معرفی انواع پرده برای اتاق خواب و ویژگی های آن ها

0
9436
تبلیغات

به نظر شما آیا کسی هست که از پرده در اتاقش استفاده نکند؟

عنصر دکوری زیبایی که با طرح و بافتش به اتاق خواب روح و زندگی می دهد و با جنس و ضخامتی که دارد، از سرما و سر و صدای محیط بیرون در امانمان می دارد. البته پرده حریم شخصیمان را هم حفظ می کند و با بودن آن احساس آرامش بیشتری می کنیم.

با این ویژگی های مثبت، مطمئنا خیلی از ایرانی ها از پرده در اتاقشان استفاده می کنند. اما سوال اینجاست، با وجود تنوع زیاد پرده در بازار، کدام یکی از آن ها از نظر زیبایی و کارایی مناسب شما است؟

بنابراین برای پاسخ به این سوال، در ادامه این مطلب تصمیم دارم با توجه به اصول دکوراسیون، انواع پرده برای اتاق خواب را به شما معرفی کنم تا با دانستن ویژگی هر یک از آن ها، بهترین و مناسب ترین انتخاب را داشته باشید.

انواع پرده برای اتاق خواب

معرفی انواع پرده برای اتاق خواب

باید بدانید اتاق خوابی که اصولی دکوراسیون شده باشد، علاوه بر جلوه زیبا، محیطی آرامش بخش و بدون استرس نیز دارد که پرده بر تمام این ویژگی ها تاثیر دارد.

پس در ادامه انواع پرده را با توجه به میزان آرامش بخش بودن و حفظ حریم شخصی معرفی می کنم و در آخر انواع آن ها را بر اساس طرح و الگوها می گویم:

– انواع پرده اتاق خواب با توجه به میزان نوری که از خود عبور می دهند:

پرده اتاق خواب را باید به گونه ای انتخاب و ترکیب کنید که در ساعت های مختلف شبانه روز بتوانید میزان نور وارد شده و حریم شخصی را با توجه به نیازتان تغییر دهید. پس به جنس و مدل های زیر دقت داشته باشید:

1. پرده هایی که بیشتر نور را از خود عبور می دهند!

پرده هایی که تقریبا تمامی نور خورشید را از خود عبور می دهند، از پارچه های نازک و شفافی مانند تور و حریر دوخته می شوند. اگر اتاق خوابتان نورگیر نیست، می توانید این نوع پرده را نصب کنید تا در طول روز میزان نور کافی وارد فضا شود.

اما دقت کنید که با توجه به این ویژگی، آن ها به هیچ میزان حریم شخصیتان را حفظ نخواهند کرد و افراد دیگر از بیرون به اتاق خوابتان، دید خواهند داشت. بنابراین اگر از این پرده می خواهید استفاده کنید، پیشنهاد می کنیم که از پرده آستری که جنس ضخیم تری دارد، در پشت آن استفاده کنید.

پرده اتاق خواب از جنس حریر با آستری پرده کرکره ای

مثلا می توانید مانند اتاق بالا، از پرده کرکره ای به عنوان آستر استفاده کنید تا در مواقع نیاز دید و ورود نور را از بیرون، از بین ببرید.

پرده شفاف اتاق خواب

همچنین می توانید مانند تصویر بالا، پرده ضخیم تری را در جلوی پرده توری یا حریر به کار ببرید.

2. انواع پرده هایی که به میزان متوسط نور را از خود عبور می دهند!

انواع پرده هایی که میزان متوسطی از نور را از خود عبور می دهند، از جنس پارچه های نیمه شفاف مانند نخ، کتان و ابریشم دوخته می شوند. توجه داشته باشید که این نوع پرده ها، نسبت به پارچه های تور و حریر، ضخامت بیشتری دارند و حریم شخصی را تا حد بیشتری برای افراد حفظ می کنند.

برای مثال اگر صبحا می خواهید از نور خورشید در امان بمانید و خوابتان مختل نشود، می توانید از این پرده استفاده کنید.

پرده ضخیم و نیمه شفاف اتاق خواب

نکته: پرده های کتان، نسبت به پرده های نخی وزن سنگین تری دارند و شست و شوی آن ها نسبتا سخت تر است. پس هنگام انتخاب به این ویژگی های گفته شده توجه داشته باشید.

نکته: همچنین پرده هایی از جنس پارچه ابریشم، پرده های گران قیمت و لوکسی هستند که مانند تصویر زیر جلوه بسیار زیبا و تجملی را به اتاق خواب می دهند. اما در نگهداری این نوع پرده باید دقت کنید، زیرا به صورت مخصوص باید شست و شو شوند.

پرده ضخیم اتاق خواب

3. انواع پرده هایی که نور را از خود عبور نمی دهند!

پرده های شید، کرکره ای و پرده های پارچه ای که از جنس پارچه های بلک اوت، مخمل و کرباس هستند، اجازه عبور هیچ نوری را از خود نمی دهند و حریم شخصی را بیش تر از هر نوع پرده دیگری حفظ می کنند.

اگر از دسته افرادی هستید که هنگام خواب به نور حساسیت دارند، این نوع پرده ها بسیار برایتان مناسب است.

نکته: دقت داشته باشید که پرده های شید و کرکره ای قابل تنظیم هستند و در مواقع مختلف می توانید میزان ورود نور طبیعی مورد نیاز محیط را، با آن ها کنترل کنید.

پرده کرکره ای در اتاق خواب

نکته: پرده های مخملی مانند عکس زیر، علاوه بر حفظ حریم شخصی، عایق گرمایی نیز هستند که آن را تبدیل به گزینه مناسبی در مناطق سردسیر می کند. اما توجه داشته باشید که شست و شوی آن ها بسیار سخت می باشد.

پرده مخمل در اتاق خواب

نکته: امروزه پرده هایی که از الیاف مصنوعی تولید می شوند، به علت قیمت ارزان تری که نسبت به الیاف طبیعی دارند، بسیار پر طرفدار شده اند. البته به یاد داشته باشید که این نوع پرده ها ظاهری همانند پارچه های طبیعی دارند و در هر 3 نوع بالا که معرفی کردیم، در بازار موجود می باشند.

پرده با جنس پارچه مصنوعی با طرح آبی رنگ در اتاق خواب

– انواع پرده برای اتاق خواب با توجه به طرح و الگو روی آن ها:

در ادامه انواع طرح و الگوهای پرده را معرفی خواهیم کرد. توجه داشته باشید که بهتر است این الگوها را با توجه سبک دکوراسیون منزل خود انتخاب کنید تا محیطی هماهنگ و متناسب داشته باشید.

1. انواع پرده های ساده و بدون طرح برای اتاق خواب!

پرده های ساده و بدون طرح اغلب برای سبک دکوراسیون مدرن و امروزی مناسبند که جلوه ای ساده به اتاق خواب می دهند. البته اگر اتاق خوابتان با عناصر زیاد دکوری طرح و نقش دار دیزاین شده است، پیشنهاد می کنم از پرده بدون طرح استفاده کنید تا محیط شلوغ نشود.

پرده ساده و مدرن برای اتاق خواب

2. انواع پرده طرح دار برای اتاق خواب!

– طرح گلدار پرده اتاق خواب

طرح های گلدار پرده که شامل شکل های گل، شاخه، برگ و درختان می باشند، رنگ های متنوع و جلوه ای جذاب به اتاق خواب می دهند و فضای با ظرافت در آن ایجاد می کند. به یاد داشته باشید که این نوع طرح اغلب مناسب دکوراسیون کلاسیک و تلفیقی است.

پرده گلدار اتاق خواب

– طرح هندسی پرده اتاق خواب

از پرده هایی که دارای شکل هندسی هستند، بهتر است در اتاق خواب هایی که به سبک مدرن و امروزی دکور شده اند، استفاده کنید.

طرح هندسی پرده اتاق خواب

– طرح راه راه پرده اتاق خواب

طرح راه راه پرده ها را می توان در هر سبک دکوراسیونی استفاده کرد. تنها توجه داشته باشید که طرح راه راه افقی، پنجره را عریض تر و طرح راه راه عمودی، پنجره را بلندتر نشان خواهد داد.

طرح راه راه پرده اتاق خواب

– طرح داماسک پرده اتاق خواب

پرده هایی که دارای طرح داماسک هستند، جلوه لوکس و تجملی به اتاق خواب خواهند داد و بهتر است که از آن در دکوراسیون کلاسیک استفاده کنید.

طرح داماسک پرده اتاق خواب

نکته: توجه داشته باشید که طبق اصول دکوراسیون اتاق خواب، می توانید رنگ پرده را با رنگ یکی دیگر از وسایل و دکوریجات اتاق یکی کنید تا محیطی منسجم داشته باشید.

همان طور که خواندید، پرده را می توان از نظر جنس و طرح به انواع مختلفی بخش بندی کرد. پس از این مطلب کمک بگیرید و با توجه به نیاز و سلیقتان پرده مناسبی برای اتاق خوابتان خریداری کنید.

اگر سوالی هم در مورد این موضوع دارید، می توانید آن را در پایین صفحه برای من بگذارید تا پاسخ دهم.

توجه: تمامی مطالب این سایت برگرفته از دانش طراحان و دکوراتور های داخلی مدیا دکور می باشد و هرگونه کپی نوشته ها بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.


مطالب مرتبط:

– انتخاب رنگ اتاق خواب | مناسب ترین رنگ برای اتاق خواب کدام است؟

– آموزش نحوه صحیح نورپردازی اتاق خواب

– نکاتی برای انتخاب کاغذ دیواری مناسب اتاق خواب که باید بدانید!

– راهنمای کامل برای انتخاب بهترین کفپوش اتاق خواب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید