فرق لترون با ام دی اف چیست؟ آیا ورق لترون همان نئوپان است؟

0
2071
تبلیغات

ابتدا باید بگویم که سوالِ فرق لترون با ام دی اف چیست، کاملا اشتباه است.

توجه داشته باشید که ورق چوبی از مغزی و روکش تشکیل شده است. مغزی می تواند تخته چند لایی، MDF یا نئوپان باشد که برای زیبایی و مقاومت در برابر شرایط محیطی و عوامل مکانیکی، با روکش های مختلف پوشیده می شود.

یکی از این روکش ها، لترون است. باید بدانید لترون نام برند و کارخانه آلمانی است که با روکش های کاغذی اش در بازار ایران شناخته شد که هم روی MDF و هم روی نئوپان، نصب می شود. اما از آن جا که این نوع روکش کاربرد فراوانی روی نئوپان دارد، بسیاری از ما، به اشتباه لترون را همان ورق نئوپان می دانیم.

با این تعریف، روش درست این است که ام دی اف را با نئوپان و روکش لترون (کاغذی) را با روکش های دیگر مقایسه کنیم. پس عنوان اصلاح شده این مطلب اینگونه می شود:

فرق بین MDF با نئوپان چیست؟

روکش لترون چه ویژگی هایی دارد و تفاوتش با روکش های پرکاربرد دیگر، مثل ملامینه چیست؟

با من همراه باشید تا به سوالات بالا پاسخ دهم.

فرق لترون با ام دی اف چیست؟ آیا ورق لترون همان نئوپان است؟

بررسی تفاوت MDF با نئوپان:

1. ویژگی ها:

باید بدانید که ام دی اف نسبت به نئوپان متراکم تر است و در نتیجه ساختار محکم تر و وزن بالاتری نیز نسبت به آن دارد. پس بهتر است برای سازه هایی که فشار و بار زیادی به آن وارد می شود، از MDF استفاده کنید.

تفاوت دیگر این دو فرآورده چوبی، قابلیت ابزار خوری آن ها است که باعث شده است بسیاری از استادان و متخصصان، ام دی اف را برای پروژه هایشان انتخاب کنند. در واقع ساختار MDF همگن و یکنواخت تر از نئوپان است و به همین دلیل ابزار کاری و برشکاری روی آن آسان تر و با ضایعات کم تر است.

همچنین مقاومت بالا در برابر رطوبت، آسیب حشرات و موریانه ها و تغییر شکل، از دیگر مزیت های ام دی اف نسبت به نئوپان است که طول عمر و قیمت آن را بالا می برد.

2. نحوه تشخیص:

بهترین روش برای تشخیص ام دی اف از نئوپان، توجه به شکل ظاهری ساختار آن ها است.

توجه داشته باشید که نئوپان از خرده چوب و MDF از فیبرهای چوبی خمیر شده تولید می شود. در نتیجه مثل تصویر زیر، خرده چوب ها را در نئوپان می توانید به راحتی ببینید. اما آن قدر فیبرهای چوبی ام دی اف کوچک است که قابل دیدن نیستند و به آن ظاهری یکدست و یکنواخت می دهد.

فرق ام دی اف و نئوپان

البته اگر این دو ورق روکش داشته باشند، تشخیصشان به این راحتی نیست. در این شرایط باید به دنبال سطحی از ورق که روکش ندارد، مثل کناره ها و محل مخصوص یراق آلات مثل دستگیره ها باشید.

نکته: MDF سطح صاف و صیقلی تری نسبت به نئوپان دارد. پس به غیر از شکل ظاهری، می توانید از حس لامسه هم برای تشخیص ورق ها استفاده کنید.

بررسی تفاوت روکش لترون با ملامینه:

لترون یا روکش کاغذی، در برابر رطوبت، خط و خش و حرارت به هیچ وجه مقاومت مناسبی ندارد. در واقع این روکش جزو ارزان ترین مدل های در بازار است که سطح کیفی بسیار پایینی دارد.

اما در مقابل، ملامینه در برابر رطوبت، خط و خش و حرارت بسیار با دوام است و همین ویژگی ها، آن را به یکی از پرکاربردترین روکش های چوبی، تبدیل کرده است.

و در آخر…

همان طور که مطالعه کردید، مقایسه لترون با MDF درست نیست و ام دی اف را باید با نئوپان و لترون را با روکش های دیگر، مورد بررسی قرار داد.

اما این که کدام گزینه بهترین است، کاملا به شرایط و اولیت های خودتان بر می گردد. اگر بودجه کمی را برای خرید در نظر دارید و محل استفاده ورق، در شرایط محیطی و مکانیکی سخت نیست، نئوپان و لترون گزینه مناسبی می توانند باشند.

اما در غیر این صورت، بهتر است ام دی اف و روکش های با کیفیت دیگر را انتخاب کنید.

همچنین اگر سوالی در مورد این موضوع دارید، می توانید آن را در انتهای صفحه یا از طریق اینستاگرام مدیا دکور، مطرح کنید.


مطالب مرتبط:

انواع ام دی اف | با انواع روکش، ضخامت و شرایط استفاده از MDF آشنا شوید!

چوب ملامینه چیست؟ با ویژگی های ورق ملامینه آشنا شوید!

بهترین نوع چوب برای تخت خواب – تخت چوبی بخریم یا ام دی اف؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید