معرفی سبک دکوراسیون آرت دکو و ویژگی های آن

0
3780
تبلیغات

سبک دکوراسیون آرت دکو یکی از برجسته ترین و پرطرفدارترین سبک های دکوراسیون قرن 20 می باشد که با استفاده از آن فضایی لوکس و تجملی در داخل خانه به وجود می آید. در این مطلب قصد داریم بعد از معرفی این سبک و ویژگی های آن، ترفندهایی را به شما آموزش دهیم تا بتوانید این سبک را در خانه های امروزی و مدرن اجرا کنید، با ما همراه باشید.

سبک دکوراسیون آرت دکو

تاریخچه سبک دکوراسیون آرت دکو چیست؟

آرت دکو جنبشی در زمینه هنرهای تجسمی و معماری است که پیش از جنگ جهانی اول شکل گرفت. بد نیست بدانید که خالقان این سبک با تاثیر از ویژگی ها و جنبه های سبک هنری آرت نوو، سبک دکوراسیون آرت دکو را به وجود آورده اند. سبک آرت دکو در دهه 1920 میلادی به طور رسمی در نمایشگاهی در فرانسه به عنوان سبک اصلی هنری شناخته شد و در آمریکا و کشورهای غرب اروپا توسعه داده شد. همچنین ناگفته نماند که این سبک اوج محبوبیت خود را در دوران جنگ جهانی دوم تجربه کرد.

سبک دکوراسیون آرت دکو

سبک دکوراسیون آرت دکو چیست؟

در واقع سبک دکوراسیون آرت دکو به عنوان یکی از برجسته ترین سبک های دکوراسیون داخلی در قرن 20 شناخته می شود. این سبک با تاکید بر استفاده از فلزات، سطوح براق و درخشان، باعث می شود که فضای خانه دارای جلوه ای پر زرق و برق و تجملاتی شود. همچنین استفاده از شکل های هندسی، الگوها و رنگ های جسورانه و ایجاد تقارن از دیگر عناصری هستند که در این سبک بسیار پرکاربرد می باشند. در ادامه ویژگی های مهم این سبک را معرفی خواهیم کرد.

سبک دکوراسیون آرت دکو

ویژگی های سبک دکوراسیون آرت دکو چیست؟

1. اشکال هندسی در سبک دکوراسیون آرت دکو

در سبک دکوراسیون آرت دکو، اشکال هندسی هستند که توجه ساکنین را به خود جلب می کنند. بنابراین الگو و نقش هایی که شامل شکل ها و خطوطی مانند مثلث، ذوزنقه، خطوط زیگزاگ و دندانه دار هستند را برای طرح پارچه ها، دیوارها و کف خانه در نظر بگیرید. همچنین این نکته را فراموش نکنید که برای ایجاد بیشترین تاثیر در خانه، از یک شکل هندسی خاص در اندازه بزرگ استفاده کنید، سپس دیگر اشکال هندسی را در اندازه های کوچک تر، به عنوان شکل مکمل در کنار آن به کار ببرید.

اشکال هندسی در سبک دکوراسیون آرت دکو

2. رنگ های خنثی و جسورانه در سبک دکوراسیون آرت دکو

برای اینکه بتوانید سبک دکوراسیون آرت دکو را در خانه های مدرن و امروزی اجرا کنید، از رنگ های خنثی مانند بژ، قهوه ای مایل به زرد، خاکستری، سیاه، سفید و نقره ای به عنوان رنگ غالب استفاده کنید. سپس در کنار این رنگ های خنثی، از رنگ های جسورانه ای مانند قرمز، بنفش، نارنجی، آبی، سبز، زرد و طلائی به عنوان رنگ وسایل و دکوریجات استفاده کنید. همچنین در این سبک می توان از ترکیب رنگ های متضاد مانند سفید و سیاه در قسمتی از خانه نیز استفاده کرد.

رنگ در سبک دکوراسیون آرت دکو

رنگ در سبک دکوراسیون آرت دکو

البته ناگفته نماند روش بالا که برای انتخاب رنگ در سبک آرت دکو گفته شد، مناسب برای خانه های امروزی است و روش دیگر کم کاربردتری نیز وجود دارد که در آن از پالت رنگی شامل سه یا چهار رنگ قرمز، آبی، سبز و زرد برای دیزاین خانه به این سبک استفاده می کند.

رنگ در سبک دکوراسیون آرت دکو

3. پوشش و سطوح برق دار و درخشنده در سبک دکوراسیون آرت دکو

همان طور که قبلا اشاره کرده ایم، سبک دکوراسیون آرت دکو برای ایجاد فضایی لوکس و درخشان، از سطوح و پوشش های براق فلزی در مبلمان و دکوریجات خانه استفاده می کند. بد نیست بدانید که اغلب این پوشش ها و سطوح از جنس برنج، کروم و دیگر فلزات براق می باشند.

سطوح براق در سبک دکوراسیون آرت دکو

سطوح براق در سبک دکوراسیون آرت دکو

از چه ترفندهایی برای اجرای سبک دکوراسیون آرت دکو در منازل استفاده کنیم؟

با توجه به ویژگی های اساسی سبک دکوراسیون آرت دکو که در بالا به آن ها اشاره کردیم، در ادامه ترفندهایی را آموزش می دهیم تا بتوانید با استفاده از آن ها، این نوع دکوراسیون را در فضای خانه و اتاق اجرا کنید.

– دیزاین کف خانه در سبک دکوراسیون آرت دکو

اشاره کردیم که یکی از ویژگی های اصلی سبک دکوراسیون آرت دکو، سطوح براق و درخشنده است. به همین منظور برای کف خانه بهتر است از سنگ مرمر، کاشی و سرامیک براق و پارکت های چوبی درخشنده استفاده کنید. همچنین برای به کار بردن ترکیب رنگ متضاد در کف خانه، کاشی های شطرنجی سیاه و سفید نیز گزینه بسیار مناسبی می باشند. در آخر نیز به روی این سطوح، فرش هایی که دارای طرح و الگوهای هندسی هستند را پهن کنید.

پوشش کف در سبک دکوراسیون آرت دکو

پوشش کف در سبک دکوراسیون آرت دکو

پوشش کف در سبک دکوراسیون آرت دکو

پوشش کف در سبک دکوراسیون آرت دکو

– انتخاب مبلمان مناسب در سبک دکوراسیون آرت دکو

 انتخاب مبلمان در سبک دکوراسیون آرت دکو بسیار مهم می باشد. برای این سبک، مبلمانی که دارای خطوط منحنی و طراحی ظریف و شیک هستند را خریداری کنید. توجه داشته باشید که در انتخاب اندازه این مبلمان دو گزینه برای شما وجود دارد: اگر علاقه به جلوه ای مدرن و مینیمالیستی دارید، از مبلمان با اندازه کوچک و ظریف استفاده کنید و اگر به علاقه به جلوه ای کلاسیک دارید، مبلمان با اندازه بزرگ را انتخاب کنید. همچنین بهتر است در این سبک، مبلمان چوبی از جنس چوب بلسان بنفش، گردو، افرا و ساج و مبلمان فلزی از جنس کروم و استنلس استیل باشند. به یاد داشته باشید که مبلمانی با طرح های گلدار را خریداری نکنید! در آخر نیز باید بگوییم که مبلمان مخصوص سبک آرت دکو، معمولا دارای پارچه های تک رنگ خنثی از جنس چرم، جیر و موهر با الگوهای هندسی هستند.

مبلمان در سبک دکوراسیون آرت دکو

مبلمان در سبک دکوراسیون آرت دکو

مبلمان در سبک دکوراسیون آرت دکو


مطلب مرتبط: معرفی انواع مبل های راحتی و ویژگی های آن ها


– انتخاب منابع روشنایی مناسب در سبک دکوراسیون آرت دکو

برای منابع روشنایی در سبک دکوراسیون آرت دکو بهتر است از لوسترها، دیوارکوب ها و آباژورهایی با طراحی زیگ زاگ و دیگر اشکال هندسی که جلوه ای مدرن دارند، استفاده کنید. همچنین سعی کنید این منابع روشنایی از جنس برنج، نیکل، کروم، برنز، آلومینیوم، فرفورژه با کلاهک های رنگی، مات یا سفید باشند.

منابع روشنایی در سبک دکوراسیون آرت دکو

منابع روشنایی در سبک دکوراسیون آرت دکو

– استفاده از آینه در سبک دکوراسیون آرت دکو

آینه یکی از عناصر پرطرفدار در سبک دکوراسیون آرت دکو می باشد. بنابراین از آینه هایی با شکل های خاص و متفاوت و با قاب های درخشان نقره ای و کروم استفاده کنید.

آینه در سبک دکوراسیون آرت دکو

آینه در سبک دکوراسیون آرت دکو

آینه در سبک دکوراسیون آرت دکو

– لوازم و دکوریجات مناسب در سبک دکوراسیون آرت دکو

در سبک دکوراسیون آرت دکو برای ایجاد جلوه مربوط به دوران پیدایش این سبک، از دکوریجات آنتیک و لوکس مانند ساعت های فرانسوی، رادیو و قاب عکس های وینتج، گلدان سرامیکی و تابلوهای نقاشی از هنرمندان معروف با قاب وینتج استفاده کنید. همچنین شما می توانید برای ایجاد جذابیت و زیبایی در دکوراسیون از ترکیب پرهای طاووس و گل ها درون گلدان استفاده کنید. ناگفته نماند که در این نوع دکوراسیون پرده های ونیزی نیز کاربرد دارد. در آخر سعی کنید که دیگر وسایل و دکوریجات مانند میزها، از جنس فلزات و دارای سطوح آینه ای و بازتاب دهنده باشند تا حس روشنایی و زیبایی را به محیط انتقال دهند.

دکوریجات در سبک دکوراسیون آرت دکو

دکوریجات در سبک دکوراسیون آرت دکو

دکوریجات در سبک دکوراسیون آرت دکو


اگر علاقه دارید با انواع سبک های دکوراسیون داخلی آشنا شوید، پیشنهاد می کنم که مطلب زیر را در سایت مدیا دکور مطالعه کنید:

– با 19 سبک دکوراسیون داخلی پرطرفدار و ویژگی های آن ها آشنا شوید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید