معرفی دکوراسیون ژاپنی و 7 ترفند برای اجرای آن

2
4887
تبلیغات

سادگی و حس آرامش موجود در دکوراسیون ژاپنی باعث شده است که امروزه خیلی از ساکنین شهرهای بزرگ، برای دوری از هرج و مرج موجود در فضای شهر، از این سبک دکوراسیون در داخل خانه هایشان استفاده کنند. بنابراین در این مطلب قصد داریم بعد از معرفی دکوراسیون ژاپنی، ترفندهایی را به شما آموزش دهیم تا بتوانید منزل خود را به این سبک دیزاین کنید.

دکوراسیون ژاپنی

دکوراسیون ژاپنی چیست و برای چه افرادی مناسب است؟

سبک دکوراسیون ژاپنی ریشه در فرهنگ سنتی ژاپن و مکتب ذِن دارد. بد نیست بدانید که ذِن، مکتب بودایی است که روی روح و بینش انسان ها تاکید دارد. با این تعریف سبک ژاپنی با در نظر گرفتن اصول این مکتب، در کنار حفظ زیبایی خانه، به آرامش بخش بودن خانه تمرکز بسیار زیادی دارد. همچنین دکوراسیون ژاپنی طرفدار محیطی متعادل، مرتب و به دور از هرگونه تجملات می باشد که این ویژگی ها، آن را به سبک مینیمالیست بسیار شبیه می کند. البته ناگفته نماند که استفاده از عناصر طبیعی نیز نقش کلیدی در اجرای این نوع دکوراسیون دارند که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد. در آخر، با توجه به ویژگی هایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، اگر می خواهید که دور از هیاهو زندگی شهری، فضایی منحصر به فرد و همراه با آرامش را در منزلتان تجربه کنید، سبک دکوراسیون ژاپنی انتخاب مناسبی برای شما می باشد.

دکوراسیون ژاپنی

از چه ترفندهایی برای اجرای دکوراسیون ژاپنی در خانه استفاده کنیم؟

1. فضایی مرتب و منظم در دکوراسیون ژاپنی به وجود آورید

تمدن و فرهنگ شرقی ها، به خصوص ژاپنی ها، برخلاف فرهنگ غربی ها تمایلی به استفاده از وسایل و دکوریجات فراوان با چیدمان فشرده و نزدیک به هم در محیط خانه ندارد. همچنین کمبود منابع طبیعی بعد از جنگ جهانی دوم در ژاپن باعث شد که مردمان این کشور خانه هایشان را تنها با وسایلی که نیاز دارند، چیدمان کنند. بنابراین در دکوارسیون ژاپنی همانند سبک مینیمالیست، با در نظر گرفتن کارایی وسایل منزل، از حداقل آن ها در چیدمان استفاده کنید. همچنین باید بدانید فضای خالی جزئی از چیدمان و دکوراسیون در این سبک محسوب می شود، پس وسایل و اثاثیه را به صورت پراکنده و دور از هم بچینید، تا فضای خالی بیشتری در خانه به وجود آورید.

فضای مرتب در دکوراسیون ژاپنی

فضای مرتب در دکوراسیون ژاپنی

2. از طراحی پلان باز در دکوراسیون ژاپنی استفاده کنید

مناسب ترین طراحی داخلی برای دکوراسیون ژاپنی، طراحی پلان باز می باشد. از این رو سعی کنید دیوارهای غیر ضروری را از بین ببرید و از حداقل آن ها استفاده کنید تا فضای مناسبی برای چیدمان مبلمان و وسایل خانه ایجاد شود.

طراحی پلان باز در دکوراسیون ژاپنی

طراحی پلان باز در دکوراسیون ژاپنی

3. مواد و مصالح طبیعی را در دکوراسیون ژاپنی به کار ببرید

مصالح طبیعی نقش کلیدی در دکوراسیون ژاپنی دارد. در این نوع دکوراسیون در ساخت بخش های اصلی خانه، مانند دیوارها، پله ها، پنجره ها و وسایل خانه از مواد و مصالح طبیعی استفاده می شود که در ادامه به مهم ترین آن، چوب، اشاره می کنیم.

– کاربرد چوب در دکوراسیون ژاپنی

چوب یکی از پر کاربردترین مواد و مصالح در دکوراسیون ژاپنی است. همان طور که در اغلب عکس ها مشاهده می کنید، در این نوع دکوراسیون از پارکت های چوبی برای پوشش کف استفاده می شود. همچنین باید بدانید که چوب بامبو در سبک ژاپنی بسیار پر طرفدار است و از آن در ساخت درها، دیوارها و قاب پنجره ها به کار گرفته می شود. البته ناگفته نماند که شما می توانید برای چیدمان این نوع دکوراسیون، مبلمانی از جنس چوب افرا، سرو و شوکران را نیز تهیه کنید.

چوب در دکوراسیون ژاپنی

چوب در دکوراسیون ژاپنی

4. اجازه دهید نور طبیعی به فراوانی وارد فضای دکوراسیون ژاپنی شود

نور طبیعی یکی از ویژگی های مهم در دکوراسیون ژاپنی به حساب می آید. نور خورشید انرژی مثبتی را به فضای خانه انتقال می دهد و به حفظ سلامتی افراد خانه کمک می کند. بنابراین در صورت امکان از پنجره های عریض در خانه استفاده کنید و روی آن ها پرده نصب نکنید. البته در موارد نیاز در استفاده از پرده منعی وجود ندارد که برای این سبک، پرده های بامبو گزینه مناسبی می باشند. همچنین در کنار نور طبیعی از دیگر منابع روشنایی مانند لوسترهایی با شکل زاویه دار و مدرن و یا فانوس کاغذی ژاپنی استفاده کنید.

نور در دکوراسیون ژاپنی

5. در دکوراسیون ژاپنی از طراحی مدولار برای مبلمان و اثاثیه استفاده کنید

قیمت بالا زمین در ژاپن باعث شده است که امروزه اغلب واحدهای آپارتمانی آن ها مساحت کمی داشته باشند. همین علت اهمیت تک تک فضاهای خانه را افزایش داده است و معماران داخلی را وادار کرده است تا روش های هوشمندانه ای را در این فضاهای کوچک به کار ببرند. با این تعریف طراحی مدولار در طراحی خانه و اثاثیه دکوراسیون ژاپنی بسیار کارآمد و رایج می باشد. برای مثال در این نوع طراحی می توان در کوتاه ترین زمان، فضای ناهار خوری را تبدیل به فضای کاری کرد تا یک فضای منحصر به فرد و با چند کارایی مختلف به وجود آید.

طراحی مدولار در دکوراسیون ژاپنی

6. رنگ سفید و رنگ های طبیعی را در دکوراسیون ژاپنی به کار ببرید

در دنیای امروز و در دکوراسیون داخلی رنگ های بی شماری قابل استفاده هستند ولی در بین همه آن ها، هیچ رنگی ظرافت و زیبایی رنگ سفید را ندارد. همچنین ژاپنی ها رنگ سفید را نشانه ای از پاکی و خلوص می دانند و از آن در خانه هایشان استفاده می کنند. بنابراین این رنگ را به عنوان رنگ دیوار انتخاب کنید. البته با توجه به علاقه ژاپنی ها به طبیعت، آن ها از طیف های رنگ های طبیعی مانند قهوه ای و سبز نیز استفاده می کنند. برای این کار می توانید از مبلمان و وسایل قهوه ای رنگ استفاده کنید و رنگ سبز را با استفاده از گیاهان وارد خانه کنید.

رنگ در دکوراسیون ژاپنی

رنگ در دکوراسیون ژاپنی


مطلب مرتبط: با 6 روش کاربردی ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی آشنا شوید!


7. از اثاثیه و دکوریجات مخصوص ژاپنی ها در دکوراسیون استفاده کنید

با به کار بردن اثاثیه و دکوریجات ژاپنی در خانه، حس و حال دکوراسیون مخصوص فرهنگ و سنت آن ها وارد فضای خانه می شود که در ادامه مهم ترین آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

– حصیر تاتامی در دکوراسیون ژاپنی

یکی از وسایل مخصوص و رایج ژاپنی برای پوشش کف اتاق حصیر تاتامی می باشد که نشانی از سنت آن ها است و همچنین زمینه مناسبی برای استفاده از طرح و نقش های مختلف در فضای اتاق است.

حصیر تاتامی در دکوراسیون ژاپنی

– شوجی در دکوراسیون ژاپنی

یکی دیگر از عناصر سنتی کشور ژاپن شوجی می باشد. شوجی درب کشویی از جنس شیشه می باشد که در این سبک بسیار کاربردی است و می توان از آن به عنوان دیوار موقت نیز استفاده کرد. همان طور که قبلا اشاره کردیم با توجه به هزینه بالا و مساحت کوچک خانه ها در ژاپن، آن ها از این عنصر برای جدا کردن دو بخش خانه استفاده می کنند. زیرا شیشه موجود در این درب، اجازه عبور نور را می دهد و باعث می شود که فضای خانه بزرگ تر و مدرن تر جلوه داده شود. البته ناگفته نماند که می توان برای حفظ حریم شخصی، پوشش صفحات مات و کدر را به روی شیشه شوجی نصب کرد.

شوجی در دکوراسیون ژاپنی

شوجی در دکوراسیون ژاپنی

– گیاهان مخصوص در دکوراسیون ژاپنی

با توجه به اهمیت طبیعت در دکوراسیون ژاپنی، از گیاهان سنتی این کشور، مانند بامبو و بونسای در داخل خانه استفاده کنید. البته اگر به گیاهان سبز دیگر نیز علاقه دارید می توانید آن ها را به کار ببرید و به یاد داشته باشید که به طور معمول استفاده از گل در این سبک از دکوراسیون رایج نیست.

گیاهان مخصوص در دکوراسیون ژاپنی

گیاهان مخصوص در دکوراسیون ژاپنی

– وان مخصوص در دکوراسیون ژاپنی

آب نیز مانند گیاهان، یکی از عناصر ضروری در دکوراسیون ژاپنی محسوب می شود. آن ها در حمام خانه از وان مخصوص کوچک با نیمکت استفاده می کنند که آرامشی همانند چشمه آب گرم را به شما انتقال می دهد.

وان مخصوص در دکوراسیون ژاپنی

وان مخصوص در دکوراسیون ژاپنی

– استفاده از مبلمان کم ارتفاع در دکوراسیون ژاپنی

در دکوراسیون ژاپنی مبلمان و میزهایی با ارتفاع کوتاه با طراحی ساده کاربرد دارند و معمولا از کوسن و بالشتک به عنوان نشیمن روی زمین استفاده می کنند. البته اگر به چنین مبلمانی دسترسی ندارید می توانید از مبلمانی با طراحی مینیمال با خطوطی صاف و تمیز نیز استفاده کنید.

مبلمان کم ارتفاع در دکوراسیون ژاپنی

مبلمان کم ارتفاع در دکوراسیون ژاپنی

– استفاده از فوتون در دکوراسیون ژاپنی

فوتون همان تشک است که در هنگام خواب به روی زمین پهن می کنید و بعد از خواب می توانید آن را درون کمد یا محل مخصوصی قرار دهید. شما می توانید با استفاده از تشک به جای تخت از حداکثر فضای اتاق بهره ببرید.

فوتون در دکوراسیون ژاپنی


به روی لینک زیر کلیک کنید تا با دیگر سبک های دکوراسیون منازل آشنا شوید:

– با 19 سبک دکوراسیون داخلی پرطرفدار و ویژگی های آن ها آشنا شوید!

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید