چوب ملامینه چیست؟ با ویژگی های ورق ملامینه آشنا شوید!

0
6494
تبلیغات

با دوام در برابر عوامل فیزیکی مختلف و با قیمت مناسب!

همین ویژگی هاست که چوب ملامینه را تبدیل به یکی از پرکاربردترین ورق های چوبی در بازار ایران و مناسب برای ساخت کابینت، تخت خواب، صفحه پیشخوان، کفپوش، میز و میز تلویزیون کرده است.

توجه داشته باشید که مغزی این ورق های چوبی هم می تواند از MDF و هم از نئوپان باشد. اما چرا به این ورق ملامینه می گویند؟

علت این نام گذاری، به جنس روکش این ورق ها باز می گردد. باید بدانید که ملامین نوعی رزین گرما سخت است و ترکیب آن با فرمالدئید، نوعی پلاستیک شفاف را ایجاد می کند. در واقع از این ماده به عنوان روکش روی مغزی های چوبی استفاده می کنند و در نتیجه به این ورق چوبی تولید شده، ملامینه می گویند.

اما ویژگی های چوب ملامینه چیست و چگونه ساخته می شود؟

در ادامه با من همراه باشید تا به سوال بالا پاسخ دهم.

چوب ملامینه چیست؟ با ویژگی های ورق ملامینه آشنا شوید

چوب ملامینه چگونه ساخته می شود؟

باید بدانید که برای ساخت ورق ملامینه، از مغزی ام دی اف یا نئوپان، کاغذ دکوری و تزئینی و لایه رزین ملامین فرمالدئید استفاده می شود.

مراحل ساخت به صورت خلاصه به این صورت است که کاغذ دکوری را در دو مرحله، به رزین ملامین فرمالدئید آغشته می کنند تا لایه ای از این رزین، روی کاغذ را پوشش دهد.

و در آخر روکش تولید شده را با پرس و حرارت، روی ام دی اف یا نئوپان می چسبانند.

اجزای ورق چوبی ملامینه

ورق ملامینه در برابر عوامل فیزیکی چه ویژگی هایی دارد؟

1. مقاومت مناسب در برابر گرما و حرارت:

ویژگی اصلی روکش ملامینه این است که در برابر حرارت مقاوم است. به همین دلیل در مکان هایی که ممکن است چوب در برابر حرارت و آتش آسیب ببیند، از این روکش استفاده می کنند.

2. مقاوم در برابر رطوبت:

علاوه بر حرارت، ورق ام دی اف و نئوپانی که روکش ملامینه داشته باشد، در برابر رطوبت نیز مقاوم است. اما توجه داشته باشید که شرط این مقاومت این است که سطح ورق آسیب ندیده باشد تا آب به مغزی چوب نفوذ نکند.

3. آسیب پذیری کم در برابر خط و خش:

ورق های چوبی ملامینه مقاومت مناسبی در برابر خط و خش دارند و به همین دلیل، گزینه مناسبی برای صفحات پیشخوان که بیشتر در معرض خط و خش هستند، می باشند.

4. مقاوم در برابر حشرات و قارچ ها:

ویژگی مثبت دیگر این روکش ها این است که مغزی چوبی ام دی اف یا نئوپان را در برابر حمله حشرات و قارچ هاف مقاوم می کند.

ورق های چوبی ملامینه در طرح و رنگ های متنوع

5. آسیب پذیری در برابر ماده های اسیدی و قلیایی:

توجه داشته باشید که ماده های اسیدی و قلیایی به سطح روکش ملامین آسیب می زند. پس به هیچ وجه این ورق های چوبی را با مواد شوینده قوی نباید شست و شو دهید.

در آخر…

همان طور که مطالعه کردید، چوب ملامینه در برابر حرارت و خط و خش مقامت مناسبی دارد و از این نظر گزینه مناسب تری نسبت به ورق وکیوم یا ممبران است.

همچنین ورق ملامینه قیمت مقرون به صرفه و تنوع طرح و رنگی بالایی دارد و از این نظر می توانید از این چوب در هر سبک دکوراسیونی استفاده کنید.

همچنین اگر سوالی در این زمینه دارید، می توانید آن را در انتهای این صفحه یا از طریق اینستاگرام مدیا دکور مطرح کنید تا با کمال میل به آن پاسخ دهم.


مطالب مرتبط:

انواع ام دی اف | با انواع روکش، ضخامت و شرایط استفاده از MDF آشنا شوید!

فرق لترون با ام دی اف چیست؟ آیا ورق لترون همان نئوپان است؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید