معرفی سبک دکوراسیون معاصر و ویژگی های اصلی آن

2
8695
تبلیغات

سبک دکوراسیون معاصر از سبک های پرطرفدار دکوراسیون داخلی محسوب می شود که با استفاده گسترده از رنگ های خنثی و اشکال هندسی ساده، جلوه ای منحصر به فرد و زیبا به خانه می دهد. بنابراین در این مطلب قصد داریم با معرفی این سبک و ویژگی های آن، ترفندهایی را آموزش دهیم تا شما بتوانید به راحتی این سبک را در دکوراسیون منزلتان اجرا کنید، با ما همراه باشید.

سبک دکوراسیون معاصر

سبک دکوراسیون معاصر چیست؟

همان طور که خودتان بهتر می دانید، کلمه معاصر از نظر لغوی به آن چه که به زمان حال وجود دارد و یا اتفاق افتاده است، اشاره دارد. بنابراین با این تعریف، در سبک دکوراسیون معاصر نیز از وسایل و عناصری که در زمان حال وجود دارد، برای دیزاین منازل استفاده می شود. همچنین بد نیست بدانید این نوع دکوراسیون شامل عناصر و ویژگی های تعدادی از سبک های دیگر مانند سبک سنتی، آرت دکو و مدرن نیز می باشد که این عامل سبک معاصر را منحصر به فرد کرده است. ناگفته نماند که دیگر ویژگی برجسته این سبک، به روز بودن آن است، به این معنی که ممکن است ویژگی ها و عناصر این دکوراسیون در چند سال آینده مورد تغییر قرار گیرند. در آخر نیز به طور کلی می توان گفت سبک دکوراسیون معاصر در حال حاضر، به استفاده از خطوط منحنی و مستقیم در کنار رنگ های خنثی در دیزاین خانه شناخته می شود تا فضایی راحت و ساده در فضای داخلی به وجود آورد.

سبک دکوراسیون معاصر

جالب است بدانید که بسیاری از افراد سبک دکوراسیون معاصر و سبک دکوراسیون مدرن را مانند هم می دانند و تفاوتی در آن ها نمی بینند، بنابراین در بخش بعدی به صورت کوتاه این دو سبک را با یکدیگر مقایسه می کنیم.

تفاوت سبک دکوراسیون معاصر و سبک مدرن چیست؟

استفاده از سبک مدرن در دکوراسیون داخلی به اوایل قرن 19 میلادی باز می گردد، اما ریشه به کارگیری سبک معاصر در دیزاین و دکوراسیون منازل مربوط دهه 1970 میلادی است. همچنین در سبک مدرن از مصالح طبیعی، رنگ های خنثی و خطوط مستقیم و صاف در فضای داخلی خانه بسیار استفاده می شود. در صورتی که در دکوراسیون معاصر، در کنار خطوط مستقیم، خطوط منحنی نیز کاربرد دارد. همچنین این سبک در کنار رنگ های خنثی از تعداد محدودی رنگ جسورانه استفاده می کند که آن را از دکوراسیون مدرن متمایز می کند و همان طور که قبلا اشاره کردیم، ممکن است با تولید مصالح و وسایل جدید ویژگی های سبک معاصر در آینده تغییر کند.

سبک دکوراسیون معاصر

در ادامه عناصر و ویژگی های اصلی دکوراسیون معاصر را معرفی می کنیم تا بیشتر با این سبک زیبا آشنا شوید.

عناصر اصلی سبک دکوراسیون معاصر چیست؟

1. شکل و خطوط در سبک دکوراسیون معاصر

شکل و خطوط یکی از عناصر مهم در سبک دکوراسیون معاصر هستند که سبک معاصر را از دیگر سبک های دیگر متمایز می کنند. در این سبک باید از وسایل و اثاثیه به گونه ای استفاده کرد که در طراحی آن ها ترکیبی از خطوط منحنی و مستقیم دیده شود. برای مثال اگر دیوارها و مبلمان شما دارای خطوطی صاف هستند، حتما در کنار آن ها از وسایلی مانند آباژورها و دکوریجاتی که دارای خطوط منحنی هستند استفاده کنید. برای درک بهتر این موضوع به عکس های زیر دقت کنید:

شکل و خطوط در سبک دکوراسیون معاصر

همان طور که در عکس بالا می بینید دیوارها، پیشخوان و لامپ دارای خطوطی صاف هستند که در کنار آن ها از صندلی هایی بانشیمن گرد استفاده شده است.

شکل و خطوط در سبک دکوراسیون معاصر

همچنین در عکس بالا که تخت و تابلو دارای خطوطی صاف هستند اما در کنار آن ها آباژورهایی با مدل گرد به کار رفته است.

2. رنگ های خنثی در سبک دکوراسیون معاصر

رنگ های خنثی از ویژگی های اساسی سبک دکوراسیون معاصر می باشند. به یاد داشته باشید رنگ هایی همچون سفید، سیاه، قهوه ای روشن و خاکستری بسیار در این نوع دکوراسیون استفاده می شوند. شما می توانید برای جلوگیری از به وجود آمدن فضای سرد در خانه، رنگ قهوه ای روشن، سفید و کرم را به عنوان رنگ غالب و رنگ مشکی و خاکستری را به عنوان رنگ فرعی به کار ببرید. همچنین برای ایجاد جذابیت بصری از تعداد کمی رنگ های جسورانه و سرزنده مانند قرمز آجری به عنوان رنگ دکوریجات و وسایل استفاده کنید و یا اگر به این رنگ ها علاقه ای ندارید، حتما وسایلی که دارای بافت و نقش هستند را در چیدمان منزلتان به کار ببرید.

رنگ در سبک دکوراسیون معاصر

رنگ در سبک دکوراسیون معاصر

رنگ در سبک دکوراسیون معاصر

3. اهمیت نور در سبک دکوراسیون معاصر

یکی دیگر از ویژگی های مهم در سبک دکوراسیون معاصر، استفاده گسترده از منابع نوری مختلف، به خصوص نور طبیعی می باشد. بنابراین تا حد امکان اجازه دهید که نور طبیعی وارد فضای خانه شود. بخاطر همین ویژگی، استفاده از دیوارهای شیشه ای و پنجره های بزرگ در این سبک بسیار رایج است ولی اگر امکان استفاده از این نوع پنجره ها را ندارید، سعی کنید مانع ورود نور خورشید به داخل خانه نشوید. همچنین برای ایجاد لایه های نوری متنوع دیگر در این سبک، از منابع روشنایی مانند لوستر، آباژور پایه بلند، آباژور رومیزی و چراغ های سقفی استفاده کنید.

نور در سبک دکوراسیون معاصر


مطلب مرتبط: چه مدل آباژورهایی را برای بخش های مختلف خانمان انتخاب کنیم؟


4. رویکرد مینیمالیستی در سبک دکوراسیون معاصر

فراموش نکنید که هدف سبک دکوراسیون معاصر، ایجاد فضایی ساده و راحت در خانه می باشد. از این رو باید با توجه به اصول مینیمالیستی، با در نظر گرفتن کارایی مبلمان و دکوریجات، از حداقل آن ها در دیزاین و چیدمان خانه استفاده کنید تا فضایی مرتب و به دور از در هم ریختگی داشته باشید.

رویکرد مینیمالیستی در سبک دکوراسیون معاصر

5. سطوح براق در سبک دکوراسیون معاصر

سطوح براق و درخشنده نیز کارایی زیادی در سبک دکوراسیون معاصر دارند. به همین دلیل در این سبک دکوراسیون استفاده از مبملان و وسایلی که از جنس فلزاتی مانند استنلس استیل، کروم و نیکل می باشند بسیار رایج است. برای مثال شما از این لوازم و اثاثیه می توانید در لوازم آشپزخانه، شیرآلات، قفسه ها و لوسترها استفاده کنید.

سطوح براق در سبک دکوراسیون معاصر

از چه ترفندهایی برای اجرای سبک دکوراسیون معاصر در خانه استفاده کنیم؟

در ادامه ترفندهایی را ارائه می دهیم که به شما کمک می کنند تا راحت تر اصولی که در قسمت بالا گفته شده است را در سبک دکوراسیون معاصر اجرا کنید.

– انتخاب مبلمان مناسب در سبک دکوراسیون معاصر

همان طور که قبلا اشاره کردیم از حداقل مبلمان با توجه به کاربرد آن ها در سبک دکوراسیون معاصر استفاده کنید.  همچنین این مبلمان بهتر است دارای شکل و ظاهر ساده با خطوطی مستقیم و بدون هیچ تجمل و تزئیناتی باشند. البته برای حفظ تعادل در استفاده خطوط مستقیم، می توانید یک قطعه از مبلمان را با شکل خطوط منحنی خریداری کنید. ناگفته نماند بعد از انتخاب شکل مبلمان، پوشش رومبلی را از جنس الیاف طبیعی مانند پشم، کتان، پنبه و ابریشم انتخاب کنید و به روی آن کوسن و بالش های طرح دار با رنگ های مختلف بگذارید.

مبلمان در سبک دکوراسیون معاصر

مبلمان در سبک دکوراسیون معاصر


مطلب مرتبط: معرفی انواع مبل های راحتی و ویژگی های آن ها


– پرده مناسب در سبک دکوراسیون معاصر

در بخش های بالاتر به اهمیت وجود نور طبیعی در دکوراسیون معاصر اشاره کردیم. بنابراین پرده هایی را انتخاب کنید به راحتی قابل جمع شدن باشند و ظاهر ساده و مینیمال این نوع دکوراسیون را حفظ کنند. همچنین رنگ خنثی مناسب ترین رنگ، برای پرده ها در این سبک می باشد.

پرده در سبک دکوراسیون معاصر


مطلب مرتبط: انتخاب پرده مناسب برای دکوراسیون خانه


– استفاده از الگو و نقش ها در سبک دکوراسیون معاصر

با توجه به استفاده از رنگ های خنثی در سبک دکوراسیون معاصر، برای جلوگیری از ایجاد فضای سرد و خشک در خانه بهتر است که از الگوها و نقش های مختلف استفاده کنیم. بنابراین از نقش های راه راه و دیگر الگوهای هندسی که می پسندید در پارچه، فرش، کوسن، پرده و دیگر لوازم خانه استفاده کنید. ناگفته نماند که از طرح و الگوهای پیچیده استفاده نکنید تا سادگی و زیبایی دکوراسیون معاصر را از بین نرود.

الگو در در سبک دکوراسیون معاصر

الگو در سبک دکوراسیون معاصر

الگو در سبک دکوراسیون معاصر

– دکوریجات مناسب در سبک دکوراسیون معاصر

برای حفظ سادگی این سبک دکوراسیون، سعی کنید که در آن از دکوریجات پر زرق و برق، عتیقه و قدیمی استفاده نکنید. همچنین هدفمند بودن و کارایی دکوریجات و وسایل تزئینی را در نظر داشته باشید و حداقل آن ها را در خانه چیدمان کنید تا دکوراسیون حرفه ای به وجود آورید و از نتیجه کار خود لذت ببرید.

دکوریجات در سبک دکوراسیون معاصر

دکوریجات در سبک دکوراسیون معاصر


ما در مطلبی دیگر به معرفی 19 سبک دکوراسیون داخلی پرطرفدار پرداخته ایم که پیشنهاد می کنم حتما برای آشنایی با این سبک ها، آن را مطالعه کنید.

– با 19 سبک دکوراسیون داخلی پرطرفدار و ویژگی های آن ها آشنا شوید!

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید