نیاز به راهنمایی دارید، پیشنهاد می کنم که مطلب ما را در مورد چیدمان ظروف کابینت آشپزخانه را نیز مطالعه کنید.


توجه: تمامی مطالب این سایت برگرفته از دانش طراحان و دکوراتور های داخلی مدیا دکور می باشد و هرگونه کپی بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید