دکوراسیون سالن پذیراییتان را با این 7 نکته شیک و اصولی کنید!

2
6993
تبلیغات

ما ایرانی ها همیشه دغدغه داریم که به زیباترین شکل ممکن و به صورتی که شایسته و سزاوار مهمانانمان است از آن ها پذیرایی کنیم. همین امر هم باعث شده است که به دکوراسیون سالن پذیرایی خانمان بیشتر از هر بخش دیگری اهمیت دهیم و از بهترین و با کیفیت ترین اثاثیه و دکوریجات در آن استفاده کنیم.

اما توجه داشته باشید، برای ایجاد دکوراسیونی اصولی و مناسب در پذیرایی، تنها استفاده از اثاثیه و دکوریجات گران قیمت و فوق العاده زیبا کافی نیست و باید در انتخاب رنگ و طرح آن ها و نوع چیدمانشان نکات مهمی را نیز رعایت کنیم.

بنابراین در ادامه این مطلب تصمیم دارم، 7 نکته مورد نیاز در مورد انتخاب طرح و رنگ دیوارها، مبل ها، فرش، پرده، دکوریجات و نحوه نورپردازی و چیدمان اثاثیه اتاق پذیرایی را به شما عزیزان آموزش دهم تا فضایی شیک، اصولی و مناسب برای مهمانانتان فراهم کنید.

دکوراسیون سالن پذیراییتان را با این 7 نکته شیک و اصولی کنید!

از چه اصول و نکاتی باید در دکوراسیون پذیرایی خانمان استفاده کنیم؟

قبل از آموزش هر نکته ای باید بدانید سالن پذیرایی که به صورت اصولی دکور شده است، علاوه بر داشتن جلوه ای شیک و زیبا، به مهمانان حس آرامش و صمیمیت نیز انتقال می دهد و پذیرایی کردن در آن راحت و بدون دردسر است.

بنابراین با در نظر گرفتن این موضوع، به نکاتی که در ادامه آورده ام، توجه کنید:

1. یک نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی پذیرایی منزلتان ایجاد کنید!

یکی از مهم ترین قدم های اصولی که در دکوراسیون پذیرایی خانتان باید بردارید، ایجاد یک نقطه کانونی در آن است.

در واقع این نقطه هم باید زیبا و جذاب باشد و هم مبلمان و وسایل دیگر به گونه ای در اطرافش چیدمان شده باشد تا تبدیل به مرکز توجه پذیرایی شما شود و نگاه مهمانانتان را به محض ورود، به خود جذب کند.

برای مثال به عکس زیر دقت کنید:

شومینه سفید گچی که نقطه کانونی سالن پذیرایی کوچکی است که دیوار تاکیدی کاغذ دیواری شده، دیوارهای آبی و مبل های آبی رنگ دارد

همان طور که در بالا می بینید، طراح داخلی این خانه، با چیدمان مبل ها در دو طرف شومینه و با کاغذ دیواری کردن دیوار آن به صورت مجزا، باعث شده است که شومینه بیشتر از هر عنصر دکوری دیگری جلب توجه کند و تبدیل به نقطه کانونی این پذیرایی شود.

چه وسیله ای را به عنوان نقطه کانونی پذیرایی انتخاب کنیم؟

انتخاب نقطه کانونی، به سلیقه خودتان و ویژگی های معماری سالن پذیرایی که قصد دکوراسیون آن را دارید، بستگی دارد که در ادامه برخی از گزینه های مناسب برای این کار را معرفی کرده ام:

– شومینه:

اگر سالن پذیرایی خانتان شومینه دارد، می توانید با نصب تابلو زیبا، آینه دکوراتیو و یا کاغذ دیواری روی دیوار آن، شومینه را تبدیل به نقطه کانونی کنید.

پذیرایی شیک که شومینه گچی سفید نقطه کانونی آن است و دارای دیوارهای بژ، مبل های بژ و آینه دکوراتیو می باشد

آینه سایان هوم مدل دکو 022

– پنجره و پرده:

اگر سالن پذیراییتان پنجره دارد، می توانید با نصب پرده های رسمی که رنگ و طرح های زیبایی دارند، مانند پرده های والان دار یا دو لایه، آن ها را نقطه کانونی دکوراسیون کنید.

پذیرایی که پرده دولایه قهوه ای و دیوار کاغد دیواری شده قهوه ای رنگش، نقطه کانونی آن است

– مبل:

انتخاب مبل به عنوان نقطه کانونی، یکی از روش هایی است که طراحی داخلی پذیراییتان را خاص و منحصر به فرد می کند. در این حالت باید جدا از ست مبلمان اصلیتان، یک مبل دو یا سه نفره با رنگ و طراحی جسورانه و جذاب را خریداری کنید و آن را نقطه کانونی کنید.

پذیرایی شیک با دیوار گچ کاری شده و پرده کرم رنگ که مبل صورتی مدرن و زیبا آن، نقطه کانونی اش است

– فرش:

همچنین فرشی با رنگ زیبا و منحصر به فرد و با نقش های چشم نواز، مانند عکس زیر می تواند گزینه دیگری برای نقطه کانونی پذیرایی منزلتان باشد.

پذیرایی با مبل های کلاسیک قدیمی که فرش سبز رنگ و زیبایی، نقطه کانونی آن است

– لوستر:

آخرین گزینه ای که برای نقطه کانونی می توانم معرفی کنم، لوستر است. اگر قصد دارید لوستر را به عنوان نقطه کانونی انتخاب کنید، مانند عکس زیر مدل خاص و منحصر به فردی را خریداری کنید که در هر خانه ای نتوان آن را دید. 

پذیرایی مدرن و بزرگی که لوستر مدرن و خاص آن، نقطه کانونی اش است و دارای مبل های طوسی و نارنجی می باشد

2. چیدمان مبل در پذیرایی را به دور نقطه کانونی انجام دهید!

همان طور که در بخش قبلی گفتم، چیدمان مبل ها باید بر اساس نقطه کانونی انجام شود. بنابراین مبل ها را مانند عکس زیر، به گونه ای بچینید که نقطه کانونی در محور مرکزی آن ها قرار بگیرد. 

مبل های چسترفیلد سفید که به دور شومینه و آینه که نقطه کانونی پذیرایی شیک و کلاسیکی است، چیده شده است

توجه داشته باشید، علاوه بر در نظر گرفتن نقطه کانونی، چیدمان مبل ها در پذیرایی باید به گونه ای باشد که رفت و آمد، صحبت کردن و پذیرایی از مهمانان در آن، راحت و بدون دردسر باشد.

بنابراین اگر پذیرایی بزرگی دارید، مبل ها را با فاصله زیاد از هم نچینید تا مهمانان هنگام صحبت کردن، مجبور به بالا بردن صدایشان نشوند.

همچنین در این نوع پذیرایی ها، از یک میز جلو مبلی بزرگ و یا دو میز جلو مبلی متوسط و میزهای کنار مبلی استفاده کنید تا دسترسی مهمانان به وسایل پذیرایی آسان باشد.

میز جلو مبلی بزرگ آبی تیره که در مرکز سالن پذیرایی مدرن با مبل های سفید و خاکستری قرار دارد

اما اگر فضای پذیرایی منزلتان کوچک است، بهتر است میز جلو مبلی را بخرید که فاصله آن با مبل ها، کمتر از 45 سانتیمتر نشود تا برای رفت و آمد دردسر نداشته باشید.

مبل های سفیدی که از میز جلو مبلی فلزی طلایی رنگ در پذیرایی کوچکی با شومینه و آینه، حدود 45 سانتی متر فاصله دارند

مطلب مرتبط: چیدمان مبلمان منزل – 6 اشتباهی که نباید در چیدن مبل ها انجام دهید!

نکته:  در نظر داشته باشید پذیرایی محیط رسمی دارد و بهتر است مبل های راحتی که در نشیمن استفاده می شود را در آن قرار ندهید. پس مانند عکس زیر، برای آن مبلی با جلوه ای رسمی تهیه کنید:

مبل های استیل با رومبلی قرمز طرح دار که در پذیرایی کلاسیک و سلطنتی با دیوارهای گچ کاری شده چیده شده اند

همچنین اگر جلوه کلاسیک را برای فضای پذیراییتان می پسندید، بهتر است همانند تصویر بالا از مبل های استیل و یا کلاسیک و برای سبک مدرن، مصل تصویر زیر از مبل های چسترفیلد، برای دیزاین پذیرایی منزلتان استفاده کنید.

مبل های چسترفیلد طوسی رنگ و بسیار لوکس و میز جلو مبلی فلزی و آینه ای که در پذیرایی بسیار شیک چیده شده اند

نکته: بهتر است مبل های پذیرایی را به رنگ های مُد سال و جسورانه خریداری نکنید تا در مدت کوتاه شما را خسته نکند و مجبور به تعویضشان نشوید.

با این تعریف مبل هایی به رنگ های خنثی مانند بژ، نخودی، کرم یا خاکستری، مناسب ترین گزینه برای شما خواهد بود.

مطلب مرتبط: معرفی انواع مبل های راحتی و ویژگی های آن ها

3. رنگی را برای دیوار اتاق پذیراییتان انتخاب کنید که همه آن را بپسندند!

بهتر است که رنگ دیوارهای سالن پذیرایی را بر اساس علاقه و سلیقه خود انتخاب نکنید. چرا که ممکن است رنگ مورد علاقه شما، برای مهمانانتان خوشایند نباشد و حس بدی به آن ها انتقال دهد.

بنابراین دیوارها را به رنگ خنثی نقاشی یا کاغذ دیواری کنید که مورد پسند همه است و حس آرامش را به انسان انتقال می دهند.

نکته: از رنگ های خنثی شیک و زیبایی که می توانم برای دیوارهای پذیرایی معرفی کنم، رنگ های خاکستری، کرم و بژ است.

سالن پذیرایی با دیوارهای خاکستری که مبل های سفید، شومینه گچی و سنگی و لوستر مدرن دارد

نکته: اگر پذیرایی کوچکی دارید، بهتر است از رنگ های تیره برای دیوارهای آن استفاده نکنید تا فضای آن کوچک تر به نظر نرسد.

مطلب مرتبط: معرفی 2 معیار مهم در انتخاب رنگ اتاق نشیمن

4. فرش سالن پذیرایی را به اندازه ای بخرید که از دیوارها فاصله داشته باشد!

فرش پذیرایی خانتان نباید به اندازه ای باشد که تمام سطح کف سالن را پوشش دهد. بنابراین طبق توصیه طراحان داخلی، برای پذیرایی کوچک، فرشی را خریداری کنید که فاصله هر طرف آن با دیوارها حداقل 13 سانتیمتر و برای پذیرایی بزرگ، حداقل 45 سانتیمتر باشد.

همچنین در نظر داشته باشید، بهترین حالت برای قرار دادن مبل به روی فرش این است که مانند عکس زیر، پایه های جلو مبل و نیمی از آن روی فرش قرار بگیرد.

مبل های کلاسیک با رومبلی های بژ که پایه های جلوی آن روی فرش سفید کرم در پذیرایی با آینه و شومینه گچی قرار دارد

نکته: برای ایجاد هماهنگی و هارمونی در دکوراسیون، می توانید فرشی را بخرید که رنگ نقش هایش شبیه به مبل، دکوریجات و یا پرده پذیراییتان باشد.

5. طرح و رنگ پرده پذیرایی را بر اساس نقطه کانونی انتخاب کنید!

همان طور که در ابتدای مطلب اشاره کردم، اگر قصد دارید پرده به نقطه کانونی پذیرایی خانتان تبدیل شود، مانند عکس زیر از پرده والان دار یا دولایه در آن استفاده کنید.

سالن پذیرایی با پرده والان دار گلبهی که در کنار آن بخش ناهار خوری و نشیمن وجود دارد

اما اگر پرده نقطه کانونی پذیراییتان نیست، بهتر است مدل ساده ای را نصب کنید تا دو عنصر بسیار زیبا در دو نقطه مختلف اتاق وجود نداشته باشد.

پذیرایی شیک با دیوارهای بژ و پرده سفید و ساده که مبل صورتی مدرن نقطه کانونی آن است

نکته: در حالتی که پرده نقطه کانونی نیست، می توانید مانند عکس زیر، رنگ پرده را شبیه به رنگ دیوار و یا مبل انتخاب کنید تا فضایی هماهنگ و منسجم ایجاد شود.

مطلب مرتبط: انتخاب پرده مناسب برای دکوراسیون خانه

6. از ترکیب نور زرد و سفید برای نور پردازی پذیرایی استفاده کنید!

یکی از اهداف دکوراسیون پذیرایی، ایجاد محیطی آرام و صمیمی برای مهمانان است که این حس را لامپ هایی که نور زرد دارند، ایجاد می کنند.

اما توجه داشته باشید که شما قبل از مهمانی ها، ساعاتی را نیز مشغول نظافت و تدارک وسایل پذیرایی هستید که انرژی و تمرکز لازم این فعالیت ها را لامپ هایی با نور سفید، برایتان ایجاد می کنند.

پس از هر دو این لامپ ها، برای نورپردازی پذیراییتان استفاده کنید.

پذیرایی لوکس و کوچک با آباژورهای ایستاده فلزی که چهار مبل تک نفره آبی و تابلو نقاشی دارد

آباژور ایستاده دیلایت مدل Nilufar Gold

نکته: یکی از اصولی که در نورپردازی سالن پذیرایی باید رعایت کنید، استفاده از نور تاکیدی برای جلوه دادن به عناصر و دکوریجات خاص و زیبا موجود در آن است. بنابراین از نور مخفی و چراغ های ریلی برای زیباتر کردن دکوراسیون استفاده کنید.

سالن پذیرایی با سقف کناف شده و مبل های کاراملی که از نور مخفی سقف برای نور پردازی تاکیدی آن استفاده شده است

7. از دکوریجات و وسایل تزیینی زیبا در پذیرایی خانتان استفاده کنید

شما می توانید به سلیقه خودتان، هر یک از دکوریجاتی که در ادامه معرفی کرده ام را در دکوراسیون داخلی پذیرایی منزلتان استفاده کنید.

– ظروف آنتیک و تابلوهای دکوری:

یکی از روش های رایج برای دکور و تزیین سالن پذیرایی، استفاده از تابلوهای دکوراتیو و ظروف آنتیک و عتیقه جات در آن است. بنابراین اگر علاقه دارید، آن ها را در بخشی از پذیرایی منزلتان قرار دهید.

مجسمه آنتیکی که در شومینه گچی سالن پذیرایی که دیوارهای گچ کاری شده دارد، قرار دارد

خرید تابلو برای پذیرایی | معرفی تابلوهای پذیرایی جدید با آموزش چیدن آن ها!

توجه داشته باشید که اگر پذیرایی بزرگی دارید و سبک و جلوه آن کلاسیک است، می توانید از بوفه و ویترین برای چیدمان این دکوریجات و ظروف در آن استفاده کنید.

پذیرایی بزرگ و کلاسیک با دیوارهای خاکستری مایل به قهوه ای که دو بوفه چوبی آن در اطراف شومینه گچی و آینه دکوراتیو قرار دارند

مطلب مرتبط: تزیین دیوار پذیرایی با پنج روش اساسی که حتما باید بدانید!

– گلدانِ گل و گیاه

استفاده از گل و گیاه در محیط پذیراییتان روح و طراوت ایجاد می کند و حس خوبی را به مهمانانتان انتقال می دهد.

گلدان به همراه گل مصنوعی بخشی مدل SH313

مطلب مرتبط: تزیین خانه با گل مصنوعی – 8 نکته ای که در دیزاین گل های مصنوعی باید بدانید!

– کنسول و آینه

اگر پذیرایی بزرگی دارید و وسایل و مبلمان آن را کلاسیک انتخاب کرده اید، می توانید مانند عکس زیر، کنسول و آینه ای را در آن قرار دهید.

کنسول و آینه سفید و کلاسیک که در گوشه ای از سالن پذیرایی قرار داده شده است

کنسول کد 109

همان طور که خواندید، در این مطلب تلاش کردم با ارائه نکات و ترفندهایی شما را یاری کنم تا دکوراسیونی اصولی و زیبا در پذیرایی خانتان ایجاد کنید. اگر در مورد این مطلب سوالی دارید می توانید آن را از بخش تماس با ما یا اینستاگرام مدیا دکور با من در میان بگذارید.

توجه: تمامی مطالب این سایت برگرفته از دانش طراحان و دکوراتور های داخلی مدیا دکور می باشد و هرگونه کپی نوشته ها بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

گردآورنده و نویسنده: تحریریه سایت مدیا دکور

تاریخ انتشار: 31-05-1398 (22-8-2019)

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید