معرفی 8 اصل و نکات دکوراسیون داخلی برای طراحی اصولی منزلتان!

0
17624
تبلیغات

چه اصولی را باید در دیزاین خانه ام رعایت کنم؟ طراحان داخلی از چه نکات مهمی در دکوراسیون منازل استفاده می کنند؟ در دکور خانه های شیک و زیبا چه موارد اصولی رعایت شده است؟ …

مطمئنا شما هم مثل من در ذهنتان بارها سوالات بالا ایجاد شده است و به دنبال پاسخ مناسبی برای آن ها می گردید. در واقع دغدغه این که چگونه خانه ای با دکوراسیون زیبا و اصولی داشته باشیم، همه ما را کنجکاو کرده است تا بدانیم طراحان داخلی از چه اصول و نکاتی در کارهایشان استفاده می کنند.

بنابراین در این مطلب تصمیم گرفته ام برای پاسخ به این سوالات، 8 اصل و نکات دکوراسیون داخلی مهم که دکوراتورهای حرفه ای برای طراحی منازل استفاده می کنند را به شما عزیزان معرفی کنم تا بتوانید مانند آن ها خانتان را شیک و اصولی دیزاین کنید.

نکات دکوراسیون داخلی

از چه اصول و نکات مهمی در دکوراسیون داخلی منزلمان استفاده کنیم؟

1. قبل از دانستن هر نکته ای، با عناصر اصلی دکوارسیون داخلی آشنا شوید!

فضا، خط، شکل، نور، رنگ، بافت و الگو، عناصر اصلی تشکیل دهنده طراحی داخلی هستند که هر کدام از آن ها بر جلوه بخشی که قصد دکوراسیون آن را دارید، تاثیر به سزایی می گذارند. بنابراین در ادامه به صورت کوتاه این عناصر را به شما عزیزان معرفی می کنم تا بیشتر با آن ها آشنا شوید:

– فضا: این عنصر همان بخشی است که اسباب و اثاثیه را در آن چیدمان می کنید. توجه داشته باشید، به بخشی که هیچ وسیله ای در آن قرار ندارد، فضای منفی و به بخشی که در آن وسیله چیده شده است، فضای مثبت می گویند.

– خط: خط شکل را به وجود می آورد و در طراحی داخلی به سه دسته افقی، عمودی و مورب تقسیم می شود.

– شکل: همان طور که در بالا اشاره کردم، شکل از ترکیب چند خط مختلف به وجود می آید و به دو نوع هندسی و ارگانیک دسته بندی می شود.

– نور: این عنصر چه طبیعی و چه غیر طبیعی باشد، برای بهتر و زیباتر دیده شدن هر عنصر دیگری در دکوراسیون، لازم و ضروری است که باید حتما از آن به درستی استفاده کنید.

– رنگ: رنگ ها یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر زیبایی هر فضایی می باشند.

– بافت: باید بدانید به این که یک سطح به چه صورتی دیده و لمس می شود، بافت می گویند. در واقع این عنصر به فضای داخلی جذابیت و عمق می دهد و به دو دسته بافت بصری و واقعی تقسیم می شود. برای مثال در طراحی داخلی اتاق خواب زیر، بافت سنگی در دیوار آن به کار رفته است.

طراحی و دکوراسیون داخلی اتاق خواب شیک و ساده ای که از بافت سنگی به عنوان دیوار تاکیدی در آن استفاده شده است

– الگو: الگو یکی از عناصر دیگری است که در کنار رنگ ها، جلوه زیبایی به دکوراسیون خانتان می بخشند.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب با کاغذ دیواری مشکی و تخت فلزی سایبان دار که از الگوهای آناناس روی دیوار آن استفاده شده است

2. استفاده از نقطه کانونی را در طراحی داخلی منزلتان، فراموش نکنید! 

نکات دکوراسیون داخلی: استفاده از نقطه کانونی را در طراحی داخلی منزلتان، فراموش نکنید!

از نظر طراحان داخلی تمامی وسایل و اجزایی که در دکوراسیون یک بخش به کار می برید، نباید اهمیت برابری داشته باشند تا محیطِ یکسان و خسته کننده ای ایجاد نشود. بنابراین یک بخش را به عنوان نقطه کانونی باید انتخاب کنید و باقی وسایل را به گونه ای دور آن بچینید تا توجه هر شخصی را ابتدا به خود جلب کند.

نکته 1: به طور طبیعی شومینه و یا پنجره ای با چشم انداز زیبا، گزینه مناسبی برای نقطه کانونی در فضای داخلی هستند. اما اگر فضای مد نظر شما این دو عنصر را ندارد، بهتر است تلویزیون را در نشیمن و تخت را در اتاق خواب به عنوان نقطه کانونی انتخاب کنید.

نکته 2: همان طور که در تصاویر زیر می بینید، وسایل و اثاثیه دیگر را باید به گونه ای چیدمان کنید تا نقطه کانونی در محور مرکزی آن ها قرار بگیرد.

دکوراسیون نشیمن لوکس و شیکی که نقطه کانونی آن در محور مرکزی محل قرار گیری مبل های چسترفیلد و آباژورهای رومیزی قرار گرفته است

طراحی داخلی اتاق خواب شیک با دیوار تاکیدی کاغذ دیواری شده که تخت دونفره پارچه ای آن در محور مرکزی اتاق قرار داده شده است

نکته 3: برای جلوه دادن و تاکید بیشتر به نقطه کانونی، از رنگ ها، بافت ها و الگوهای زیبا و جذاب در اطراف آن استفاده کنید تا به خوبی توجه را به خود جلب کند. برای مثال می توانید مانند اتاق نشیمن مدرن زیر، رنگ یا بافت متفاوت و خاصی را برای دیزاین دیوار پشت تلویزیون به کار ببرید.

دکوراسیون داخلی نشیمن مدرن و کوچکی که برای تاکید به نقطه کانونی آن، دیوار پشت تلویزیون را به رنگ مشکی نقاشی کرده اند

3. تعادل را در انتخاب و چیدمان وسایل فضای داخلی منزلتان، رعایت کنید! 

نکات دکوراسیون داخلی: تعادل را در انتخاب و چیدمان وسایل فضای داخلی منزلتان رعایت کنید!

تعادل یکی از بایدهای طراحی داخلی است که درک اطلاعات محیط را برایمان آسان و بدون دردسر می کند تا در آن حس آرامش داشته باشیم. بنابراین در قدم بعدی، تعادل را باید در چیدمان اثاثیه و مبلمان و انتخاب رنگ، بافت و شکل با یکی از سه روشی که در ادامه معرفی کرده ام، رعایت کنید: 

– ایجاد تعادل متقارن:

ایجاد تعادل متقارن در فضا بسیار آسان است که اغلب آن را در محیط های رسمی و کلاسیک مشاهده می کنیم. برای این کار باید نقطه کانونی را به عنوان محور تقارن در نظر بگیرید و مانند اتاق پذیرایی زیر، وسایل را در اندازه، شکل، بافت و رنگ کاملا یکسان، در دو طرف آن محور قرار دهید. 

دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی کلاسیک و لوکس با مبل، دیوار و پرده های کرم که در آن تعادل متقارن ایجاد شده است

توجه داشته باشید که تعادل متقارن برای افرادی که عاشق نظم و انضباط هستند، بسیار مناسب است. اما اگر جزو این دسته افراد نیستید، این نوع تعادل به مرور زمان برایتان خسته کننده خواهد شد و جذابیتش را از دست می دهد. 

– ایجاد تعادل نامتقارن:

باید بدانید که نسبت به حالت قبل، تعادل نامتقارن از جذابیت و پیچیدگی بیشتری برخوردار است. در واقع در این نوع تعادل به جای استفاده عناصر کاملا مشابه، باید وزن بصری برابری در دو طرف محور تقارن ایجاد کنید. برای درک بهتر مفهوم وزن بصری به مثال های زیر توجه کنید:

– برای ایجاد تعادل نامتقارن و وزن بصری برابر در سالن پذیرایی زیر، از دو مبل کوچک در یک سمت و از یک مبل بزرگ در سمت دیگر استفاده شده است.

طراحی داخلی سالن پذیرایی کلاسیک و شیک با یک مبل دونفره بزرگ و دو مبل تک نفره که در آن تعادل نامتقارن ایجاد شده است

– برای ایجاد تعادل و وزن بصری یکسان در رنگ تیره کمد دیواری اتاق خوابی که در تصویر زیر مشاهده می کنید، پرده ای به رنگ روشن در طرف مقابل نصب شده است.

دکوارسیون اتاق خواب مدرن و ساده با تخت پارچه ای خاکستری که از تعادل نامتقارن در رنگ های تیره و روشن در آن استفاده شده است

– همچنین در اتاق خواب زیر، در سمت مقابلی که قاب عکس های مستطیل شکل قرار دارد، از گلدان استوانه ای و گرد استفاده شده است تا تعادل و وزن بصری برابر در شکل وسایل نیز حفظ شود. 

طراحی داخلی اتاق خواب مدرن با تخت پارچه ای قهوه ای که از تعادل نامتقارن در شکل های مستطیلی و گرد در آن استفاده شده است

پس با توجه به توضیحات بالا نقطه کانونی را به عنوان محور تقارن در نظر بگیرید و در دو طرف آن وسایل را به نحوی انتخاب کنید که وزن بصری آن ها با یکدیگر برابر شوند.

نکته 1: طراحان داخلی پیشنهاد می کنند که یک یا دو عنصر را با رعایت تعادل متقارن و باقی عناصر را به روش تعادل نامتقارن در طراحی داخلی منزلتان به کار ببرید.

نکته 2: به یاد داشته باشید که تعادل را در فضاهای مثبت و منفی نیز باید رعایت کنید. در این حالت اگر در سمتی وسایل زیادی چیده شده است، برای رعایت تعادل در سمت دیگر، باید بخشی از فضا را خالی بگذارید. 

– تعادل شعاعی:

در این نوع تعادل، نقطه کانونی را در مرکز باید قرار دهید و باقی وسایل و اثاثیه به دور آن بچینید. همان طور که در تصاویر زیر می بینید، تعادل شعاعی را اغلب در اتاق های ناهار خوری و برخی از نشیمن ها می توان استفاده کرد که فضای صمیمی بیشتری نسبت به روش های بالا ایجاد می کند.

طراحی و دکوراسیون اتاق ناهار خوری با لوستر شاخه ای که از تعادل شعاعی برای چیدمان صندلی و میز در آن استفاده شده است

دکوراسیون اتاق نشیمن با تعادل شعاعی و شومینه سنگی که دور میز جلو مبلی آن مبل دایره ای تیره چیده شده است

4. در طراحی داخلی خانتان ریتم به وجود آورید! 

نکات دکوراسیون داخلی: در طراحی داخلی خانتان ریتم به وجود آورید!

یکی از نکات جالب در مورد مغز انسان این است که مغز تمایل دارد اطلاعات محیطی که در آن قرار دارد را به ساده ترین شکل ممکن پردازش کند. در واقع هر چه ما با استفاده از ترفندهایی این فرآیند را برای مغزمان آسان تر کنیم، حس خوشایند و بهتری نسبت به طراحی داخلی آن محیط خواهیم داشت.

با توجه به توضیحات بالا، دکوراتورها پیشنهاد می کنند که در فضا ریتم ایجاد کنید تا باعث شود که چشم در سرتاسر آن حرکت کند و اطلاعات را به آسانی و به سرعت دریافت و پردازش کند. باید بدانید که ریتم با تکرار عناصر در فضا، اجزای آن را به یکدیگر پیوند می دهد و به آن جلوه جذاب و پویایی می دهد.

پس برای به وجود آوردن ریتم از یک یا دو روشی که در ادامه معرفی کرده ام، در دکوراسیون خانتان استفاده کنید: 

– تکرار:

تکرار یک عنصر مانند شکل، رنگ، الگو و بافت ساده ترین روش برای ایجاد ریتم در طراحی داخلی است. برای این کار می توانید یک الگو را در کاغذ دیواری یا پارچه و یا یک رنگ و شکل را در چندین بخش از فضا تکرار کنید. همان طور که در تصویر زیر می بینید، تکرار برآمدگی و تورفتگی دیوار پشت تخت، در فضای داخلی اتاق خواب ریتم به وجود آورده است.

طراحی داخلی اتاق خواب مدرن و ساده با دیوارهای طوسی رنگ که با استفاده از تکرار در آن ریتم ایجاد شده است

البته شما می توانید با نصب چندین قاب عکس هم اندازه نیز به آسانی در فضای مد نظرتان ریتم ایجاد کنید. 

دکوراسیون اتاق نشیمن کلاسیک که برای ایجاد ریتم در آن چندین قاب عکس هم اندازه روی دیوار آن نصب شده است

– توالی:

راه دیگری که برای ایجاد ریتم می توانم معرفی کنم، به کار بردن توالی در دکوراسیون خانتان است. برای این کار باید ارزش یک عنصر را با توجه به ماهیتی که دارد، کاهش یا افزایش دهید. برای مثال اگر عنصر مد نظرتان گلدان یا آویز است، چندین گلدان و آویز کوتاه و بلند را در کنار هم قرار دهید.

دکوراسیون داخلی راهرو ورودی که از چندین گلدان کوتاه و بلند برای ایجاد ریتم در آن استفاده شده است

طراحی داخلی آشپزخانه مدرن با دیوارهای آجری که از چندین آویز کوتاه و بلند برای به وجود آوردن ریتم در آن استفاده شده است

همچنین می توانید مانند تصویر زیر، ریتم را با به کار بردن سایه های روشن و تیره یک رنگ خاص در کنار هم به وجود آورید. 

دکوراسیون اتاق خواب شیک و زیبا که از رنگ خاکستری در سایه های روشن و تیره برای نقاشی دیوار و ایجاد ریتم در آن استفاده شده است

– انتقال:

انتقال ایجاد یک جریان پیوسته و بی وقفه است که باعث ایجاد ریتم می شود. ساده ترین روش برای این کار استفاده از خطوط منحنی و بهم پیوسته در طراحی داخلی است که نمونه آن را در طراحی سقف خانه زیر مشاهده می کنید. 

طراحی داخلی خانه شیک و مدرن که از کناف سقف و نور مخفی برای ایجاد ریتم در آن استفاده شده است

– تضاد:

روش دیگری که طراحان داخلی برای ایجاد ریتم استفاده می کنند، استفاده از تضاد است. در این حالت از دو عنصر کاملا متضاد مانند رنگ سفید و سیاه و یا شکل دایره و مربع را در کنار هم باید استفاده کنید.

5. هارمونی در منزلتان ایجاد کنید!

نکات مهم دکوراسیون داخلی: هارمونی در منزلتان ایجاد کنید!

یکی از ویژگی های مهمی که در انسان حس خوشایند و آرامش بخشی ایجاد می کند، انسجام و وحدت بین اجزای به کار رفته در طراحی فضای داخلی خانه است. در واقع شما با وجود عناصر مختلف و متنوع در دکوراسیون، آن ها را باید به گونه ای انتخاب کنید که در شکل، رنگ، جنس یا بافت آن ها هماهنگی و هارمونی وجود داشته باشد تا انسجام در آن فضا به وجود آید.

بنابراین هارمونی را با استفاده تکرار رنگ، شکل، جنس یا بافت مشابه در عناصری که از نظر ماهیتی با یکدیگر تفاوت دارند، ایجاد کنید تا یک فضای منسجم و متحد داشته باشید.

برای مثال طراح داخلی در نشیمن زیر، با قرار دادن تابلویی که شامل تمام رنگ های کوسن ها، پتو، گلدان و صندلی عثمانی می شود، در آن هارمونی ایجاد کرده است.

دکوراسیون اتاق نشیمن کلاسیک که برای ایجاد هارمونی، رنگ های کوسن و صندلی عثمانی در تابلو دیواری آن به کار رفته است

البته در سالن پذیرایی زیر علاوه بر رنگ ها، هارمونی در خطوط منحنی و متریال چوب نیز دیده می شود. 

دکوراسیون سالن پذیرایی با مبل سفید و کوسن زرد که برای ایجاد هارمونی خطوط منحنی و متریال های چوبی در آن تکرار شده است

نکته 1: توجه داشته باشید که در ایجاد هارمونی نیز باید تعادل را رعایت کنید تا جلوه ای یکنواخت و کسل کننده به وجود نیاید. پس در کنار هارمونی از تنوع و تفاوت نیز استفاده کنید تا به فضای مد نظرتان جذابیت دهید.

نکته 2: طراحان داخلی از هارمونی برای تمام بخش های مختلف خانه نیز استفاده می کنند. برای مثال یک کفپوش را در تمام تمام بخش های خانه نصب می کنند و آن ها را به یک سبک، دکوراسیون می کنند.

6. در انتخاب اندازه عناصر طراحی داخلی منزلتان، تناسب را رعایت کنید!

تکات دکوراسیون داخلی: در انتخاب اندازه عناصر طراحی داخلی منزلتان، تناسب را رعایت کنید!

مطمئنا یکی از معیارهای زیبایی در دکوراسیون فضای داخلی، رعایت تناسب در اندازه عناصر به کار رفته در آن است. با این تعریف بهتر است از مبلمان و اثاثیه بزرگ در اتاق کوچک و از مبلمان و اثاثیه کوچک در فضای بزرگ استفاده نکنید تا تناسب را در اندازه آن ها رعایت کرده باشید.

نکته 1: توجه داشته باشید که طراحان داخلی، ابتدا تناسب را در اندازه اتاق و اندازه بزرگ ترین اثاثیه، مانند مبل یا تخت خواب، رعایت می کنند و سپس اندازه وسایل دیگر را متناسب با اندازه آن وسیله بزرگ تعیین می کنند. برای مثال به طور معمول طول میز جلو مبلی را دو سوم طول مبل انتخاب می کنند و با توجه به ارتفاع دسته مبل، میز کنار آن را هم اندازه و یا کمی کوتاه تر از آن می خرند.

طراحی اصولی اتاق نشیمن که اندازه میز جلو مبلی آن متناسب با اندازه مبل است

نکته 2: توجه داشته باشید که تناسب به اندازه طرح و نقش ها نیز مربوط می شود. برای مثال بهتر است در فضا و اتاق کوچک از طرح و نقش های دُرشت و در اتاق بزرگ از طرح و نقش های ریز، استفاده نکنید.

7. فضای داخلی منزلتان را به صورت اصولی نورپردازی کنید! 

نکات دکوراسیون داخلی: فضای داخلی منزلتان را به صورت اصولی نورپردازی کنید!

یکی از موارد مهم دیگری که در دکوراسیون داخلی منزلتان بسیار باید به آن اهمیت دهید، نورپردازی اصولی آن است تا علاوه بر ایجاد محیط زیبا، بتوانید تمامی فعالیت هایتان را در آن آسانی و بدون دردسر انجام دهید. در واقع برای این کار باید در فضای مد نظرتان سه لایه نور محیطی، وظیفه ای و تاکیدی را اجرا کنید که در ادامه به صورت مختصر آن ها را معرفی می کنم:

– ایجاد نور محیطی:

نور محیطی همان نور عمومی است که روشنایی مناسب جهت رفت و آمد و کارهای روزمره را برایتان فراهم می کند که معمولا آن را می توانید با لوستر، چراغ های سقفی و یا آباژورهای پایه بلند تامین کنید. 

– ایجاد نور وظیفه ای:

نورپردازی وظیفه ای جدا از نور محیطی، باید میزان روشنایی مناسب جهت انجام فعالیت های خاص مانند مطالعه و کار کردن در خانتان را برای شما فراهم کند. بنابراین اگر در اتاق خواب یا نشیمن مطالعه می کنید و یا بخشی از خانتان را برای کار کردن اختصاص داده اید، باید آن را به صورت مجزا با استفاده از آباژورهای رومیزی و یا دیوار کوب ها نورپردازی کنید تا به راحتی فعالیتتان انجام شود. 

طراحی داخلی اتاق خواب لوکس و کلاسیک با تخت پارچه ای که از آباژورهای رومیزی برای نورپردازی وظیفه ای آن استفاده شده است

– ایجاد نور تاکیدی:

توجه داشته باشید که دکوراتورهای حرفه ای برای دو چندان کردن زیبایی برخی از عناصر دکوری، از نور تاکیدی استفاده می کنند. در این حالت باید عنصر دکوری و زیبا مانند کناف سقف و یا تابلو دکوری را انتخاب کنید و از نور مخفی و یا چراغ های دیواری برای نورپردازی آن ها استفاده کنید.

دکوراسیون اتاق خواب شیک و لوکس که از نور تاکیدی و مخفی در کناف سقف آن استفاده شده است

مطلب مرتبط: آموزش نحوه صحیح نورپردازی اتاق خواب

8. رنگ های دکوراسیون منزلتان را بر اساس روانشناسی رنگ ها انتخاب کنید! 

نکات دکوراسیون داخلی: رنگ های دکوراسیون منزلتان را بر اساس روانشناسی رنگ ها انتخاب کنید!

به عنوان آخرین اصل و نکته مهم در طراحی داخلی، به شما عزیزان پیشنهاد می کنم که از روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون منزلتان استفاده کنید. توجه داشته باشید که رنگ ها علاوه بر زیبایی، بر حس و حالتان در آن محیط نیز اثر می گذارند، پس با در نظر گرفتن اثر هر یک از آن ها و کاربرد فضایی که قصد دکوراسیونش را دارید، باید آگاهانه انتخابشان کنید: 

– رنگ های خنثی:

رنگ های خنثی مانند رنگ سفید، خاکستری، قهوه ای، بژ و کرم، رنگ های ساده و آرامش بخشی هستند که معمولا از آن ها به عنوان رنگ غالب در اتاق نشیمن و پذیرایی و اتاق خواب استفاده می شود. توجه داشته باشید که این نوع رنگ ها، زمینه بسیار مناسبی برای استفاده دکوریجات و وسایل با رنگ و نقش های جذاب و جسورانه می باشند. 

دکوراسیون داخلی نشیمن با رنگ غالب خنثی سفید که از رنگ های جسورانه و جذاب در دکوریجات و وسایل آن استفاده شده است

مطلب مرتبط: معرفی 2 معیار مهم در انتخاب رنگ اتاق نشیمن

– رنگ های سرد:

رنگ های سرد شامل رنگ های آبی، سبز و بنفش می باشند که اثر آرامش بخششان، آن ها را تبدیل به گزینه مناسبی برای دیوارهای اتاق خواب می کند. اما باید بدانید استفاده بیش از حد از این رنگ ها ممکن است باعث حس افسردگی شود، بنابراین برای ایجاد تعادل در کنار آن ها از دکوریجاتی با رنگ های گرم استفاده کنید.

برای مثال در اتاق کودک زیر برای ایجاد تعادل در رنگ آبی پاستِلی دیوارها، از رنگ صورتی در دیگر وسایل استفاده شده است.

دکوراسیون داخلی اتاق کودک و نوجوان با رنگ غالب سرد آبی پاستلی که از دکوریجات گرم و صورتی در آن استفاده شده است

مطلب مرتبط: انتخاب رنگ اتاق خواب | مناسب ترین رنگ برای اتاق خواب کدام است؟

– رنگ های گرم:

رنگ های گرم مانند قرمز، زرد و نارنجی، از دسته رنگ های محرکی هستند که به محیط انرژی، هیجان و شادی انتقال می دهند. اما تحقیقات ثابت کرده است که استفاده از آن ها به عنوان رنگ غالب باعث حس عصبانیت، پرخاشگری و ناآرامی می شود، پس بهتر است این رنگ ها را با وسایل و دکوریجات وارد دکوراسیون منزلتان کنید.

طراحی داخلی اتاق نشیمن با دیوار آجری سفید که از وسایل و دکوریجات با رنگ گرم زرد در آن استفاده شده است

همان طور که مطالعه کردید، در این مطلب تلاش کردم که اصول و نکات مهم در دکوراسیون و طراحی داخلی منازل را به همراه تصاویر آموزش دهم. پس از این نکات کمک بگیرید و آن را در دیزاین خانتان به کار ببرید. همچنین اگر سوالی در این زمینه دارید، می توانید آن را از بخش تماس با ما و یا اینستاگرام سایت مدیا دکور، با من در میان بگذارید.

توجه: تمامی مطالب این سایت برگرفته از دانش طراحان و دکوراتور های داخلی مدیا دکور می باشد و هرگونه کپی نوشته ها بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

گردآورنده و نویسنده: تحریریه سایت مدیا دکور

تاریخ انتشار: 22-08-1398 (13-11-2019)


مطالب مرتبط:

– دکوراسیون اتاق خواب – 9 نکته طلایی که اتاقتان را زیبا جلوه می دهد!

– با 19 سبک دکوراسیون داخلی پرطرفدار و ویژگی های آن ها آشنا شوید!

– چیدمان مبلمان منزل – 6 اشتباهی که نباید در چیدن مبل ها انجام دهید!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید