معرفی انواع مبل های راحتی و ویژگی های آن ها

0
1045

امروزه کم تر خانه ای را می توانیم پیدا کنیم که در اتاق نشیمن آن، مبل راحتی وجود نداشته باشد. البته کاربرد این وسیله نرم و دوست داشتنی فقط به نشیمن محدود نیست و خیلی از افراد، از آن در اتاق خواب و یا محل کارشان هم استفاده می کنند. اما همان طور که می دانید، مبل های راحتی از نظر طرح و مدل، بسیار متنوع اند و هر یک از آن ها برای محل و دکوراسیونی خاص مناسب هستند. بنابراین در ادامه قصد دارم انواع مبل های راحتی را به شما عزیزان معرفی کنم تا ویژگی های آن ها را بشناسید و با توجه به محلی که می خواهید مبل را در آن قرار دهید، انتخاب درست و مناسبی داشته باشید.

انواع مبل های راحتی

انواع مبل های راحتی بر اساس طراحی دسته آن ها

دسته مبل، یکی از بخش های مهم مبل های راحتی است که می توان آن را از نظر طراحی و شکل، به انواع مختلفی دسته بندی کرد. توجه داشته باشید، هر یک از طرح های مختلف دسته ها، تاثیر متفاوتی بر جلوه و ظاهر مبل دارد که در ادامه پرکاربردترین آن ها را معرفی کرده ام.

1. انواع مبل های راحتی که دسته های مستطیل شکلی دارند

یکی از مبل های راحتیِ مدرن و شیک، مبل هایی با دسته های مستطیلی شکل هستند که نسبت به دسته های گرد و منحنی، فضای کمتری را در بر می گیرند، بنابراین برای استفاده در نشیمن و اتاق های کوچک مناسبند.

مبل راحتی با دسته مستطیلی

همچنین باید بگویم با توجه به جلوه ساده این نوع دسته ها، می توانید آن ها را در هر سبک دکوراسیونی به کار ببرید و کوسن هایی با طراحی و رنگ های مختلف را روی آن ها بگذارید.

مبل راحتی با دسته مستطیلی


برای آشنایی با انواع سبک های رایج دکوراسیون داخلی و ویژگی های آن ها پیشنهاد می کنم که مطلب زیر در سایت مدیا دکور مطالعه کنید:

– با 19 سبک دکوراسیون داخلی پرطرفدار و ویژگی های آن ها آشنا شوید!


2. انواع مبل های راحتی که دسته های گِرد دارند

مبل های راحتی با دسته های گِرد، طراحی زیبا و ظریفی دارند و اغلب آن ها بسیار نرم و راحت هستند. بنابراین این نوع مبل ها را بهتر است برای محیط های غیر رسمی و خودمانی، مانند نشیمن خانتان خریداری کنید.

مبل راحتی با دسته گرد

البته باید بگویم، با توجه به این که دسته های گِرد، سال های زیادی است که در طراحی مبل ها به کار گرفته می شود، قرار دادن آن ها در خانه و مکان هایی که دکوراسیون کلاسیک و یا سنتی دارند، مناسب تر است.

مبل راحتی با دسته گرد

3. انواع مبل های راحتی با دسته های منحنی شکل

دسته های منحنی شکل، نوع دیگری از دسته های مبل راحتی می باشند که جلوه ای زیبا و لوکس به فضای اتاق می دهند و برای استفاده در محیط های رسمی مناسبند.

مبل راحتی با دسته منحنی

البته این نوع مبل ها گزینه ایده آلی برای نشیمن خانه نیز هستند، زیرا دسته های بلند آن ها اجازه می دهد که شما بتوانید به آن ها تکیه کنید و پاهایتان را روی مبل قرار دهید.

مبل راحتی با دسته منحنی

4. انواع مبل های راحتی که دسته های شیبدار دارند

مبل های راحتی با دسته های شیبدار، بسیار منحصر به فرد و زیبا هستند که قرار دادن دست روی آن ها احساس خوشایند و راحتی را در انسان ایجاد می کند. توجه داشته باشید این مبل ها با توجه به جلوه و ظاهری که دارند، هم در محیط های رسمی و هم در محیط های غیر رسمی قابل استفاده هستند.

مبل راحتی با دسته شیبدار

همچنین به یاد داشته باشید که قرار دادن مبل هایی که دسته های شیب دار دارند، نسبت به مبل های دیگر، فضای اتاق را را دلبازتر جلوه می دهد و برای نشیمن های کوچک مناسب است.

مبل راحتی با دسته شیبدار

5. انواع مبل های راحتی با دسته های گُوِه ای شکل

مبل های راحتی دیگری نیز وجود دارند که دسته آن ها مانند شکل گُوه یا مثلث است. این مبل ها نسبتا حجم کمی دارند و استفاده از آن ها در اتاق، جلوه ای مدرن و امروزی به دکوراسیون می دهد. البته باید بگویم که تنوع این مبل ها بسیار کم و محدود است.

مبل راحتی مدرن

6. انواع مبل های راحتی که در دسته آن ها فوم به کار رفته است

در ساخت دسته برخی از مبل ها، لایه های فوم و یا ابر نرم به کار می برند تا راحتی آن دو چندان شود. توجه داشته باشید، این نوع مبل ها برای افرادی که عادت به خوابیدن روی مبل دارند، بسیار مناسب است و بهتر است آن ها را در نشیمن و یا محیط های خودمانی قرار داد.

مبل راحتی قهوه ای رنگ

7. انواع مبل های راحتی که دسته ندارند

یکی از مدل های منحصر به فرد مبل های راحتی، مبل های بدون دسته هستند. همان طور که در عکس زیر می بینید، آن ها بسیار ساده اند و اغلب از خطوط صاف تشکیل شده اند، بنابراین این مبل ها را برای دکوراسیون مدرن و یا مینیمال خریداری کنید.

مبل راحتی بدون دسته

ناگفته نماند، اگر به دراز کشیدن و لم دادن جلوی تلویزیون عادت دارید، این مبل گزینه ایده آلی برایتان است.

مبل راحتی بدون دسته

انواع مبل های راحتی بر اساس ارتفاع پشتی آن ها

مبل های راحتی را بر اساس ارتفاع پشتی نیز می توان به سه گروه زیر دسته بندی کرد:

1. انواع مبل های راحتی که ارتفاع پشتی و دسته آن ها برابر است

همان طور که در عکس زیر می بینید، انواعی از مبل های راحتی وجود دارد که ارتفاع پشتی آن ها با دسته هایشان برابر است. توجه داشته باشید که اغلب این نوع مبل ها، پشتی کوتاهی دارند و آن چنان راحت نیستند، بنابراین بهتر است آن ها را برای فضاهای رسمی، مانند دفتر کار خریداری کنید.

مبل راحتی لوکس

مبل راحتی مدرن

2. انواع مبل های راحتی که ارتفاع پشتی آن ها از دستشان بلندتر است

مبل هایی که ارتفاع پشتی آن ها از دسته هایشان بلندتر است، رایج ترین مبل های راحتی هستند که با نشستن روی آن ها، بدن انسان احساس راحتی بیشتری دارد.

مبل راحتی مدرن

ناگفته نماند که هر چه پشتی مبلتان بلندتر باشد، از بخش بیشتری از کمر و ستون فقراتتان حمایت می شود و شما روی آن راحت تر خواهید بود.

مبل راحتی مدرن

3. انواع مبل های راحتی که پشتی ندارند

توجه داشته باشید که برخی از مبل های راحتی مانند مبل دیوان، پشتی ندارند و باید آن ها را به دیوار تکیه داد. این نوع مبل ها برای خوابیدن و دراز کشیدن در اتاق نشیمن مناسب هستند.

مبل راحتی بدون پشتی

همچنین می توان آن ها را در اتاق خواب، جلوی تخت قرار داد که جلوه ای لوکس به دکوراسیون آن می دهد.

مبل راحتی بدون پشتی

انواع مبل های راحتی بر اساس مدل طراحی آن ها

حالا که با انواع مبل های راحتی از نظر طراحی دسته و پشتی آشنا شده اید، زمان این است که مدل های شناخته شده و پرطرفدار مبل ها را بشناسید که خیلی از افراد از آن ها استفاده می کنند.

1. مبل راحتی لاوسون

مبل لاوسون یکی از مدل های بسیار ساده و راحت است که در اوایل قرن 20 میلادی توسط یکی از سرمایه داران آمریکایی، توماس لاوسون، سفارش ساخت آن داده شد. در طراحی این مبل راحتی، اغلب از خطوط صاف و مستقیم استفاده شده است که به آن جلوه ای مدرن و ساده می دهد. همچنین پشتی بلند و زاویه دار و دسته های کوتاه، از ویژگی های دیگر مبل لاوسون است که به شما احساس راحتی زیادی را انتقال می دهد و فضای مناسبی را برای خوابیدن روی مبل فراهم می کند.

مبل راحتی لاوسون

توجه داشته باشید که دسته های این مبل، هم می تواند باریک و مستطیلی شکل و هم گرد و کوچک باشد که مدل مستطیلی، برای دکوراسیون مدرن و مدل گرد آن، برای دکوراسیون کلاسیک مناسب است.

مبل راحتی لاوسون

مبل راحتی لاوسون

2. مبل راحتی انگلیسی

مبل های راحتی انگلیسی، با دسته های گرد و کوتاهی که کمی عقب تر از نشیمن مبل قرار دارد، شناخته می شوند و جلوه ای زیبا و کلاسیک دارند. توجه داشته باشید قسمت نشیمن این مدل، به مبل وصل نیست و می توان آن را برای تعمیرات و یا تمیز کردن جدا کرد.

مبل راحتی انگلیسی

مبل راحتی انگلیسی

3. مبل راحتی چِستِر فیلد

مبل چستر فیلد یکی از شناخته شده ترین مدل های مبل راحتی است که اولین بار در قرن 18 میلادی به دستور لُردِ شهر چستر فیلد انگلیس، طراحی و ساخته شد. بد نیست بدانید در دهه های اخیر، در طراحی این مدل مبل، تغییراتی انجام شده است تا بتوان آن را در خانه های امروزی قرار داد.

مبل راحتی چستر فیلد

همان طور که در عکس بالا می بینید، ویژگی هایی که مبل چستر فیلد را از دیگر مدل ها متمایز می کند، دسته های گرد، نشیمن کوتاه و دکمه های به کار رفته در ساخت آن است. همچنین باید بدانید که اغلب این مبل ها دارای پشتی و دسته های هم ارتفاع و رومبلی های گران قیمت هستند که به آن ها جلوه ای لوکس و کلاسیک می دهند. بنابراین با توجه به این ویژگی ها، بهتر است از مبل های چستر فیلد در دفاتر کاری و محیط های رسمی استفاده کنید.

مبل راحتی چستر فیلد

ناگفته نماند که برخی از تولید کنندگان به جای دسته های گرد از دسته های مستطیلی در طراحی این مبل استفاده می کنند تا مناسب سبک دکوراسیون مدرن شوند.

مبل راحتی چستر فیلد

4. مبل راحتی تاکسیدو

خطوط صاف و مستقیم، شکل جعبه ای و ارتفاع برابر پشتی و دسته ها، از مهم ترین ویژگی های مبل تاکسیدو می باشد که اولین بار در دوره آرت دکو طراحی شده است. این مبل ها با توجه به ظاهری که دارند برای سبک های دکوراسیون مدرن و امروزی مناسب هستند.

مبل راحتی تاکسیدو

ناگفته نماند که قسمت داخلی پشتی، دسته و نشیمن برخی از مبل های تاکسیدو، به صورت دکمه کاری شده تولید می شود.

مبل راحتی تاکسیدو

5. مبل راحتی اواسط قرن

خطوط صاف و ساده و پایه های شیب دار، از ویژگی های اصلی مبل های راحتی اواسط قرن (Midcentury) است که آن را برای سبک های مینیمالیست و مدرن مناسب می کند. البته پشتی این مبل ها نیز زاویه دار است تا انسان حس راحتی بیشتری داشته باشد.

مبل راحتی اواسط قرن

همچنین ناگفته نماند که قسمت پشتی و نشیمن برخی از این مبل ها، مانند عکس زیر، دکمه کاری شده است.

مبل راحتی اواسط قرن


جالب است بدانید که سبک دکوراسیونی به نام سبک مدرن اواسط قرن 20 نیز وجود دارد که می توانید با آن در لینک زیر آشنا شوید:

– نکات و ویژگی های سبک دکوراسیون مدرن اواسط قرن 20


6. مبل راحتی بخش بندی شده

مبل های راحتی بخش بندی شده یکی از مدل های جدید و امروزی هستند که برای استفاده در اتاق های نشیمن خودمانی و غیر رسمی مناسب می باشند. این مبل ها از چندین بخش کوچکِ جدا از هم تشکیل شده اند که می توانید آن ها را با توجه به نیازتان و فضای اتاقی که در اختیار دارید، به صورت های مختلفی چیدمان کنید. توجه داشته باشید که این مبل ها بسیار متنوع هستند و با توجه به طراحی ظاهری که دارند می توان آن ها را هم در دکوراسیون مدرن و هم کلاسیک به کار برد.

مبل راحتی L

مبل راحتی L

مبل هایی که در عکس زیر می بینید، به مبل های L معروف هستند که با توجه به شکلشان، باید آن ها را در گوشه اتاق قرار داد. دقت داشته باشید، تمامی بخش های این مدل، دسته ندارند و فضای کمتری را نسبت به مبل های معمولی در بر می گیرند که آن را مناسب نشیمن های کوچک می کند.

مبل راحتی L

مبل های U و یا دایره ای شکل نیز از مدل های دیگر مبل بخش بندی شده هستند که باید از آن ها در فضاهای بزرگ استفاده کرد.

مبل راحتی U

مبل راحتی دایره ای

7. مبل راحتی لاوسیت

یکی دیگر از مدل های معروف مبل راحتی، مبل لاوسیت (Loveseat) یا لاوسِت است که تنها برای نشستن دو فرد بالغ مناسب می باشد. اندازه این مبل ها از مدل های معمولی مبل 2 نفره کوچک تر است که آن را برای فضاهای کوچک و محدود، مانند نشیمن های کوچک و اتاق خواب مناسب می کند. توجه داشته باشید که مبل لاوست به صورت سِت تولید نمی شود و برای قرار دادن آن در اتاق نشیمن، باید دیگر مبل های تک نفره را به صورت جداگانه خریداری کرد.

مبل راحتی لاوست

بد نیست بدانید که طراحی اولیه این مدل مبل، به ابتدای قرن 19 میلادی باز می گردد که دارای پشتی و دسته های بلند بودند و یا به صورت S طراحی می شدند تا زوج های جوان به راحتی روبروی هم قرار گیرند و با هم صحبت کنند.

مبل راحتی لاوست

8. مبل راحتی کوهان دار

همان طور که از نام مبل کوهان دار پیدا است، وسط پشتی این مبل، مانند کوهان شتر دارای قوس می باشد. همچنین دسته های نسبتا بلندِ دایره ای و یا مستطیلی شکل، از دیگر ویژگی های مبل های کوهان دار است.

مبل راحتی کوهان دار

توجه داشته باشید اگر این مدل مبل ها، از پارچه های لوکس ساخته شده باشند، جلوه رسمی و اگر از پارچه های معمولی باشند، جلوه غیر رسمی و خودمانی به اتاق خواهند داد.

مبل راحتی کوهان دار


مطلب مرتبط: با انواع پارچه های رومبلی و ویژگی های آن ها آشنا شوید!


9. مبل راحتی تخت خواب شو

مبل های تخت خواب شو از دیگر مبل های راحتی هستند که با توجه به کوچک شدن خانه ها، استفاده از آن ها بسیار پر کاربرد شده است. توجه داشته باشید، این مبل ها خود نیز دارای انواع مختلفی هستند که باید با در نظر گرفتن فضای اتاق و بودجه مالیتان، آن را خریداری کنید.

مبل راحتی تخت خواب شو

یکی از انواع مبل تخت خواب شو، مدلی است که در عکس زیر می بینید. در زیر نشیمن این مدل، تشک و چهارچوب فلزی قرار دارد که با بیرون کشیدن، تبدیل به تخت خواب می شود. اما باید بدانید، این مدل مبل های تخت خواب شو، سنگین و بزرگ هستند و دارای تشک نازکی می باشند که راحتی کمتری را نسبت به تشک های معمولی برای خوابیدن فراهم می کنند.

مبل راحتی تخت خواب شو

اما مدل پرطرفدار دیگری نیز به نام مبل فوتون وجود دارد که با عقب بردن پشتی آن، تبدیل به تخت می شود. فوتون ها اندازه کوچکتری نسب به مدل بالایی دارند و استفاده از آن ها نیز آسان تر است.

مبل راحتی فوتون

ناگفته نماند که برخی مدل های مبل تخت خواب شو، دارای کشو هستند که با بیرون کشیدن آن و قرار دادن آن روی پایه های فلزی، مبل تبدیل به تخت می شود.

مبل راحتی تخت خواب شو

10. مبل راحتی ریکلاینر

همان طور که در عکس زیر می بینید، مبل های ریکلاینر قسمتی برای دراز کردن پا دارد و زاویه پشتی آن ها قابل تنظیم است که این ویژگی ها، آن ها را برای استراحت کردن، بسیار مناسب می کند. این مبل های راحتی دارای مدل های تک، دو و سه نفره می باشند و نسبت به مبل های معمولی بزرگ تر، گران قیمت تر و کم تنوع تر هستند.

مبل راحتی ریکلاینر

همان طور که مطالعه کردید، در این مطلب تلاش کردم انواع مبل های راحتی پرطرفدار را معرفی کنم. شما می توانید با توجه به ویژگی هر یک از آن ها و محلی که مبل را می خواهید در آن قرار دهید، انتخابی مناسب برای نشیمن یا محل کار خود داشته باشید. در ضمن اگر سوال و پیشنهادی در این زمینه دارید، می توانید از طریق اینستاگرام مدیا دکور و یا بخش تماس با ما آن را با ما در میان بگذارید.


مطالب مرتبط:

ده قانون ساده و ضروری برای چیدمان مبلمان منزل

اسراری برای دیزاین مبل های خانه شما

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید