فنگ شویی اتاق خواب – 4 اصل و 21 نکته مهمی که باید رعایت کنید!

0
88429
تبلیغات

باید بدانید که در علم فنگ شویی، اتاق خواب مهم ترین بخش خانه است که در دکوراسیون و چیدمان آن باید اصول و نکات مهمی را رعایت کنید. در واقع اتاق خواب فنگ شویی شده، علاوه بر خواب آرام و لذت بخش، به شما حس امنیت می دهد، سلامت و شادابتان می کند و همچنین روابط و عشق بین همسرتان را استحکام می بخشد.

پس با توجه به ویژگی های مثبتی که در بالا اشاره کردم، در این مطلب قصد دارم به صورت کامل و کاربردی، 4 اصل و 21 نکته ضروری برای فنگ شویی اتاق خواب را به شما عزیزان آموزش دهم تا بتوانید از انرژی خوب و مثبت در این بخش از منزلتان به خوبی بهره ببرید.

فنگ شویی اتاق خواب - 4 اصل و 21 نکته مهمی که باید رعایت کنید!

از چه اصول و نکاتی برای فنگ شویی اتاق خواب باید استفاده کنیم؟

1. اصل اول برای فنگ شویی اتاق خواب: حفظ آرامش و سکوت در محیط

از آن جا که شما بیشترین زمان خود را در اتاقتان صرف خوابیدن می کنید، مهم ترین اصلی که برای فنگ شویی اتاق خوابتان باید رعایت کنید، ایجاد آرامش و سکوت در محیط آن است. در واقع متخصصان فنگ شویی می گویند که انرژی غالب اتاق باید انرژی آرام و ملایم (انرژی یین – Yin) باشد و مقدار کمی در آن انرژی فعال (انرژی یانگ – Yang) وجود داشته باشد.

پس برای ایجاد آرامش در اتاق خوابتان، از 8 نکته ای که در ادامه آورده ام، استفاده کنید:

– تخت را در راستای درب اتاق قرار ندهید!

اغلب افراد خبره ای که در مورد اصول فنگ شویی تخصص و مطالعه دارند، پیشنهاد می کنند که تختتان را مانند تصویر زیر، در راستای درب اتاق خواب نگذارید. زیرا درب اتاق، محل ورود انرژی زیادی است و اگر شما مستقیما در جریان این انرژی قرار بگیرید، آرامش مورد نیاز برای خوابیدن را از دست می دهید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: تخت را در راستای درب اتاق قرار ندهید

نکته: اگر به هر دلیلی مجبور هستید که تخت را در راستای درب قرار دهید، یا گوی کریستالی فنگ شویی پشت درب آویزان کنید و یا مبلی پایین تخت بگذارید تا اثر انرژی های وارد شده را کاهش دهند.

– بهتر است که زیر پنجره نخوابید!

به غیر از درب اتاق، پنجره نیز یکی از محل های ورود و خروجِ انرژی چی (Chi) در فنگ شویی است که اگر در معرض آن قرار بگیرید، خوابتان را مختل می کند. البته به غیر از این انرژی، سر و صدا و بادی که از درز و فاصله پنجره ها عبور می کنند، نیز آرامشتان را بر هم می زنند.

بنابراین یا تخت را زیر پنجره قرار ندهید و یا پنجره را به خوبی درز گیری کنید و از پرده نسبتا ضخیم برای آن استفاده کنید.

تخت خواب دو نفره ای که بر خلاف اصول فنگ شویی اتاق خواب، زیر پنجره قرار گرفته است

– در انتخاب و چیدمان وسایل اتاق خواب، تعادل را رعایت کنید!

همان طور که در مطلب نکات دکوراسیون داخلی توضیح داده ام، تعادل در انتخاب و چیدمان وسایل، به فضای آن آرامش می دهد. پس برای ایجاد تعادل و انتقال آرامش، متخصصان فنگ شویی پیشنهاد می دهند که برخی از وسایل مانند پاتختی، آباژور و یا کوسن های تخت را به صورت جفت و یکسان خریداری کنید و آن ها را به صورت متقارن چیدمان کنید.

اتاق خوابی فنگ شویی شده ای که برای رعایت تعادل، وسایل آن مانند آباژور، آینه، گلدان و کوسن به صورت جفت و متقارن چیدمان شده است

مطلب مرتبط: خواب راحت شبانه با رعایت هفت نکته در دکوراسیون داخلی

– از رنگ های خنثی استفاده کنید!

طبق اصول فنگ شویی رنگ مناسب اتاق خواب، رنگی است که به شما آرامش دهد تا خواب آسوده ای داشته باشید. با این تعریف رنگ های خنثی که به رنگ پوست انسان هستند، مانند سفید، کرم و شکلاتی بهترین انتخاب برای رنگ دیوارها و تخت، کمد و پرده اتاقتان می باشند.

نکته: البته به غیر از رنگ های خنثی، از رنگ های پاستلیِ آبی یا سبز، مانند اتاق زیر می توانید استفاده کنید که آن ها نیز آرامش بخش می باشند.

فنگ شویی اتاق خوابی که در آن دیوارها به رنگ آبی پاستلی است و رنگ جذاب صورتی در دکوریجات کوچک آن را از یکنواختی خارج کرده است

نکته: همان طور که در بالا مشاهده می کنید، رنگ های جذاب و گرم مانند قرمز، زرد، نارنجی و صورتی را باید در دکوریجات کوچک اتاق خوابتان به کار ببرید تا فضای داخلی آن یکنواخت و کسل کننده نشود.

– قفسه کتاب را از اتاق خوابتان خارج کنید!

توجه داشته باشید که بودن قفسه کتاب در اتاق خواب، یکی از نشانه های فنگ شویی بَد در آن است. زیرا کارشناسان فنگ شویی معتقدند که آن ها انرژی فعالی دارند و آرامشتان را قبل از خواب بر هم می زنند. پس محل دیگری به غیر از اتاق خواب را برای قفسه کتاب تعیین کنید و تنها کتابی که مطالعه می کنید را در رخت خوابتان ببرید.

– از آینه استفاده نکنید!

بعد از قفسه کتاب، آینه عنصری است که فنگ شویی استفاده از آن را در اتاق خوابتان منع می کند. در واقع آینه با سطح بازتاب دهنده ای که دارد، میزان انرژی فعال اتاق را افزایش می دهد و آرامش مورد نیاز برای خوابیدن را از بین می برد، پس تا حد امکان بهتر است که از آن استفاده نکنید.

نکته: اگر به هر دلیلی نمی توانید میز آرایش و آینه آن را در بخش دیگری از خانه بگذارید، آن ها را مانند تصویر زیر، مقابل تخت خواب قرار ندهید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: آینه را مقابل تخت خواب قرار ندهید!

نکته: باید بدانید که چشم انسان به حرکت کوچک ترین ذره ای حساس است و متوجه آن می شود، پس هنگام خواب بهتر است که به آینه دید نداشته باشید تا استرس و اظطراب درونتان به وجود نیاید. بنابراین در این حالت یا آینه را جا به جا کنید و یا آن را با پارچه بپوشانید.

– از عنصر آب و گیاهان در اتاق استفاده نکنید!

از نظر متخصصان فنگ شویی، آب و گیاهان دارای انرژی فعال یانگ می باشند و وجود آن ها در اتاق خواب که نیاز به آرامش و سکون دارد، مناسب نیست. پس بهتر است که آکواریوم و گیاهان را در این بخش از خانتان قرار ندهید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: از عنصر آب و گیاهان استفاده نکنید!

نکته: حتی کارشناسان توصیه می کنند از تابلوهای نقاشی که موضوع محوری آن، آب، رودخانه، دریا و آبشار است، نیز نباید استفاده کنید.

– محیط کار را از اتاق خواب جدا کنید!

دیدن عناصری که مربوط به کار و مشغله های روزانه است، می تواند هنگام خواب آرامش را از شما بگیرد و استرس و نگرانی ایجاد کند. پس برای جلوگیری از این موضوع، میز کار را از اتاق بیرون ببرید و یا آن را با پارتیشن جدا کنید.

مطلب مرتبط: فنگ شویی محل کار – 10 اصلی که باید در اتاق کارتان رعایت کنید!

2. اصل دوم برای فنگ شویی اتاق خواب: ایجاد حس امنیت و پشتیبانی

از آن جا که انسان هنگام خواب در حالتِ بی دفاع قرار دارد، اصول فنگ شویی در اتاق خواب توصیه می کند که دکوراسیون آن را به نحوی انجام دهید که حس ناامنی و تهدید را در شما ایجاد نکند. پس از 5 نکته زیر برای جلوگیری از این موضوع، استفاده کنید:

– تاج تخت را به دیوار تکیه دهید!

از نظر روان شناسی، خوابیدن در تختی که تاج آن به دیواری تکیه داده شده است، در شما حس پشتیبانی و امنیت ایجاد می کند و در نتیجه در آن خواب بدون اضطرابی خواهید داشت. پس از تخت تاج دار استفاده کنید و آن را به یکی از دیوارهای اتاق تکیه دهید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: تاج تخت را به دیوار تکیه دهید!

نکته: از قرار دادن تاج تخت به دیواری که پشت آن سرویس بهداشتی و حمام است، بپرهیزید. چرا که سر و صدای این بخش از خانه، آرامش مورد نیاز برای خوابتان را از بین می برد.

– تختان را در موقعیت فرماندهی قرار دهید!

طبق اصول فنگ شویی اتاق خواب، برای داشتن امنیت و کاهش استرس و نگرانی هنگام خواب، تخت باید در موقعیت فرماندهی قرار داشته باشد تا به تمام اتفاقات در اتاقتان کنترل داشته باشید. پس برای ایجاد چنین حالتی، تخت خواب را دور از درب اتاق و به نحوی قرار دهید که به ورودی آن دید کامل داشته باشید تا هر کسی که وارد و خارج شد را به راحتی ببینید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: تخت را در موقعیت فرماندهی قرار دهید!

– در نزدیک قفسه های بزرگ و زیر تیرچه و آویزهای سنگین نخوابید!

در نظر داشته باشید که خوابیدن در نزدیکی وسایل بزرگ و بلند، مانند کمد یا قفسه کتاب و یا خوابیدن زیر تیرچه های سقفی نمایان و آویزهای سنگین، به صورت ناخودآگاه درونمان حس اضطراب و نگرانی به وجود می آورد. پس برای اینکه در اتاق خوابتان، عنصر تهدید کننده سلامتی جسمیتان وجود نداشته باشد، از این وسایل استفاده نکنید و نزدیک آن ها نخوابید.

– درب اتاق را هنگام خواب ببندید!

برای اینکه در فضای اتاقتان امنیت و حریم شخصی داشته باشید، پیشنهاد می کنم که هنگام خواب درب آن را ببندید. البته این کار علاوه بر حفظ حریم شخصی، مانع ورود سر و صدای بخش های دیگر خانه نیز می شود و در نتیجه در آن آرامش هم خواهید داشت.

– از تاج تخت یکپارچه استفاده کنید!

طبق اصول فنگ شویی، تاج تخت نباید مانند تصویر اول به صورت ستونی و یا جدا از هم باشد، زیرا گوشه های تیز این بخش ها حس خطر و تهدید درونمان ایجاد می کند و باعث می شود که در اتاقمان احساس امنیت نداشته باشیم. بنابراین به جای آن، مانند تصویر دوم از انواع تخت خواب هایی که تاج یکپارچه و مستحکم دارند، استفاده کنید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: از تاج تخت یکپارچه استفاده کنید!

3. اصل سوم برای فنگ شویی اتاق خواب: حفظ سلامت جسمی

اما اصل بعدی که در فنگ شویی اتاق خواب منزلتان باید رعایت کنید، حفظ سلامتی جسمیتان با توجه به نکات زیر است که باعث می شود در آن احساس خوشایند و خوبی داشته باشید:

– تختی با چهارچوب چوبی یا پارچه ای بخرید!

همان طور که می دانید به علت رسانا بودن فلزها، قرار دادن آن ها در محیطی که انرژی الکتریکی و امواج رادیویی وجود دارد، باعث ایجاد میدان مغناطیسی می شود. بنابراین خوابیدن روی تخت های فلزی می تواند برای سلامت شما مضر باشد و در روند خوابتان اختلال ایجاد کند. پس به جای آن، تختی با چهارچوب چوبی یا پارچه ای بخرید.

– از وسایل الکترونیکی در اتاق خواب استفاده نکنید!

همانند تخت فلزی، وجود وسایل الکترونیکی مانند تلویزیون، لبتاب، گوشی و مودم های اینترنت می تواند باعث ایجاد میدان مغناطیسی شود و سلامتتان را تهدید کند. البته نور و صدای این وسایل نیز شما را قبل از خواب هوشیار و بیدار نگه می دارد و به خواب رفتنتان را به تاخیر می اندازد. پس قبل از خواب آن ها را خاموش کنید و بیرون از اتاقتان بگذارید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: از وسایل الکترونیکی استفاده نکنید!

– تشک طبی و باکیفیت تهیه کنید!

نکته مهم دیگری که در فنگ شویی اتاقتان به آن بسیار باید دقت کنید، تشک تختان است که باید از نوع طبی و باکیفیت باشد تا در مدت طولانی که خوابیده اید، به سلامتتان آسیبی وارد نشود.

– هوای اتاق خوابتان را مطبوع کنید!

هوای مطبوع نیز از دیگر نکات مهم و ضروری برای حفظ سلامتی است و به ما انرژی مثبت انتقال می دهد. پس اگر اتاق خواب فنگ شویی شده می خواهید، بعد از بیدار شدن پنجره ها را باز کنید تا هوای تازه وارد فضا شود و صبحتان را با شادابی آغاز کنید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: هنگام صبح پنجره ها را باز کنید!

نکته: همچنین برای خوشبو کردن فضای اتاق، می توانید از رایحه های طبیعی و آرامش بخش مانند اسطوخودوس استفاده کنید.

نکته: اگر در اتاقتان سرویس بهداشتی و حمام دارید، از بسته بودن درب آن ها مطمئن شوید تا بوی نامطبوع وارد فضای آن نشود.

– ملحفه و پتوهایی با الیاف طبیعی تهیه کنید!

برای اینکه به سطح پوستتان آسیبی وارد نشود و حساسیت پیدا نکنید، بهتر است ملحفه و پتوهایی بخرید که جنس الیاف آن ها طبیعی و ارگانیک باشد.

4. اصل چهارم برای فنگ شویی اتاق خواب: ایجاد انرژی مثبت و جلوگیری از انرژی منفی

یکی از اهداف فنگ شویی در منازل ما، ایجاد انرژی مثبت و احساس خوشایند در فضای آن با استفاده از دکوراسیون آن است. بنابراین 3 نکته زیر را در دکوراسیون اتاق خوابتان به کار ببرید تا فضای اتاقتان سرشار از انرژی مثبت شود و در آن انرژی منفی وجود نداشته باشد:

– زیر تخت هیچ چیز قرار ندهید!

توجه داشته باشید که قرار دادن وسایل در زیر تخت، یکی از اشتباهات بزرگ در فنگ شویی اتاق خواب است که مانع جریان روان انرژی مثبت می شود. در واقع این وسایل مانند سدی در مسیر حرکت انرژی ها می باشند و اجازه نمی دهند که آن ها اثر خوبشان را در تمام فضای اتاقتان بگذارند، پس زیر تخت خوابتان را خالی بگذارید.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: زیر تخت هیچ چیز قرار ندهید!

نکته: با توجه به توضیحات بالا، بهتر است که از تخت های کشو دار استفاده نکنید و به جای آن، تختی که چهارچوبش با سطح زمین فاصله دارد را بخرید.

نکته: در حالتی که اتاق خوابتان کوچک است و به خاصر کمبود فضا مجبور هستید که زیر تخت وسیله بگذارید، از قرار دادن عناصری که انرژی فعال و متحرکی دارند، مانند چمدان و کفش، بپرهیزید. چرا که این وسایل نشانه حرکت و رفتن می باشند، آرامش قبل از خواب را مختل می کنند.

– از دکوریجاتی که به آن ها علاقه دارید، استفاده کنید!

طبق اصول فنگ شویی، دکوریجاتی که در اتاق خوابتان به کار می برید، باید درونتان حس خوب و انرژی مثبت ایجاد کند. بنابراین از قرار دادن مواردی که خاطرات ناخوشایندی به همراه دارند و انرژی منفی می دهند، خودداری کنید و آن هایی که علاقه دارید را به کار ببرید.

نکته: اغلب متخصصان فنگ شویی توصیه می کنند که قاب عکس های خانوادگی و دوستانه را بهتر است که در اتاق نگذارید. چرا که دیدن آن ها قبل از خواب، ذهنتان را مشغول خاطرات و اتفاقات گذشته می کند و آرامش مورد نیاز برای خوابیدن را از دست می دهید.

نکته: همچنین پیشنهاد می کنم که دکوریجات را به دیوار بالای سرتان نصب نکنید تا امنیت و سلامتتان را هنگام خواب تهدید نکند.

نکات فنگ شویی اتاق خواب: بالا تخت قاب عکس و دکوری نصب نکنید!

– فضای اتاق را همیشه مرتب نگه دارید!

همان طور که در مطلب انرژی مثبت در خانه اشاره کرده ام، شلختگی و در هم ریختگیِ محیط، اجازه نمی دهد که انرژی چی، راحت و روان در اتاق خوابتان جریان داشته باشد و درونتان استرس و انرژی منفی ایجاد می کند. بنابراین هر روز آن را مرتب کنید و داخل کمد دیواری را منظم بچینید.

مطلب مرتبط: خانه مرتب و تمیز – با این برنامه ریزی ساده دیگر خانه شلوغ نخواهید داشت!

نتیجه گیری…

همان طور که مطالعه کردید، در فنگ شویی اتاق خواب، آرامش، امنیت، سلامت و احساس خوب بسیار اهمیت دارد و ضروری است. بنابراین از نکاتی که در این مطلب اشاره آموزش دادم استفاده کنید و اتاق خودتان و کودکتان را به درستی فنگ شویی کنید.

همچنین اگر در مورد این موضوع سوالی دارید، می توانید آن را در انتهای صفحه با من در میان بگذارید.

توجه: تمامی مطالب این سایت برگرفته از دانش طراحان و دکوراتور های داخلی مدیا دکور می باشد و هرگونه کپی نوشته ها بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.


مطالب مرتبط:

– 10 ترفند برای فنگ شویی اتاق نشیمن

– دکوراسیون حمام با توجه به اصول فنگ شویی

– 10 ترفند برای فنگ شویی آشپزخانه