معرفی سبک دکوراسیون وینتج و ویژگی های آن

0
4940
تبلیغات

سبک دکوراسیون وینتج یکی از سبک های پرطرفدار است که با به کار بردن عناصر قدیمی در کنار عناصر جدید، فضایی خاطره انگیز، با ظرافت و زیبایی را در خانه های امروزی به وجود می آورد. ما در این مطلب قصد داریم بعد از معرفی تاریخچه و ویژگی های این سبک، ترفندهایی را آموزش دهیم تا این سبک را به راحتی در منازلتان پیاده کنید.

سبک دکوراسیون وینتج

سبک دکوراسیون وینتج چیست؟

ابتدا اجازه دهید برای توضیح راحت تر سبک دکوراسیون وینتج، به بررسی معنی کلمه وینتج (vintage) بپردازیم. یکی از تعاریف این کلمه از نظر ادبیاتی در لغت نامه های انگلیسی، گروهی از چیزها یا اشیائی می باشند که در دوره زمانی مشخصی در گذشته ساخته شده و مورد استفاده قرار گرفته اند. با این تعریف می توان گفت که سبک وینتج از مبلمان و دکوریجاتی که مربوط به دوره خاصی از گذشته است، برای دکوراسیون داخلی استفاده می کند که در دنیای مد، این دوره خاص را بین 30 تا 60 سال گذشته از زمان حال تعیین کرده اند. بنابراین در ادامه این متن هر جا به دوره قدیمی و گذشته اشاره کردیم، منظور بازه زمانی 30 تا 60 سال پیش است.

سبک دکوراسیون وینتج

در واقع دکوراسیون وینتج با به نمایش گذاشتن عناصر و وسایل قدیمی و خاطره انگیز، در کنار عناصر مدرن و جدید، جلوه ای آرامش بخش، زیبا و نوستالژیک به فضای داخلی خانه می دهد که همین ویژگی ها باعث شده است، این سبک در دنیای امروز بسیار محبوب و پرطرفدار باشد.

تاریخچه سبک دکوراسیون وینتج چیست؟

در دهه 1940 میلادی مردم برای اولین بار از سبک وینتج در دکوراسیون منازلشان استفاده کردند. در این زمان با توجه به این که جنگ جهانی دوم به تازگی به اتمام رسیده بود، مردم به علت شرایط اقتصادی نابسامان، برای چیدمان منازلشان از مبلمان و وسایل قدیمی و دست دوم استفاده کردند تا آغازی بر استفاده از سبک وینتج در دکوراسیون منازل به حساب آید. اما باید بدانید این سبک در دهه 1990 میلادی بعد از ایجاد جنبشی در هنر، طراحی لباس و جواهرآلات، تبدیل به سبکی پرطرفدار و محبوب در دکوراسیون داخلی خانه ها شد و به سرعت در آمریکا و اغلب کشورهای اروپایی مورداستقبال قرار گرفت.

تاریخچه سبک دکوراسیون وینتج

سبک دکوراسیون وینتج برای چه افرادی مناسب است؟

در قسمت های بالا اشاره کردیم که سبک دکوراسیون وینتج از عناصر خاطره انگیز قدیمی در دیزاین خانه استفاده می کند. بنابراین این سبک برای افرادی مناسب خواهد بود که به مرور خاطرات خوش گذشته علاقه دارند و دیدن عکس ها و وسایل قدیمی خاص مانند یادگاری از خانه مادربزرگ، خاطرات آن دوران را برایشان زنده می کند و حس خوشایندی را به آن ها انتقال می دهد.

سبک دکوراسیون وینتج

ویژگی های سبک دکوراسیون وینتج چیست؟

قبل از بررسی ویژگی های سبک دکوراسیون وینتج باید بدانید که این سبک از قاعده و اصول خاصی برای دیزاین و چیدمان خانه استفاده نمی کند. به همین علت شاید با خودتان فکر کنید که نبود قواعد و استفاده از عناصر قدیمی، محیطی خسته کننده در این سبک ایجاد می کند ولی بعد از معرفی ویژگی های این سبک، نکات و ترفندهایی را خواهیم گفت تا بتوانید این سبک را در خانه های مدرن و امروزی اجرا کنید و فضایی آرامش بخش و خاطره انگیز در آن به وجود آورید.

1. رنگ های مناسب در سبک دکوراسیون وینتج

برای اینکه سبک دکوراسیون وینتج مناسب خانه های مدرن و امروزی باشد، بهتر است که از رنگ های سفید، کرم، خاکستری، بژ و ماسه ای به عنوان رنگ غالب استفاده کنید. همچنین شما می توانید طیف های کم رنگ صورتی، آبی و یاسی را نیز در بخشی از خانه به کار ببرید. در آخر نیز برای ایجاد جذابیت بیشتر، بهتر است که از وسایل و دکوریجاتی با رنگ های قرمز، زرد، نارنجی، سبز و آبی استفاده کنید.

رنگ در سبک دکوراسیون وینتج

رنگ در سبک دکوراسیون وینتج

رنگ درسبک دکوراسیون وینتج

رنگ در سبک دکوراسیون وینتج

2. الگو و طرح های مناسب در سبک دکوراسیون وینتج

نقش های گل دار یکی از شناخته ترین طرح ها و الگوهای مورد استفاده در سبک دکوراسیون وینتج می باشد. البته از دیگر الگوهای مناسبی که در این سبک نیز می توان استفاده کرد، طرح و نقش های پرندگان، پروانه ها و خطوط راه راه هستند.

الگو در سبک دکوراسیون وینتج

3. استفاده از مبلمان و دکوریجات قدیمی در سبک دکوراسیون وینتج

از ویژگی های اصلی این نوع دکوراسیون، استفاده از مبلمان و دکوریجات قدیمی در چیدمان خانه می باشد.

مبلمان در سبک دکوراسیون وینتج

4. استفاده از مواد و مصالح طبیعی در سبک دکوراسیون وینتج

از دیگر ویژگی های سبک دکوراسیون وینتج، استفاده از مواد و مصالح طبیعی مانند چوب، پارچه هایی با الیاف طبیعی و مقدار کمی فلزات می باشد.

مصالح طبیعی در سبک دکوراسیون وینتج

مصالح طبیعی در سبک دکوراسیون وینتج

ترفندهایی برای اجرای سبک دکوراسیون وینتج در خانه های امروزی

قبل از آموزش ترفندها باید بگوییم که نباید همه خانه را به سبک وینتج دکور کرد. هدف از این نوع دکوراسیون ایجاد حس نوستالژیک و خوشایند خاطرات گذشته است که به راحتی می توان با استفاده از یک دکوری یا قاب عکس قدیمی این حس را ایجاد کرد. بنابراین یک بخش از خانه را برای اجرای این سبک در نظر بگیرید.

1. رنگ و کاغذ دیواری مناسب سبک دکوراسیون وینتج را انتخاب کنید

اگر رنگ را برای دکور دیوارها می پسندید، برای حفظ جلوه امروزی خانه، از یکی از رنگ های سفید، کرم، خاکستری، بژ و ماسه ای استفاده کنید. این رنگ ها زمینه بسیار مناسبی برای به نمایش گذاشتن وسایل و مبلمان قدیمی می باشند. ولی اگر به کاغذ دیواری علاقه دارید، کاغذ دیواری هایی با رنگ های کم رنگ صورتی، آبی یا یاسی با طرح های گل دار، پرنده و پروانه مناسب سبک دکوراسیون وینتیج می باشند.

تزیین دیوار در سبک دکوراسیون وینتج

تزیین دیوار در سبک دکوراسیون وینتج

تزیین دیوار در سبک دکوراسیون وینتج

تزیین دیوار در سبک دکوراسیون وینتج

تزیین دیوار در سبک دکوراسیون وینتج

مطلب مرتبط: راهنمای خرید کاغذ دیواری – هر آن چه برای انتخاب گزینه مناسب باید بدانید!

2. مبلمان قدیمی یا مبلمان جدید با طراحی قدیمی را در سبک دکوراسیون وینتج استفاده کنید

بهتر است در سبک دکوراسیون وینتج مبلمان قدیمی باشند. به طور معمول مبلمان قدیمی از مصالح طبیعی مانند چوب و رومبلی هایی با الیاف طبیعی ساخته شده اند و دارای پشت بلند، پایه های منحنی و گرد و قسمت های حکاکی شده هستند. البته با توجه به محبوبیت این سبک، در بازار مبلمان با طراحی قدیمی نیز موجود است که می توانید از آن ها نیز استفاده کنید. ناگفته نماند که اگر دیوار تک رنگ است، از رومبلی های گل دار و اگر دیوار کاغذ دیواری شده است، از رومبلی های ساده استفاده کنید و به روی آن کوسن های تزئینی گل دار قرار دهید. نکته آخر این که مبلمان را به صورت منظم بچینید و فضایی منظم و مرتب ایجاد کنید.

مبلمان در سبک دکوراسیون وینتج

مبلمان در سبک دکوراسیون وینتج

مطلب مرتب: چیدمان مبلمان منزل – 6 اشتباهی که نباید در چیدن مبل ها انجام دهید!

3. از کفپوش چوبی در سبک دکوراسیون وینتج استفاده کنید

قبلا اشاره کردیم که از ویژگی های سبک دکوراسیون وینتج، استفاده از مصالح طبیعی است. بنابراین بهترین گزینه برای کف خانه، استفاده از کفپوش های چوبی است. همچنین شما می توانید به روی این نوع کفپوش ها، فرش های قدیمی و دست بافت پهن کنید تا به فضای خانه شما، جلوه ای گرم و صمیمی انتقال داده شود.

کف چوبی در سبک دکوراسیون وینتج

4. پرده های بلند در سبک دکوراسیون وینتج

در سبک دکوراسیون وینتج اگر دیوارها تک رنگ هستند، بهتر است که از پرده های طرح دار بلند و اگر دیوارها با کاغذ دیواری طرح دار تزئین شده اند، از پرده های بلند ساده با رنگ روشن استفاده کنید.

پرده در سبک دکوراسیون وینتج

مطلب مرتبط: انتخاب پرده مناسب برای دکوراسیون خانه

5. از دکوریجات قدیمی در کنار دکوریجات مدرن در سبک دکوراسیون وینتج استفاده کنید

برای حفظ تعادل در فضای خانه بین عناصر قدیمی و جدید، لازم است که هر دو نوع دکوریجات را در خانه استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که بیش از حد محیط را از دکوریجات پر نکنید. در ادامه دکوریجات مناسب برای سبک وینتیج را نام برده ایم.

– استفاده از عکس های قدیمی در سبک دکوراسیون وینتج:

 یکی از بهترین دکوریجات برای یادآوری خاطرات گذشته، عکس های قدیمی در قاب های حکاکی شده می باشند.

عکس در سبک دکوراسیون وینتج

عکس در سبک دکوراسیون وینتج

– استفاده از گل در سبک دکوراسیون وینتج:

استفاده نکردن از گل در این نوع دکوراسیون غیر ممکن است. بنابراین گل ها را در گلدان های سرامیکی و شیشه ای قرار دهید و طراوت و انرژی مثبت را به خانه خود دعوت کنید.

گل در سبک دکوراسیون وینتج

مطلب مرتبط: تزیین خانه با گل مصنوعی – 8 نکته ای که در دیزاین گل های مصنوعی باید بدانید!

– استفاده از آینه در سبک دکوراسیون وینتج:

استفاده از آینه های بزرگ در این سبک بسیار رایج است. البته بهتر است که برای حفظ جلوه قدیمی خانه، از قاب های حکاکی شده برای آینه ها استفاده کنیم.

آینه در سبک دکوراسیون وینتج

– استفاده از رومیزی توری قدیمی در سبک دکوراسیون وینتج:

یکی از عناصری که می تواند یادآور ظرافت و زیبایی زندگی دوره های قدیم باشد، رومیزی توری است. پس از آن ها غافل نشوید.

– استفاده از دکوریجات ارزشمند قدیمی در دکوراسیون وینتج:

به یاد داشته باشید که همه ی وسایل قدیمی مناسب این سبک نمی باشند و بهتر است از لوازم آنتیکی استفاده کنید که دارای ارزش بالایی باشند. بنابراین حداقل از یکی از لوازم و دکوریجات آنتیک مانند جعبه موسیقی، ساعت، لوستر، شمعدان و مجسمه در سبک دکوراسیون وینتج استفاده کنید.

دکوریجات در سبک دکوراسیون وینتج

دکوریجات در سبک دکوراسیون وینتج

دکوریجات در سبک دکوراسیون وینتج

دکوریجات در سبک دکوراسیون وینتج

دکوریجات در سبک دکوراسیون وینتج

دکوریجات در سبک دکوراسیون وینتج

ویژگی و ترفندهایی که گفتیم اغلب مربوط به زندگی قدیمی کشورهای غربی می باشد. شما می توانید با الهام از این مطلب و عکس هایی از خانه های قدیمی ایرانی، خلاقیت خود را به کار گیرید و دکوراسیونی خاطره انگیز از گذشتگانمان در خانه به وجود آورید.


همچنین می توانید با خواندن مطلب زیر با دیگر سبک های دکوراسیون منازل آشنا شوید:

– با 19 سبک دکوراسیون داخلی پرطرفدار و ویژگی های آن ها آشنا شوید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید