7 نکته ای که در اجرای سبک دکوراسیون روستیک باید رعایت کنید!

0
6905
تبلیغات

سبک روستیک چیست و چه تاریخچه ای دارد؟

ویژگی های دکوراسیون روستیک چه هستند؟

کلمه روستیک یعنی چه؟

ابتدا باید بگویم که از نظر لغوی، روستیک به معنی روستا و هر چیزی که مربوط به زندگی روستایی است، می باشد.

در واقع ریشه این سبک، به قرن 19 میلادی باز میگردد. زمانی که مهاجران آمریکایی دور از شهر و در روستاها، خانه خود را با مواد و متریال هایی که در طبیعت اطرافشان بود، چیدمان و دکور می کردند.

پس با توجه به توضیحات بالا، می توان گفت این سبک با الهام از طبیعت کوهستانی و جنگلی و با استفاده از متریال های طبیعی پرداخت نشده و خام، محیطی دنج و صمیمی در خانتان به وجود می آورد.

اما چگونه باید از سبک روستیک در دکوراسیون داخلی منزلمان استفاده کنیم؟

در این رابطه، می خواهم 7 نکته مهم را در ادامه آموزش دهم تا شما عزیزان به کمک آن بتوانید خانه یا ویلایتان را به صورت اصولی و زیبا به سبک روستیک دکور کنید. با من همراه باشید.

سبک دکوراسیون روستیک

برای اجرای دکوراسیون به سبک روستیک، چه نکاتی را باید بدانیم؟

1. مبلمان را به صورت دست ساز و پرداخت نشده، خریداری کنید!

همان طور که می دانید روستاییان، انسان هایی خودکفا هستند و در گذشته غالب نیازهایشان، از جمله مبلمان و لوازم خانه را با تولیدات خودشان تامین می کردند.

بنابراین توصیه می کنم در سبک روستیک، تا حد امکان لوازم و مبلمان منزلتان، مثل میز و صندلی ها را به صورت دست ساز تهیه کنید.

دکوراسیون روستیک

نکته: مبلمان و محصولات دست سازی که خریداری می کنید، بهتر است ساده و پرداخت کاری نشده باشند تا جلوه اصیل این سبک را به خانتان انتقال دهند.

همچنین باید بدانید که مبلمان روستیک، اندازه و ابعاد بزرگی دارند و هیچ ظرافتی در طراحی آن ها دیده نمی شود.

2. از چوب و سنگ و فلزات، به عنوان عنصر اصلی دکوراسیونتان استفاده کنید!

همان طور که در مقدمه اشاره کردم، متریال هایی که در طبیعت یافت می شوند، مثل چوب، سنگ و فلزات، عنصر اصلی طراحی و معماری داخلی به سبک روستیک هستند.

شاید با خودتان بگویید که این مواد در سبک های دکوراسیون دیگر هم کاربرد دارند. اما ویژگی که عناصر طبیعی در دکوراسیون روستیک را نسبت به سبک های دیگر متمایز می کند، خام و غیر مهندسی بودن متریال های آن است.

با این تعریف چوب های مهندسی شده، در این دکوراسیون جایی ندارند و باید آن ها را به صورت الوار یا تخته های چوبی خام در کف، سقف و دیوارها استفاده کنید.

دکوراسیون روستیک

دکوراسیون روستیک

نکته: سنگ های تراش نخورده مثل سنگ لاشه، رودخانه ای و کوهی برای دیزاین دیوار شومینه و فلزات آهن و برنج، مس برای لوازم آشپزخانه، لوستر و اکسسوری ها در این سبک بسیار مناسب است.

3. پارچه و مسنوجات را با الیاف طبیعی و به صورت بافته شده بخرید!

منسوجات و پارچه هایی که در دکوراسیون روستیک خانه یا ویلایتان می خواهید استفاده کنید، باید از الیاف طبیعی، مثل کتان، پشم، حصیر و کرباس باشند.

همچنین بهتر است که این محصولات را به صورت دست باف تهیه کنید. برای مثال سبدهای حصیری، فرش های پرز بلند، پتو و روتختی های بافتنی و چهل تکه، از منسوجات مناسب و پرکاربرد در این سبک به حساب می آیند.

دکوراسیون روستیک

4. خطوط و شکل های ناهماهنگ و نامنظم را فراموش نکنید!

برخلاف سبک مدرن و امروزی، خطوط صاف و هموار در سبک دکوراسیون روستیک جایی ندارد.

در واقع این بافت و گره های نامنظم چوب، رگه ها و شکل طبیعی سنگ و طراحی و تولید دست ساز مبلمان و اثاثیه است که باعث می شود در این نوع دکوراسیون، خطوط منحنی و شکل های غیر هندسی، فضای غالب خانه را تشکیل دهد.

سبک دکوراسیون روستیک ناهار خوری با بافت طبیعی چوب و سنگ و میز و صندلی دست ساز

نکته: البته در این سبک دکوراسیون، از الگو و پترن های پوست حیوانات، ایکات، شطرنجی، چهل تکه و طرح های سنتی نیز می توانید استفاده کنید.

5. پالت رنگی خانتان را به طیف های طبیعی انتخاب کنید!

در دکوراسیون روستیک، ترجیح این است که تمام سطوح، به رنگ طبیعی ماده اولیه خوشان باشد. اما مطمئنا سنگ یا چوب کردن تمام دیوار و سقف ها هزینه اجرایی بسیار بالایی دارد و می توان به جای آن بخشی از دیوارها را نقاشی کنید.

با این توضیح پیشنهاد می کنم که رنگ غالب فضا را به رنگ های خنثی و طبیعی، مثل سفید، کرم، بژ، خاکستری و قهوه ای انتخاب کنید.

سپس با به کار بردن محدود طیف های تیره رنگ های قرمز، سبز، زرد و آبی در مبلمان و دکوریجات، به فضای داخی انرژی و جذابیت دهید.

سبک دکوراسیون روستیک اتاق نشیمن با رنگ های طبیعی و خنثی

مطلب مرتبط: با 6 روش کاربردی ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی آشنا شوید!

6. دکوریجات را با الهام از زندگی روستایی بخرید!

در زندگی روستایی لوازمی مثل سطل های شیر دوشی، تغار، ظروف و جعبه های چوبی کاربرد فراوانی دارند. پس از لوازم و ابزارهای روستاییان ایده بگیرید و خانتان را با آن ها چیدمان و دکور کنید.

نکته: البته دکوریجات دست ساز، تابلوهای دکوری با موضوع طبیعت و مجسمه های مصنوعی حیوانات، مثل سر گوزن نیز برای این دکوراسیون بسیار مناسبند.

سبک دکوراسیون روستیک ناهار خوری با تابلو دکوری اسب

7. اجازه دهید نور آفتاب، منبع اصلی نورپردازی خانتان باشد!

یکی از عناصری که زیبایی و آرامش بخش بودن خانه و ویلاهای روستیک را تامین می کند، چشم انداز آن ها به طبیعت اطراف است. با این تعریف در روزهای آفتابی، منبع اصلی این خانه ها، نور خورشید است.

پس پیشنهاد می کنم پنجره های بزرگی را برای این سبک انتخاب کنید و پرده های حریر و نازک نصب کنید تا خورشید به فضای خانتان انرژی دهد.

دکوراسیون روستیک

دکوراسیون روستیک

و در آخر…

همان طور که مطالعه کردید، فلسفه دکوراسیون به سبک روستیک، الهام از طبیعت و استفاده از متریال های طبیعی است.

فلسفه ای که در عین سادگی و بدون رعایت نظم و قاعده خاصی، محیط آرامش بخش، صمیمی و دعوت کننده در خانتان ایجاد می کند.

پس اگر چنین فضایی را می پسندید، از نکاتی که آموزش دادم کمک بگیرید و خانه و ویلایتان را به صورت اصولی و زیبا دکور کنید.

همچنین اگر در مورد این موضوع سوالی دارید، می توانید آن را در انتهای صفحه مطرح کنید تا با کمال میل به آن پاسخ دهم.


مطلب مرتبط:

با 19 سبک دکوراسیون داخلی پرطرفدار و ویژگی آن ها آشنا شوید!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید