یین و یانگ چیست؟ به زبان ساده با مفهوم و کاربرد یین یانگ آشنا شوید!

0
25601
تبلیغات

یین (Yin)، به معنی در بسته، تاریکی و سمت شمالی کوه و یانگ (Yang)، به معنی بلندی، روشنایی و سمت جنوبی کوه می باشد.

این ها تعاریفی است که قدیمی ترین لغت نامه چینی (شئوون جیزی)، برای یین و یانگ به کار برده است. البته مردمان چین باستان به بخش سایه دار دامنه کوه، یین و به بخش روشن دامنه کوه، یانگ نیز می گفتند.

خب از تعاریف بالا چه چیزی دستگیرتان شد؟

این که یین و یانگ با یکدیگر متضادند، درسته؟ اما این تضاد به این معنی نیست که این دو از هم جدا هستند. در واقع وجود یین و یانگ به یکدیگر بستگی دارد و به هم مرتبطند. مثل تضاد سایه و روشنایی که اگر نوری وجود نداشته باشد، سایه ای هم وجود نخواهد داشت.

باید بدانید که همین مفهوم بود که جرقه پیدایش نظریه یین یانگ را بیش از 3000 سال پیش زد و تا به حال توسط مکتب هایی مثل تائوئیسم و کنفوسیوس و فیلسوفان مختلف، کامل شده است.

توجه داشته باشید که در حال حاضر این تئوری در فال گیری، هنرهای رزمی، طب سنتی چینی، معماری و فنگ شویی کاربرد دارد و هدف آن ایجاد تعادل بین یین و یانگ است.

اما اصلا تئوری یین و یانگ به زبان ساده چیست؟ چه تاریخچه ای دارد؟ و چگونه باید تعادل را بین آن ها ایجاد کنیم؟

با من در ادامه همراه باشید، تا پاسخ تمامی این سوالات را با هم بررسی کنیم.

یین و یانگ چیست؟ به زبان ساده با مفهوم و کاربرد یین یانگ آشنا شوید

تاریخچه، مفهوم، قواعد، تعادل و نماد در تئوری یین یانگ:

1. تاریخچه:

در طول تاریخ، مفاهیم و فلسفه های مختلفی برای یین و یانگ وجود داشته است، از جمله این که:

– واکنش و تعامل بین یین و یانگ باعث به وجود آمدن جهان شده است

– تغییرات فصل ها و چرخه شبانه روز به علت تغییر در این دو انرژی است

– 5 عنصر آب، آتش، فلز، خاک و چوب که عناصر اصلی جهان هستند، تحت هدایت یین و یانگ کنترل می شود (نظریه فیلسوف برجسته مکتب یین یانگ، زو یان (Zou Yan))

یین و یانگ ماه و خورشید

اما اگر بخواهیم ریشه پیدایش معنایی و مفهومی یین و یانگ را پیدا کنیم، باید به نقش روی استخوان شانه حیوانات و لاک لاک پشت های کشف شده در چین، که مربوط به 14 قرن قبل از میلاد است، برگردیم.

باید بدانید که روی این کتیبه ها، تغییرات آب و هوایی مثل حرکت خورشید که روز و شب را پدید می آورد، نقش بسته است. در واقع مردمان آن زمان، زندگی کشاورزان و دهقانان را به ما نشان داده اند که در طول روز مشغول فعالیت و تلاش بودند و هنگام شب به استراحت می پرداختند.

همین مفهوم اولیه که نوع فعالیت زندگی روزمره مردم در طول روز و شب را نشان می دهد، باعث ایجاد نظریه یین و یانگ شده است. در این نظریه یین نماد شب، تاریکی و استراحت و یانگ نماد روز، روشنایی و فعالیت است.

2. مفهوم و تعریف نظریه:

طبق نظریه یین و یانگ، همه پدیده ها و موجودات در جهان، چه جانداران و چه غیر جانداران، از 2 نیروی اصلی، یعنی یین و یانگ تشکیل شده اند. این دو نیرو در عین حال که با هم تضاد دارند، وجودشان کاملا به یکدیگر وابسته و مرتبط است.

به این معنی که اگر یین نباشد، یانگی هم وجود ندارد. همان طور که اگر زنی نباشد، مردی وجود نخواهد داشت و یا اگر ندانیم گرما چیست، سرما هم برایمان معنی ندارد.

یین و یانگ گرما و سرما

اما هدف این تئوری چیست؟

هدف از شناخت یین و یانگ این است که در بین آن ها تعادل ایجاد کنیم. در واقع طبق این نظریه، عدم تعادل بین این دو، با خود مشکلات و دردسرهای مختلفی همراه دارد. مثلا ممکن است که در بدنتان احساس ضعف و خستگی کنید و یا خوابی بی کیفیت و کوتاهی داشته باشید.

توجه داشته باشید که این تئوری، تعادل بین یین و یانگ را در بدن انسان (طب سنتی چینی) و بین انسان و محیط اطراف و طبیعت (فنگ شویی) مورد بررسی قرار می دهد.

3. پدیده های جهان از نظر یین یا یانگ بودن:

باید بدانید که از نظر خواص و ویژگی، انرژی یین مانند آب و یانگ مانند آتش است. یعنی انرژی یین منفعل، شکل پذیر و انعطاف پذیر است و در مقابل یانگ انرژی فعال و ساطع کننده ای دارد.

با این تعریف پدیده های جهان را از نظر یین یا یانگ بودن، به صورت زیر می توانیم دسته بندی کنیم:

پدیده های جهان از نظر یین و یانگ بودن

نکته: در هیچ مکتب و فلسفه ای در چین، یین و یانگ نسبت به هم برتری ندارند و به هیچ وجه نباید به آن ها به دید خیر و شر نگاه کنید.

4. قواعد و اصول نظریه:

– یین و یانگ همه چیز را شامل می شوند:

همه پدیده هایی که در جهان وجود دارد، چه غیر ملموس و چه فیزیکی، چه جاندار و چه غیر جاندار، از یین و یانگ هستند.

– یین و یانگ بدون هم وجود نخواهند داشت:

مثل سایه و روشنایی، روز و شب، مرد و زن، بلندی و کوتاهی که بدون هم معنایی ندارند.

– بین یین و یانگ باید تعادل ایجاد شود:

در ایده آل ترین حالت، در زمان و موقعیت مناسب، بین یین و یانگ باید تعادل وجود داشته باشد.

 – یین یا یانگ هیچ وقت ثابت نیستند:

تعادل بین یین و یانگ همیشه تغییر می کند و به یکدیگر تبدیل می شوند. هیچ نقطه زمانی وجود ندارد که آن ها ثابت باشند. مثل زمان طلوع آفتاب تا غروب آفتاب که میزان تابش نور خورشید تغییر می کند و روز (یانگ) تبدیل به شب (یین) می شود.

– عوامل خارجی می توانند که تعادل را بر هم زنند:

زمانی که به تعادل در این دو رسیده باشیم، عامل خارجی می تواند که آن را تخریب کند. مثل فضای اتاق خوابی که غرق در سکوت و آرامش است و صدای ناگهانی بوق یا ترمز ماشین خیابان، این آرامش مورد نیاز را بر هم می زند.

– یین یا یانگ را می توان دوباره به سطح های زیرین یین و یانگ تقسیم کرد:

برای مثال یک ظرف آب خنک و یک ظرف یخ، هر دو یین هستند. اما اگر بخواهیم این دو را نسبت به هم از نظر دمایی مقایسه کنیم، ظرف آب خنک، یانگ و ظرف یخ، یین به حساب می آید.

5. ایجاد تعادل بین یین و یانگ:

توجه داشته باشید که 4 نوع عدم تعادل بین یین و یانگ وجود دارد: کمبود یین، وجود یین اضافی، کمبود یانگ و وجود یانگ اضافی

هر کدام از این عدم تعادل ها، مشکلات و دردسرهایی به همراه خواهند داشت. پس برای ایجاد تعادل ابتدا باید تشخیص دهید که مشکلتان به کدام یک از این 4 دسته عدم تعادلی که معرفی کردم، مرتبط است. سپس با اضافه کردن یا کم کردن یین و یانگ، تعادل مورد نیازتان را بدست آورید.

برای مثال بی خوابی را می توان به وجود یانگ اضافه در محیط اتاق خواب مرتبط کرد که به خاطر وجود تلویزیون، تلفن همراه، نور سفید یا سر و صدای خیابان که از پنجره می آید، ایجاد شده است.

در این حالت بهترین روش این است که از گوشی و تلویزیون را در اتاق خواب استفاده نکنیم، لامپ با نور زرد را جایگزین نور سفید کنیم و با نصب درزگیر یا پنجره دوجداره، مانع ورود صدا از بیرون شویم.

این جاست که نظریه یین و یانگ در فنگ شویی منزلتان کاربرد پیدا می کند.

یین و یانگ در فنگ شویی اتاق خواب

نکته: انرژی چی از یین و یانگ تشکیل شده است. از نظر علم چین باستان، هر زمان که بین این دو تعادل ایجاد شود، انرژی چی آزادانه حرکت می کند و هنگام عدم تعادل، جریان آن با مشکل روبرو می شود.

6. نماد و سمبل یین و یانگ:

سمبل یین و یانگ را به نام تایجیتو نیز می شناسند که در آن یین بخش سیاه و یانگ بخش سفید می باشد.

همان طور که در تصویر زیر می بینید، یین و یانگ به جای خط صاف، با خط منحنی S شکل از هم جدا شده اند و هنگامی که یین زیاد می شود، یانگ کاهش پیدا می کند و بالعکس. در واقع این دو موضوع نشان دهنده ارتباط معکوس این دو نیرو با هم است.

همچنین دو نقطه متضادی که درون یین و یانگ وجود دارد، به این معنی است که هیچ پدیده ای در این دنیا یین یا یانگ مطلق نیست و درون هر کدام از آن ها، نیروی متضادشان نیز وجود دارد.

سنبل یین و یانگ

و در آخر…

همان طور که مطالعه کردید، طبق این نظریه، یین و یانگ در وجود هر چیزی در این جهان وجود دارند و زمانی همه چیز به صورت ایده آل است که بین آن ها تعادل وجود داشته باشد.

اما برای رفع عدم تعادل، باید هر پدیده را از نظر یین و یانگ بودن به خوبی بشناسید و بر اساس نیازتان یین و یانگ را اضافه یا کم کنید.

پس از نکات و آموزش های این مطلب استفاده کنید و با ایجاد تعادل، هارمونی و حس خوب را به زندگیتان بیاورید.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی دارید، می توانید آن را در انتهای صفحه مطرح کنید تا با کمال میل به آن پاسخ دهم.

توجهتمامی مطالب این سایت برگرفته از دانش طراحان و دکوراتور های داخلی مدیا دکور می باشد هرگونه کپی بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.


مطالب مرتبط: 

محاسبه عدد کوا به صورت آنلاین و تفسیر آن در فنگ شویی منزلتان!

فنگ شویی رنگ ها – بررسی 10 رنگ اصلی در فنگ شویی!

نقشه باگوا چیست؟ آموزش کامل برای استفاده از نقشه فنگ شویی در منزلتان!