فنگ شویی اتاق خواب – 4 اصل و 21 نکته مهمی که باید رعایت کنید!

58
82678
تبلیغات

باید بدانید که در علم فنگ شویی، اتاق خواب مهم ترین بخش خانه است که در دکوراسیون و چیدمان آن باید اصول و نکات مهمی را رعایت کنید. در واقع اتاق خواب فنگ شویی شده، علاوه بر خواب آرام و لذت بخش، به شما حس امنیت می دهد، سلامت و شادابتان می کند و همچنین روابط و عشق بین همسرتان را استحکام می بخشد.

پس با توجه به ویژگی های مثبتی که در بالا اشاره کردم، در این مطلب قصد دارم به صورت کامل و کاربردی، 4 اصل و 21 نکته ضروری برای فنگ شویی اتاق خواب را به شما عزیزان آموزش دهم تا بتوانید از انرژی خوب و مثبت در این بخش از منزلتان به خوبی بهره ببرید.

فنگ شویی اتاق خواب - 4 اصل و 21 نکته مهمی که باید رعایت کنید!

از چه اصول و نکاتی برای فنگ شویی اتاق خواب باید استفاده کنیم؟

1. اصل اول برای فنگ شویی اتاق خواب: حفظ آرامش و سکوت در محیط

از آن جا که شما بیشترین زمان خود را در اتاقتان صرف خوابیدن می کنید، مهم ترین اصلی که برای فنگ شویی اتاق خوابتان باید رعایت کنید، ایجاد آرامش و سکوت در محیط آن است. در واقع متخصصان فنگ شویی می گویند که انرژی غالب اتاق باید انرژی آرام و ملایم (انرژی یین – Yin) باشد و مقدار کمی در آن انرژی فعال (انرژی یانگ – Yang) وجود داشته باشد.

پس برای ایجاد آرامش در اتاق خوابتان، از 8 نکته ای که در ادامه آورده ام، استفاده کنید:

– تخت را در راستای درب اتاق قرار ندهید!

اغلب افراد خبره ای که در مورد اصول فنگ شویی تخصص و مطالعه دارند، پیشنهاد می کنند که تختتان را مانند تصویر زیر، در راستای درب اتاق خواب نگذارید. زیرا درب اتاق، محل ورود انرژی زیادی است و اگر شما مستقیما در جریان این انرژی قرار بگیرید، آرامش مورد نیاز برای خوابیدن را از دست می دهید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: تخت را در راستای درب اتاق قرار ندهید

نکته: اگر به هر دلیلی مجبور هستید که تخت را در راستای درب قرار دهید، یا گوی کریستالی فنگ شویی پشت درب آویزان کنید و یا مبلی پایین تخت بگذارید تا اثر انرژی های وارد شده را کاهش دهند.

– بهتر است که زیر پنجره نخوابید!

به غیر از درب اتاق، پنجره نیز یکی از محل های ورود و خروجِ انرژی چی (Chi) در فنگ شویی است که اگر در معرض آن قرار بگیرید، خوابتان را مختل می کند. البته به غیر از این انرژی، سر و صدا و بادی که از درز و فاصله پنجره ها عبور می کنند، نیز آرامشتان را بر هم می زنند.

بنابراین یا تخت را زیر پنجره قرار ندهید و یا پنجره را به خوبی درز گیری کنید و از پرده نسبتا ضخیم برای آن استفاده کنید.

تخت خواب دو نفره ای که بر خلاف اصول فنگ شویی اتاق خواب، زیر پنجره قرار گرفته است

– در انتخاب و چیدمان وسایل اتاق خواب، تعادل را رعایت کنید!

همان طور که در مطلب نکات دکوراسیون داخلی توضیح داده ام، تعادل در انتخاب و چیدمان وسایل، به فضای آن آرامش می دهد. پس برای ایجاد تعادل و انتقال آرامش، متخصصان فنگ شویی پیشنهاد می دهند که برخی از وسایل مانند پاتختی، آباژور و یا کوسن های تخت را به صورت جفت و یکسان خریداری کنید و آن ها را به صورت متقارن چیدمان کنید.

اتاق خوابی فنگ شویی شده ای که برای رعایت تعادل، وسایل آن مانند آباژور، آینه، گلدان و کوسن به صورت جفت و متقارن چیدمان شده است

مطلب مرتبط: خواب راحت شبانه با رعایت هفت نکته در دکوراسیون داخلی

– از رنگ های خنثی استفاده کنید!

طبق اصول فنگ شویی رنگ مناسب اتاق خواب، رنگی است که به شما آرامش دهد تا خواب آسوده ای داشته باشید. با این تعریف رنگ های خنثی که به رنگ پوست انسان هستند، مانند سفید، کرم و شکلاتی بهترین انتخاب برای رنگ دیوارها و تخت، کمد و پرده اتاقتان می باشند.

نکته: البته به غیر از رنگ های خنثی، از رنگ های پاستلیِ آبی یا سبز، مانند اتاق زیر می توانید استفاده کنید که آن ها نیز آرامش بخش می باشند.

فنگ شویی اتاق خوابی که در آن دیوارها به رنگ آبی پاستلی است و رنگ جذاب صورتی در دکوریجات کوچک آن را از یکنواختی خارج کرده است

نکته: همان طور که در بالا مشاهده می کنید، رنگ های جذاب و گرم مانند قرمز، زرد، نارنجی و صورتی را باید در دکوریجات کوچک اتاق خوابتان به کار ببرید تا فضای داخلی آن یکنواخت و کسل کننده نشود.

– قفسه کتاب را از اتاق خوابتان خارج کنید!

توجه داشته باشید که بودن قفسه کتاب در اتاق خواب، یکی از نشانه های فنگ شویی بَد در آن است. زیرا کارشناسان فنگ شویی معتقدند که آن ها انرژی فعالی دارند و آرامشتان را قبل از خواب بر هم می زنند. پس محل دیگری به غیر از اتاق خواب را برای قفسه کتاب تعیین کنید و تنها کتابی که مطالعه می کنید را در رخت خوابتان ببرید.

– از آینه استفاده نکنید!

بعد از قفسه کتاب، آینه عنصری است که فنگ شویی استفاده از آن را در اتاق خوابتان منع می کند. در واقع آینه با سطح بازتاب دهنده ای که دارد، میزان انرژی فعال اتاق را افزایش می دهد و آرامش مورد نیاز برای خوابیدن را از بین می برد، پس تا حد امکان بهتر است که از آن استفاده نکنید.

نکته: اگر به هر دلیلی نمی توانید میز آرایش و آینه آن را در بخش دیگری از خانه بگذارید، آن ها را مانند تصویر زیر، مقابل تخت خواب قرار ندهید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: آینه را مقابل تخت خواب قرار ندهید!

نکته: باید بدانید که چشم انسان به حرکت کوچک ترین ذره ای حساس است و متوجه آن می شود، پس هنگام خواب بهتر است که به آینه دید نداشته باشید تا استرس و اظطراب درونتان به وجود نیاید. بنابراین در این حالت یا آینه را جا به جا کنید و یا آن را با پارچه بپوشانید.

– از عنصر آب و گیاهان در اتاق استفاده نکنید!

از نظر متخصصان فنگ شویی، آب و گیاهان دارای انرژی فعال یانگ می باشند و وجود آن ها در اتاق خواب که نیاز به آرامش و سکون دارد، مناسب نیست. پس بهتر است که آکواریوم و گیاهان را در این بخش از خانتان قرار ندهید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: از عنصر آب و گیاهان استفاده نکنید!

نکته: حتی کارشناسان توصیه می کنند از تابلوهای نقاشی که موضوع محوری آن، آب، رودخانه، دریا و آبشار است، نیز نباید استفاده کنید.

– محیط کار را از اتاق خواب جدا کنید!

دیدن عناصری که مربوط به کار و مشغله های روزانه است، می تواند هنگام خواب آرامش را از شما بگیرد و استرس و نگرانی ایجاد کند. پس برای جلوگیری از این موضوع، میز کار را از اتاق بیرون ببرید و یا آن را با پارتیشن جدا کنید.

مطلب مرتبط: فنگ شویی محل کار – 10 اصلی که باید در اتاق کارتان رعایت کنید!

2. اصل دوم برای فنگ شویی اتاق خواب: ایجاد حس امنیت و پشتیبانی

از آن جا که انسان هنگام خواب در حالتِ بی دفاع قرار دارد، اصول فنگ شویی در اتاق خواب توصیه می کند که دکوراسیون آن را به نحوی انجام دهید که حس ناامنی و تهدید را در شما ایجاد نکند. پس از 5 نکته زیر برای جلوگیری از این موضوع، استفاده کنید:

– تاج تخت را به دیوار تکیه دهید!

از نظر روان شناسی، خوابیدن در تختی که تاج آن به دیواری تکیه داده شده است، در شما حس پشتیبانی و امنیت ایجاد می کند و در نتیجه در آن خواب بدون اضطرابی خواهید داشت. پس از تخت تاج دار استفاده کنید و آن را به یکی از دیوارهای اتاق تکیه دهید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: تاج تخت را به دیوار تکیه دهید!

نکته: از قرار دادن تاج تخت به دیواری که پشت آن سرویس بهداشتی و حمام است، بپرهیزید. چرا که سر و صدای این بخش از خانه، آرامش مورد نیاز برای خوابتان را از بین می برد.

– تختان را در موقعیت فرماندهی قرار دهید!

طبق اصول فنگ شویی اتاق خواب، برای داشتن امنیت و کاهش استرس و نگرانی هنگام خواب، تخت باید در موقعیت فرماندهی قرار داشته باشد تا به تمام اتفاقات در اتاقتان کنترل داشته باشید. پس برای ایجاد چنین حالتی، تخت خواب را دور از درب اتاق و به نحوی قرار دهید که به ورودی آن دید کامل داشته باشید تا هر کسی که وارد و خارج شد را به راحتی ببینید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: تخت را در موقعیت فرماندهی قرار دهید!

– در نزدیک قفسه های بزرگ و زیر تیرچه و آویزهای سنگین نخوابید!

در نظر داشته باشید که خوابیدن در نزدیکی وسایل بزرگ و بلند، مانند کمد یا قفسه کتاب و یا خوابیدن زیر تیرچه های سقفی نمایان و آویزهای سنگین، به صورت ناخودآگاه درونمان حس اضطراب و نگرانی به وجود می آورد. پس برای اینکه در اتاق خوابتان، عنصر تهدید کننده سلامتی جسمیتان وجود نداشته باشد، از این وسایل استفاده نکنید و نزدیک آن ها نخوابید.

– درب اتاق را هنگام خواب ببندید!

برای اینکه در فضای اتاقتان امنیت و حریم شخصی داشته باشید، پیشنهاد می کنم که هنگام خواب درب آن را ببندید. البته این کار علاوه بر حفظ حریم شخصی، مانع ورود سر و صدای بخش های دیگر خانه نیز می شود و در نتیجه در آن آرامش هم خواهید داشت.

– از تاج تخت یکپارچه استفاده کنید!

طبق اصول فنگ شویی، تاج تخت نباید مانند تصویر اول به صورت ستونی و یا جدا از هم باشد، زیرا گوشه های تیز این بخش ها حس خطر و تهدید درونمان ایجاد می کند و باعث می شود که در اتاقمان احساس امنیت نداشته باشیم. بنابراین به جای آن، مانند تصویر دوم از انواع تخت خواب هایی که تاج یکپارچه و مستحکم دارند، استفاده کنید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: از تاج تخت یکپارچه استفاده کنید!

3. اصل سوم برای فنگ شویی اتاق خواب: حفظ سلامت جسمی

اما اصل بعدی که در فنگ شویی اتاق خواب منزلتان باید رعایت کنید، حفظ سلامتی جسمیتان با توجه به نکات زیر است که باعث می شود در آن احساس خوشایند و خوبی داشته باشید:

– تختی با چهارچوب چوبی یا پارچه ای بخرید!

همان طور که می دانید به علت رسانا بودن فلزها، قرار دادن آن ها در محیطی که انرژی الکتریکی و امواج رادیویی وجود دارد، باعث ایجاد میدان مغناطیسی می شود. بنابراین خوابیدن روی تخت های فلزی می تواند برای سلامت شما مضر باشد و در روند خوابتان اختلال ایجاد کند. پس به جای آن، تختی با چهارچوب چوبی یا پارچه ای بخرید.

– از وسایل الکترونیکی در اتاق خواب استفاده نکنید!

همانند تخت فلزی، وجود وسایل الکترونیکی مانند تلویزیون، لبتاب، گوشی و مودم های اینترنت می تواند باعث ایجاد میدان مغناطیسی شود و سلامتتان را تهدید کند. البته نور و صدای این وسایل نیز شما را قبل از خواب هوشیار و بیدار نگه می دارد و به خواب رفتنتان را به تاخیر می اندازد. پس قبل از خواب آن ها را خاموش کنید و بیرون از اتاقتان بگذارید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: از وسایل الکترونیکی استفاده نکنید!

– تشک طبی و باکیفیت تهیه کنید!

نکته مهم دیگری که در فنگ شویی اتاقتان به آن بسیار باید دقت کنید، تشک تختان است که باید از نوع طبی و باکیفیت باشد تا در مدت طولانی که خوابیده اید، به سلامتتان آسیبی وارد نشود.

– هوای اتاق خوابتان را مطبوع کنید!

هوای مطبوع نیز از دیگر نکات مهم و ضروری برای حفظ سلامتی است و به ما انرژی مثبت انتقال می دهد. پس اگر اتاق خواب فنگ شویی شده می خواهید، بعد از بیدار شدن پنجره ها را باز کنید تا هوای تازه وارد فضا شود و صبحتان را با شادابی آغاز کنید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: هنگام صبح پنجره ها را باز کنید!

نکته: همچنین برای خوشبو کردن فضای اتاق، می توانید از رایحه های طبیعی و آرامش بخش مانند اسطوخودوس استفاده کنید.

نکته: اگر در اتاقتان سرویس بهداشتی و حمام دارید، از بسته بودن درب آن ها مطمئن شوید تا بوی نامطبوع وارد فضای آن نشود.

– ملحفه و پتوهایی با الیاف طبیعی تهیه کنید!

برای اینکه به سطح پوستتان آسیبی وارد نشود و حساسیت پیدا نکنید، بهتر است ملحفه و پتوهایی بخرید که جنس الیاف آن ها طبیعی و ارگانیک باشد.

4. اصل چهارم برای فنگ شویی اتاق خواب: ایجاد انرژی مثبت و جلوگیری از انرژی منفی

یکی از اهداف فنگ شویی در منازل ما، ایجاد انرژی مثبت و احساس خوشایند در فضای آن با استفاده از دکوراسیون آن است. بنابراین 3 نکته زیر را در دکوراسیون اتاق خوابتان به کار ببرید تا فضای اتاقتان سرشار از انرژی مثبت شود و در آن انرژی منفی وجود نداشته باشد:

– زیر تخت هیچ چیز قرار ندهید!

توجه داشته باشید که قرار دادن وسایل در زیر تخت، یکی از اشتباهات بزرگ در فنگ شویی اتاق خواب است که مانع جریان روان انرژی مثبت می شود. در واقع این وسایل مانند سدی در مسیر حرکت انرژی ها می باشند و اجازه نمی دهند که آن ها اثر خوبشان را در تمام فضای اتاقتان بگذارند، پس زیر تخت خوابتان را خالی بگذارید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: زیر تخت هیچ چیز قرار ندهید!

نکته: با توجه به توضیحات بالا، بهتر است که از تخت های کشو دار استفاده نکنید و به جای آن، تختی که چهارچوبش با سطح زمین فاصله دارد را بخرید.

نکته: در حالتی که اتاق خوابتان کوچک است و به خاصر کمبود فضا مجبور هستید که زیر تخت وسیله بگذارید، از قرار دادن عناصری که انرژی فعال و متحرکی دارند، مانند چمدان و کفش، بپرهیزید. چرا که این وسایل نشانه حرکت و رفتن می باشند، آرامش قبل از خواب را مختل می کنند.

– از دکوریجاتی که به آن ها علاقه دارید، استفاده کنید!

طبق اصول فنگ شویی، دکوریجاتی که در اتاق خوابتان به کار می برید، باید درونتان حس خوب و انرژی مثبت ایجاد کند. بنابراین از قرار دادن مواردی که خاطرات ناخوشایندی به همراه دارند و انرژی منفی می دهند، خودداری کنید و آن هایی که علاقه دارید را به کار ببرید.

نکته: اغلب متخصصان فنگ شویی توصیه می کنند که قاب عکس های خانوادگی و دوستانه را بهتر است که در اتاق نگذارید. چرا که دیدن آن ها قبل از خواب، ذهنتان را مشغول خاطرات و اتفاقات گذشته می کند و آرامش مورد نیاز برای خوابیدن را از دست می دهید.

نکته: همچنین پیشنهاد می کنم که دکوریجات را به دیوار بالای سرتان نصب نکنید تا امنیت و سلامتتان را هنگام خواب تهدید نکند.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: بالا تخت قاب عکس و دکوری نصب نکنید!

– فضای اتاق را همیشه مرتب نگه دارید!

همان طور که در مطلب انرژی مثبت در خانه اشاره کرده ام، شلختگی و در هم ریختگیِ محیط، اجازه نمی دهد که انرژی چی، راحت و روان در اتاق خوابتان جریان داشته باشد و درونتان استرس و انرژی منفی ایجاد می کند. بنابراین هر روز آن را مرتب کنید و داخل کمد دیواری را منظم بچینید.

مطلب مرتبط: خانه مرتب و تمیز – با این برنامه ریزی ساده دیگر خانه شلوغ نخواهید داشت!

نتیجه گیری…

همان طور که مطالعه کردید، در فنگ شویی اتاق خواب، آرامش، امنیت، سلامت و احساس خوب بسیار اهمیت دارد و ضروری است. بنابراین از نکاتی که در این مطلب اشاره آموزش دادم استفاده کنید و اتاق خودتان و کودکتان را به درستی فنگ شویی کنید.

همچنین اگر در مورد این موضوع سوالی دارید، می توانید آن را در انتهای صفحه با من در میان بگذارید.

توجه: تمامی مطالب این سایت برگرفته از دانش طراحان و دکوراتور های داخلی مدیا دکور می باشد و هرگونه کپی نوشته ها بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.


مطالب مرتبط:

– 10 ترفند برای فنگ شویی اتاق نشیمن

– دکوراسیون حمام با توجه به اصول فنگ شویی

– 10 ترفند برای فنگ شویی آشپزخانه

58 دیدگاه‌ها

 1. سلام…من اتاقم جوریه که هر کاری کنم تخت یا جلو آیینه ست یا جلو در یا زیر پنجره…چیکار کنم؟…میشه آیینه رو پوشوند ولی در و پنجره رو کاری نمیشه کرد…پنجره رو به بالکنیه که سر بسته ست و هیچوقت باز نیست…پرده ی ضخیمی هم داره…اشکالی نداره اگر تخت رو زیر پنجره بزارم؟…ممنون میشم جواب بدین

  • سلام و وقت بخیر، خیلی اوقات طراحی داخلی اتاق ها جوریه که نمیشه تمام نکات فنگ شویی رو در اون اجرا کرد، شما باید ببینین که بهترین حالت برای اتاق خواب شما کدومه، اگر پنجره پرده ضخیم داره و به بالکن میرسه و فک میکنین که خیلی سر و صدا از بیرون داخل نمیاد، میتونین تخت رو زیر پنجره قرار بدین

 2. سلام وقتتون بخیر. داخل کمد های دیواری میشه کتاب نگه داشت؟ و همچنین کفش؟
  منظورم اینه که اگه دید نداشته باشه و محفوظ باشه هم ایراد داره؟

  • سلام، مشکلی نداره از کتاب و کفش داخل کمد دیواری استفاده کنین، فقط یادتون باشه که داخل کمد دیواری اصلا درهم ریخته و بی نظم نباشه که باعث انرژی منفی میشه

 3. سلام من جنوب غربی اتاق خوابم ک مربوط به بخش عاطفی هست افتاده تو قسمت در ورودی اتاق و حمام .چیکارش کنن

  • سلام
   توجه داشته باشید که نقشه باگوا رو باید برای کل خانه استفاده کنین نه فقط یک بخش خاص. یعنی روش درست اینه که جلو در ورودی خونتون بایستید و بر اساس نقشه باگوا منزلتون رو بخش بندی کنین. حالا با این بخش بندی ببینید که اتاق خوابتون در کدوم منطقه قرار داره
   حالا اگر اتاق خواب در منطقه جنوب غربی قرار گرفت، بهتره که عنصر زمین رو در اتاقتون تقویت کنین. مثلا با نصب تابلوهای منظره طبیعت و زمین، تابلوهایی با مضمون عشق و تابلوهایی که رنگ های قرمز و زرد و نارنجی در اون به کار رفته.
   همچنین نورپردازی این بخش خیلی باید مناسب باشه و ترجیحا دو طرف تخت از آباژور استفاده کنید و سعی کنید دکوری ها و وسایل در این منطقه جفت باشند

 4. سلام.ممنون بابت مطلب مفیدتون.
  من علاقه زیادی به طیف رنگ بنفش دارم.همیشه تو ذهنم بوده اتاق خوابم تو این طیف رنگی باشه و الانم که مجرد هستم اتاقم همین رنگه ولی شما رنگهای دیگه رو توصیه کردید.
  میخواستم ایرادات این طیف رنگ رو بدونم و اینکه الان اتاقم رو تغییر بدم؟

  • سلام، رنگ بنفش هم طیف هایی با تناژ گرم و هم طیف هایی با تناژ سرد داره
   برای اینکه اصل آرامش رو برای فنگ شویی اتاق خوابتون حفظ کنید، بهتره که از بنفش در طیف روشن مثل بنفش پاستلی یا از طیف سرد بنفش مثل لاوندر استفاده کنین.
   چون که این طیف ها آرامش بخشند و در خوابتون اختلال ایجاد نمی کنند

 5. سلام روز بخير مطلبتون عالي بود
  فقط يه سوال ما بر اساس قطب نما شمال و جنوب رو مشخص كنيم
  يا اينكه فرموديد طبق تقشه باگوا از درب ورودي ببينيم اتاق ها در چه مكاني قرار ميگيرند؟ يعني درب ورودي ملاك چيه؟

  • سلام، موقعیت اتاق ها رو باید از نقشه باگوا مشخص کنید و شمال جنوب جغرافیایی اصلا ملاک نیست،
   روش درست به این صورت است که جلو درب ورودی منزلتون بایستید و نقشه باگوا رو جلوتون قرار بدید،
   حالا طبق نقشه میتونید ببینید که هر اتاق در چه ناحیه ای قرار میگیره و عناصر مخصوص اون ناحیه رو تقویت کنید

 6. سلام سپاسگذارم از مطااب مفیدی که در سایت قرار دادید
  منزل ما ویلایی هست از یکی اتاق ها هیچ استفاده ای نمیکنیم کلا پلمپ کردیم چطور میتونم فنگشویی انجام بدم پذیرایی ما به صورت L هست مرکز ساختمون ما راهرو هست

  • سلام، خوشحالم که از مطالبمون رضایت داشتین
   توجه داشته باشید که اتاق بلااستفاده و بسته در خانه، برای فنگ شویی اصلا مناسب نیست، چون حس تاریکی و مردگی و انرژی منفی انتقال میده. پیشنهاد میدم که بر اساس علاقتون، این اتاق رو تبدیل به اتاق مطالعه و کار یا ورزش کنید و با گل و گیاه تازه و رنگ های زنده، به محیطش انرژی بدین
   در رابطه با راهرو و پذیرایی، علاوه بر اصول فنگشویی مخصوص هر فضا، بهتره که از نقشه باگوا کمک بگیرید. به این صورت که جلو وردوی خانه بایستید و نقشه رو جلوتون قرار بدین، بعد از اون طبق نقشه منزلتون رو به 9 قسمت تقسیم کنید و بببیند که راهرو و پذیرایی در کدام بخش قرار میگیرن، سپس با عناصر مخصوص هر بخش، آن ها را دکور کنید

 7. سلام دستتون درد نکنه مطالب بسیار خوبی بود.
  یه سوال داشتم…من جلو در خونه می ایستم و خونه رو بخش بندی میکنم طبق باگوا اما بخشی از جنوب و کلا جنوب غربی داخل فضاهای خانه نیست…قسمت راه پله آپارتمان اونجا قرار داره…
  یعنی پلان داخل خونه L شکل هست.اگه درست تقسیم بندی کردم چیکا باید کرد قسمت عشق و رابطه داخل خونه نیست یعنی!!!

  • سلام و وقتتون بخیر
   خیلی مواقع پلان خانه ها مربع و مستطیل نیست، خب این شکل هندسی پلان ها، یه نوع چالش برای فنگ شویی خانه و استفاده از نقشه باگوا به حساب میاد.
   برای پلان های L شکل، ساده ترین راه اینه که خونه رو به 2 تا بخش مستطیل شکل تقسیم کنین و تقسیم بندی های باگوا رو برای هر بخش به صورت جداگانه انجام بدین. اما این روش شرطش این هست که هر بخش از L، با هم اندازه تقریبا برابری داشته باشن
   در واقع استثناهای دیگری هم برای پلان L وجود داره که کاملا به پلان خونتون مربوط میشه. اگر تمایل داشتین میتونین به اینستاگرام مدیا دکور پیام بدین تا به صورت دقیق تر راهنماییتون کنم

 8. سلام ممنون از مطالب عالی
  اگر تخت چوبی باشه و فقط یک قسمت فلزی داشته باشه در جایی که تشک قرار می گیره چگونه می توان اثر فلز را خنثی کرد و اینکه اگر ناچار باشیم وسایلی رو زیر تخت نگهداری کنیم آیا راهکاری داره یا فقط باید برداشته بشن؟

  • سلام، خیلی خوشحالم که نظرتون در مورد مطلب مثبت بوده
   چون چهارچوب تخت خوابتون چوبی است و فقط قسمت کفی تشک آن فلزی است، مشکلی از نظر فنگ شویی نداره، در واقع چوبی یا فلزی بودن فریم و تاج تخت هست که برای فنگ شویی اهمیت داره و بهتره که چوبی باشه.
   در مورد سوال دوم هم باید بگم که بهترین حالت اینه که هیچ چیزی رو زیر تخت قرار ندین، اما اگر ناچار هستید، پیشنهاد می کنم تنها وسایل مربوط به خواب مثل ملحفه، پتو و متکا و … را مرتب و منظم زیر تخت بگذارید

  • تخت در راستای در اتاق نباید باشد و باید از دو طرف به آن دسترسی داشته باشید، این مکان رو بر اساس نوع پلان و نقشه اتاق خوابتون باید انتخاب کنید.
   همچنین در قسمت امنیت و پشتیبانی این مطلب، مکان مناسب رو با تصویر نشان داده ام که میتونین از اون کمک بگیرید

 9. سلام خداقوت، تشکر میکنم از مطالب بسیار مفید و ارزنده ای که ارائه دادید.
  برای کاغذ دیواری اتاق خواب باید براساس موقعیتی که روی نقشه باگوا داره رنگ انتخاب کرد یا میشه طبق فرمایش شما رنگ آبی یا بنفش ملیح انتخاب کرد
  من بیشتر دوست دارم یه رنگ آبی تیره انتخاب کنم، مناسب نیست؟؟

  • سلام و وقت بخیر
   نیازی نیستش که حتما رنگ دیوارها بر اساس نقشه باگوا باشه، آبی تیره هم رنگ مناسبی برای اتاق خواب میتونه باشه، فقط توجه داشته باشین که باعث کوچک یا دلگیر شدن اتاقتون نشه

 10. سلام ممنون از مطالب آموزندتون
  یه سوال خیلی فکرمو درگیر کرده
  اینکه میگن از در ورودی نقشه رو بزارید و مشخص کنید
  منظور در ورودی واحد هست یا در اصلی خود ساختمان ؟؟!
  برای آپارتمان به چه صورته جهت یابی ؟
  منزل من مستطیل شکل هست

  • سلام، خوشحالم که مطلب براتون مفید بوده.
   بخش بندی باگوا رو باید بر اساس درب ورودی منزلتون انجام بدین.
   خوشبختانه بعد از خونه هایی که نقشه مربع شکلی دارن، خونه های مستطیلی برای استفاده از نقشه باگوا بسیار مناسب هستند.
   برای بخش بندی منزلتون پیشنهاد میکنم که با یک مقیاس مشخص به صورت حدودی پلان خانه را روی کاغذ بکشید، بعد از اون طول و عرض رو با سه قسمت تقسیم کنید تا جهت های نقشه باگوا به صورت دقیق تری مشخص بشه

 11. سلام ممنون از مطالب عالیتون .خونه مامستطیل هست شمال وجنوب مثل قطرمستطیلن هست ینی کلا کجه.نقشه باگواروباید مث لوزی روش بذارم ؟همش خالی میمونه.مرکز خونه میشه همون راهرو ورودی که روبروی در دستشویی واشپزخونست سمت شمال اتاق خوابهاوجنوب وپذیرایی.میشه لطفا کمکم کنید یاشکاشو براتون بفرستم

  • سلام،
   اگر پلان خونه شکل هندسی نامنظمی داشته باشه، استفاده از نقشه باگوا یه مقدار براش چالش برانگیزه
   خیلی جاها میشه بخش خالی رو نادیده بگیرین ولی همه چی به نقشه منزلتون بستگی داره
   با یک مقیاس مشخص نقشه منزلتون رو از طریق دایرکت اینستاگرام ارسال کنین تا بهتر راهنماییتون کنم

 12. سلام .ممنون از مطلبهای خوبتون.میخواستم بدونم خونه ما دوتا در داره که یکی از درها توی اتاق خواب که وصل میشه ب حیاط من الان از کدوم در باید برای بخش بندی باگوا استفاده کنم.از هر دوتا درها هم رفت وآمدمیکنیم.

  • سلام
   بهتره که از درب ورودی اصلی و رسمی که مهمان ها از آن وارد منزلتون میشن برای بخش بندی باگوا استفاده کنین

 13. سلام خسته نباشید خونه من اپارتمانیه باید از در پایین که پارکینگ نقشه باگوا رو طراحی کنم یا ازدر ورودی آپارتمان ممنون

 14. سلام بسیار عالی بود مطلبتون. اتاق خواب من و همسرم در منطقه جنوب شرقی و ثروت قرارداره و اتاق خواب دخترم در منطقه عشق و جنوب غربی هستش امکان جابجایی اتاق خوابها هم وجود نداره برای اصلاح اتاق خواب خودمون چی کار باید بکنم و اینکه برای تقویت ثروت در این منطقه خونده بودم که باید گل و گیاه استفاده کرد از طرفی گفته شد گل و گیاه در اتاق خواب نباشه میشه کمک کنید ببینم چی کار کنم بهتره ممنون

  • سلام
   میتونین نقشه باگوا رو به صورت جداگانه برای اتاق خواب خودتون و همسرتون استفاده کنین و بخش های عشق و ثروت رو تقویت کنین
   برای تقویت عشق از رنگ های سفید و صورتی و قرمز، گل رز، سنگ رز کوراتز و تصاویر عاشقانه میتونین استفاده کنین
   برای تقویت بخش ثروت هم فقط به گل و گیاه محدود نیستید، رنگ های بنفش و طلایی، دکوری چوبی، کریستال سیترین هم این قسمت رو تقویت میکنن
   اتاق فرزندتون هم میتونین به صورت جداگانه با باگوا بخش بندی کنید و به صورت مخصوص قسمت مخصوص کودکان و خلاقیت و دانش رو تقویت کنین
   در آخر دقت داشته باشید که نقشه باگوا امروزی بیشتر جنبه مفهومی دارد، اگر رعایت جهت ها براتون مقدور نیست، میتونین تنها به عنصرها و دکوری های مخصوص اکتفا کنید تا انرژی آن ها در فضا حس بشه
   سلامت و موفق باشید

 15. سلام، وقتتون بخیر، تشکر از آموزشهای رایگان و کاربردیتون
  خونه ما ویلاییه، اولا میخاستم بدونم حیاط خونه هم باید تو نقشه باگوا در نظر بگیریم یا فقط قسمت بنای ساخته شده؟
  نقشه باگوا در مرکز باید باشه یا در ورودی خونه؟
  نقسیم بندی خونه فقط براساس ابعاد و شکل پلان خونه در نظر گرفته میشه یا براساس جهتهای جغرافیایی؟
  خونمون مربعه و قطب نما که میندازم شمال خونم کجه،این ۹قسمت نقشه باگوا مثلا نصف اتاق خابم و نصف آشپزخونه میفته توی غرب،گیج میشم نمیدونم باید چکار کنم، لطفا راهنماییم کنین، ممنون

  • سلام و وقت بخیر
   1. نقشه باگوا رو باید برای بنای منزلتون استفاده کنید. البته اگه تمایل داشتین به صورت جداگانه هم میتونید حیاط رو فنگشویی کنین
   2. نقشه باگوا رو باید بر اساس درب ورودی تنظیم کنید. برای راهنمای تصویری هم از این لینکی که ارسال کردم، میتونین استفاده کنید آموزش استفاده از نقشه باگوا
   3. دقت داشته باشید که نقشه باگوا مربعی مربوط به مکتب کلاه سیاه فنگ شویی است و جهت های جغرافیایی در اون تاثیری ندارن. برای تقسیم بندی هم باید با مقیاس مشخصی نقشه منزلتون رو بکشید و اون را با نقشه باگوا تطبیق بدید
   4. آموزش کامل در لینکی که ارسال کردم هستش، اگر باز هم سوالی داشتین میتونین به دایرکت اینستاگرام مدیا دکور پیام بدین تا راهنماییتون کنم
   سلامت و موفق باشید

 16. سلام ممنون بابت نکات مفیدی که گفتین.
  در مورد جهتها منظورتون اینه که جهتهای فنگ شویی با جهتهای جغرافیایی ممکنه متفاوت باشه؟

  • سلام، جهت ها بر اساس نقشه باگوا کاملا با جهت های جغرافیایی متفاوت هست و هیچ ارتباطی به همدگیر ندارند

 17. سلام ببخشید راجع به نگهداری گل های خشک من قبلا گل های خشکی که از عزیزانم گرفته بودمو به دیوار اتاقم و توی یه گلدون روی پاتختیم‌ نگه داشته بودم ولی به گفته ی مادرم که در فنگشویی باعث مرگ انرژی میشه اونا رو جمع کردم و داخل جعبه‌ ای در طبقه ی پایین کمدم گذاشتم دوست ندارم اونا رو دور بریزم ایا الانم انرژی منفی‌وبدی دارند و اینکه اگر داخل انباری بگذارمشون چی ؟!
  ممنونم‌

  • سلام و وقت بخیر
   چون این گل ها یادگاری از عزیزانتان هستند، اگر دیدن اون ها بهتون انرژی مثبت میده و خاطرات خوشی رو یادآوری میکنه، استفاده ازشون مشکلی نداره و میتونین نگهشون دارین

 18. سلام وقت بخیر ممنون بابت مطالب مفیدتون من کلا خونم 57متره و اتاق خوابم کوچیکه تختم زیر پنجرس و آینه قدیم روبروی تختم قرار گرفته رگال لباسام گوشه ی سمت راستم تکیه به دیوار هست و قالی 12متریم جا نداشتیم سمت چپ اتاقم هست و دوتا آینه تو اتاقم هست که یکیش تو خود کمد دیواری هست دوتا قاب عکس هم بالای سر اینه قدیم هست امشب به این موضوع فکر کردم که احساس تنگی و خفگی و خستگی و یکنواختی اتاق باعث شد بحث بین من و همسرم پیش بیاد و این موضوع انرژیشو بمن منتقل کرد شما اگه میدونید راه حلی هست بمن بدین ممنون میشم.

  • سلام و وقت بخیر، دقت داشته باشید که شما باید به کمک فنگ شویی، انرژی اتاقتون رو به صورتی کنترل و هدایت کنید که اون حس و حال خوب و دلخواهتون در فضا به وجود بیاد،
   اگر حس تنگی و خفگی دارید، حتما سعی کنید دکوری و وسایل اضافه رو از اتاقتون حذف کنید، از نظم دهنده های مخصوص استفاده کنید که هم چیدمان رو براتون اسون میکنه و هم به محیط نظم میده. سعی کنید رنگ دیوار و پرده ها خیلی تیره نباشه،
   با دکوری های کوچیک و زیبا دکوراسیون اتاقتون رو تغییر بدید و از یکنواختی در بیاریدش، مثلا از شاخه های گل رز برای انرژی عشق میتونید استفاده کنید و با رنگ هایی مثل قرمز و زرد، به محیط انرژی انتقال بدهید

 19. سلام خدمت شما ، عدد کوا بنده 6 هستش ، میشه بگین جهت خواب من باید به چه صورت باشه؟ مثلا سر و پا در چه جهتی باشن؟

   • جهت سر و پا مهمه؟ اگه بله میشه بگین الان که پاسخ دادین شمال شرقی ، یعنی پاها سمت شمال شرقی باشه؟

 20. سلام
  من برای فنگشویی خونم یه دورهگذروندم که مرکز پلان رو درمیاریم و براساس شما و جنوب اون 8 ضلعی را میزاریم با این روش سرویس بهداشتی دقیقا میافته جنوبغربیم
  آیا این روشی که یاد گرفتم درسته یا براساس ورودی در نظر بگیرمش؟
  با این روش آشپزخانم هم میافته شمال شرقی در صورتی که باروش خودم میافته شمال !!

  • سلام و وقت بخیر، فنگ شویی مکتب های مختلفی داره و هر کدوم روش های خاص خودشون رو دارند، هیچ دلیل مشخصی هم وجود نداره که بشه گفت کدوم مکتب درست تر یا بهتره،
   تنها کاری که باید انجام بدین اینه که قوانین و روش های یک مکتب رو مبنا قرار بدین و اون ها رو در منزلتون پیاده کنید

 21. سلام وقتتون بخیر
  من عنصر چوب هستم و همسرم عنصر خاک،ممنون میشم بفرمایید تخت خواب وکدوم جهت بزاریم…سپاسگزارم

  • سلام، غالب آموزش های فنگ شویی وبسایت بر اساس مکتب فنگ شویی کلاه سیاه و مدرن هست که در اون جهت های جغرافیایی کاربردی ندارند،
   این که تخت در چه جهتی قرار بگیره، مربوط به فنگ شویی کلاسیکه که نیاز به محاسباتی دیگری به غیر از عدد کوا و عنصر شخصی دارد

 22. سلام وقتتون بخیر.اتاق خواب من خیلی کوچیکه مجبورم تخت رو یا زیر پنجره و یا پشت دیوار حمام بگذارمش.چطور باید چیدمان کرد و چه درمانگری استفاده بشه؟؟

  • سلام و وقت بخیر، علت این که پیشنهاد شده در این مکان ها تخت را نباید قرار داد این هست که انرژی های مثل سر و صدا و سرما، آرامش خواب رو از بین میبره، پس اگر به خاطر محدودیت فضا مجبور هستید که تخت رو در این نقاط قرار بدین، سعی کنید که با درزگیر و پرده ضخیم، مانع ورود انرژی محیط خارج به داخل شوید

 23. سلام ممنون از مطالب مفیدتون من متاسفانه تو اتاق خوابم راحت نمیخوابم اصلا انباشتگی ندارم دائم زیر تخت و اتاق تمیز مرتب میکنم ولی متاسفانه تختم تو اتاق خواب یا باید زیر پنجره برآرم یا باید طوری بزارم ک پاها رو ب در ورودی میشه میشه راهنمایی کنید باید چکار کنم

  • سلام و وقت بخیر،
   من پیشنهادم اینه که ابتدا علت خواب ناآرامتون رو پیدا کنید، بعد از این که علت رو پیدا کردید میتونید با راه حل های مرتبط فنگ شویی، محیط آرامی در اتاق ایجاد کنید، مثلا اگر علت بی خوابی فکر و خیال مرتبط به مشغله کاری روزانه است، فنگ شویی پیشنهاد میکنه که هر چیزی در اتاق خواب که در ذهنتون شغلتون رو یادآوری میکنه رو خارج کنید، مثل میز کار و …
   در مورد محل قرار گیری تخت، ابتدا بررسی کنید که تخت در کدام نوع چیدمان از نظر دکوراسیون مناسب تره و خودتون بیشتر اون رو میپسندید، بعد از اون تلاش کنید که تاثیر انرژی خارجی رو در این چیدمان کاهش بدین، مثلا اگر چیدمان زیر پنجره رو انتخاب کردین، میتونین با درز گیری و نصب پرده ضخیم، تاثیر صدا و سرما بیرون رو کم کنید

 24. سلام خدا قوت.ممنون بابت مطالب مفیدتون.واقعااینهمه اطلاعات مفید منتشرکردن رایگان قابل تقدیره.من خیلی وقته سایتهای مختلف در مورد فنگشویی سعی میکنم مطالعه کنم و یاد بگیرم.لطفا منو راهنمایی کنید چیکارکنم که ارامش و شادی برای اهل منزل داشته باشه.ما سه نفریم اهل خونه من که مادرخانواده ام همسرم و دخترم که ۲۲ سالشه.دلمون شاد نیست چطور میتونم با اصول فنگشویی کمک کنم به بهتر شدن این وضعیت.ممنون میشم لطف کنید جواب بدین

  • سلام و وقت بخیر، خیلی ممنون از نظر مثبتی که به مطالب ما دارید
   مسئله ای که مطرح کردین رو به صورت کامل نمیتونم در این کامنت پاسخ بدم، دقت داشته باشید که خیلی از مسائل و مشکلات، ریشه در جایی از خارج خونه ممکنه داشته باشه، مثل استرس های کاری و …! و خب مطمئنا حل کردن این مشکلات از ریشه خیلی بهتر از فنگ شویی میتونه کمکمون کنه
   اما اگر به هر حال میخواید به کمک فنگ شویی یک اتمسفر شاد به خونتون بیارید، پیشنهادم اینه که حتما محیط خونه رو همیشه مرتب و تمیز نگهدارید، از گیاهان و گل تو خونتون استفاده کنید، موسیقی شاد پخش کنین، عکس های خانوادگی که خاطرات خوب رو براتون تداعی میکنن رو روی دیوار نصب کنید و …
   کارهایی که در بالا معرفی کردم به صورت ناخودآگاه اکثر ما رو خوشحال میکنه، شما هم بر اساس سلیقه و شخصیتتون به درونتون مراجعه کنید و ببینید که اضافه کردن چه چیزهایی در دکور خونتون شادتون می کنه و به علاوه عناصری که انرژی بدی بهتون میده رو کنار بذارید

 25. سلام
  مرسی بابت اطلاعات خوبتون
  اتاق خواب من در بخش جنوبشرق هست..تخت‌خواب توی ضلع جنوبشرق باعث راکد شدن جریان ثروت نمیشه؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید