5 قدم ضروری که برای چیدمان ظروف داخل کابینت باید بردارید!

14
66002
تبلیغات

مطمئنا از نظر من و شما و هر خانم خانه دار دیگری، چیدمان ظروف داخل کابینت های آشپزخانه، یکی از سخت ترین کارهای خانه است. در واقع ما ایرانی ها آنقَدَر سِت بشقاب و کاسه و وسایل آشپزی ریز و درشت داریم که قرار دادن همه آن ها به صورت مرتب و منظم در کابینت ها، بسیار دشوار و تقریبا ناممکن می شود.

اما باید بدانید که با رعایت یک سری نکات و اصول ساده و استفاده از تعدادی نظم دهنده و اکسسوری ها، می توانید این کار دشوار را به آسانی انجام دهید. بنابراین در این مطلب تصمیم دارم این نکات ضروری را به همراه نحوه چیدمان بشقاب و کاسه ها، قابلمه و تابه ها، قاشق و چنگال ها، لیوان و فنجان ها، ادویه جات و مواد شوینده به وسیله نظم دهنده ها را در 5 قدم به شما عزیزان آموزش دهم تا داخل کابینت های آشپزخانتان را مرتب و منظم بچینید.

چیدمان ظروف داخل کابینت

چگونه ظروف را در کابینت های آشپزخانمان بچینیم؟

قدم اول برای چیدمان ظروف داخل کابینت: وسایل غیر ضروری را از داخل کابینت ها خارج کنید

اولین قدم مهمی که برای چیدمان ظروف داخل کابینت هایتان باید بردارید، خارج کردن وسایل غیر ضروری از داخل آن ها است!

اغلب ما داخل کابینت هایمان ظروف و وسایلی داریم که به هر علتی، مانند خرابی یا گم شدن دَرِشان، دیگر برایمان قابل استفاده نیستند. اما توجه داشته باشید که آن ها بی دلیل فضای داخل کابینت ها را اشغال می کنند و چیدمان و مرتب کردن باقی وسایل را با مشکل روبرو می کنند.

بنابراین ابتدا این ظروف و وسایل غیر ضروری را شناسایی کنید و از آشپزخانتان خارجشان کنید.

خانمی که قصد دارد داخل کابینت آشپزخانه اش را چیدمان و مرتب کند

قدم دوم برای چیدمان ظروف داخل کابینت: وسایل و ظروفی که کاربرد زیادی دارند را جدا کنید

قدم ضروری بعدی که برای چیدمان ظروف در داخل کابینت هایتان باید بردارید، جدا کردن ظرف ها و وسایل پرکاربرد از وسایلی است که کم تر به آن ها نیاز دارید. توجه داشته باشید، دسترسی به ظروف پرکاربردی که هر روز نیازشان دارید، نسبت به دسترسی به باقی آن ها، بسیار آسان تر باید باشد.

بنابراین در این مرحله ظرف ها و وسایل آشپزی که برای وعده های غذایی روزانه خانوادتان و مهمانی ها و دورهمی های کوچک و خودمانی، مورد نیازتان می باشد را از آن هایی که تنها در مهمانی ها و مواقع خاص مورد استفادتان است، جدا کنید تا در قدم های بعدی نحوه چیدمان آن ها را معرفی کنم.

قدم سوم برای چیدمان ظروف داخل کابینت: ظروف و وسایل پرکاربرد را گروه بندی کنید

در این مرحله باید ظرف ها و وسایل پرکاربرد را که در مرحله قبل جدا کردید را به گروه بشقاب و کاسه ها، تابه و قابلمه ها، لیوان و فنجان ها، قاشق و چنگال ها، ادویه جات و مواد شوینده دسته بندی کنید. توجه داشته باشید که گروه بندی ظرف ها، نظم مشخصی به چیدمان داخل کابینت ها می دهد و به شما و اعضای خانوادتان کمک می کند که محل قرار گیری هر گروه را به آسانی به خاطر بسپارید و پیدایشان کنید.

کابینت هایی که ظروف به صورت گروه بندی شده و با کمک نظم دهنده ها در آن چیدمان شده است

قدم چهارم برای چیدمان ظروف داخل کابینت: وسایلی که گروه بندی کرده اید را به کمک نظم دهنده ها بچینید

بعد از گروه بندی وسایل پرکاربرد، زمان این است که آن ها را داخل کابینت ها قرار دهید. اما همان طور که می دانید اغلب کابینت ها به صورت اصولی و کاربردی ساخته نشده اند و قفسه بندی و طراحی مجدد آن ها نیز هزینه خیلی زیادی دارد. بنابراین در ادامه نحوه و طرز مناسب چیدمان ظروف را به کمک نظم دهنده ها به شما معرفی خواهم کرد تا با هزینه ای نسبتا کم، از بیشتر فضای کابینت های آشپزخانتان استفاده کنید.

– نحوه چیدمان بشقاب و کاسه ها در کابینت:

توجه داشته باشید که باید به بشقاب و کاسه هایی که خیلی از آن ها استفاده می کنید، دسترسی آسانی داشته باشید. بنابراین کابینت یا کشویی را برای چیدمان آن ها انتخاب کنید که برای برداشتن آن ها نیازی به خم شدن زیاد و یا چهارپایه نداشته باشید.

همچنین همان طور که می دانید، اغلب ما بشقاب و کاسه ها را روی هم چیده شده در کابینت ها قرار می دهیم. اما در این روش، فضای بالای آن ها بدون استفاده می ماند. پس برای استفاده بهتر از این فضا، پیشنهاد می کنم که مانند نمونه زیر از استندهای طبقاتی داخل کابینت استفاده کنید و بشقاب و کاسه ها را در طبقات آن بچینید.

بشقاب ها و نعلبکی هایی سفیدی که به وسیله استند طبقاتی داخل قفسه کابینت چیده شده اند

نظم دهنده کابینت لیون کد K707

نظم دهنده کابینت ورسام دو طبقه

ارگانایزر کد 474

اما به غیر از قرار دادن بشقاب و کاسه ها روی هم، می توانید آن ها را مانند عکس زیر، به کمک استند نگهدارنده به صورت عمودی چیدمان کنید. همان طور که می بینید، با به کار بردن این روش، فضای کمتری از کابینت را اشغال می کنید و می توانید تعداد بیشتری بشقاب و کاسه را در یک قفسه قرار دهید.

بشقاب ها و کاسه هایی که به وسیله استند نگهدارنده در کابینت چیده شده اند

توجه داشته باشید، به غیر از قفسه کابینت ها، از کشوهای بزرگ نیز برای چیدن بشقاب و کاسه ها نیز می توانید استفاده کنید. برای این کار پیشنهاد می دهم مانند نمونه زیر، کفِ کشو پگ بورد قرار دهید تا چیدمان آن ها با نظم و ترتیب بهتری انجام شود.

بشقاب ها، کاسه ها، قندان و نعلبکی هایی سفید رنگی که داخل کشو بزرگی به وسیله صفحه پگ بورد به صورت منظم چیدمان شده اند

همان طور که در بالا دیدید، چوب های قرار داده شده در حفره های صفحه پگ بورد، اجازه نمی دهد که بشقاب و کاسه ها با باز و بسته شدن کشو، تکان بخورند و چینش آن ها را همیشه مرتب نگه می دارد.

– نحوه چیدمان لیوان و فنجان ها در کابینت:

برای چیدمان لیوان و فنجان ها داخل قفسه های کابینت، همانند بشقاب ها، استند طبقاتی داخل کابینت قرار دهید تا از فضای بالای لیوان ها نیز به خوبی بتوانید استفاده کنید.

 لیوان ها و فنجان های دسته دار رنگارنگ و طرح داری که با استند طبقاتی در قفسه های کابینت چیده شده اند

نظم دهنده کابینت مدل Ogips

نظم دهنده کابینت مدل TARTS بسته 2 عددی

نظم دهنده کابینت مدل Versa بسته 4 عددی

البته به غیر از استند طبقاتی، آویزِ فنجانِ داخلِ کابینتی نیز نظم دهنده مناسبی برای استفاده از فضای بالا قفسه کابینت ها می باشد که نمونه ای از آن را در زیر می بینید.

آویز فنجان داخل کابینتی که برای چیدمان فنجان های دسته دار آبی و زرد رنگ در قفسه کابینت استفاده شده است

سبد نظم دهنده کابینت مدل مایا

سبد نظم دهنده کابینت مدل بیتا

شلف داخل کابینت کد 003

اما برای چیدمان لیوان و فنجان های دسته دار تنها به داخل کابینت و کشوها اکتفا نکنید و تعدادی از آن ها که خیلی مورد استفادتان هستند را از بخشی از دیوار آشپزخانتان که فضای خالی دارد، آویزان کنید. برای این کار می توانید مانند عکس های زیر از آویز حوله و یا صفحه پگ بورد استفاده کنید که دکور آشپزخانتان را بسیار زیبا و منحصر به فرد می کند.

لیوان های دسته داری که به وسیله آویز حوله از دیوار آشپزخانه آویزان و چیدمان شده اند

لیوان های دسته داری که به وسیله صفحه پگ بورد روی دیوار آشپزخانه چیدمان و آویزان شده اند

استند دیواری ایکیا مدل Kungsfors _40334916

استند دیواری ایکیا مدل NEREBY به همراه استند جا ادویه و گیره

استند دیواری ایکیا مدل HULTARP به همراه جاقاشقی و جای ادویه

مطلب مرتبط: چیدمان لیوان در کابینت – 6 نظم دهنده که برای چیدن لیوان ها نیاز دارید!

– نحوه چیدمان قابلمه و تابه ها در کابینت:

اولین نکته ای که در چیدمان قابلمه و تابه ها باید در نظر داشته باشید، محل قرار گیری آن ها است. توجه داشته باشید که این وسایل آشپزی به علت سنگین بودن، در کابینت های بالایی نباید قرار داده شوند و برای دسترسی آسان، بهتر است در نزدیک ترین کابینت به اجاق گاز چیدمان شوند.

نکته: با توجه به تعریف بالا، اگر اجاق رومیزی دارید، کابینت زیر آن بهترین مکان برای قرار دادن قابلمه و تابه ها است.

همان طور که می دانید، اغلب ما برای دسترسی به قابلمه و ماهی تابه های پُشتی در کابینت ها، مجبور می شویم که تمام آن ها را از کابینت خارج کنیم و نظم چیدمان آن ها را بهم بزنیم. برای حل این مشکل پیشنهاد می کنم مانند نمونه زیر، اکسسوری کشویی داخل کابینت نصب کنید تا دسترسی آسان و بدون دردسری به همه آن ها داشته باشید.

چیدمان ظروف، قابلمه و تابه داخل کابینت به وسیله اکسسوری کشویی

اما مشکل دیگری که اغلب در چیدمان تابه ها داریم، قرار دادن آن ها درون یکدیگر است که این کار دسترسی به تابه های پایین تر را سخت می کند و به سطح داخلی آن ها آسیب می زند. بنابراین برای حل این مشکل، مانند عکس زیر از استند طبقاتی داخل کابینتی استفاده کنید.

چیدمان ظروف، تابه ها و وسایل آشپزی در کابینت به کمک استند طبقاتی داخل کابینتی

نگهدارنده تابه مدل H109
 

پایه قابلمه موج دار تی ام مدل TMP5

پایه نگهدارنده قابلمه 6 طبقه شانل مدل موجی

البته روش دیگری که برای حل مشکل بالا می توانم معرفی کنم، همانند عکس زیر است. در این روش می توانید میله ای در کابینت نصب کنید و با استفاده از قلاب های مخصوص، تابه ها را از آن آویزان کنید.

قابلمه و تابه هایی که به وسیله قلاب S شکل از لوله داخل کابینت آویزان و چیده شده اند

بعد از چیدمان تابه و قابلمه ها، باید به فکر چیدمان درب های آن ها نیز باشید. برای این کار می توانید مانند عکس زیر استند درب قابلمه و تابه بخرید و آن ها را به صورت عمودی داخل قفسه کابینت بچینید.

درب قابلمه و تابه هایی که با استند در داخل قفسه کابینت چیده شده اند

همچنین برای استفاده بهینه تر از فضای کابینت ها، به خصوص در آشپزخانه های کوچک، می توانید از پشتِ درِ کابینت برای چیدن درب تابه و قابلمه ها استفاده کنید. برای این کار مانند نمونه های زیر، قفسه نگهدارنده درب تابه و قابلمه و یا قلاب های چسبان را پشت در کابینت نصب کنید و درب ها را درونشان قرار دهید.

چیدمان ظروف داخل کابینت به وسیله قفسه نگهدارنده درب تابه و قابلمه

چیدمان ظروف و درب قابلمه و تابه داخل کابینت به وسیله قلاب های چسبانی که پشت در نصب شده اند

استند نگهدارنده درب قابلمه مدل Mn-2 

استند نگهدارنده درب قابلمه مدل s101 

نگه دارنده ی در قابلمه ایکیا مدل Variera

مطلب مرتبط: معرفی 8 باید و نباید برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک منزلتان!

نکته: اغلب ما کابینت های کنج آشپزخانه را به خاطر دسترسی سختی که دارند به درستی چیدمان نمی کنیم. اما برای استفاده مناسب تر از این فضای فوق العاده، پیشنهاد می کنم که داخل آن ها اکسسوری چرخان نصب کنید و درون آن برخی از تابه و قابلمه هایتان را بچینید.

چیدمان ظروف، قابلمه و تابه ها داخل کابینت های کنجی به وسیله اکسسوری چرخان

– نحوه چیدمان قاشق و چنگال ها و وسایل کوچک آشپزی در کابینت:

یکی از بهترین روش ها برای چیدمان قاشق و چنگال ها و وسایل کوچک آشپزی در داخل کشوها، تقسیم بندی کشو و نصب اکسسوری های مخصوص، مانند عکس های زیر است.

قاشق، چنگال و وسایل کوچک آشپزی که داخل کشو آشپزخانه ای که تقسیم بندی شده اند، چیده شده اند

وسایل آشپزی کوچک، قاشق و چنگال هایی که داخل اکسسوری مخصوص کشو چیدمان شده اند

اما اگر در حال حاضر قصد ندارید که چنین هزینه نسبتا بالایی را برای تقسیم بندی کشوها کنید، پیشنهاد می کنم که به جای آن، سینی و جاقاشقی کشویی بخرید و در کشو قرار دهید.

قاشق و چنگال ها و وسایل آشپزی که در سینی کشویی آشپزخانه ای با نظم چیده شده اند

سینی کشو آشپزخانه ای که قاشق، چنگال ها و وسایل آشپزی داخل آن چیدمان شده اند

جاقاشقی ایکیا مدل SMACKER

جاقاشقی چوبی مدل 101 رگلاژی

جاقاشقی ایکیا مدل UPPDATERA

همچنین می توانید مانند نمونه های زیر، تقسیم کننده کشو و یا مقوا بخرید و خودتان داخل کشوها را بخش بندی کنید.

تقسیم کننده کشویی که کشو آشپزخانه را برای چیدمان وسایل آشپزی بخش بندی کرده استکشو آشپزخانه ای که برای چیدمان قاشق و چنگال ها و وسایل آشپزی به وسیله مقوا بخش بندی شده است

نظم دهنده کشو مدل Lakeland بسته 6 عددی

تقسیم کننده کشو مدل Lakeland بسته 6 عددی

سبد نظم دهنده تاپکو کد 06
 

البته ناگفته نماند برای چیدمان وسایل آشپزی مانند کفگیر، ملاقه یا قاشق چوبی از فضای پشت درب کابینت نیز می توانید استفاده کنید. برای این کار مانند عکس های زیر، پشت در کابینت آویز نظم دهنده و تخته چوب پنبه ای نصب کنید و وسایل آشپزیتان را چیدمان کنید.

چیدمان ظروف و وسایل آشپزی داخل کابینت با نصب تخته چوب پنبه ای پشت در

چیدمان ظروف و وسایل آشپزی داخل کابینت به وسیله آویز نظم دهنده

همچنین برای دسترسی آسان تر به وسایل آشپزی می توانید آن ها را بیرون کشو و کابینت ها، روی پیشخوان قرار دهید و یا مانند نمونه های زیر، از آویز حوله، پگ بورد و یا آهن ربا آویزانشان کنید.

وسایل آشپزی و تخته گوشت و سبزی خورد کنی هایی که به وسیله پگ بورد از دیوار آشپزخانه آویزان و چیدمان شده اند

وسایل آشپزی که با قلاب S شکل از آویز حوله آویزان شده اند و چافوهای خرد کنی که روی آهنربا روی دیوار آشپزخانه چیده شده اند

– نحوه چیدمان سینی و تخته های گوشت و سبزی خرد کنی در کابینت:

توجه داشته باشید که روی هم چیدن سینی و تخته های گوشت و سبزی خرد کنی، هم دسترسی به آن ها را سخت می کند و هم داخل کابینت ها را بی نظم نشان می دهد. بنابراین برای چیدن آن ها از استند های نظم دهنده استفاده کنید.

تخته های گوشت و سبزی خرد کنی به وسیله استند نظم دهنده در داخل قفسه کابینت چیده شده اند

همچنین می توانید پشت درب کابینت، نگهدارنده مجله نصب کنید و تخته و سینی ها را داخل آن بچینید.

چیدمان ظروف، تخته گوشت و سبزی خرد کنی و سینی ها داخل کابینت به وسیله نگهدارنده مجله

استند نگهدارنده بشقاب مدل S1
 

استند نگهدارنده بشقاب ایکیا مدل NYPLOCKAD

استند بشقاب ایکیا کد 872
 

– نحوه چیدمان ادویه جات در کابینت:

نکته مهمی که در نگهداری ادویه جات باید به آن دقت کنید، این است که آن ها را در مکانی خشک، خنک و دور از نور آفتاب قرار دهید. پس بهتر است محل قرار گیری ظرف آن ها نزدیک اجاق گاز نباشد تا گرمای آن به ادویه جات آسیب نزند.

همچنین بهتر است روی ظرف ادویه جات نامشان را بنویسید و آن ها را با ترتیب مشخصی، مانند ترتیب حروف الفبا، بچینید تا پیدا کردن آن ها راحت و بدون دردسر باشد.

نکته: اگر قصد دارید ظرف های ادویه را در کشو قرار دهید، مانند عکس زیر روی دربشان، نامشان را بنویسید.

ظروف ادویه ای که با نظم و ترتیب داخل کشو آشپزخانه چیده شده اند

نکته: یکی از راه های خلاقانه برای چیدمان ادویه جات در آشپزخانه های کوچک، خرید ظرف های ادویه آهنربایی و نصب آن ها پشت درب یا زیر کابینت است.

ظرف های ادویه آهنربایی که زیر کابینت آشپزخانه چیده شده اند

چیدمان ظروف ادویه جات آهنربایی داخل کابینت

همچنین می توانید برای استفاده بهینه از فضا، مانند نمونه زیر جا ادویه داخلی کابینتی بخرید و آن را پشت در کابینت نصب کنید.

جا ادویه داخل کابینتی که برای چیدمان ظرف های ادویه جات در پشت درب کابینت استفاده شده است

نکته: اگر قفسه کابینتی را برای قرار دادن ادویه جات در نظر گرفته اید، پیشنهاد می کنم مانند نمونه زیر آن ها را در سینی گردان بچینید تا دسترسی به آن ها آسان باشد.

ظرف های ادویه ای که روی سینی گردان داخل قفسه کابینت چیده شده اند

مطلب مرتبط: با این 6 نظم دهنده، چیدمان ادویه در کابینت را انجام دهید!

– نحوه چیدمان مواد شوینده در کابینت:

خیلی از خانم های خانه دار از ما سوال می کنند که در کابینت زیر سینک چه چیزهایی باید قرار دهیم؟ که پاسخ ما در این مورد، مواد و وسایل شوینده مانند پودر لباس شویی، مایع ظرف شویی، دستمال و اسفنج است. توجه داشته باشید که بهتر است بخشی از این وسایل را مانند عکس زیر، روی سینی گردان قرار دهید تا برای دسترسی به وسایل پشتی مجبور نشوید که همه آن ها را بیرون آورید.

مواد شوینده ای که روی سینی گردان در داخل کابینت زیر سینک ظرفشویی چیدمان شده اند

همچنین بهتر است برای وسایلی مانند اسفنج، دستمال و اسکاچ ها، کشوهایی پلاستیکی بخرید و آن ها را درونشان بچینید.

وسایل شوینده ای که به وسیله کشوهای پلاستیکی در کابینت زیر سینک ظرفشویی چیده شده اند

فایل کشویی کامل مدل 413
 

فایل کشویی دل آسا مدل D123-A5-TW4

فایل کشویی ایکیا مدل Lennart
 

مطلب مرتبط: چیدمان کابینت زیر سینک ظرفشویی را با این 6 نظم دهنده انجام دهید!

نکته: مواد غذایی و وسایلی که مربوط به پخت و پز می شوند را به هیچ وجه زیر سینک ظرفشویی قرار ندهید.

قدم پنجم برای چیدمان ظروف داخل کابینت: ظرف هایی که کمتر از آن ها استفاده می کنید را در مکان های دیگر قرار دهید

بعد از اینکه وسایل پر کاربردتان را با استفاده از روش های بالا در کابینت و آشپزخانه چیدمان کردید، زمان این است که به فکر مکانی برای قرار دادن وسایل کم کاربردتر باشید. در این مرحله اگر کشو یا قفسه ای از کابینت های آشپزخانتان خالی مانده است، آن ها را درونشان بچینید. در غیر این صورت آن ها را با دقت بسته بندی کنید و داخل کمدهای اتاق خواب و یا انباری قرار دهید.

همان طور که خواندید در این مطلب تلاش کردم با ارائه نکات و معرفی نظم دهنده های کاربردی به شما کمک کنم که کابینت های آشپزخانه منزلتان را مرتب و منظم و اصولی چیدمان کنید. اگر در مورد این مطلب سوالی دارید می توانید آن را از طریق بخش تماس با ما و یا اینستاگرام مدیا دکور با من در میان بگذارید.

توجه: تمامی مطالب این سایت برگرفته از دانش طراحان و دکوراتور های داخلی مدیا دکور می باشد و هرگونه کپی نوشته ها بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.


مطالب مرتبط: 

آموزش نکات و ترفندهایی برای چیدمان کمد دیواری

کابینت مدرن چیست؟ 7 ویژگی که باید در مورد کابینت های مدرن بدانید!

کابینت کلاسیک چیست؟ با 10 ویژگی کابینت های کلاسیک آشنا شوید!

10 ترفند برای فنگ شویی آشپزخانه

14 دیدگاه‌ها

  • سلام، شما میتونین روی دکمه خرید کنید که در این مطلب برای هر محصول هست، کلیک کنید.
   بعد از کلیک به وبسایت دیجیکالا میروید و اونجا میتونین ثبت سفارش رو انجام بدین

 1. سلام وخسته نباشید ممنون بابت نکات آموزنده و کاربردی خوبی که ذکرکردید.
  پس چرا چیزی از کلی آبکش وسبدو لگن که زیادهم استفاده میکنیم ازشون هیچ راهکاری ندادین؟؟ ☹️

  • سلام، خوشحالم که نکات مطلب براتون مفید بوده،
   آبکش و سبد و لگن به خاطر اندازه نسبتا بزرگی که دارن، متاسفانه نظم دهنده خاصی براشون وجود نداره
   بهترین ایده این میتونه باشه که از بزرگ به کوچک آن ها رو داخل هم بذارین و برای این که فضای بالاشون خالی و بلا استفاده نباشه، کابینت را قفسه بندی کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید