با 19 سبک دکوراسیون داخلی پرطرفدار و ویژگی آن ها آشنا شوید!

0
14196
تبلیغات

انواع سبک های دکوراسیون داخلی چه هستند؟

بیشتر از چه سبک هایی در معماری و طراحی داخلی منازل استفاده می شود؟

هر یک از این سبک ها چه ویژگی ها و خصوصیاتی دارند؟

باید بدانید که هر سبک دکوراسیون داخلی، از نظر استفاده از خطوط و شکل ها، رنگ و طرح و متریال و مصالح، قوانین و قواعد خاص خود را دارد.

همچنین برخی از آن ها به طور کامل و برخی دیگر نیز به صورت جزئی با یکدیگر تفاوت دارند و هر کدامشان حس و حال خاص خود را در فضا ایجاد می کنند.

توجه داشته باشید که دانستن ویژگی های هر یک از سبک ها به شما کمک خواهد کرد که دکوراسیون و طراحی داخلی منزلتان را منسجم، هماهنگ و زیبا کنید.

پس در ادامه مطلب با من همراه باشید تا انواع پر طرفدار آن ها را به همراه خصوصیاتشان، به شما عزیزان معرفی کنم.

سبک های دکوراسیون داخلی

انواع سبک های دکوراسیون داخلی کدامند؟

1. سبک دکوراسیون داخلی مدرن

سبک دکوراسیون داخلی مدرن، با الهام از تحولات هنر مدرنیسم، در اوایل قرن 20 به وجود آمد.

باید بدانید که این سبک بر خلاف سبک های قدیمی تر از خود، از تجمل و استفاده بیش از حد جزئیات دوری می کند و با در نظر گرفتن کارایی و کاربرد اثاثیه و وسایل خانه، فضایی ساده و به دور از در هم ریختگی ایجاد می کند.

با این تعریف اگر شما به خانه های منظم، مرتب و بدون زرق و برق علاقه دارید، سبک مدرن برای شما مناسب خواهد بود.

همچنین از ویژگی های مهم این سبک دکوراسیون می توان به استفاده از خطوط صاف و مستقیم، استفاده از مصالح و مواد طبیعی مانند چوب، فلزات، چرم و الیاف طبیعی و استفاده از پالت رنگی خنثی اشاره کرد.

سبک دکوراسیون داخلی مدرن

اگر به این سبک علاقه دارید، به روی لینک زیر کلیک کنید تا به صورت کامل با دکوراسیون مدرن آشنا شوید و ترفندهای مورد نیاز برای اجرایش را یاد بگیرید:

– دکوراسیون داخلی مدرن را کاربردی بشناسید + تصاویر دیزاین خانه های مدرن! 

2. سبک دکوراسیون داخلی مدرن اواسط قرن 20

همان طور که از نام سبک دکوراسیون داخلی مدرن اواسط قرن 20 پیداست، استفاده از این سبک در منازل، از نیمه قرن بیست میلادی و بعد از جنگ جهانی دوم رایج شده است.

سبک مدرن اواسط قرن 20، جلوه و ظاهری مدرن و امروزی دارد ولی با این حال، در آن عناصر سبک های قدیمی و سنتی نیز کاربرد دارد.

بد نیست بدانید که طراحی پلان باز در در فضاهای عمومی و مشترک خانه، ارتباط گسترده بین فضای داخلی و محیط اطراف، وضوح و کاربردی بودن و سادگی از ویژگی های اساسی سبک مدرنِ اواسط قرن 20 است.

همچنین ناگفته نماند که به طور معمول در این سبک، از رنگ های خنثی تیره به عنوان رنگ غالب و از رنگ های سرزنده و جسورانه، به عنوان رنگ دکوریجات و برخی وسایل خاص استفاده می شود.

سبک دکوراسیون داخلی مدرن اواسط قرن 20

مطلب مرتبط: نکات و ویژگی های سبک دکوراسیون مدرن اواسط قرن 20

3. سبک دکوراسیون داخلی مینیمال

استفاده از سبک دکوراسیون داخلی مینیمال، با ایجاد تحولات در هنر مینیمالیست در دهه 1960 و 1970 میلادی، در خانه ها رایج شد.

این سبک نیز همانند سبک مدرن، تکیه بر طراحی کاربردی دارد و از هر گونه شلوغی و در هم ریختگی در محیط خانه دوری می کند.

همچنین از ویژگی های دیگر سبک مینیمال می توان به سادگی در شکل و طراحی اثاثیه، پوشش و دکور ساده دیوارها، فضای مرتب، باز و پر نور خانه و دکوریجاتی با جلوه ای ساده و بدون زرق و برق اشاره کرد.

سبک دکوراسیون داخلی مینیمال

مطلب مرتبط: سبک دکوراسیون مینیمال چیست و چگونه آن را در منزلمان اجرا کنیم؟

4. سبک دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی

مانند دیگر سبک های دکوراسیون مدرن و امروزی، سبک دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی سادگی، کارایی و کاربردی بودن را درون خود به تصویر می کشد.

این سبک تحولی در طراحی فضای داخلی خانه است که در اوایل قرن 20 شکل گرفته است و همان طور که از نامش پیداست، در دهه 1950 در کشورهای دانمارک، سوئد، فنلاند، نروژ و ایسلند بسیار مورد استفاده قرار گرفت.

بد نیست بدانید استفاده از مواد طبیعی و عاری بودن از تزئینات و جزئیات اضافی از ویژگی های این سبک دکوراسیون است.

همچنین سبک اسکاندیناوی اغلب از پالت رنگی سفید و سیاه به همراه رنگ آبی و خاکستری برای ایجاد فضایی زیبا در دکوراسیون استفاده می کند.

ناگفته نماند که در این دکوراسیون استفاده از خطوط منحنی و سینوسی و نقش های ارگانیک به خوبی دیده می شود که حس راحتی را در فضای خانه ایجاد می کند.

سبک دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی

مطلب مرتبط: هشت اصل از سبک دکوراسیون اسکاندیناوی

5. سبک دکوراسیون داخلی معاصر یا کانتمپروری

همان طور که از نام سبک دکوراسیون داخلی معاصر پیداست، این سبک از وسایل و عناصری که در زمان حال وجود دارد، برای دیزاین منازل استفاده می کند.

جالب است بدانید که سبک معاصر همیشه در حال تکامل است، به این معنی که بر خلاف دیگر سبک های دکوراسیون داخلی، ویژگی های آن ممکن است در چند سال آینده تغییر کند.

در حال حاضر سبک دکوراسیون معاصر، سبکی ساده با ظرافت و زیبایی دلفریب است که طرح و نقش ها به صورت هدفمند در آن استفاده می شود.

همچنین این سبک از خطوط صاف و مستقیم و رنگ های خنثی در فضا استفاده می کند و دارای ویژگی های شبیه به دکوراسیون مدرن می باشد. به همین علت است که خیلی از افراد در تشخیص این نوع دکوراسیون و دکوراسیون مدرن دچار مشکل می شوند.

سبک دکوراسیون داخلی معاصرمطلب مرتبط: معرفی سبک دکوراسیون معاصر و ویژگی های اصلی آن

6. سبک دکوراسیون داخلی صنعتی

در سبک دکوراسیون داخلی صنعتی تلاش بر این است که اجزا و مصالحی که اغلب افراد می خواهند آن را پوشش دهند، به نمایش گذاشته شود.

به طور معمول این سبک برای دکور اتاق های زیر شیروانی، خانه های مدرن و فضاهای تبلیغاتی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

جالب است بدانید که لوله ها، ستون ها، داکت ها و اتصالات در این دکوراسیون به روی کار استفاده می شود که یک فضای کاملا صنعتی را در فضای خانه به وجود می آورد.

همچنین بر خلاف دیگر سبک های مدرن و امروزی، در دکوراسیون صنعتی ظرافتی دیده نمی شود و وسایل قدیمی و بازیافتی در دکوراسیون آن کاربرد دارد.

همان طور که در عکس زیر می بینید، در سبک صنعتی رنگ های خنثی، سطوح فلزی و چوبی به خوبی به چشم می خورد.

سبک دکوراسیون داخلی صنعتی

اگر جلوه منحصر به فرد دکوراسیون صنعتی شما را مجذوب خود کرده است، به روی لینک زیر کلیک کنید تا در مورد آن بیشتر بدانید:

– معرفی سبک دکوراسیون صنعتی و 5 ویژگی مهم آن

7. سبک دکوراسیون داخلی شهری

در سبک دکوراسیون داخلی شهری، از عناصر و دکوریجاتی استفاده می شود که حس و حال فضای شهری را در داخل خانه به وجود می آورد و به آن جلوه ای مدرن و منحصر به فرد می دهد.

سبک شهری از نظر ظاهری به سبک دکوراسیون صنعتی که قبلا آن را معرفی کردیم، بسیار شبیه است ولی به طور کلی نسبت به آن، ظرافت و زیبایی بیشتری را در خانه ایجاد می کند.

ناگفته نماند که سطوح انعکاسی و آینه ها در این سبک، نقش مهمی را اجرا می کنند که باعث می شوند، محیط خانه از آن چه که هست، بزرگ تر و روشن تر به نظر بیاید.

سبک دکوراسیون داخلی شهری

مطلب مرتبط: معرفی سبک دکوراسیون شهری و هشت ترفند برای اجرای آن

8. دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی

دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی، یکی از محبوب ترین سبک های دکوراسیون برای ایرانیان است که بسیاری از افراد، این سبک را به خاطر آرامش و راحتی غیر قابل وصف آن، در منازلشان استفاده می کنند.

بد نیست بدانید که فرش ایرانی قلب این نوع دکوراسیون است و حتما باید از آن در دیزاین خانه استفاده کرد.

همچنین در چیدمان و دکوراسیون به سبک ایرانی، اغلب مبل های کلاسیک و یا تخت های چوبی، گیلاس های شاه عباسی، ظروف سفالی، قاب های خطاطی شده، ترمه و گلیم کاربرد دارد.

البته ناگفته نماند که استفاده از رنگ قرمز لاکی در کنار رنگ آبی لاجودی نیز بسیار در این سبک به چشم می خورد.

سبک دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی

9. سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک

سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک یک سبک شیک، آرامش بخش و راحت است. این نوع دکوراسیون به روی مرتب بودن خانه تمرکز دارد و سعی می کند تا فضایی دور از شلوغی و در هم ریختگی ایجاد کند.

جالب است بدانید که سبک کلاسیک هیچگاه از مد خارج نمی شود و شما می توانید در هر دوره زمانی از آن استفاده کنید.

در سبک کلاسیک با توجه به علاقه شخصیتان می توانید از هر دو نوع مبل راحتی و رسمی در چیدمان خانه استفاده کنید.

همچنین از رنگ های پرطرفدار در این سبک می توان به رنگ های سفید، کرم، قهوه ای و زیتونی اشاره کرد. البته ناگفته نماند که رنگ های مد سال در دکوراسیون کلاسیک هیچ کاربردی ندارند.

سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک

اگر شما عاشق زیبایی بی پایان سبک کلاسیک هستید، پیشنهاد میکنم که به روی لینک زیر کلیک کنید تا بتوانید آن را در دکوراسیون منزلتان به درستی اجرا کنید:

سبک دکوراسیون کلاسیک – معرفی 8 اصل برای طراحی کلاسیک منزلتان!

10. سبک دکوراسیون داخلی فرانسوی

سبک دکوراسیون داخلی فرانسوی، سبکی لوکس و مجلل است که علاوه بر ظرافت و زیبایی، جلوه ای اشرافی نیز به خانه می دهد.

در این سبک از مبلمان تا کوچک ترین عنصرهای دکوری، همگی لوکس و گران هستند. همچنین پرده های ابریشمی، دیوار های حکاکی شده و آینه های قدی از ویژگی های بارز این سبک دکوراسیون می باشند.

مبلمان رسمی در سبک فرانسوی، دارای پشتی منحنی و چوب های حکاکی شده و مبلمان راحتی، دارای پارچه های گران قیمت هستند.

همچنین پالت رنگی مخصوص این سبک شامل رنگ های خنثی مانند سفید، نباتی، خاکستری و رنگ های مکمل یاسی، سبز، آبی و نقره ای می باشد.

سبک دکوراسیون داخلی فرانسوی

مطلب مرتبط: با دکوراسیون فرانسوی، خانه ای مجلل و اشرافی خواهید داشت

11. سبک دکوراسیون داخلی انتقالی یا ترنزیشنال

سبک دکوراسیون داخلی انتقالیف ترکیبی بسیار دوست داشتنی از دو سبک دکوراسیون مدرن و سنتی می باشد.

شاید این دو سبک دکوراسیون بسیار با یکدیگر تفاوت داشته باشند ولی طراحان داخلی به یک روش هوشمندانه دست یافته اند که این دو سبک را به بهترین شکل در یک فضا نمایش دهند.

در سبک دکوراسیون انتقالی از مبل های راحتی، بزرگ و منحنی شکل که دارای ساختاری محکم هستند، استفاده می شود که این موضوع از ویژگی های سبک سنتی می باشد.

همچنین استفاده کردن از خطوط صاف و مستقیم و دوری از تزئینات پر زرق و برق در دیگر بخش های خانه، از ویژگی های سبک مدرن در این نوع دکوراسیون است.

پالت رنگی در سبک دکوراسیون انتقالی اغلب شامل رنگ های خنثی و تک رنگ است که برای دیوارها، سقف، کف و اسباب و اثاثیه انتخاب می شود.

همچنین به یاد داشته باشید، رنگ خنثی موجود در زمینه این نوع خانه ها، گزینه بسیار مناسبی برای به نمایش گذاشتن دکوریجات رنگارنگ است.

سبک دکوراسیون داخلی انتقالی

مطلب مرتبط: ویژگی های مهم سبک دکوراسیون انتقالی یا ترانزیشنال

12. سبک دکوراسیون داخلی آرت دکو

سبک دکوراسیون داخلی آرت دکو یکی از سبک های برجسته قرن بیست است که فضایی ظریف و پر زرق و برق در خانه به وجود می آورد.

این سبک در آن زمان انقلابی در دکوراسیون داخلی بود که از سنگینی و سختی سبک دکوراسیون ویکتوریایی فاصله گرفت.

از ویژگی های اساسی سبک دکوراسیون آرت دکو می توان به استفاده از اشکال هندسی مختلف و مواد و مصالح خاص اشاره کرد که به فضای خانه حس مدرن بودن را می دهد.

همچنین در این سبک لوازم برنجی، نقاشی های جذاب و خوش نما و دکوریجات شیشه ای و آینه ای به وفور دیده می شود.

سبک دکوراسیون داخلی آرت دکو

مطلب مرتبط: معرفی سبک دکوراسیون آرت دکو و ویژگی های آن

13. سبک دکوراسیون داخلی روستایی یا روستیک

گرما و صمیمیت از ویژگی های اساسی سبک دکوراسیون داخلی روستایی است.

بد نیست بدانید که این سبک ریشه در آداب و سنت های کشورهای مختلفی مانند انگلیس، فرانسه، ایتالیا و کشورهای اسکاندیناوی دارد که فضای دوست داشتنی و طبیعی خانه های روستایی را در محیط خانه به وجود می آورد.

از ویژگی های سبک دکوراسیون روستایی می توان به استفاده از عناصر چوبی، ظروف سفالی و مواد و مصالح ارگانیک اشاره کرد که در اندازه و انواع مختلف در فضای خانه قرار داده شده اند.

همچنین رنگ های گرمِ مات و پارچه های طرح و نقش دار در این سبک بسیار پر طرفدار می باشد.

سبک دکوراسیون داخلی روستیک

مطلب مرتبط: 7 نکته ای که در اجرای سبک دکوراسیون روستیک باید رعایت کنید!

14. سبک دکوراسیون داخلی ساحلی

سبک دکوراسیون داخلی ساحلی با الهام از طبیعت دریا و ساحل، فضایی با طراوت، آرامش بخش و مهیج در فضای خانه به وجود می آورد و زیبایی برگرفته از خورشیدِ ساحل و دریا را به محیط انتقال می دهد.

فراوانی نور طبیعی در فضای خانه یکی از مهم ترین ویژگی های سبک دکوراسیون ساحلی است.

رنگ فیروزه ای، رنگ سبز دودی (کله غازی) و رنگ های خانواده آبی در کنار نور طبیعی و مصالح و مواد ارگانیک، اغلب فضای داخلی خانه هایی به سبک دکوراسیون ساحلی را تشکیل می دهند.

البته در این سبک می توان برای ایجاد زیبایی بیشتر، از صدف، طناب و دیگر عناصر دریایی به عنوان دکوریجات استفاده کرد.

سبک دکوراسیون داخلی ساحلی

مطلب مرتبط: معرفی سبک دکوراسیون ساحلی و 6 ترفند برای اجرای آن

15. سبک دکوراسیون داخلی شابی شیک

سبک دکوراسیون شابی شیک در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین سبک های دکوراسیون داخلی است که از دهه 1980 میلادی از آن در خانه ها استفاده می شود.

این سبک منحصر به فرد شامل ترکیبی از مبلمان آنتیک با رنگ های پاستلی، با نقش های گلدار و پارچه های توری شکل می باشد که فضایی با ظرافت و زیبایی در خانه ایجاد می کند که بسیار مورد علاقه خانم ها است.

از ویژگی های اصلی سبک دکوراسیون شابی شیک سادگی و آرامش فضا خانه می باشد.

همچنین این سبک فضایی روشن و با طراوت در خانه ایجاد می کند.

به صورت کلی سبک دکوراسیون شابی شیک توازنی بین ظاهر قدیمی و رنگ و رو رفته کلبه های روستایی انگلیسی و ظرافت و زیبایی سبک کلاسیک را ایجاد می کند که نتیجه آن به وجود آمدن یک محیط رمانتیک و عاشقانه است.

سبک دکوراسیون داخلی شابی شیک

مطلب مرتبط: سبک دکوراسیون شابی شیک و 6 نکته مهم برای اجرای آن

16. سبک دکوراسیون داخلی تلفیقی یا اکلکتیک

سبک دکوراسیون تلفیقی سبکی آزادانه، غیر قابل پیش بینی و شگفت انگیز است که از هیچ قانون و قاعده ای در دکوراسیون داخلی منزل پیروی نمی کند.

این سبک به طور آزادانه از دیگر سبک ها الهام می گیرد و با ترکیبی از ایده های متنوع، فضایی متفاوت و خواستنی در خانه شما به وجود می آورد.

همان طور که از نام دکوراسیون تلفیقی پیداست، نمی توان ویژگی مشخصی برای آن تعیین کرد.

ولی به طور کلی می توان گفت استفاده غیر قابل پیش بینی از دکویجات و وسایل، مبلمان و آثار هنری آنتیک و خاص، ترکیبی از طرح ها، نقوش، شکل ها و رنگ های مختلف در کنار هم، اغلب در این سبک دیده می شود.

البته بد نیست بدانید برای جلوه بهتر این دکوریجات و وسایل، رنگ خنثی به عنوان رنگ زمینه در سبک دکوراسیون تلفیقی کاربرد دارد.

سبک دکوراسیون داخلی تلفیقی

مطلب مرتبط: معرفی سبک دکوراسیون تلفیقی و ترفندهایی برای اجرای آن

17. سبک دکوراسیون داخلی وینتج

استفاده از سبک دکوراسیون داخلی وینتج در منازل، به دهه 1940 و 1950 باز می گردد.

زمانی که مردم بعد از جنگ جهانی دوم، از هر چیزی که در دسترس بود استفاده می کردند تا خانه هایشان را بازسازی کنند و فضای دوست داشتنی و گرم و صمیمی به وجود آورند.

این سبک از دکوریجات و وسایل قدیمی برای ایجاد محیطی صمیمی و ظاهری نوستالژیک استفاده می کند.

البته در حال حاضر سبک دکوراسیون وینتج فقط ظاهری قدیمی و سنتی ندارد، بلکه با اضافه کردن دکوریجات امروزی، ترکیبی از فضای جذاب مدرن و سنتی در خانه ایجاد می کند.

در سبک دکوراسیون وینتج از رنگ های روشن و خنثی در زمینه و از ترکیب رنگ های مختلف مانند سبز، آبی، نارنجی، قرمز، زرد و فیروزه ای در دکوریجات و وسایل استفاده می شود.

همچنین در این سبک ترکیبی از وسایل و دکوریجات سنتی و مدرن و تابلوهای هنری قدیمی و قاب عکس های خانوادگی برای تزئین فضای خانه کاربرد دارد.

سبک دکوراسیون داخلی وینتج

مطلب مرتبط: معرفی سبک دکوراسیون وینتج و ویژگی های آن

18. سبک دکوراسیون داخلی ژاپنی

سبک دکوراسیون ژاپنی ریشه در فرهنگ سنتی کشور ژاپن و مکتب ذِن دارد که از آن برای ایجاد تعادل و هارمونی در فضای داخلی خانه استفاده می شود.

بر خلاف دیگر سبک های دکوراسیون، سبک ژاپنی کمتر فضای خانه را با وسایل و دکوریجات چیدمان می کند و بیشتر به روی سکوت و آرامش فضای داخل خانه تمرکز دارد.

در این نوع دکوراسیون هر خط، شکل و وسیله ها با تفکر دقیق و کارایی در داخل خانه قرار داده می شوند و در استفاده از آن ها هیچ گونه افراط و تجمل گرایی دیده نمی شود.

همچنین در سبک دکوراسیون ژاپنی، رنگ های خنثی و طبیعی و مواد و مصالح ارگانیک بسیار پر کاربرد می باشند.

سبک دکوراسیون داخلی

مطلب مرتبط: معرفی دکوراسیون ژاپنی و 7 ترفند برای اجرای آن

19. سبک دکوراسیون داخلی بوهمیان

سبک دکوراسیون بوهمیان برای افرادی که دارای ذهنی آزاد هستند و افرادی که اجازه نمی دهند قواعد و هنجارهای جامعه امروزی آن ها را محدود کند، بسیار مناسب می باشد.

این سبک اجازه می دهد که افراد آزادانه و بدون هیچ قیدی، سلیقه شخصی خود را در دکوراسیون خانه پیاده کنند.

به طوری که در نگاه اول هیچگونه هماهنگی و هارمونی در چیدمان و یا پالت رنگی خانه دیده نخواهد شد.

فضای داخلی خانه هایی به سبک بوهمیان با تعداد زیادی وسایل و دکوریجات در شکل و فرم های مختلف و متنوع دکور می شوند.

همچنین ترکیب مبلمان قدیمی و جدید به جذابیت و خاص بودن این سبک دکوراسیون می افزاید.

ناگفته نماند که اغلب در این نوع دکوراسیون از پارچه ها و دکوریجات در رنگ، نقش و طرح های جذاب استفاده می شود که یک محیط شاد و منحصر به فرد در خانه ایجاد می کند.

سبک دکوراسیون داخلی بوهمیان

مطلب مرتبط: معرفی سبک دکوراسیون بوهمیان و ترفندهای اجرای آن

همان طور که مطالعه کردید، هر یک از سبک های دکوراسیون داخلی ویژگی ها و خصوصیات مخصوص خودشان را دارند.

در واقع شما با توجه به سلیقه و علاقه ای که دارید، می توانید سبک مورد پسند خودتان را انتخاب کنید و بر اساس آن وسایل و دکوریجات منزلتان را بخرید.

پس از این مطلب استفاده کنید و سبک دکوراسیونی که می پسندید را انتخاب کنید تا فضایی منسجم و زیبا در خانتان داشته باشید.

همچنین اگر سوالی دارید، می توانید در انتهای این صفحه آن را مطرح کنید تا با کمال میل پاسخ دهم.


مطلب مرتبط:

سبک ویکتوریایی – با ویژگی های دکوراسیون ویکتوریایی آشنا شوید!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید