نکات کاربردی در انتخاب فرش مناسب برای اتاق خواب

0
2279

با توجه به سلیقه و علاقه مشترک ما ایرانی ها و فرهنگ مردم کشورمان، اغلب ما دکوراسیون هیچ یک از بخش های خانه، به خصوص دکوراسیون اتاق خواب را بدون فرش نمی توانیم تصور کنیم. همان طور که خودتان بهتر می دانید فرش مناسب اتاق خواب، جلوه ای زیبا و دوست داشتنی به فضای اتاق می دهد و محیطی دنج و صمیمی در آن به وجود می آورد. علاوه بر جلوه ظاهری این عنصر دکوری زیبا، بافت نرم فرش ها نیز باعث می شود که حس لطافت و خوشایندی را در زیر پایتان احساس کنید و همچنین عایق بودن آن ها در برابر گرما و صدا، محیطی گرم و بی سر و صدا برایتان به ارمغان می آورد تا خوابی بی درد سر و لذت بخش داشته باشید. تمام این ویژگی های مثبت، هر شخصی را ترغیب می کند که از فرش در اتاق خواب استفاده کند، اما با وجود تنوع زیاد در طرح، رنگ و بافت های متنوع فرش ها در بازار، انتخاب آن بسیار سخت و چالش برانگیز است که اغلب ما در هنگام خرید، دچار سردرگمی و تردید می شویم. بنابراین در این مقاله تصمیم گرفته ایم که با معرفی نکاتی در مورد ویژگی های مختلف فرش ها، شما را یاری کنیم تا انتخابی اصولی و مناسب داشته باشید، با ما همراه باشید.

فرش مناسب برای اتاق خواب

چه نکات و معیارهایی را در انتخاب فرش مناسب برای اتاق خوابمان باید در نظر بگیریم؟

اتاق خواب بخش خصوصی هر خانه ای است که هر فرد علاقه دارد آن را مطابق با سلیقه خود دکور و چیدمان کند. بنابراین از معیارهای تاثیر گذار در انتخاب فرش اتاق خواب، سلیقه خودتان است. به یاد داشته باشید در کنار این معیار مهم، باید ابعاد، رنگ، طرح و نوع الیاف فرش را نیز در هنگام خرید در نظر داشته باشید تا تناسب و هماهنگی بی نظیر در بین تمامی عناصر دکوراسیون اتاق خواب به وجود آید. در ادامه نکات مهمی را خواهیم گفت که در خرید و انتخاب فرش کمکتان خواهد کرد:

1. ابتدا نوع چیدمان فرش اتاق خواب و سپس اندازه آن را قبل از خرید مشخص کنید

باید بگوییم که حالت های مختلفی برای چیدمان فرش در اتاق خواب وجود دارد که هر یک از آن ها برای اندازه های خاص اتاق مناسب است. بنابراین ابتدا یکی از حالت های چیدمان فرش را که در ادامه توضیح داده ایم را انتخاب کنید. سپس با در نظر گرفتن نکاتی که می گوییم و با توجه به ابعاد اتاق خواب و تخت و محل قرار گیری هر یک از وسایل در آن، ابعاد فرش مناسب اتاق خوابتان را مشخص کنید.

– پهن کردن فرش تنها در زیر تخت خواب

از معمول ترین و پرکاربردترین روش های دکوراسیون کف اتاق خواب، پهن کردن فرش به حالتی است که تنها زیر تخت خواب و بخش مشخصی از اطراف آن را پوشش دهد که مناسب هر اندازه ای از اتاق خواب می باشد. در این روش هم می توان فرشی را انتخاب کرد که تمام زیر تخت را بپوشاند و هم فرشی را خرید که تنها دو سوم قسمت پایینی تخت را در برگیرد که تصمیم گیری در این مورد، تنها به سلیقه خودتان بستگی دارد. دقت داشته باشید که اندازه فرش در این حالت بهتر است به نحوی باشد که حداقل 30 سانتیمتر از هر سمت آن، از دو طرف تخت و پایین آن قابل دیدن باشد.

فرش زیر تخت خواب

فرش زیر تخت خواب

فرش زیر تخت خواب

فرش زیر تخت خواب

فرش زیر تخت خواب

– پهن کردن فرش در سرتاسر اتاق خواب

در نظر داشته باشید انتخاب فرشی که سطح زیادی از کف اتاق خواب را پوشش دهد، برای اتاق خواب های کوچک بسیار مناسب است. البته استفاده از این روش در اتاق های بزرگ نیز مانعی ندارد و اگر علاقه دارید می توانید آن را به کار ببرید. اما بهتر است قوانینی که می گوییم را در هنگام خرید فرش، در این حالت در نظر بگیرید. دقت داشته باشید که در اتاق خواب کوچک، هر سمت فرش با دیوار حداقل 13 سانتیمتر و در اتاق خواب بزرگ حداقل 20 سانتیمتر فاصله داشته باشد. البته ناگفته نماند در اتاق خواب های بزرگ، لبه فرش بهتر است که با پایه میز آرایش و میز کار حداقل 8 سانتیمتر نیز فاصله داشته باشد.

فرش اتاق خواب

فرش اتاق خواب

فرش اتاق خواب

فرش اتاق خواب

– پهن کردن فرش در اطراف تخت خواب

بسیاری از اتاق خواب ها دارای کفپوش بسیار زیبایی هستند که قرار دادن فرش روی آن، جلوه آن ها را از بین می برد. از طرف دیگر، بسیاری از افراد سرمای سطح آن کفپوش را هنگام صبح و در فصول سرد سال نمی توانند تحمل کنند. در این حالت پیشنهاد می کنیم که در دو طرف تخت فرش های کوچکی را پهن کنید. این فرش ها بهتر است طولی برابر با طول تخت داشته باشند و عرض آن ها به مقداری باشد که بین لبه آن با دیوار، حداقل 13 سانتی متر فاصله وجود داشته باشد. البته اگر علاقه داشته باشید، در کنار فرش های اطراف تخت نیز می توانید، فرشی در پایین تخت خواب پهن کنید.

فرش کنار تخت خواب

فرش کنار تخت خواب

فرش کنار تخت خواب

فرش کنار تخت خواب

فرش کنار تخت خواب

– استفاده از چندین فرش برای جدا کردن بخش های مختلف اتاق خواب

اگر اتاق خواب شما به قدری بزرگ است که به غیر از تخت خواب دارای فضاهای مخصوصی برای نشیمن، کار، مطالعه و آرایش نیز می باشد، بهتر است برای مشخص کردن هر یک از بخش ها، از فرش جداگانه ای استفاده کنید. دقت داشته باشید در این حالت ابعاد فرش بهتر است به اندازه ای باشد که تمامی سطح هر یک از این فضاها را پوشش دهد.

فرش اتاق خواب بزرگ

فرش اتاق خواب بزرگ

2. طرح، نقش و رنگ مناسب فرش را با توجه به ویژگی های اتاق خوابتان تعیین کنید

طرح و نقش مناسبِ فرش اتاق خواب، به سبک دکوراسیون منزلتان بستگی دارد. به صورت کلی فرش های بدون نقش و یا فرش هایی که دارای طرح و الگوهای هندسی هستند، مناسب سبک دکوراسیون مدرن و امروزی و فرش های ایرانی مناسب دکوراسیون کلاسیک می باشند.

فرش مدرن اتاق خواب

فرش مدرن اتاق خواب

فرش شرقی اتاق خواب

فرش ایرانی اتاق خواب

اما اگر دکوراسیون اتاق خواب را مطابق با هیچ سبکی انجام نداده اید، پیشنهاد می کنیم که طرح فرش را به منظور ایجاد تعادل انتخاب کنید. در این حالت اگر رو تختی، پرده و دیگر مبلمان بدون طرح و نقش هستند، از فرش طرح دار و در مقابل اگر آن ها دارای طرح و نقش هستند، بهتر است که فرش ساده و بدون الگو باشد.

فرش طرحدار اتاق خواب

فرش ساده اتاق خواب

در انتخاب رنگ فرش اتاق خواب نیز به سلیقه شخصی خود رجوع کنید. اما اگر می خواهید دکوراسیونی هماهنگ داشته باشید پیشنهاد می کنیم که رنگ آن با رنگ روتختی و پرده هماهنگ باشد.

فرش اتاق خواب


برای انتخاب رنگ مناسب اتاق خوابتان، پیشنهاد می کنم که مطلب زیر را مطالعه کنید:

– نکات لازم برای انتخاب رنگ مناسب اتاق خواب که باید بدانید!


3. در هنگام خرید فرش مناسب اتاق خواب، به الیاف آن توجه کنید

در کنار طرح و نقش های مختلف، فرش ها از الیاف متفاوت و متنوعی نیز تولید می شوند. فرش هایی با الیاف ابریشم و خز بسیار نرم و لطیف هستند و جلوه ای زیبا به اتاق خواب می دهند. البته باید بگوییم که این نوع الیاف دارای مقاومت کمی هستند و در خانه هایی که دارای حیوان خانگی هستند از بین می روند. ولی اگر حیوان خانگی ندارید، می توانید با توجه به تردد کم افراد در اتاق خواب، از این نوع فرش ها در کف اتاق استفاده کنید. در مقابل اگر به دنبال فرش های مقاومی هستید که به آسانی تمیز می شوند، فرش هایی از الیاف پلی پروپیلن و پشم، مناسب اتاق خواب شما خواهند بود.

4. به جنس کفپوش اتاق خواب در انتخاب فرش دقت کنید

یکی از گزینه های مهم دیگری که در انتخاب فرش مناسب باید در نظر داشته باشید، جنس کفپوش اتاق خواب است. دقت داشته باشید که فرش های ماشینی روی کفپوش هایی مانند سرامیک که سطح لیزی دارند به آسانی سر می خورند و برای شما درد سر ایجاد می کنند. در این حالت یا باید فرش دستباف را برای اتاق خواب خریداری کنید و یا در زیر فرش ماشینی، پدِ فرش قرار دهید تا سر نخورد.

پد زیر فرش

همچنین به عایق بودن کفپوش اتاق خواب در مقابل گرما توجه کنید. بهتر است روی کفپوش هایی که گرما را انتقال می دهند و سطح سردی دارند، مانند کف سنگی یا سرامیکی، فرش های ضخیم و خزدار پهن کرد. از سوی دیگر می توان در اتاق هایی که کفپوش عایق و سطح نسبتا گرمی دارند، فرش نازک پهن کرد.

فرش خزدار اتاق خواب

توجه: تمامی مطالب این سایت برگرفته از دانش طراحان و دکوراتور های داخلی مدیا دکور می باشد و هرگونه کپی نوشته ها بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.


مطالب مرتبط:

– دکوراسیون اتاق خواب – 9 نکته طلایی که اتاقتان را زیبا جلوه می دهد!

– راهنمای کامل برای انتخاب بهترین کفپوش اتاق خواب

– نکاتی که در انتخاب پارکت برای خانه های کوچک باید بدانید!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید