معرفی انواع پرده برای اتاق خواب و ویژگی های آن ها

0
896

امروزه کمتر کسی را می توان دید که از زیبایی موجود در طرح و بافت پرده، در دکوراسیون خانه اش استفاده نکند. اما این تنها جلوه زیبا پرده ها نیست که آن را تبدیل به جزئی جدا نشدنی در خانه هایمان کرده است. بلکه اغلب ما با توجه به فرهنگمان و برای حفظ حریم خصوصی خانواده، از این عنصر دکوری نیز استفاده می کنیم. علاوه بر این، پرده ها نسبت به جنس و ضخامتشان، عایق صوتی و گرمایی نیز می باشند و با استفاده از آن ها می توان میزان ورود نور به اتاق را تنظیم و کنترل کرد. توجه داشته باشید که تمام ویژگی های مثبتی که به آن اشاره کردیم، پرده را تبدیل به گزینه مناسبی برای اتاق خواب می کند تا خوابی آرامش بخش و بدون دردسر داشته باشیم. اما همان طور که خودتان بهتر می دانید، تنوع بسیار زیاد آن در بازار، انتخاب را دشوار و سخت می کند. بنابراین در این مطلب تصمیم گرفته ایم با توجه به اصول دکوراسیون، انواع پرده برای اتاق خواب را به شما معرفی کنیم تا با دانستن ویژگی هر یک از آن ها، بهترین و مناسب ترین انتخاب را داشته باشید.

انواع پرده برای اتاق خواب

معرفی انواع پرده برای اتاق خواب

اتاق خواب بخش شخصی هر خانه ای است که هر فرد علاقه دارد که آن را با توجه به سلیقه خود دکور و چیدمان کند. اما باید بگوییم دکوراسیون اصولی اتاق خواب، تنها به سلیقه ما و زیبایی آن وابسته نیست و باید در کنار این دو، محیطی آرامش بخش و به دور از استرس ایجاد کنیم که پرده بر تمامی این ویژگی ها، اثر گذار است. بنابراین در ادامه، ابتدا انواع پرده برای اتاق خواب را با توجه به میزان نوری که از خود عبور می دهند را معرفی خواهیم کرد و سپس انواع طرح و الگوها برای آن را توضیح خواهیم داد، تا در عین زیبایی، اتاق خوابی آرامش بخش و امن نیز داشته باشید.

انواع پرده برای اتاق خواب

انواع پرده برای اتاق خواب با توجه به میزان نوری که از خود عبور می دهند

قبل از این که انواع پرده ها را با توجه به میزان نوری که از خود عبور می دهند را معرفی کنیم، باید بگوییم که پرده ای برای اتاق خواب مناسب خواهد بود که در ساعت های مختلف روز، بتواند مقدار مورد نیاز نور را به محیط وارد کند. این میزان نور وارد شده به محیط، به جنس و ضخامت پارچه پرده و نحوه ترکیب پرده های مختلف در کنار هم بستگی خواهد داشت که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

1. انواع پرده هایی که اغلب نور را از خود عبور می دهند

انواع پرده هایی که تقریبا تمامی نور خورشید را از خود عبور می دهند، از پارچه های نازک و شفافی مانند تور و حریر دوخته می شوند. این نوع پرده ها برای اتاق خوابی مناسب خواهند بود که نورگیر نیستند، تا در طول روز از طریق آن ها، میزان نور کافی برای فعالیت های روزمره وارد محیط شود. اما دقت کنید که با توجه به این ویژگی، آن ها به هیچ میزان حریم شخصیتان را حفظ نخواهند کرد و افراد دیگر از بیرون به اتاق خوابتان، دید خواهند داشت. بنابراین اگر از این پرده می خواهید استفاده کنید، پیشنهاد می کنیم که از پرده آستری که جنس ضخیم تری دارد، در پشت آن استفاده کنید.

پرده شفاف اتاق خواب

پرده شفاف اتاق خواب

<< در عکس بالا، پشت پرده نازک، پرده کرکره ای در نقش پرده آستر به کار رفته است >>

پرده شفاف اتاق خواب

همچنین می توانید مانند عکس های زیر، پرده های ضخیم تری را در جلوی پرده توری یا حریر به کار ببرید تا در مواقع نیاز، جلو ورود نور به اتاق خواب را بگیرد.

پرده شفاف اتاق خواب

پرده شفاف اتاق خواب

پرده شفاف اتاق خواب

2. انواع پرده هایی که به طور متوسط نور را از خود عبور می دهند

انواع پرده هایی که میزان متوسطی از نور را از خود عبور می دهند، از جنس پارچه های نیمه شفاف مانند نخ، کتان و ابریشم دوخته می شوند. این نوع پرده ها نسبت به پارچه های تور و حریر، ضخامت بیشتری دارند و حریم شخصی را تا حد بیشتری برای افراد حفظ می کنند. اما به یاد داشته باشید که از میل پرده ای استفاده کنید که کنار زدن پرده در آن آسان باشد تا بتوانید میزان نور دلخواهتان را در طول روز وارد محیط کنید.

پرده ضخیم اتاق خواب

– پرده های نخی مانند عکس زیر، به راحتی قابل تمیز کردن و شست و شو است.

پرده ضخیم اتاق خواب

– اما پرده های کتان که نمونه آن را در عکس زیر می بینید، نسبت به پرده های نخی وزن سنگین تری دارند و شست و شوی آن ها نسبتا سخت تر است.

پرده ضخیم اتاق خواب

– همچنین پرده هایی از جنس پارچه ابریشم، پرده های گران قیمت و لوکسی هستند که مانند عکس های زیر جلوه بسیار زیبا و تجملی را به اتاق خواب می دهند. اما در نگهداری این نوع پرده باید دقت کنید، زیرا به صورت مخصوص باید شست و شو شوند.

پرده ضخیم اتاق خواب

پرده ضخیم اتاق خواب

3. انواع پرده هایی که نور را از خود عبور نمی دهند

پرده های شید، کرکره ای و پرده های پارچه ای که از جنس پارچه های بلک اوت، مخمل و کرباس هستند، در هنگام بسته بودن، اجازه عبور هیچ نوری را از خود نمی دهند و حریم شخصی را بیش تر از هر نوع پرده دیگری حفظ می کنند. استفاده از این نوع پرده ها برای افرادی که هنگام خواب به نور حساسیت دارند، بسیار مناسب خواهد بود. دقت داشته باشید که پرده های شید و کرکره ای قابل تنظیم هستند و در مواقع مختلف می توان میزان ورود نور طبیعی مورد نیاز محیط را، با آن ها کنترل کرد. اما اگر از نوع پارچه ای این پرده ها می خواهید استفاده کنید، آن ها را بر روی میل پرده ای نصب کنید که کنار زدن و بستن آن ها به آسانی انجام گیرد.

پرده شید در اتاق خواب

<< استفاده از پرده شید در اتاق خواب >>

پرده شید در اتاق خواب

<< پرده شید در عکس بالا به عنوان آستر به کار برده شده است >>

پرده کرکره ای در اتاق خواب

پرده کرکره ای در اتاق خواب

– پرده های مخملی مانند عکس زیر، علاوه بر حفظ حریم شخصی، عایق گرمایی نیز هستند که آن را تبدیل به گزینه مناسبی در مناطق سردسیر می کند. اما توجه داشته باشید که شست و شوی آن ها بسیار سخت می باشد.

پرده مخمل در اتاق خواب

– پرده هایی که از پارچه کرباس دوخته شده اند، از نظر بافت و ظاهر بسیار شبیه پرده های کتان هستند ولی ضخامت نسبتا بیشتری دارند. البته ناگفته نماند که شست و شوی کرباس بسیار ساده است که این ویژگی آن را تبدیل به گزینه مناسبی در محیط های غیر رسمی مانند اتاق خواب می کند.

پرده کرباس در اتاق خواب

<< در عکس بالا پرده کرباس به عنوان پرده رویی در اتاق خواب استفاده شده است >>

نکته: امروزه پرده هایی که از الیاف مصنوعی تولید می شوند، به علت قیمت ارزان تری که نسبت به الیاف طبیعی دارند، بسیار پر طرفدار شده اند. البته به یاد داشته باشید که این نوع پرده ها ظاهری همانند پارچه های طبیعی دارند و در هر 3 نوع بالا که معرفی کردیم، در بازار موجود می باشند.

پرده مصنوعی اتاق خواب

انواع پرده برای اتاق خواب با توجه به طرح و الگو روی آن ها

در ادامه انواع طرح و الگوهای پرده را معرفی خواهیم کرد که جلوه ای زیبا به اتاق خواب ایجاد می دهند. توجه داشته باشید که بهتر است این الگو ها را با توجه سبک دکوراسیون منزل خود انتخاب کنید تا محیطی هماهنگ و متناسب داشته باشید.

1. انواع پرده های ساده و بدون طرح برای اتاق خواب

پرده های ساده و بدون طرح اغلب برای سبک دکوراسیون مدرن و امروزی مناسب می باشند که جلوه ای ساده نیز به اتاق خواب می دهند. البته اگر اتاق خوابتان به سبک دکوراسیونی خاص دکور نشده است و دارای عنصر دکوری دیگری می باشد که دارای طرح و نقش زیبا هست، بهتر است از پرده ساده استفاده کنید تا توجه چشمتان، تنها به آن عنصر خاص جلب شود.

پرده ساده اتاق خواب

2. انواع پرده طرح دار برای اتاق خواب

طرح و نقش های روی پرده، روش بسیار فوق العاده ای برای نشان دادن سلیقه و علاقه شخصیتان می باشد که جلوه ای با ظرافت و زیبا به اتاق خوابتان خواهد داد. در ادامه برخی از طرح و نقش های پرکاربرد را معرفی خواهیم کرد:

– طرح گلدار پرده اتاق خواب

طرح های گلدار پرده که شامل شکل های گل، شاخه، برگ و درختان می باشند، رنگ های متنوع و جلوه ای جذاب به اتاق خواب می دهند و فضای صمیمی در آن ایجاد می کند. به یاد داشته باشید که این نوع طرح اغلب مناسب دکوراسیون کلاسیک و تلفیقی می باشد.

پرده گلدار اتاق خواب

– طرح هندسی پرده اتاق خواب

از پرده هایی که دارای شکل هندسی هستند، بهتر است در اتاق خواب هایی که به سبک مدرن و امروزی دکور شده اند، استفاده کنید.

طرح هندسی پرده اتاق خواب

– طرح راه راه پرده اتاق خواب

طرح راه راه پرده ها را می توان در هر سبک دکوراسیونی استفاده کرد. تنها توجه داشته باشید که طرح راه راه افقی، پنجره را عریض تر و طرح راه راه عمودی، پنجره را بلند تر نشان خواهد داد.

طرح راه راه پرده اتاق خواب

– طرح داماسک پرده اتاق خواب

پرده هایی که دارای طرح داماسک هستند، جلوه لوکس و تجملی به اتاق خواب خواهند داد و بهتر است که از آن در دکوراسیون کلاسیک استفاده کرد.

طرح داماسک پرده اتاق خواب

نکته: توجه داشته باشید که طبق اصول دکوراسیون اتاق خواب، بهتر است رنگ پرده با رنگ رو تختی همخوانی داشته باشد.


حالا که با انواع پرده های اتاق خواب آشنا شدید، پیشنهاد می کنیم که مطالب زیر را نیز مطالعه کنید تا اتاق خواب شیک و زیبا داشته باشید:

– نکات لازم برای انتخاب رنگ مناسب اتاق خواب که باید بدانید!

– آموزش نحوه صحیح نورپردازی اتاق خواب

– نکاتی برای انتخاب کاغذ دیواری مناسب اتاق خواب که باید بدانید!

– راهنمای کامل برای انتخاب بهترین کفپوش اتاق خواب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید