فنگ شویی محل کار – 10 اصلی که باید در اتاق کارتان رعایت کنید!

0
9054
تبلیغات

اصول فنگ شویی در محل کار چیست؟

از چه قوانینی برای فنگ شویی محل کارمان باید استفاده کنیم؟

محیط آرام و بدون استرس، خلاقیت و نوآوری، تمرکز و دقت، روحیه تیمی و کار گروهی، علم و تخصص

این ها ویژگی هایی است که یک شرکت و سازمان را به سمت موفقیت و ثروت آفرینی می برد و باعث می شود کارکنان آن، با روحیه و بازدهی بالا مشغول انجام کارهایشان باشند.

اما رسیدن به این ویژگی و هدف ها چگونه ممکن است؟

باید بدانید یکی از عواملی که شما را به این اهداف می رساند، فنگ شویی محیط محل کارتان است. در واقع می توانید با رعایت نکات و اصولی خاص، انرژی خوب چی را در فضا به جریان بیاندازید تا شما و همکارانتان با انرژی مثبت به سمت مقصدتان حرکت کنید.

بنابراین برای کمک به شما عزیزان، در ادامه این مطلب قصد دارم 10 اصل و نکته فنگ شویی را آموزش دهم تا بتوانید فضای مناسب و مثبتی را در محل یا اتاق کارتان به وجود آورید. پس با من همراه باشید.

فنگ شویی محل کار – 10 اصلی که باید در اتاق کارتان رعایت کنید

از چه اصولی برای فنگ شویی اتاق کارمان استفاده کنیم؟

1. سطح میز کارتان را منظم و مرتب کنید!

اولین قدمی که برای فنگ شویی محل کارتان باید بردارید، این است که در هم ریختگی و شلوغی سطح میزتان را از بین ببرید.

توجه داشته باشید که در هم ریختگی ها و وسایل اضافه روی میز، مانع حرکت آزادانه انرژی چی در فنگ شویی می شود و آن را از بین می برد.

سطح میز کار منظم و مرتب برای فنگ شویی اتاق کار

البته علاوه بر این، میز کار شلوغ، تمرکزتان را نیز به هم می ریزد و بازدهیتان را پایین می آورد. پس هنگام کار تنها مواردی که نیاز دارید را روی میز بگذارید و وسایل غیر ضروری را از آن بر دارید.

نکته: همچنین پیشنهاد می کنم صفحه دسکتاپ کامپیوترتان را نیز نظم و ترتیب دهید و فایل و فولدرهای داخل آن را به صورت منطقی نام گذاری و مرتب کنید.

چرا که این کار سردرگمتان نمی کند و به کارهایتان سرعت می بخشد.

2. از کشو و نظم دهنده ها در محیط کارتان غافل نشوید!

باید بدانید که فنگ شویی مخالف استرس و نگرانی، چه در محیط خانه و چه در محیط کار است. پس تنها به نکته قبلی اکتفا نکنید و کشو و کمدهای اتاقتان را نیز مرتب و منظم نگه دارید.

فرض کنید که در کشو در هم ریخته، دنبال سند کاری مهم و یا ابزار خاصی می گردید و برای پیدا کردنشان باید همه چیز را زیر و رو کنید. تصور کنید در این لحظه چه قدر استرس و نگرانی به شما انتقال پیدا می کند و زمان زیادی را صرف پیدا کردن آن ها می کنید.

بنابراین هر کشو یا قفسه کمد را مخصوص قرار دادن وسیله و پرونده های خاص کنید. همچنین از پوشه و زونکن برای کاغذها و اسناد استفاده کنید و آن ها را با نظم مشخص چیدمان کنید.

نظم دهی به اسناد کاری در کشوها برای فنگ شویی محل کار

نکته: بهتر است در اتاق های کاری مشترک، هر شخصی کشو و کمد مخصوص خودش را داشته باشد تا نظم و ترتیبی که ایجاد کرده اید را دیگران بر هم نزنند.

3. میز کارتان را در موقعیت فرماندهی قرار دهید!

بهترین محل قرار گیری میز در فنگ شویی محل کار این است که مثل تصویر زیر، آن را در نقطه مورب درب ورودی اتاق قرار دهید.

چرا که با این چیدمان به تمام اتفاقات اتاق تسلط دارید و به نوعی آن را در موقعیت فرماندهی قرار داده اید.

نظم دهی به اسناد کاری در کشوها برای فنگ شویی محل کار

مطلب مرتبط: دکوراسیون ورودی خانه مطابق با اصول فنگ شویی

نکته: اگر نمی توانید میز را مثل تصویر بالا قرار دهید، آن را به صورتی چیدمان کنید که از پشت آن به ورودی اتاق کارتان دید داشته باشید.

علاوه بر این، طبق توصیه فنگ شویی بهتر است که پشت میزتان دیوار باشد تا حس پشتیبانی را به شما انتقال دهد و با خیال آسوده و بدون استرس مشغول کار باشید.

نکته: توجه داشته باشید که ورودی اتاق در فنگ شویی، به دهانه انرژی چی معروف است. بنابراین تا حد امکان میز را در راستای در قرار ندهید، چرا که در معرض انرژی زیادی قرار می گیرید و تمرکز کاریتان را از دست می دهید.

4. از صندلی با پشتی بلند استفاده کنید!

توجه داشته باشید که علاوه بر دیوار، صندلی که پشتی بلندی دارد و کل کمرتان را پوشش می دهد نیز، حس پشتیبانی و آسوده خاطری می دهد.

پس با این توضیح، به دنبال صندلی های ارگونومیک و با کیفیت باشید تا در طول کار، به سلامت جسمیتان نیز آسیب وارد نشود.

استفاده از صندلی با پشتی بلند برای فنگ شویی محل و اتاق کار

5. هوای داخل محیط اتاق کارتان را به جریان بیاندازید!

یکی از عواملی که انرژی خوب فنگ شویی را وارد اتاق می کند و آن را به حرکت در می آورد، جریان هواست. پس زمان هایی که هوا مطلوب است، پنجره را باز کنید تا جریان هوای پاکیزه وارد محیط شود و هوای راکد از آن خارج شود.

باز کردن پنجره اتاق کار برای ایجاد جریان هوا و فنگ شویی محل کار

اما اگر اتاقتان پنجره ندارد، حتما از دستگاه های تصفیه و یا تهویه هوا استفاده کنید و هوای پاک و تازه استشمام کنید.

6. اجازه دهید نور طبیعی وارد اتاق شود!

نور خورشید منبع انرژی مثبت است و بازدهیتان را در محیط کار افزایش می دهد. بنابراین در طول روز اجازه دهید که نور طبیعی وارد اتاقتان شود و به شما انرژی دهد.

محل کاری که برای فنگ شویی از پنجره بدون پرده استفاده کرده است تا نور خورشید وارد فضا شود

مطلب مرتبط: 5 اشتباهی که انرژی مثبت در خانتان را از بین می برد!

البته در کنار نور طبیعی باید از لامپ های نور سفید نیز در محیط کارتان استفاده کنید. چرا که رنگ نور این لامپ ها، تداعی کننده نیم روز آفتابی است و انرژی و بازدهیتان را برای کار کردن بالا می برد.

7. گیاهان سرزنده را در محل کارتان فراموش نکنید!

توجه داشته باشید که دیدن رشد گیاهان در شما و همکارانتان حس حرکت به جلو و پیشرفت ایجاد می کند و انگیزه می دهد که برای موفقیت تلاش کنید.

بنابراین طبق توصیه فنگ شویی از گیاهان آرامش بخش یا ثروت ساز مثل بامبو، گیاه یشم، سوسن صلح و ارکیده پروانه ای در محل کارتان استفاده کنید.

البته برخی از این گیاهان تصفیه کننده هوا نیز هستند و به بازدهی کاریتان کمک می کنند.

استفاده از گیاه بامبو برای فنگ شویی محل کار

مطلب مرتبط: تزیین خانه با گل مصنوعی – 8 نکته ای که در دیزاین گل های مصنوعی باید بدانید!

8. انرژی منفی را وارد محیط کاریتان نکنید!

وسایل و تجهیزات خراب یکی از منابع انرژی منفی هستند و به هیچ وجه، جایی در فضای کاریتان نباید داشته باشند. پس اگر وسیله و تجهیزات خرابی دارید، حتما آن را تعمیر یا تعویض کنید.

نکته: باید بدانید که آب نماد ثروت در فنگ شویی است و شیر خرابی که چکه می کند، می تواند نشانه ای از هدر رفتن ثروتتان باشد. بنابراین همیشه از سالم بودن شیرهای آب محل کارتان اطمینان پیدا کنید.

به علاوه از گیاهان پژمرده، تابلوها و دکوری هایی که یادآور خاطرات بد هستند، در فضای کارتان استفاده نکنید. چرا که انرژی منفی این عناصر، تمرکز و بازدهیتان را کاهش می دهد.

9. از نقشه باگوا در چیدمان محیط کاریتان کمک بگیرید!

شما می توانید با کمک نقشه باگوا، محیط کارتان را به 9 قسمت تقسیم کنید و عناصر تاثیر گذار هر بخش را برای بدست آوردن، ثروت، شهرت، روابط کاری و … را در آن ها قرار دهید.

برای این کار جلو ورودی دفترکارتان بایستید و بر اساس نقشه زیر محیط کارتان را بخش بندی کنید:

نقشه باگوا برای فنگ شویی محل کار

– رشد و کار گروهی:

در این منطقه از محیط کاریتان می توانید با قرار دادن تصاویر اعضای گروه، چارت سازمانی، گیاه و یا تصویر گیاه، کار تیمی و ارتباط بین اعضای گروهتان را تقویت کنید.

– ثروت و فراوانی:

این منطقه مربوط به ثروت و سرمایه شغل یا شرکت شما است. پس در آن از نمادهای ثروت، مانند کشتی ثروت و یا جعبه مخصوص سکه استفاده کنید.

– شهرت و خوشنامی:

برای این که به خوشنامی برندتان کمک کنید، پیشنهاد می کنم که در این قسمت، لوگو، افتخارات و مدارکی که کسب کرده اید را قرار دهید و آن ها را به خوبی نورپردازی کنید

– روابط کلیدی کاری:

این بخش مختص شرکای کاری کلیدی و مهمتان است. پس در آن نماد و سمبل قراردادهای با ارزشتان را بگذارید و اسناد و قراردادهای کاریتان را در آن نگه داری کنید.

– بازدهی و خلاقیت:

خلاقیت و بهروه روی، 2 رکن مهم پیشرفت و موفقیت کاری هر سازمانی است. پس برای تقویت آن ها می توانید در این بخش از محیط کاریتان، نمادهایی مثل تخته چشم اندازها که آینده شرکت را تصویر سازی می کند را قرار دهید.

– سفر و اشخاص سودمند:

این بخش، جایگاه شبکه سازی شغلیتان است. این افراد یا شرکت ها می توانند راهنما و مربیان، کارفرما و مشتریان وفادارتان باشند. پس از نماد و سمبل آن ها در این قسمت استفاده کنید.

– مسیر رشد شغلی:

هر کسب و کار و شرکتی، آرزو دارد که در مسیر مشخصی رشد و پیشرفت کند و هیچ وقت درجا نزند. پس عنصر آب را با تابلویی که آن در آب وجود دارد و یا آب نما در این بخش قرار دهید و ماموریت سازمانی خود را روی دیوار آن نصب کنید.

– علم و تخصص:

کتابخانه تخصصی و یا محوطه رشد و توسعه کاری برای این قسمت از محیط کاریتان مناسب است تا به کمک آن علم و تخصص را در شرکتتان افزایش دهید.

– سلامت کاری:

و بخش آخر که مربوط به سلامت کاریتان است. توجه داشته باشید، بهتر است که این قسمت را خلوت و بدون در هم ریختگی چیدمان کنید تا انرژی چی، از مرکز محل کارتان به تمام قسمت ها، بدون مانع در جریان باشد.

10. به حس ناخودآگاهتان رجوع کنید!

آخرین نکته ای که در فنگ شویی محیط کارتان باید در نظر داشته باشید، رجوع به احساس ناخودآگاهتان است. ببینید که در محیط کارتان به چه انرژی نیاز دارید. آیا کارتان نیاز مثل حسابداری به آرامش و تمرکز نیاز دارد و یا مثل نقاشی حس خلاقیت می خواهید؟

پس با توجه به نیازتان می توانید به سراغ رنگ ها، موسیقی، دکوری یا جملات الهام بخشی بروید که در شما احساس مد نظرتان را بر انگیزد.

نکته: احساس ناخودآگاه هر کسی نسبت به دیگران متفاوت است. برای مثال رنگ آبی ممکن است برای شما آرامش بخش و برای من حس پویایی و متحرک داشته باشد.

و در آخر…

همان طور که مطالعه کردید، فنگ شویی با تکیه بر احساس و انرژی، محیطی آرام، بدون استرس و با انرژی مثبت در محل کارتان به وجود می آورد تا به سمت موفقیت و ثروت آفرینی حرکت کنید.

پس از اصول و نکاتی که در این مطلب معرفی کردم، استفاده کنید و اتاق کارتان را فنگ شویی کنید.

همچنین اگر در مورد این موضوع سوالی دارید، آن را در انتهای صفحه مطرح کنید تا با کمال میل به آن پاسخ دهم.


مطالب مرتبط: 

فنگ شویی اتاق خواب – 4 اصل و 21 نکته مهمی که باید رعایت کنید!

10 ترفند برای فنگ شویی اتاق نشیمن

10 ترفند برای فنگ شویی آشپزخانه

دکوراسیون حمام با توجه به اصول فنگ شویی