با انواع پارچه های رومبلی و ویژگی های آن ها آشنا شوید!

0
583

رومبلی ها از نظر جنس پارچه ای که از آن تولید می شوند، دارای دوام متفاوتی در برابر لک، خراشیدگی، ساییدگی و چروک می باشند و نیاز به روش های مخصوص شست و شو و نگهداری خود را دارند. همچنین طرح و رنگ هر یک از آن ها، جلوه متقاوتی به دکوراسیون می دهد و بر میزان نشان دادن لک و کثیفی های سطح پارچه تاثیر دارد. با توجه به این تعاریف، هر فردی قبل از خرید باید از ویژگی های پارچه های مبلی آگاهی داشته باشد و با توجه به محلی که مبل را می خواهد در آن قرار بدهد، گزینه مورد نظر خود را انتخاب کند. بنابراین در این مطلب تصمیم گرفته ام انواع پارچه های رومبلی را از نظر جنس، طرح و رنگ معرفی کنم تا شما عزیزان انتخابی مناسب و آگاهانه در این زمینه داشته باشید.

انواع پارچه های رومبلی

انواع پارچه های رومبلی از نظر جنس پارچه

در ادامه مزایا و معایب انواع جنس های پارچه رومبلی را توضیح خواهم داد تا با توجه به شرایط محلی که می خواهید مبل را در آن قرار دهید، گزینه مناسبی را انتخاب کنید:

1. انواع پارچه های رومبلی که از الیاف طبیعی تولید می شوند:

رومبلی هایی که از الیاف طبیعی مانند پنبه، کتان، ابریشم، پشم، ویسکوز و ریون بافته می شوند، اغلب بادوام، متنوع و ضد حساسیت هستند و در مقابل تغییر رنگ، تغییر شکل و چروک شدن، مقاومت کمی دارند که در ادامه ویژگی های هر یک از آن ها را به صورت جداگانه توضیح خواهم داد. 

پارچه مبلی چوب پنبه ای

– پارچه های رومبلی کتان

کتان یکی از انواع پارچه های بادوام طبیعی است که سطح نرم و راحت آن و قیمت مقرون به صرفه اش، این پارچه را تبدیل به یکی از پرطرفدارترین رومبلی ها کرده است. توجه داشته باشید که این نوع پارچه ها قابل تنفس و ضد حساسیت هستند و تا حدودی در برابر ساییدگی، گلوله شدن و تغییر رنگ مقاوم می باشند. همچنین باید بگویم که رومبلی های کتان، گرد و غبار را به خود جذب نمی کنند و گردگیری آن ها آسان و بی دردسر است.

نکته: پارچه های قابل تنفس، پارچه هایی هستند که رطوبت بدن را جذب و آن را از طریق بافت خود تبخیر می کنند. نشستن روی این رومبلی ها در مناطقِ گرم، خنک و خوشایند است و انسان روی آن احساس گرما نمی کند.

پارچه مبلی کتان

اما بسیاری از طراحان داخلی پیشنهاد می دهند که از مبل های کتان در نشیمن های پر رفت و آمد و خانه هایی که کودک و حیوان خانگی دارند، استفاده نکنید، زیرا به آسانی لک و چروک می شوند. همچنین باید بدانید که این نوع پارچه مبلی ها باید به صورت تخصصی شسته شوند تا آب نروند و شکل خود را از دست ندهند.

پارچه مبلی کتان

نکته: در بافت برخی از رومبلی های کتان، مقداری الیاف پنبه ای استفاده می شود تا خاصیت ارتجاعی بودن پارچه افزایش پیدا کند و تا حدودی از چروک شدن آن جلوگیری شود.

– پارچه های رومبلی پشمی

پارچه مبلی های پشمی، از الیاف محکم و بادوام پشم حیوانات تولید می شوند که در برابر ساییدگی، لک شدن، تغییر رنگ و چروک مقاوم هستند. این نوع پارچه ها گَرد و غبار را به خود جذب نمی کنند و نسبت به پارچه های طبیعی دیگر، دیرتر آتش می گیرند و تعمیراتشان آسان تر است. همچنین بد نیست بدانید که بسیاری از تولید کنندگان برای آسان تر کردن تمیزی این رومبلی ها، در بافتشان مقداری الیاف مصنوعی استفاده می کنند.

پارچه مبلی پشمی

توجه داشته باشید پارچه های پشمی، به علت دوام و کیفیتی که دارند، جزو رومبلی های گران قیمت طبیعی محسوب می شوند.

پارچه مبلی پشمی

– پارچه های رومبلی پنبه ای

رومبلی های پنبه ای، یکی از انواع پارچه های طبیعیِ بادوام و قابل تنفس هستند. این رومبلی ها بسیار لطیف و نرم می باشند و تا حدودی در برابر تغییر رنگ به علت تابش نور مستقیم آفتاب، مقاوم هستند. توجه داشته باشید در بازار به ندرت پارچه خالص پنبه ای وجود دارد و اغلب آن ها با الیاف دیگر بافته می شوند که مناسب ترین ترکیب آن ها، رومبلی های 45 تا 60 درصد پنبه ای هستند.

پارچه مبلی پنبه ای

اما از نکات منفی رومبلی های پنبه ای که می توانم اشاره کنم، مقاومت کم آن ها در برابر چروک و لک شدن است. همچنین باید بگویم که این مبل ها گرد و غبار را به خود جذب می کنند و بهتر است آن ها را در مکان هایی که کودکان و حیوانات خانگی زندگی می کنند، استفاده نکرد.

پارچه مبلی پنبه ای

نکته 1: همان طور که قبلا اشاره کردم ترکیب الیاف پنبه و کتان، مقاومت رومبلی در برابر چروک شدن را افزایش می دهد.

نکته 2: ترکیب الیاف پلی استر در بافت پارچه پنبه ای، خاصیت لک پذیری این پارچه را کاهش می دهد.

– پارچه های رومبلی ابریشمی

همان طور که خودتان بهتر می دانید، پارچه های ابریشمی بسیار زیبا، ظریف و متنوع هستند و استفاده از آن ها به عنوان پارچه رومبلی، جلوه ای لوکس به دکوراسیون اتاق می دهد. این نوع رومبلی ها بادوام، لطیف و ضد آلرژی هستند و شکل خود را در طول زمان تاحدودی حفظ می کنند و چروک نمی شوند.

پارچه مبلی ابریشمی

اما نکته ای که در انتخاب رومبلی های ابریشمی باید در نظر داشته باشید، گران قیمت بودن آن ها است. بنابراین بهتر است از آن ها در محیط های غیر رسمی و بخش هایی که کودکان و حیوانات خانگی رفت و آمدی دارند، استفاده نکنید. همچنین باید در نظر داشته باشید که پارچه های ابریشمی به راحتی لک می شوند و رنگشان در برابر نور مستقیم آفتاب تغییر می کند. البته ناگفته نماند که این پارچه ها نیاز به نگهداری ویژه دارند و شست و شو و از بین بردن لک آن ها باید به صورت تخصصی انجام شود.

پارچه مبلی ابریشمی

– پارچه های رومبلی از چرم طبیعی

چرم طبیعی یکی از گزینه های بسیار بادوام و زیبا برای رومبلی است که جلوه ای لوکس به فضای اتاق می دهد. این نوع مبل ها در برابر لک و خراشیدگی بسیار مقاوم هستند و نسبت به پارچه های طبیعی دیگر عمر بیشتری می کنند. همچنین باید بدانید که تمیز کردن رومبلی های چرمی بسیار آسان است و شما می توانید به وسیله آب و صابون و یا فوم های مخصوص، سطح آن ها را تمیز کنید. با در نظر گرفتن تمام این ویژگی ها، مبل های چرمی یکی از بهترین گزینه ها برای خانه هایی که کودک و یا حیوان خانگی دارند، می باشد.

پارچه مبلی چرمی

اما باید بگویم که رومبلی های چرم طبیعی بسیار گران قیمت هستند و نسبت به رومبلی های دیگر دارای طرح و رنگ محدود تری می باشند. همچنین این رومبلی ها قابل تنفس نیستند و نشستن روی آن ها در مناطق گرم، بسیار آزاردهنده و سخت است. در نظر داشته باشید که نگهداری از این مبل ها نیز بسیار اهمیت دارد زیرا در صورت پاره شدن، تعمیرات آن سخت است و باید به کلی تعویض شوند. همچنین باید بدانید که چربی پوست انسان به راحتی به سطح مبل چرمی انتقال پیدا می کند و شما باید به طور مداوم آن را تمیز کنید.

پارچه مبلی چرمی

– پارچه های رومبلی ویسکوز و ریون

پارچه های ویسکوز و ریون به عنوان پارچه های طبیعی شناخته می شوند که طی فرآیندهای شیمیایی، از فیبرهای سلولوزی بازیافتی به پارچه تبدیل می شوند. این پارچه های نرم، جلوه ای همانند پارچه های پنبه ای و یا ابریشمی دارند و مقرون به صرفه تر از آن ها هستند. همچنین تنوع زیاد طرح و رنگ و قابلیت تنفس، از دیگر ویژگی های مثبت این نوع رومبلی ها می باشد.

پارچه مبلی ویسکوز و ریون

توجه داشته باشید رومبلی های ویسکوز و ریون به راحتی کش می آیند و ممکن است بعد از مدتی شکل اولیه خود را از دست دهند. همچنین این پارچه ها در برابر لک و ساییدگی مقاومت کمی دارند و بسیار قابل اشتعال می باشند.

پارچه مبلی ویسکوز و ریون

2. انواع پارچه های رومبلی که از الیاف مصنوعی تولید می شوند:

پارچه هایی که از الیاف مصنوعی مانند پلی استر، میکروفیبر، اَسِتات، پلی پروپیلن، اکریلیک و اُلِفین بافته می شوند، اغلب نسبت به پارچه های طبیعی، در مقابل لک مقاومت بیشتری دارند و مقرون به صرفه تر از آن ها هستند. اما این نوع پارچه ها دارای الکتریسیته ساکن می باشند و گرد و غبار هوا و پرز لباس را به سطح خود جذب می کنند. همچنین بیشتر پارچه های مصنوعی اگر در معرض سایش های مداوم قرار گیرند، به صورت گلوله در می آیند.

– پارچه های رومبلی پلی استر

پارچه مبلی های پلی استر در مقابل پارگی و لکِ آب مقاوم هستند و دارای طرح و رنگ های متنوعی می باشند. این رومبلی ها تا حدودی قابل تنفس هستند و در صورت نگهداری مناسب، عمر طولانی خواهد داشت. دقت داشته باشید که پاک کردن رومبلی های پلی استر بسیار آسان است و شما می توانید با هر تمیز کننده شیمیایی، بدون نگرانی از آسیب به بافت پارچه، سطح آن ها را تمیز کنید.

پارچه مبلی پلی استر

اما کش آمدن، تغییر شکل و تغییر رنگ پارچه های پلی استر، از ویژگی های منفی این نوع رومبلی می باشد. بنابراین بسیاری از تولیدکنندگان آن ها را با مخلوطی از الیاف طبیعی و یا مصنوعی دیگر می بافند تا اثر این نقاط ضعف را کاهش دهند. همچنین این پارچه ها در اثر فشار زیاد ممکن است پوسته پوسته شوند و در معرض تغییر دمای زیاد، تَرَک بخورند. در نظر داشته باشید، پارچه های پلی استر در برابر لک چربی مقاومت کمی دارند و پاک کردن این نوع لک ها، از سطح آن ها سخت است.

پارچه مبلی پلی استر

نکته: پارچه هایی که از ترکیب الیاف پلی استر و پشم بافته می شوند، مقاومت کمی در برابر ساییدگی دارند و به مرور زمان سطحشان به صورت گلوله در می آید.

– پارچه های رومبلی میکروفیبر

پارچه های میکروفیبر یکی از انواع پارچه های رومبلی با دوام و ضد حساسیت می باشند. توجه داشته باشید که مایعات به کندی در بافت این رومبلی نفوذ می کند و شما فرصت خواهید داشت که قبل از لک شدن، آن ها را به سرعت پاک کنید. همچنین این رومبلی ها سطح نرمی دارند و نور مستقیم آفتاب باعث تغییر رنگ آن ها نخواهد شد. 

پارچه مبلی میکروفیبر

اما در نظر داشته باشید که پاک کردن لک از رومبلی های میکروفیبر سخت است و نیاز به تخصص دارد. همچنین مو حیوانات، گرد و غبار و آشغال های ریز به راحتی روی سطح این پارچه جذب می شود و باید به طور مداوم آن را جارو کرد. ناگفته نماند به علت نرمی این الیاف، آن ها به راحتی چروک می شوند و در معرض گرمای زیاد، تغییر شکل می دهند.

پارچه مبلی میکروفیبر

– پارچه های رومبلی اُلِفین

رومبلی های اُلِفین، به پارچه های پشمی شبیه هستند و استفاده از آن ها به علت دوام بالا و مقاومتی که در برابر ساییدگی دارند، به تازگی کاربرد زیادی پیدا کرده است. همچنین این پارچه ها اجازه نفوذ آب به بافت خود را نمی دهند و استفاده از آن ها در مناطق مرطوب باعث کپک زدگی پارچه نمی شود.

پارچه مبلی الفین

به یاد داشته باشید بزرگ ترین ویژگی منفی رومبلی الفین، تغییر رنگ و تغییر شکل آن در برابر نور مستقیم خورشید است که باید به آن توجه داشت. همچنین تنوع کم این رومبلی ها از دیگر نکات منفی آن ها می باشد.

– پارچه های رومبلی پلی پروپیلن

رومبلی های پلی پروپیلن از الیاف مصنوعی تولید می شوند و دارای بافت محکمی می باشند. بافت این پارچه ها اجازه نفوذ سریع آب را نمی دهد، بنابراین آن ها را در مقابل لک شدن بسیار مقاوم هستند.

پارچه مبلی پلی پروپیلن

در نظر داشته باشید به علت بافت محکم پارچه پلی پروپیلن، این رومبلی ها سطح نرم و راحتی ندارند و برای محیط های غیر رسمی و خودمانی مناسب نمی باشد. همچنین قرار دادن آن در برابر تابش مداوم نور خورشید، باعث تغییر رنگ و شکل آن خواهد شد.

پارچه مبلی پلی پروپیلن

– پارچه های رومبلی اَسِتات

پارچه مبلی های استات از انواع پارچه های مصنوعی می باشند و جلوه ای شبیه به ابریشم دارند. توجه داشته باشید که این پارچه ها در مقابل رطوبت و آب رفتگی مقاوم هستند.

پارچه مبلی استات

اما باید بدانید رومبلی های استات به راحتی کثیف و لک می شوند و مقاومت کمی در برابر پارگی، خراشیدگی و چروک شدن دارند. بنابراین با توجه به این ویژگی ها بهتر است از این مبل ها در اتاق نشیمن و محیط های پر رفت و آمد استفاده نکرد.

– پارچه های رومبلی اکریلیک

رومبلی اکریلیک در برابر لک، چروک و تغییر رنگ مقاوم است و جلوه ای شبیه به رومبلی های پشمی دارد. همچنین از دیگر ویژگی های این پارچه ها، قیمت مناسبشان می باشد.

پارچه مبلی اکریلیک

اما باید بگویم که رومبلی های اکریلیک دوام کمی دارند و به راحتی خراشیده و یا گلوله می شوند. بنابراین برای کاهش این نقص، معمولا آن را با الیاف طبیعی دیگر می بافند تا دوامشان افزایش پیدا کند. همچنین الکتریسیته ساکن این رومبلی، گرد و غبار را به خود جذب میکند و نیاز به تمیز کردن مداوم دارد. البته ناگقته نماند که جنس شیمیایی این رومبلی برای افرادی که به مواد شیمیایی حساسیت دارند، مناسب نمی باشد و آن را بسیار قابل اشتعال می کند.  

– رومبلی های چرم مصنوعی

چرم های مصنوعی از الیاف پی وی سی، پلی اورتان و میکروفیبرِ پلی آمید تولید می شوند. رومبلی هایی که از این پارچه ها تولید می شوند، دارای جلوه ای بسیار لوکس هستند و قیمت کم تری نسبت به چرم طبیعی دارند. این مبل ها بادوام، ضد حساسیت و متنوع هستند و در برابر لک و تغییر رنگ بسیار مقاوم می باشند.

پارچه مبلی چرم مصنوعی

توجه داشته باشید سطح چرم مصنوعی به راحتی خراشیده می شود، بنابراین بهتر است از این رومبلی ها در خانه هایی که حیوان خانگی دارند، استفاده نکرد. همچنین این نوع پارچه ها قابل تنفس نیستند و نباید آن را برای مناطق گرم خریداری کرد. البته ناگفته نماند که مبل هایی که از چرم مصنوعی هستند، نیاز به تمیز کردن مداوم دارند و از بین بردن لک از سطح آن ها، نیاز به روش های تخصصی دارد.

پارچه مبلی چرم مصنوعی

انواع پارچه های رومبلی از نظر رنگ و طرح پارچه

پارچه های رومبلی از نظر رنگ و طرح دارای انواع زیادی هستند که در انتخاب آن ها باید نکات زیر را در نظر داشته باشید.

نکته 1: بسیاری از طراحان داخلی پیشنهاد می کنند، پارچه های رومبلی به رنگ خنثی و بدون طرح را خریداری کنید. زیرا این مبل ها را می توان در انواع سبک های دکوراسیون استفاده کرد و هر نوع کوسن با رنگ و طرح مختلف را روی آن قرار داد.

رومبلی خنثی

نکته 2: اگر از لک شدن و کثیف شدن مبل ها در خانه و مکان هایی که کودک و یا حیوان خانگی دارند، نگران هستید، بهتر است رنگ های تیره را برای پارچه رومبلی انتخاب کنید.

رومبلی خنثی

نکته 3: رومبلی های طرح دار نیز برای مخفی کردن لک و کثیفی گزینه مناسبی می باشد، اما از آن ها در هر دکوراسیونی نمی توان استفاده کرد و ممکن است بعد از مدتی از آن خسته شوید.

رومبلی طرحدار

نکته 4: برای مبل هایی که دارای طراحی ظریف و چهارچوب منحنی هستند، رومبلی های تک رنگ و ساده را انتخاب کنید. زیرا پارچه های طرح دار، جلوه زیبا طراحی بدنه مبل را کاهش می دهد.

مبل لوکس

نکته 5: رنگ پارچه مبلی را به صورتی انتخاب کنید که با رنگ دیگر عناصر دکوراسیون مانند فرش، پرده و یا کاغذ دیواری هماهنگی داشته باشد.

همان طور که مطالعه کردید، در این مطلب تلاش کردم ویژگی های مثبت و منفی هر یک از پارچه های رو مبلی را به شما عزیزان معرفی کنم. بنابراین با توجه به ویژگی های نام برده شده و با در نظر گرفتن شرایط مکانی ( محیط رسمی یا غیر رسمی است؟ کودکان و حیوانات خانگی در آن مکان رفت و آمد می کنند؟ شرایط آب و هوایی منطقه و … ) که مبل را می خواهید در آن قرار دهید، پارچه رومبلی را انتخاب کنید. همچنین اگر سوال و پیشنهادی در این زمینه دارید، می توانید از طریق اینستاگرام مدیا دکور و یا بخش تماس با ما آن را با ما در میان بگذارید.


شما می توانید مطالب زیر را که مربوط به مبل ها می باشد را در سایت مدیا دکور مطالعه کنید:

– ده قانون ساده و ضروری برای چیدمان مبلمان منزل

– تزیین میز جلو مبلی با 9 نکته کلیدی و مهمی که باید رعایت کنید!

– اسراری برای دیزاین مبل های خانه شما

– معرفی انواع مبل های راحتی و ویژگی های آن ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید