رنگ در دکوراسیون داخلی – چه رنگ هایی را در دکوراسیون داخلی به کار ببریم؟

0
664

رنگ عنصر بسیار قدرتمندی در دکوراسیون داخلی می­ باشد که می ­تواند حال و هوای خانه را عوض کند. حتی رنگ­ های به کاربرده شده در دکوراسیون، به روی خلق و خوی شما تاثیر مستقیمی می­ گذارند. آیا تا به حال وارد خانه ای شده ­اید که در آن احساس راحتی و امنیت کنید؟ و یا بالعکس، در خانه ­ای، بی دلیل استرس و عصبانیت وجود شما را فرا بگیرد؟ رنگ ­های یک خانه می ­تواند به روی رفتار شما تاثیر زیادی بگذارد.

ما در این مقاله به شما کمک می ­کنیم تا دید وسیع تری به رنگ ­ها پیدا کنید و در ابتدا از دید روان شناسی، توضیح مختصری در مورد هر رنگ خواهیم داد، سپس بایدها و نبایدهای آن ها، در دکوراسیون را تحلیل می­ کنیم.

  • معرفی رنگ­ ها و کاربرد آن ­ها در دکوراسیون داخلی

1. رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی:

ترکیبی از رنگ آبی و قرمز که آرامش و هیجان را با هم در بر دارد و نماد تجمل گرایی و وفاداری می ­باشد. اگر به بنفش علاقه دارید شما بسیار خلاق و هنرمند هستید.

رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی

انتخاب این رنگ در دکوراسیون ریسک بالایی دارد زیرا باید با دقت و ظرافت با رنگ­ های دیگر ترکیب شود. ولی مطمئن باشید این رنگ فضای شیکی را خلق می کند. بنفش بادمجانی برای آشپزخانه، بنفش کم رنگ برای اتاق خواب، بنفش شرابی برای نهار خوری استفاده می­ شوند و این رنگ، به عنوان رنگ مکمل در حمام و سرویس بهداشتی بسیار پرکاربرد است.

2. رنگ سفید در دکوراسیون داخلی:

این رنگ بسیار سرد می ­باشد. اگر به این رنگ علاقه دارید شما فردی با اعتماد به نفس زیاد و با انظباط هستید.

رنگ سفید در دکوراسیون داخلی

سفید گزینه بسیار مناسبی برای همه مکان­ های خانه می ­باشد و استفاده از آن ریسک بسیار پایینی دارد. اگر از رنگ سفید در اتاق استفاده می­ کنید، تمیزی محیط را چند برابر می­ کند. این رنگ نور را بازتاب می ­دهد و خانه را دلباز می­ کند. اما به علت سرد بودن این رنگ، حتما باید با رنگ­ های گرم تر در دکوراسیون ترکیب شود. رنگ ­هایی مثل: قهوه ای، بژ، ارغوانی و …

3. رنگ قهوه ای در دکوراسیون داخلی:

قهوه ای رنگ لوکس و کلاسیک می­ باشد. رنگ قهوه ای طیف ­هایی بی نظیر و شیکی دارد. مثل: خاکی، بژ، قهوه ای سوخته، کرم و … انتخاب این رنگ به علت طیف رنگی گسترده آن ریسک بسیار کمی دارد و ست کردن این رنگ با رنگ های دیگر کار آسانی است. اگر به این رنگ علاقه دارید شما فردی عاشق راحتی و کیفیت و شیک هستید.

رنگ قهوه ای در دکوراسیون داخلی

این رنگ در هر قسمت از خانه قابل اجرا می ­باشد ولی برای اتاق کودکان مناسب نیست! زیرا کودکان جذب رنگ های شاد تر می شوند. ما می توانیم از طیف ­های تیره ­تر قهوه ای برای اتاق کار و اتاق مطالعه، انواع روشن ­تر این رنگ مثل بژ و کرم برای نشیمن و میز غذا خوری استفاده کنیم. باید بدانیم این رنگ برای حمام و سرویس بهداشتی مناسب نیست، زیرا فضای آن­ ها بسته است و بهتر است در این نوع فضاها از رنگ ­های روشن استفاده کرد.


مطلب مرتبط: نکات کلیدی که برای دکوراسیون کرم و قهوه ای اتاق خواب باید بدانید!


4. رنگ مشکی در دکوراسیون داخلی:

استفاده از این رنگ دارای ریسک بالایی است و باید با ظرافت و دقت به کار برده شود. استفاده نا آگاهانه از این رنگ باعث ایجاد حس نا امنی می­ شود. اگر به این رنگ علاقه دارید، شما فردیدرون­گرا و با علایق خاص هستید.

رنگ مشکی در دکوراسیون داخلی

نمی ­توان کل خانه و دیوارهای آن را را مشکی کرد!!! باید از ترکیب مشکی سفید برای دکوراسیون استفاده کنیم. اما این ترکیب فضایی بی روح را به وجود می­ آورد مگر این که رنگ مکمل گرم را، در کنار آن­ ها به کار ببریم. مانند زرد و قرمز. این ترکیب رنگ مدرنی است و باید ماهرانه پیاده سازی شود.

5. رنگ طوسی در دکوراسیون داخلی:

رنگ طوسی بسیار شیک است و می­ توانیم مانور بسیار زیادی روی این رنگ­ ها بدهیم. رنگی با طیف گسترده، از خاکستری تا نقره ­ای. اگر به این رنگ علاقه دارید شما فردی عاشق آرامش و محافظه کار هستید.

رنگ طوسی در دکوراسیون داخلی

این رنگ امروزه به علت هماهنگ شدن با چندین رنگ مثل سفید، مشکی، گلبهی، آبی و قهوه ای روشن بسیار استفاده می­ شود و می ­توان به راحتی هارمونی ایجاد کرد. توجه داشته باشید که این رنگ، رنگ جدی وسردی می­ باشد و برای اتاق کودکان مناسب نیست.


مطلب مرتبط: آموزش اصولی دکوراسیون اتاق خواب کودک


6. رنگ آبی در دکوراسیون داخلی:

رنگی آرامش بخش و پرانرژی است و همچنین نماد نظافت و پاکی و آرامش می­ باشد و یادآور آسمان و دریا است. اگر به این رنگ علاقه دارید شما از درکی بالا و از خود گذشتگی برخوردارید.

رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

آبی دارای طیف رنگی متنوعی از آبی آسمانی تا سرمه ­ای می­ باشد. آبی رنگی سرد است، پس باید در دکوراسیون با رنگی مکمل مانند نارنجی، قهوه ای، زرد و … همراه شود. آبی برای اتاق خواب مناسب می­ باشد زیرا حس آرامش را القا می­ کند و همچنین در سرویس بهداشتی و حمام پر کاربرد است. اما استفاده از آن در محل غذا خوردن مناسب نمی­ باشد و بی­ اشتهایی می ­آورد.


مطلب مرتبط: نکات لازم برای رنگ مناسب اتاق خواب که باید بدانید!


7. رنگ سبز در دکوراسیون داخلی:

 این رنگ تداعی کننده طبیعت می ­باشد و به همین خاطر حس امنیت و طراوت را در ما زنده می ­کند و ضد افسردگی می ­باشد. اگر به این رنگ علاقه دارید، شما فردی شجاع هستید و با مشکلات به راحتی رو به رو می­ شوید.

رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

این رنگ باعث آرامش و استراحت روح می­ شود، به همین دلیل در بیمارستان­ ها مورد استفاده قرار می­ گیرد. اما پیشنهاد ما به شما، استفاده از رنگ سبز به عنوان رنگ مکمل است. رنگ سبز پررنگ در سالن پذیرایی، در کنار رنگ قهوه ای سوخته فضای شیکی را به وجود می­ آورد. استفاده از رنگ سبز کم رنگ در اتاق خواب، در کنار قهوه ای کم رنگ و رنگ کرم حس آرامش را انتقال می ­دهد. این رنگ را در آشپزخانه و سالن نهارخوری استفاده نکنید زیرا باعث بی اشتهایی می­ شود.

8. رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی:

این رنگ سرشار از انرژی و هرچه غلظت آن بیشتر شود باعث ترشح آدرنالین می ­شود و بسیار رنگ سرزنده ای می ­باشد. اگر به این رنگ علاقه دارید شما فردی با انرژی و برون گرا هستید و عاشق هیجان می ­باشید.

رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی

این رنگ پرانرژی، برای سالن غذاخوری و آشپزخانه خوب است و باعث باز شدن اشتها شما می­ شود. فست فودها و رستوران­ ها از این رنگ به همین خاطر استفاده می ­کنند. برای اتاق خواب چندان مناسب نیست زیرا بی­ خوابی می ­آورد. اما ترکیب آن، با سفید و قهوه ای در اتاق خواب بسیار زیبا و هوشمندانه است. سعی کنید از قرمز پر رنگ استفاده کنید، زیرا انرژی مثبت تری دارد.

9. رنگ زرد در دکوراسیون داخلی:

رنگی نشاط آور و ضد افسردگی می ­باشد که طیف­ های مختلفی دارد. اگر شما به این رنگ علاقه دارید، فردی با احساسات لطیف و خود محور هستید.

رنگ زرد در دکوراسیون داخلی

برای حمام و آشپزخانه و راه روی ورودی مناسب می ­باشد. اما به عنوان رنگ اصلی توصیه نمی ­شود، زیرا باعث تحریک اعصاب و حس ناامیدی می­ گردد. ترکیب این رنگ با قهوه ای پیشنهاد می ­شود. برای اتاق خواب کودکان از این رنگ استفاده نکنید زیرا تحقیقات نشان داده است کودکان در اتاق­ های زرد رنگ، بیشتر گریه می ­کنند.

نکته 1: اگر می ­خواهید فضای خانه بزرگ جلوه دهد از رنگ روشن برای دیوار ها استفاده کنید.

نکته 2: از رنگ ­های آرامش بخش برای اتاق خواب استفاده کنید.

نکته 3: اگر به فشار خون مبتلا هستید، از به کار بردن رنگ قرمز در خانه خودداری کنید، زیرا این رنگ گردش خون را در بدن افزایش می دهد.

نکته 4: در سرویس بهداشتی، از دو رنگ خنثی و گرم استفاده کنید.

نکته 5رنگ مشکی برای اتاق خواب نوجوان مناسب نیست، زیرا باعث افسردگی می شود.

به خاطر داشته باشید که سلیقه شما، حرف اول را در دکوراسیون می­ زند. شما باید در خانه خود حس امنیت داشته باشید. از این نکات استفاده کنید و بهترین تصمیم را بگیرید. در ادامه دکوراسیون خانه ­های مختلف را می­ بینیم و رنگ های استفاده شده در این خانه ­ها را مورد بررسی قرار می­ دهیم.

رنگ در دکوراسیون اتاق خواب

همان طور که می­ بینید، استفاده جسورانه از رنگ سبز به عنوان رنگ پایه و استفاده از رنگ مکمل قهوه ­ای سوخته، هارمونی بسیار خوبی ایجاد کرده است. رنگ سبز به اتاق خواب حس آرامش و طراوت داده که باعث خواب بهتر می­ شود و رنگ قهوه ای، بهترین گزینه برای رنگ مکمل است.  این دو رنگ در کنار هم دارای انرژی فراوانی می­ باشند. اما در این اتاق در استفاده از رنگ سبز زیاده روی شده است.

رنگ در دکوراسیون اتاق نشیمن

هارمونی رنگ ­ها: استفاده از رنگ بنفش انگوری و گرم در کنار هم، با ترکیب رنگ سفید فضای شیکی را خلق کرده است. سفید به بزرگ تر نشان دادن خانه کمک می­ کند و رنگ خنثی است. بنفش و بژ رنگ­ هایی گرم، که برای یک نواخت نشدن محیط از دو رنگ گرم استفاده شده است. 


مطالب مرتبط:

راهنمای استفاده از رنگ پاستلی در دکوراسیون منزل

معرفی 2 معیار مهم در انتخاب رنگ اتاق نشیمن

چگونه از ترکیب رنگ و کاغذ دیواری در منزلمان استفاده کنیم؟   

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید