با 6 ویژگی اتاق نشیمن مدرن و 8 ترفند برای اجرای آن آشنا شوید!

0
3262

سادگی و در حین حال شیک بودنِ اتاق نشیمن مدرن تا به حال افراد زیادی را مجذوب و شیفته خود کرده است که نشیمن منزلشان را به این سبک دکوراسیون کنند. در واقع چنین دکوراسیونی، جلوه ای شیک و زیبا به هال و نشیمن خانتان می دهد و فضایی مرتب، منظم و به دور از در هم ریختگی در آن به وجود می آورد.

اما باید بدانید که خیلی از ما با ویژگی های نشیمنِ مدرن به خوبی آشنا نیستیم و آن را با روش های اشتباه و نامناسب در منزلمان پیاده می کنیم. بنابراین برای جلوگیری از این اشتباهات، در این مطلب تصمیم دارم با معرفی 6 ویژگی کلیدی اتاق نشیمن مدرن و با آموزش 8 ترفند به شما عزیزان کمک کنم تا بتوانید نشیمن خانتان را به صورت اصولی به این سبک طراحی و دیزاین کنید.

اتاق نشیمن مدرن

یک اتاق نشیمن مدرن چه ویژگی هایی دارد؟

در ادامه ویژگی های متمایز کننده نشیمن مدرن از سبک های دیگر را معرفی می کنم تا به خوبی با این سبک آشنا شوید:

1. سادگی ویژگی اصلی اتاق نشیمن مدرن:

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، در اتاق نشیمن مدرن سادگی حرف اول را می زند. در واقع بر خلاف سبک کلاسیک که در آن جزئیات بسیار اهمیت دارد، در این نشیمن نباید از گچ کاری، حکاکی و نقش و الگوهای زیادی استفاده کنید تا جلوه ساده فضای آن حفظ شود. 

طراحی اتاق نشیمن مدرن ساده و شیک که در آن از دیوار تاکیدی مشکی، مبل های طوسی و پرده سفید استفاده شده است

2. کاربردی بودن وسایل و اثاثیه:

در این نشیمن باید اسباب و اثاثیه را بر اساس کارایی آن ها انتخاب و چیدمان کنید و هیچ گونه وسیله غیر ضروری را در آن قرار ندهید. همچنین چیدمان مبلمان را به نحوی باید انجام دهید که دسترسی به آن ها و رفت و آمد بینشان آسان و بدون دردسر باشد.

3. فضای منظم و مرتب:

باید دقت داشته باشید که در طراحی اتاق نشیمن مدرن، فضایی منظم و مرتبی ایجاد کنید. در واقع شما با رعایت دو اصل سادگی و کاربردی بودن که در بالا معرفی کردم، نشیمن مرتب و منظمی خواهید داشت.

اتاق نشیمن مدرن با فضای منظم و مرتب که مبل ال شکل قهوه ای خاکستری، دیوار تاکیدی قهوه ای خاکستری و لوستر مدرن دارد

4. طراحی پلان باز:

اغلب اتاق های نشیمنی که به سبک مدرن طراحی می شوند، طراحی پلان باز دارند. اما اجرای چنین طرحی در خانه های ایرانی، ممکن است دشوار و پر هزینه باشد. بنابراین پیشنهاد میکنم مانند تصویر زیر، با خرید و نصب پرده های نازک و روشن، استفاده از سطوح براق و آینه ای و نقاشی دیوارها به رنگ روشن، جلوه ای شبیه به طراحی پلان باز در نشیمن خانتان ایجاد کنید.

اتاق نشیمن مدرن شیک با پرده نازک، دیوارهای سفید روشن، مبل ال شکل کرم و سطوح براق و آینه ای که جلوه طراحی پلان باز دارد

5. استفاده از مصالح و بافت های طبیعی:

توجه داشته باشید که اغلب طراحان داخلی برای دیزاین اتاق نشیمن مدرن از مصالح و بافت های طبیعی مانند چرم، سنگ، چوب و فلز استفاده می کنند. در واقع شما با این روش می توانید سردی و سادگی رنگ های خنثی را در این نوع دکوراسیون از بین ببرید و اتاقی با فضای گرم و دلنشین داشته باشید.

طراحی اتاق نشیمن مدرن با کفپوش چوبی، فرش پشمی، مبل چرمی، پرده های خاکستری که از بافت طبیعی در دکوراسیون آن استفاده شده است

<< استفاده از پارکت چوبی، فرش پشمی و مبل چرمی در نشیمن مدرن >>

6. استفاده از تکنولوژی های روز:

یکی از مشخصه های مدرن بودن یک مکان، کاربرد تکنولوژی در آن است. بنابراین برای چنین نشیمنی، از آخرین تکنولوژی های روز مانند پروژکتور به جای تلویزیون، کنترل از راه دور هوشمند، دیمر برای روشنایی، اسپیکر توکار و… استفاده کنید.

طراحی اتاق نشیمن مدرن لوکس با پرده کرم، مبل ال شکل، دیوار پشت تلوزیون سنگ مرمری و چراغ توکار خطی که تکنولوژی به روز دارد

از چه ترفندهایی برای طراحی اتاق نشیمن مدرن استفاده کنیم؟

1. در طراحی نشیمن مدرن، از رنگ های طبیعی و خنثی به عنوان رنگ غالب و ثانویه استفاده کنید!

در سبک مدرن اغلب از رنگ های طبیعی مانند قهوه ای، خاکی و سبز و رنگ های خنثی مانند سفید، خاکستری، طوسی و بژ به عنوان رنگ غالب و ثانویه استفاده می شود که نمونه کاربرد آن ها را در تصاویر زیر مشاهده می کنید.

طراحی اتاق نشیمن مدرن و آشپزخانه با رنگ غالب طبیعی و رنگ ثانویه خنثی که پرده بژ و پارکت چوبی قهوه ای دارد

اتاق نشیمن مدرن شیک که از رنگ خنثی آبی خاکستری در دیوار و رنگ سفید در مبل ها و از رنگ طبیعی قهوه ای در کف آن استفاده شده است

نکته: البته بعد از اینکه بخش قابل توجهی از اجزای این نوع دکوراسیون را به رنگ های طبیعی و خنثی انتخاب کردید، می توانید برای جذابیت دادن به فضا، مانند عکس زیر، تعداد کمی از عناصر را به رنگ های زیبا و شاد انتخاب کنید.

اتاق نشیمن مدرن با رنگ های غالب و ثانویه طبیعی و خنثی که از رنگ جذاب و زیبا قرمز در مبل و پرده آن استفاده شده است

مطلب مرتبط: معرفی 2 معیار مهم در انتخاب رنگ اتاق نشیمن

2. کفپوش های چوبی یا سرامیکی نصب کنید!

اغلب در دکوراسیون مدرن نصب پارکت های چوبی کاربرد دارد که می توانید از آن در کف اتاق نشیمن خانتان استفاده کنید. توجه داشته باشید که بافت چوبی پارکت، سردی حاصل از رنگ های خنثی محیط را از بین می برد و در اتاق نشیمنتان تعادل بر قرار می کند.

نشیمن مدرنی که پارکت چوبی استخوان ماهی و دیوار پشت تلوزیون چوبی در طراحی آن به کار رفته است

نکته: البته ناگفته نماند که می توانید از سرامیک های بزرگ نیز در کف این نشیمن استفاده کنید که بافت آن، جلوه ای لوکس و بسیار زیبا به محیط انتقال می دهد.

اتاق نشیمن مدرن با کفپوش سرامیکی بزرگ که در طراحی آن دیوار چوبی، آویزهای حبابی و مبل های خاکستری استفاده شده است

3. مبلمان ساده و با ارتفاع کم خریداری کنید!

در این نوع نشیمن بهتر است از مبل های راحتی که ارتفاع کم و طراحی ساده ای دارند، استفاده کنید. توجه داشته باشید، مبل هایی که در طراحی آن ها حداقل خطوط منحنی و جزئیات تزیینی به کار رفته است، برای این نشیمن مناسب می باشند.

اتاق نشیمن شیک و زیبا که در چیدمان آن از مبل ال-L با طراحی ساده و ارتفاع کم و در طراحی آن از پارکت چوبی استفاده شده است

نشیمن مدرن با مبل سفید ساده و کم ارتفاعی که فرش پشمی ساده و میز جلومبلی چوبی دارد

مطلب مرتبط: معرفی انواع مبل های راحتی و ویژگی های آن ها 

4. پرده های نازک و روشن خریداری کنید!

باید به این نکته اشاره کنم که در سبک مدرن اغلب از پرده استفاده نمی شود که این مورد با فرهنگ ما ایرانی ها سازگار نیست. پس همان طور که در قسمت های بالاتر اشاره کردم، برای ایجاد جلوه ای شبیه به طراحی پلان باز بهتر است مانند نشیمن زیر، پرده ای روشن و نازک و از جنس حریر تهیه کنید.

طراحی نشیمن مدرن با پرده روشن و نازک از جنس حریر که مبل ال- L قهوه ای، لوستر مدرن و کفپوش پارکت چوبی دارد

نکته 1: توجه داشته باشید که پرده های زخیم و طرح دار و والن در دکوراسیون کلاسیک رایج می باشند و از آن ها در نشیمن مدرن نباید استفاده کنید. اما برای ایجاد جلوه ای شیک و جذاب می توانید رنگ پرده آستر و رویی را مانند تصویر زیر، متفاوت از هم انتخاب کنید.

اتاق نشیمن مدرن شیک و لوکس که از دو پرده با رنگ متفاوت و مبل های کرم رنگ در طراحی آن استفاده شده است

نکته 2: البته ناگفته نماند در این نشیمن ها پرده های کرکره ای و شید نیز بسیار پرکاربرد است که از آن ها نیز می توانید استفاده کنید.

مطلب مرتبط: انتخاب پرده مناسب برای دکوراسیون خانه

5. از فرش های ساده، پشمی و کوچک استفاده کنید!

همانند پرده، در نشیمن مدرن فرش نیز کاربرد زیادی ندارد. اما اگر می خواهید از این عنصر استفاده کنید، بهتر است اندازه کوچکی را خریداری کنید که تنها پایه های جلو مبل و میز را پوشش دهد تا جلوه زیبا بافت چوبی یا سرامیکی کف را از بین نبرد.

نکته: برای این نشیمن ها بهتر است مانند تصاویر زیر، فرش های بدون طرح و یا با الگوهای هندسی ساده که جنس پشمی وکرکی دارند، تهیه کنید.

 اتاق نشیمن مدرن که در طراحی آن از فرش ساده پشمی پرز بلند تیره و مبل های ال شکل طوسی استفاده شده است

نشیمن مدرن که در طراحی آن از فرش سفید پشمی با الگو هندسی ساده و مبل های تیره رنگ استفاده شده است

6. دکوریجات براق و فلزی تهیه کنید!

برای این که استفاده از بافت فلزی را در دکوراسیون نشیمن مدرن از قلم نیاندازید، بهتر است مانند نشیمن زیر، برخی از دکوریجات را از فلزات براق مانند استنلس استیل و کروم تهیه کنید.

نشیمن مدرن که در طراحی آن از جا شمعی و دکوریجات استیل و براق استفاده شده است

7. دیوار پشت تلویزیون را به صورت متفاوت دیزاین کنید!

توجه داشته باشید که اغلب در اتاق های نشیمن، تلویزیون نقطه کانونی است و تمام مبلمان به دور آن چیده می شود. در این حالت طراحان داخلی پیشنهاد می کنند که برای تاکید بیشتر به این نقطه و ایجاد جذابیت، دیوار پشت آن را به صورت متفاوت دیزاین کنید.

اتاق نشیمن مدرن شیک با مبل چسترفیلد طوسی که دیوار پشت تلیوزیون آن آینه کاری و به صورت متفاوت دیزاین شده است

نکته: با توجه به ویژگی های سبک مدرن، بهتر است که دیوار پشت تلویزیون را مانند نشیمن های زیر سنگ کنید و یا آن را با رنگِ متفاوت نقاشی کنید.

اتاق نشیمن مدرن بزرگ و لوکسی که دیوار پشت تلویزیون آن با رنگ متفاوت دیزاین شده است و مبل های سفید ال شکل و لوستر مدرن دارد

طراحی اتاق نشیمن مدرنی که دیوار پشت تلوزیون آن با سنگ دیزاین شده است

8. از چراغ های سقفی و توکار در اتاق نشیمن مدرن استفاده کنید!

در اتاق نشیمن مدرن لوسترهای پر زرق و برق و کلاسیک هیچ کاربردی ندارند. بنابراین به جای آن از چراغ های توکار و سقفی ساده استفاده کنید.

نشیمن مدرن بزرگ با دیوار سفید، مبل ال شکل کرم و کفپوش پارکت چوبی که از چراغ های سقفی توکار برای نورپردازی آن استفاده شده است

نکته: اگر قصد استفاده از لوستر در این نوع اتاق نشیمن را دارید، از لوسترهایی با خطوط صاف و یا با طراحی مدرن که از جنس فلزات هستند، استفاده کنید.

اتاق نشیمن مدرن با مبل کرم و پرده بژ که برای نورپردازی آن از لوستر لوله ای یا پایپی استفاده شده است

نشیمن مدرن با لوستر دایره ای و مبل های تک نفره آبی که مبل و فرش طوسی دارد

همان طور که مطالعه کردید، در این مطلب تلاش کردم با معرفی ویژگی های اتاق نشیمن مدرن به شما عزیزان کمک کنم تا بتوانید با این سبک بیشتر آشنا شوید و آن را به صورت اصولی در نشیمن منزلتان اجرا کنید. اگر در مورد این موضوع سوالی دارید، می توانید آن را از طریق بخش تماس با ما و یا اینستاگرام مدیا دکور با من در میان بگذارید.

توجه: تمامی مطالب این سایت برگرفته از دانش طراحان و دکوراتور های داخلی مدیا دکور می باشد و هرگونه کپی نوشته ها بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

گردآورنده و نویسنده: تحریریه سایت مدیا دکور

تاریخ انتشار: 24-08-1398 (15-11-2019)


مطالب مرتبط:

– سبک مدرن و ترفندهایی برای اجرای آن در دکوراسیون منزل

– دکوراسیون سالن پذیراییتان را با این 7 نکته شیک و اصولی کنید!

– 10 ترفند برای فنگ شویی اتاق نشیمن

– کابینت مدرن چیست؟ 7 ویژگی که باید در مورد کابینت های مدرن بدانید!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید