دکوراسیون اتاق نوجوان – 6 نکته مهمی که در اتاق آن ها باید رعایت کنید!

0
3861

از نظر شما دکوراسیون اتاق نوجوان باید به سلیقه خودش انجام شود یا پدر و مادر؟

اگر همه عناصر دکوراسیون اتاق فرزندتان را شما انتخاب کنید، مطمئنا از بودن در اتاقش لذت نخواهد برد و به آن حس خوبی ندارد.

اما اگر همه چیز را به او بسپارید چه می شود؟ احتمالا اتاقی دکور خواهد کرد که بین عناصر آن نه همخوانی وجود دارد و نه جلوه ای زیبا در آن دیده می شود.

راه حل این مشکل فقط ایجاد تعادل بین این دو مسئله است. در واقع شما باید فرزندتان را از نکات اصولی دکوراسیون اتاق خواب آگاه کنید تا هم سلیقه و علاقه اش در آن به کار رفته باشد و هم محیط مناسبی را برای خوابیدن و درس خواندن داشته باشد.

پس در ادامه این مطلب همراه من باشید تا 6 نکته مهم در دکور اتاق خواب نوجوان را به شما آموزش دهم تا آن ها را در اختیار فرزندتان قرار دهید. 

دکوراسیون اتاق نوجوان

دکوراسیون اتاق نوجوان را چگونه انجام دهیم؟

توجه داشته باشید که اتاق فرزند نوجوانتان فضای شخصی مخصوص به او است و بهتر است دکوراسیونش مطابق به علاقه و سلیقه خودش باشد. پس حتما نظر او را برای این کار بپرسید.

اما مسئله ای که وجود دارد، تصمیمات احساسی و اغلب غیر منطقی نوجوانان است. در واقع این مشکل ممکن است، دکوراسیونی نامناسب و غیر اصولی در اتاقش به وجود آورد و برای شما هزینه زیادی به همراه داشته باشد.

پس برای حل این مشکل نکاتی که در این مطلب آمده است را به او آموزش دهید تا با دکوراسیون اصولی اتاق خواب آشنا شود و تصمیمات خود را با توجه به این نکات بگیرد.

1. رنگ غالب اتاق خواب نوجوان را به رنگ خنثی و سرد انتخاب کنید!

همان طور که می دانید رنگ بر رفتار انسان تاثیر دارد و خیلی از طراحان داخلی با آگاهی از این اثرات رنگ اتاق خواب را انتخاب می کنند. در واقع از آن جا که نوجوانان در اتاق خواب زمان زیادی را صرف خوابیدن و درس خواندن می کنند، بهتر است رنگ غالب اتاق خوابشان خنثی و سرد باشد.

چرا که این رنگ ها آرامش بخش هستند و همچنین تمرکز لازم برای مطالعه و درس خواندن را فراهم می کنند. به عنوان مثال رنگ غالب اتاق نوجوان زیر سفید و طوسی است. 

رنگ غالب سفید و طوسی اتاق نوجوان

رنگ غالب اتاق خواب زیر نیز به رنگ سرد آبی و رنگ خنثی سفید انتخاب شده است که ترکیب آن ها جلوه زیبایی به دکوراسیون داده است.

رنگ غالب آبی و سفید اتاق خواب نوجوان

نکته: باید بدانید که رنگ های گرم مثل قرمز، زرد و نارنجی پر انرژی و هیجان آور هستند و برای محیط خواب و مطالعه آن چنان مناسب نیستند. پس این نوع رنگ ها را باید به صورت محدود در اتاق نوجوان به کار ببرید.

مثلا می توانید مانند تصویر زیر، فقط یک دیوار و چند دکوری و وسیله کوچک را به رنگ گرم انتخاب کنید. 

استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون اتاق نوجوان

2. طرح و رنگ های مورد علاقه نوجوانتان را در دکوری های کوچک و وسایل قابل تعویض به کار ببرید! 

در این مرحله زمان این است که طرح و رنگ های مورد علاقه فرزندتان را با دکوری های کوچک و وسایل قابل تعویض، وارد اتاق خواب او کنید. در واقع با این کار، هر زمانی که سلیقه اش تغییر کرد و از جلوه اتاقش خسته شد، می تواند به آسانی و با کمترین هزینه، دکوری ها وسایل را تغییر دهد.

به عنوان مثال در اتاق نوجوان دختری که در پایین می بینید، علاقه او به رنگ صورتی، پروانه و پرنده ها کاملا با تابلوها و روبالشی مشخص است.

اتاق خواب نوجوان دختر با رنگ پاستلی آبی و تابلو پروانه و دکوری پرنده

یا در اتاق دختر نوجوان پایین، علاقه او به پروانه و رنگ صورتی با طرح کاغذ دیواری و رنگ تخت و روتختی نشان داده شده است.

اتاق نوجوان دختر با کاغذ دیواری پروانه و تخت و روتختی صورتی


مطلب مرتبط: 4 نکته کلیدی برای انتخاب کاغذ دیواری اتاق نوجوان + بررسی مدل های به روز


همچنین در تصویر زیر با نصب پوستر نقشه جهان، علاقه پسر نوجوان به جهان گردی و ماجراجویی در دکوراسیون اتاقش به کار رفته است.

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان پسر با پوستر نقشه جهان

نکته: هارمونی یکی از اصول دکوراسیون داخلی است که اتاق نوجوان را منسجم، هماهنگ و زیبا جلوه می دهد. پس مانند تصویر زیر طرح و رنگ های مورد علاقه فرزندتان را در چندین دکوری و وسیله تکرار کنید.

ایجاد هارمونی در دکوراسیون اتاق نوجوان

3. تخت خواب نوجوان بزرگ و با کیفیت تهیه کنید!

باید بدانید که تخت خواب یکی از مهم ترین وسایل در دکوراسیون اتاق خواب نوجوان است. چرا که بر کیفیت خواب فرزندتان تاثیر مستقیم دارد. پس با توجه به بودجتان، بهترین تخت و تشک را خریداری کنید تا خواب آرامش بخشی داشته باشد و به بدن و ستون فقرات نوجوان آسیب وارد نشود.

نکته: رشد بدنی نوجوان بسیار سریع است. پس تختی بزرگ خریداری کنید که بتواند تا دوران جوانی اش از آن استفاده کند.

تخت خواب با کیفیت و بزرگ در اتاق نوجوان

نکته: با توجه به اینکه نوجوانان وسایل زیادی دارند و اغلب اتاق خواب ها فضای محدودی دارند، می توانید مانند تصویر زیر، از تخت های کشودار یا جک دار استفاده کنید و برخی وسایل را داخل آن بچینید.

استفاده از تخت خواب جک دار در اتاق نوجوان

مطلب مرتبط: اندازه روتختی – سایز روتختی یک نفره یا دو نفره چه قدر باید باشد؟

4. پرده با جنس مناسب در دکوراسیون اتاق نوجوان استفاده کنید!

توجه داشته باشید که نور خورشید هم برای سلامت فرزندتان ضروری است و هم روشنایی مناسب برای درس و بازی کردن را فراهم می کند.

اما از سوی دیگر هنگام خواب نور ماشین و خیابان می تواند که در خوابیدن نوجوان اختلال ایجاد کند. پس پرده ای که برای او خریداری می کنید باید از نوع قابل تنظیم باشد تا در هر ساعت بتواند ورود نور را کنترل کند.

برای مثال می توانید پرده حریر برای او انتخاب کنید تا در طول روز نور خورشید وارد شود و از آستر ضخیم تر پشت آن استفاده کنید تا شب ها، جلوی نور مزاحم را بگیرد.

استفاده از پرده حریر در اتاق خواب نوجوان

نکته: البته به جز پرده های پارچه ای، از پرده های شید و کرکره ای نیز می توانید استفاده کنید که قابل تنظیم هستند.


مطلب مرتبط: معرفی انواع پرده برای اتاق خواب و ویژگی های آن ها


5. در اتاق نوجوان حتما از میز مطالعه استفاده کنید!

داشتن مکان مشخصی برای درس خواندن و انجام تکالیف، به تمرکز نوجوانان کمک می کند و باعث می شود که بازدهیشان در انجام این کارها افزایش پیدا کند.

همچنین باید بدانید، افرادی که عادت به دراز کشیدن در هنگام انجام تکالیف و مطالعه را دارند، در بلند مدت به بدن و ستون فقرات خود آسیب می زنند. بنابراین بهتر است میز مطالعه مناسبی را با توجه به اندازه اتاق خریداری کنید.

میز مطالعه سفید در اتاق نوجوان

6. نور پردازی مناسبی در دکوراسیون اتاق نوجوان ایجاد کنید!

توجه داشته باشید که نورپردازی اتاق باید فضای مناسبی را برای مطالعه و درس خواندن نوجوانتان فراهم کند. پس در کنار نورهای سقفی، چراغ مطالعه نیز برای میز او در نظر بگیرید.

در واقع این نور وظیفه ای نور مناسبی برای درس خواندن فراهم می کند و از ضعیف شدن چشمان فرزندتان جلوگیری می کند.

نکته: همچنین اگر فرزندتان قبل از خواب عادت به مطالعه دارد، بهتر است برای میز کنار تختی او آباژور هم تهیه کنید.

استفاده از آباژور در اتاق نوجوان

نکته: ناگفته نماند که برای ایجاد جلوه ای زیبا و جذاب در اتاق خواب نوجوان، می توانید مانند تصویر زیر از نور تزئینی استفاده کنید که نوجوانان بسیار به آن علاقه دارند.

نور نزئینی در دکوراسیون اتاق نوجوان


مطلب مرتبط: آموزش نحوه صحیح نورپردازی اتاق خواب


همان طور که مطالعه کردید، در این مطلب تلاش کردم با ارائه اطلاعات مفید به شما عزیزان کمک کنم تا آن ها را در اختیار فرزند نوجوانتان قرار دهید و به او کمک کنید که اتاقش را آگاهانه دکوراسیون کند.

اگر در مورد دکوراسیون اتاق نوجوان سوالی دارید، می توانید در انتهای این صفحه آن را مطرح کنید تا با کمال میل پاسخ دهم.

توجه: تمامی مطالب این سایت برگرفته از دانش طراحان و دکوراتور های داخلی مدیا دکور می باشد و هرگونه کپی نوشته ها بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید