ده قانون ساده و ضروری برای چیدمان مبلمان منزل

0
2903

اگر از شما بخواهند مبلمان و وسایلی را در یک اتاق خالی چیدمان کنید، چه خواهید کرد؟ در صورتی که قوانین و اصول چیدمان صحیح را ندانید، به احتمال زیاد این کار برای شما دشوار خواهد بود و در حین انجام آن سر در گم خواهید شد. زیرا چیدمان مبلمان منزل، به صورتی که هم زیبا و هم کاربردی باشد، کار بسیار دشواری است. اما نگران نباشید، زیرا در طول سال های اخیر دکوراتورها قوانینی را شناخته اند که به شما در این کار کمک می کنند. در ادامه مطلب، این قوانین را به شما توضیح می دهیم تا ببینید چیدمان مبلمان منزل، چه قدر آسان خواهد شد.

چیدمان مبلمان منزل

قانون اول برای چیدمان مبلمان منزل: یک نقطه کانونی به وجود آورید

هیچ وقت قدرت نقطه کانونی را دست کم نگیرید! در بعضی مواقع نقطه کانونی به صورت طبیعی در نشیمن خانه شما وجود دارد، مانند پنجره اتاق و یا طاقچه بالا شومینه. اگر این نقطه کانونی در منزلتان وجود ندارد، باید خودتان آن را به وجود آورید که در نشیمن خانه، مناسب ترین گزینه، تلویزیون است. بنابراین با توجه به سلیقه خودتان، یک وسیله و اثاثیه را به عنوان نقطه کانونی انتخاب کنید و با قوانینی که در ادامه می گوییم، مبلمان را در اطراف آن بچینید.

چیدمان مبلمان منزل

چیدمان مبلمان منزل

چیدمان مبلمان منزل

قانون دوم برای چیدمان مبلمان منزل: مبل ها را به دیوار نچسبانید!

با توجه به اندازه اتاق، می توانید فاصله بین مبل ها و دیوارها را تعیین کنید. ولی دقت داشته باشید، حتی اگر فضای اتاق کوچک است، به هیچ وجه مبل ها را به دیوار نچسبانید و چند سانتیمتری فاصله بین این دو در نظر بگیرید. بر خلاف باور عموم، این فاصله کم، فضای اتاق را بزرگ تر جلوه خواهد داد. همچنین اگر اندازه نشیمن خانه بزرگ است، چیدمان بسیار آسان خواهد بود. در این حالت مبلمان را در مرکز اتاق و نزدیک به هم بچینید، این کار باعث به وجود آمدن فضای صمیمی در نشیمن می شود.

چیدمان مبلمان منزل

چیدمان مبلمان منزل

قانون سوم برای چیدمان مبلمان منزل: فضای گفت و گو ایجاد کنید!

در چیدمان مبل باید این نکته را در نظر بگیرید: افرادی که به روی مبل نشسته اند باید بتوانند به صورت طبیعی و بدون اینکه به گردنشان فشار بیاید و یا صدایشان را بلند کنند، با یکدیگر گفت و گو کنند. بنابراین فاصله مبل و صندلی ها را به گونه ای قرار دهید که کسی نیاز پیدا نکند، صدایش را بلند کند. همچنین اگر نشیمن بسیار بزرگی دارید، چندین فضا برای گفت و گو به وجود آورید.

چیدمان مبلمان منزل

چیدمان مبلمان منزل

قانون چهارم برای چیدمان مبلمان منزل: در هنگام چیدمان، تعادل را در نظر بگیرید

 تعادل در دکوراسیون منزل بسیار مهم است. همیشه باید به اندازه و مکان قرار گیری وسایل مختلف در اتاق دقت کنید. توجه داشته باشید که همه وسایل بزرگ و یا وسایل کوچک را در یک سمت اتاق چیدمان نکنید، زیرا این کار حس نامتقارن بودن و در هم ریختگی را به افراد خانه انتقال می دهد. همچنین تعادل را در چیدمان و شکل مبلمان، نیز رعایت کنید. برای مثال اگر شکل مبل ها شامل خطوط صاف و مستقیم است، یک میز جلو مبلی گرد در اتاق قرار دهید.

چیدمان مبلمان منزل

قانون پنجم برای چیدمان مبلمان منزل: به نحوی مبلمان را بچینید که رفت و آمد آسانی داشته باشید

یکی از مهم ترین مواردی که در چیدمان مبلمان باید در نظر داشته باشید، رفت و آمد راحت افراد در بین آن هاست. چیدمان باید به صورتی باشد که شما در هنگام رفت و آمد با مبلمان برخوردی نداشته باشید. بنابراین فاصله بین میز و مبل ها را به نحوی تعیین کنید که مشکلی برای رفت و آمد، وجود نداشته باشد.

چیدمان مبلمان منزل

قانون ششم برای چیدمان مبلمان منزل: فرشی با اندازه مناسب انتخاب کنید

اندازه فرش باید به گونه ای باشد که تمام کف اتاق را نپوشاند. همچنین فرش آنقدر باید بزرگ باشد تا همه مبل ها به روی آن قرار بگیرد. این نکته را در نظر بگیرید که اگر قادر نیستید مبل ها را به صورت کامل به روی فرش چیدمان کنید، حتما پایه های جلویی آن به روی فرش قرار دهید.

چیدمان مبلمان منزل

چیدمان مبلمان منزل

چیدمان مبلمان منزل

قانون هفتم برای چیدمان مبلمان منزل: میز جلو مبلی بزرگ خریداری کنید

در اغلب مواقع میز جلو مبلی بزرگ، بهتر از اندازه کوچک آن است. یک میز جلو مبلی بزرگ در مرکز نشیمن هم از نظر زیبایی و هم از نظر کارایی گزینه ایده آلی می باشد که فضایی مناسب، برای قرار دادن دکوریجات مورد علاقتان و فنجان های چای و قهوه است. همچنین اگر میز جلو مبلی بزرگ باشد، دسترسی افرادی که به روی مبل نشسته اند به آن راحت تر است. همان طور که قبلا اشاره کردیم، باید فضای کافی برای رفت و آمد را نیز در نظر بگیرید. بنابراین بزرگی میز به اندازه ای باشد که بین میز و مبل حداقل 45 سانتیمتر فضا برای رفت و آمد وجود داشته باشد. دقت کنید اگر نمی توانید میز بزرگ مناسبی خریداری کنید، از دو میز کوچکتر استفاده کنید.

چیدمان مبلمان منزل

چیدمان مبلمان منزل


مطلب مرتبط: تزیین میز جلو مبلی با 9 نکته کلیدی و مهمی که باید رعایت کنید!


قانون هشتم برای چیدمان مبلمان منزل: چیدمان مناسب میزها در کنار مبل

همه مبل و صندلی ها باید دسترسی آسانی به میزهای کناری یا میز جلو مبلی داشته باشند. میزها نباید بگونه ای باشند که افراد مجبور شوند برای قرار دادن یا برداشتن فنجانی، از جایشان بلند شوند. همچنین این نکات را در ارتفاع میز در نظر داشته باشید:

– میزهای کناری بهتر است که ارتفاعی برابر با دسته های مبل یا صندلی داشته باشند. اگر میزی با این ارتفاع پیدا نکردید، میزهایی که کوتاه تر از دسته مبل هستند، مناسب تر از میز های بلند می باشند.

– ارتفاع میز جلو مبلی نیز بهتر است با ارتفاع نشیمن مبل یا صندلی، برابر یا کوتاه تر باشد.

چیدمان مبلمان منزل

چیدمان مبلمان منزل

قانون نهم برای چیدمان مبلمان منزل: از منابع نوری مختلف استفاده کنید

نور یکی از مهم ترین عناصر در دکوراسیون خانه است که اغلب افراد از آن غافل هستند. همیشه از ترکیب لوستر، آباژور ایستاده و رومیزی در اتاق استفاده کنید. آباژورهای ایستاده را در پشت و کنار مبل ها و آباژورهای رومیزی را به روی میزهای کناری و طاقچه ها قرار دهید. بد نیست بدانید، منابع نوری باید در سطوح مختلفی قرار بگیرند تا در فضای اتاق تعادل ایجاد کنند، بنابراین تنوع در چیدمان آن ها را در نظر بگیرید.

چیدمان مبلمان منزل

چیدمان مبلمان منزل


مطلب مرتبط: چه مدل آباژورهایی را برای بخش های مختلف خانمان انتخاب کنیم؟


قانون دهم برای چیدمان مبلمان منزل: آثار هنری با اندازه مناسب به دیوار آویزان کنید

آثار هنری که به دیوار آویزان می کنید، چه تابلو نقاشی باشند و چه آینه، باید هوشمندانه و با قاعده قرار داده شوند و با مبلمان اتاق تناسب داشته باشند. برای مثال تابلوهای باریک را پشت مبل قرار ندهید. به جای آن از تابلوهای بزرگی که طولشان حدودا دو سوم طول مبل است و یا از مجموعه ای از تابلوهای کوچک، استفاده کنید.

مطلب مرتبط: دیزاین دیوار با هفت روشی که دکوراسیون خانه شما را زیبا می کند

چیدمان مبلمان منزل

چیدمان مبلمان منزل


مطالب مرتبط: 

اسراری برای دیزاین مبل های خانه شما

انواع مبل های راحتی و ویژگی های آن ها

با انواع پارچه های رومبلی و ویژگی های آن ها آشنا شوید!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید