معرفی سبک دکوراسیون صنعتی و 5 ویژگی مهم آن

0
9219
تبلیغات

سبک دکوراسیون صنعتی یکی از سبک های دکوراسیون پرطرفدار می باشد که با ترکیب عناصر قدیمی و مدرن، فضایی خاص و منحصر به فرد در خانه به وجود می آورد. در ادامه این مطلب قصد داریم بعد از معرفی این سبک، به ریشه شکل گیری آن بپردازیم و سپس ویژگی های مهم آن را برسی کنیم، با ما همراه باشید.

سبک دکوراسیون صنعتی

سبک دکوراسیون صنعتی چیست؟

سبک دکوراسیون صنعتی با به کار بردن گرما و صمیمیت عناصر قدیمی در کنار عناصر شیکِ مدرن، جلوه ای خاص و منحصر به فرد در محیط خانه به وجود می آورد. این سبک بر خلاف دیگر سبک های دکوراسیون، تلاش می کند تا مصالح ساختمانی را بدون هیچ پوششی در فضای داخلی منزل، در معرض نمایش بگذارد. بد نیست بدانید که این نوع دکوراسیون در انتخاب و چیدمان مبلمان و اثاثیه به کارایی آن ها نیز توجه می کند و از آن اغلب برای دیزاین خانه ها و واحدهای آپارتمانی با سقف بلند، خانه های مدرن و فضاهای اداری و تجاری استفاده می شود.

سبک دکوراسیون صنعتی

ریشه سبک دکوراسیون صنعتی به چه زمانی باز می گردد؟

به طور کلی می توان گفت ریشه سبک دکوراسیون صنعتی به اوایل قرن بیستم باز می گردد. در این زمان با اتمام انقلاب صنعتی دوم، کارخانه های اروپای غربی تعطیل شدند و محل تولید محصولات خود را به کشورهایی با نیروی کار ارزان تر انتقال دادند. در نتیجه بسیاری از این ساختمان ها متروکه شدند. اما سال ها بعد با افزایش وسعت شهرها و افزایش جمعیت، نیاز به فضای سکونت بیشتر شد. بنابراین بسیاری از این کارخانه های متروکه به مناطق مسکونی تبدیل شدند و از آن زمان استفاده از سبک دکوراسیون صنعتی رواج پیدا کرد.

ریشه سبک دکوراسیون صنعتی

سبک دکوراسیون صنعتی برای چه مکان های مناسب است؟

همان طور که در بخش های قبل اشاره کردیم، این سبک می تواند در انبارها و فضاهای صنعتی که بازسازی شده اند، مورد استفاده قرار گیرد. همچنین با توجه به ویژگی های دکوراسیون صنعتی، آپارتمان هایی با سقف مرتفع، فضاهای اداری و تجاری و آپارتمان های مدرن، مناسب ترین گزینه برای اجرای این سبک می باشند. البته که اگر مجذوب سادگی و منحصر به فرد بودن این سبک شده اید، می توانید آن را در هر مکانی که علاقه دارید، به کار ببرید.

سبک دکوراسیون صنعتی

ویژگی های سبک دکوراسیون صنعتی چیست؟

1. استفاده از مصالح ساختمانی ساده در سبک دکوراسیون صنعتی

از مصالح پرکاربردی که به گستردگی در دکوراسیون صنعتی استفاده می شود، می توان به آجر، بتن، چوب و فلز اشاره کرد که موارد استفاده آن ها در این سبک را در ادامه بررسی می کنیم:

– استفاده از آجر و بتن در سبک دکوراسیون صنعتی

در انبار و ساختمان های صنعتی قدیمی، آجر و بتن جزء یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی بودند. بنابراین از این دو مصالح ساختمانی بدون هیچ پوششی در سبک دکوراسیون صنعتی استفاده کنید. برای مثال شما می توانید از بتن پولیش شده برای کف خانه و همچنین از آجر برای دیوارهای خانه استفاده کنید.

آجر در سبک دکوراسیون صنعتی

بتن در سبک دکوراسیون صنعتی

– سطوح فلزی و چوبی در سبک دکوراسیون صنعتی

استفاده فراوان از سطوح فلزی و چوبی در سبک دکوراسیون صنعتی به خوبی به چشم می آید. در این سبک همانند عکس زیر، از فلز و پنل های چوبی در سقف، راه پله و پنجره ها استفاده می شود.

سطوح فلزی و چوبی در سبک دکوراسیون صنعتی

دقت کنید که چوب و فلز نقش اساسی در این سبک دارند و در اثاثیه منزل نیز استفاده می شوند، مانند عکس زیر که صندلی های فلزی در کنار میز چوبی و پیشخوان فلزی آشپزخانه، یک ترکیب مدرن در دکوراسیون به وجود آورده است.

سطوح فلزی و چوبی در سبک دکوراسیون صنعتی

همچنین به عکس زیر دقت کنید که از هود و کابینت استنلس استیل و لوله های کوچک فلزی در کنار هم استفاده شده است که کاربرد این مصالح در کنار هم، جلوه صنعتی به فضای آشپزخانه داده است. 

سطوح فلزی و چوبی در سبک دکوراسیون صنعتی

بد نیست بدانید که چوب در کف خانه هایی که به سبک صنعتی دکور شده اند، نیز کاربرد دارد و شما می توانید از الوارها یا پارکت های چوبی به این منظور استفاده کنید.

سطوح فلزی و چوبی در سبک دکوراسیون صنعتی

2. رنگ های خنثی و طبیعی در سبک دکوراسیون صنعتی

در سبک دکوراسیون صنعتی استفاده از رنگ های روشن و سرزنده هیچ کاربردی ندارد و به جای آن باید از ترکیب رنگ های خنثی و رنگ های طبیعی، استفاده شود. بهتر است بدانید که اغلب برای از بین بردن فضای سرد و خشک دکوراسیون صنعتی، رنگ های قهوه ای و خرمایی به عنوان رنگ غالب در نظر گرفته می شود و از دیگر رنگ های خنثی برای دکوریجات و وسایل کوچک تر استفاده می شود. همچنین همان طور که قبلا اشاره کردیم با استفاده از مصالحی مانند چوب، فلز و آجر، می توانید رنگ های طبیعی را وارد فضای داخلی کنید و به آن جلوه ای صنعتی ببخشید. البته ناگفته نماند که رنگ خاکستری در کنار رنگ سفید، نیز یک ترکیب فوق العاده در دکوراسیون صنعتی محسوب می شود که می توانید از این ترکیب نیز استفاده کنید.

رنگ در سبک دکوراسیون صنعتی

رنگ در سبک دکوراسیون صنعتی


مطلب مرتبط: با 6 روش کاربردی ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی آشنا شوید!


3. مبلمان و وسایل مناسب در سبک دکوراسیون صنعتی

همان طور که از نام این سبک پیداست، مبلمان و دکوریجاتی که حس و حال فضای صنعتی قرن بیست را یادآوری می کنند، مناسب ترین گزینه برای دیزاین فضای داخلی به سبک صنعتی هستند. همچنین باید بدانید که خیلی از افراد امکان اقامت و زندگی در محیط های بازسازی شده صنعتی را ندارند، بنابراین باید با انتخاب مناسب مبلمان و دکوریجات، حس محیط صنعتی را وارد فضای داخلی کنید. البته  توجه داشته باشید که در انتخاب این موارد، باید کارایی آن ها را در نظر بگیرید و از هرگونه افراط و تجمل دوری کنید. به موارد زیر توجه کنید و آن ها را در این نوع دکوراسیون به کار ببرید:

– مبلمان و دکوریجات صنعتی قدیمی و وینتج در سبک دکوراسیون صنعتی

می توانید بخشی از مبلمان و دکوریجات در این سبک را از لوازم و دکوریجات قدیمی و وینتج انتخاب کنید و یا اگر به این موارد دسترسی ندارید، از وسایلی که شکل و ظاهرشان از اثاثیه کارخانجات و آزمایشگاه های قدیمی الهام گرفته شده است، استفاده کنید.

مبلمان در سبک دکوراسیون صنعتی

مبلمان در سبک دکوراسیون صنعتی

مبلمان در سبک دکوراسیون صنعتی

مبلمان در سبک دکوراسیون صنعتی

مبلمان در سبک دکوراسیون صنعتی

– مبلمان و وسایل چوبی و فلزی در سبک دکوراسیون صنعتی

در بخش های قبلی به طور کامل در مورد کاربرد وسایل چوبی و فلزی در این سبک توضیح دادیم که استفاده آن ها در مبلمان و وسایل دکوراسیون صنعتی را، در عکس های زیر می بینید.

مبلمان در سبک دکوراسیون صنعتی

مبلمان در سبک دکوراسیون صنعتی

– استفاده از تابلو نقاشی و قاب عکس در سبک دکوراسیون صنعتی

 برای از بین بردن فضای یکنواخت دکوراسیون صنعتی، بهتر است از یک یا دو قطعه بزرگ از تابلوهای نقاشی و یا قاب عکس برای تزئین دیوار استفاده کنید.

تابلو نقاشی در سبک دکوراسیون صنعتی

– استفاده از طراوت گیاهان در سبک دکوراسیون صنعتی

همچنی شما میتوانید از گیاهان برای ایجاد طراوت و سر زندگی در محیط دکوراسیون صنعتی استفاده کنید.

گیاهان در سبک دکوراسیون صنعتی

4. لوله ها و اتصالات نمایان در سبک دکوراسیون صنعتی

یکی از عناصر اصلی در سبک دکوراسیون صنعتی، لوله ها و اتصالات نمایان می باشند. بنابراین اگر قصد تغییر کاربری انبارها و فضاهای صنعتی را دارید، به هیچ وجه آن ها را مخفی نکنید.

لوله و اتصالات در سبک دکوراسیون صنعتی

دقت کنید که مانند عکس زیر، بهترین زمینه برای این لوله و اتصالات، رنگ سفید دیوارها است که تضادی زیبا در محیط به وجود می آورد.

لوله و اتصالات در سبک دکوراسیون صنعتی

در آخر نیز اگر مکانی که می خواهید در آن دکوراسیون صنعتی را اجرا کنید، دارای لوله و اتصالات در نما نیست، می توانید مانند عکس زیر، از لوله در ساخت وسایل و دکوریجات استفاده کنید.

لوله و اتصالات در سبک دکوراسیون صنعتی

لوله و اتصالات در سبک دکوراسیون صنعتی

5. منابع روشنایی در سبک دکوراسیون صنعتی

یکی از چالش های موجود در سبک دکوراسیون صنعتی، انتخاب منابع روشنایی مناسب است. اغلب در این سبک از آباژورهای پایه بلند و آویزهای روشنایی ساده با جنس فلزی استفاده می شود. البته ناگفته نماند که آباژورها و آویزهای قدیمی و وینتج نیز برای این سبک مناسب می باشد.

منابع روشنایی در سبک دکوراسیون صنعتی

منابع روشنایی در سبک دکوراسیون صنعتی

منابع روشنایی در سبک دکوراسیون صنعتی

منابع روشنایی در سبک دکوراسیون صنعتی


ما در مطلبی دیگر به معرفی سبک های دکوراسیون داخلی پرطرفدار پرداخته ایم که پیشنهاد می کنم برای آشنایی بیشتر با آن ها، به روی لینک زیر کلیک کنید و آن را معالعه بفرمایید:

– با 19 سبک دکوراسیون داخلی پرطرفدار و ویژگی آن ها آشنا شوید!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید