آموزش اصولی دکوراسیون اتاق خواب کودک

0
996

همان طور که در عنوان مقاله می بینید، در این مطلب قصد دارم در مورد دکوراسیون اتاق خواب کودک صحبت کنم. در واقع نوشتن این مقاله از جایی شروع شد که متوجه تصورِ اشتباهِ بسیاری از والیدن شدم که فکر می کنند، با توجه به زندگیِ پرانرژی کودکان، باید دیوار اتاق آن ها را به رنگ شاد نقاشی کرد و برای آن ها تخت و کمدهایی با طرح ماشین مسابقه ای یا پرنسسی خریداری کرد. اما باید بدانید که این نوع دکوراسیون کاملا غیر اصولی است، زیرا در آن تغییر مداوم سلیقه کودکان و آرامش آن ها هنگام خواب، نادیده گرفته شده است. بنابراین در ادامه با در نظر گرفتن سلیقه کودکان و آرامش آن ها، در 7 قدم شما را در انتخاب رنگ، تخت خواب، کفپوش و دیگر دکوریجات اتاق خواب فرزند دلبندتان یاری می کنم تا اتاق خوابی با دکوراسیون اصولی برای او فراهم کنید.

دکوراسیون اتاق خواب کودک

چگونه اتاق خواب کودکمان را دکوراسیون کنیم؟

اجازه دهید قبل از شروع آموزش، نکاتی را به شما یادآوری کنم که حتما آن ها را باید در نظر داشته باشید. همان طور که می دانید کودکان زمان زیادی را در اتاق خود، صرف بازی، درس خواندن و خوابیدن می کنند، بنابراین سلیقه و علاقه آن ها، بیش از سلیقه شما باید در دکوراسیون اتاقشان دخیل باشد. از این رو هنگام تصمیم گیری در خرید وسایل و عناصر دکوری، نظر فرزندتان را بپرسید و در دکوراسیون و چیدمان، از او کمک بگیرید تا درون آن حس خوبی را تجربه کند.

دکوراسیون اتاق خواب کودک

اما همان طور که در مقدمه مقاله اشاره کردم، سلیقه کودکان به صورت مداوم تغییر می کند. توجه داشته باشید که این تغییر سلیقه، به علت رشدِ سریعِ ذهنی کودک است و از دوستانی که پیدا می کند و از انیمیشن و تبلیغات تلوزیونی متنوعی که می بیند، تاثیر می پذیرد. با توجه به این موضوع، او در زمان های مختلف، سلیقه های متفاوتی خواهد داشت و بارها، رنگ و شخصیت کارتونی مورد علاقه اش را تغییر خواهد داد. بنابراین دکوراسیون اتاق خواب کودک، باید به صورتی انجام شود که عناصر داخل آن، با کمترین دردسر و حداقل هزینه، قابل تغییر باشد.

دکوراسیون اتاق خواب کودک

اما نکته آخری که باید به آن اشاره کنم، در نظر گرفتن کارایی وسایل اتاق خواب، برای کودک است. کودکان جنب و جوش زیادی دارند و به فضای کافی برای بازی کردن در اتاق نیاز دارند، بنابراین برای ایجاد این فضا، اتاق را با وسایل غیر ضروری پر نکنید و تنها مواردی که به آن نیاز دارند را خریداری کنید. حال با در نظر گرفتن نکاتی که اشاره کردم، در ادامه برای دکوراسیون اتاق فرزندتان، با من همراه باشید:

1. ابتدا رنگ دیوارها را در دکوراسیون اتاق خواب کودکتان انتخاب کنید

همان طور که می دانید، رنگِ دیوار، یکی از تاثیر گذارترین عناصر در دکوراسیون اتاق است که با توجه به سلیقه فردی که از آن استفاده می کند، باید آن را انتخاب کرد. اما بسیاری از معماران داخلی اعتقاد دارند که رنگ دیوارهای اتاق کودکان را نباید به سلیقه آن ها انتخاب کنید، زیرا همان طور که پیش تر گفتم، سلیقه کودکان به طور مداوم تغییر خواهد کرد و شما مجبور به تغییر رنگ دیوارها در فواصل کوتاه خواهید شد. بنابراین آن ها پیشنهاد می دهند که دیوارها را به رنگ خنثی نقاشی کنید و رنگ مورد علاقه فرزندتان را با استفاده از وسایلی مانند روتختی، پرده و یا فرش که تعویضشان بسیار آسان و مقرون به صرفه است، وارد اتاق خواب او کنید. توجه داشته باشید که رنگ های خنثی مانند سفید، کرم، بژ و خاکستری، به خوبی با هر رنگی هماهنگ می شوند و شما در هنگام انتخاب وسایل و دکوریجات اتاق کودکتان، محدویتی در انتخاب رنگ  آن ها نخواهید داشت. البته همان طور که در مقاله رنگ اتاق خواب اشاره کرده ام، این نوع رنگ ها آرامش بخش نیز هستند و خواب آرامی را برای فرزندتان به ارمغان خواهند آورد.

رنگ سفید اتاق خواب کودک

رنگ بژ اتاق خواب کودک

رنگ خاکستری اتاق خواب کودک

ناگفته نماند، برخی از طراحان داخلی، به پدر و مادرانی که به دنبال جلوه ای زیبا و متفاوت تر از رنگ خنثی را برای دیوارهای اتاق فرزندشان هستند، رنگ های پاستِلی را پیشنهاد می دهند. توجه داشته باشید، این نوع رنگ ها بسیار ملایم و آرامش بخش هستند و نسبت به رنگ های پُر رنگ، با رنگ های دیگر هماهنگی بهتری دارند. عکس های زیر نمونه هایی از اتاق هایی هستند که به رنگ پاستلی نقاشی شده اند:

رنگ پاستلی اتاق خواب کودک

رنگ پاستلی اتاق خواب کودک

2. از تختی با طراحی ساده در دکوراسیون اتاق خواب کودک، استفاده کنید

شاید با شنیدن نام تخت کودک، به یاد تخت های ماشینی و تخت های پرنسسی بیفتید. دقت کنید که طراحی این نوع تخت خواب ها، شاید در ابتدا برای کودکتان جذابیت داشته باشد، اما با توجه به تغییر سلیقه کودکان، بعد از مدتی از آن خسته خواهند شد و مدل دیگری را درخواست خواهند کرد. بنابراین تخت خوابی را خریداری کنید که دارای طراحی ساده و رنگ خنثی باشد تا بتوان در زمان های مختلف، از روتختی با هر طرح و رنگی، روی آن استفاده کرد. همچنین بهتر است اندازه آن به قدری باشد تا برای دوران نوجوانی فرزندتان، نیز قابل استفاده باشد.

دکوراسیون اتاق خواب کودک

توجه داشته باشید، در اتاق خواب کوچک، تخت را کاملا در یکی از گوشه های اتاق قرار دهید، تا فرزندتان فضای کافی برای بازی کردن داشته باشد.

دکوراسیون اتاق خواب کودک

اما اگر دارای دو فرزند هستید و می خواهید از یک اتاق برای آن ها استفاده کنید، انتخاب تخت، به اندازه اتاق بستگی خواهد داشت. طراحان داخلی پیشنهاد می کنند، در اتاق خواب های بزرگ، از دو تخت با طراحی ساده استفاده کنید و مانند عکس های زیر، میانشان یک میز کنار تختی یا پرده قرار دهید تا در اتاق، مرز مشخصی را برای هر یک از فرزندانتان تعیین کرده باشید.

اتاق خواب مشترک کودکان

اتاق خواب مشترک کودکان

ولی اگر اتاق خواب کوچک است، از تخت های دو طبقه استفاده کنید و آن را برای حفظ امنیت و ایجاد فضای مناسب بازی، در گوشه اتاق قرار دهید. البته ناگفته نماند که تخت های دوطبقه گزینه بسیار محبوبی برای کودکان است و اغلب آن ها برای خوابیدن در طبقه بالا با هم بحث و دعوا می کنند، بنابراین در این حالت بهتر است، برنامه متغیری را برای نوبت خواب آن ها تعیین کنید.

تخت دو طبقه اتاق خواب کودک

تخت دو طبقه اتاق خواب کودک

تخت دو طبقه اتاق خواب کودک

3. سلیقه و علاقه کودکتان را وارد دکوراسیون اتاق خواب کنید

بعد از انتخاب رنگ دیوار و طراحی تخت که نیازی به نظر کودکتان ندارند، زمان این است که با در نظر گرفتن سلیقه و روحیه فرزندتان، رنگ و طرح های سرزنده و پر انرژی را وارد اتاق خواب او کنید. بنابراین ابتدا با پرسیدن سولاتی، از رنگ، شخصیتِ کارتونی و ورزش مورد علاقه فرزندتان آگاه شوید و ببینید که چه شغلی را در آینده می خواهد انتخاب کند. سپس با استفاده از روش هایی که در ادامه معرفی می کنم، از علاقه آن ها در دکوراسیون اتاقشان استفاده کنید.

– استفاده از عکس برگردان دیواری در دکوراسیون اتاق خواب کودک

عکس برگردان یا استیکرها در انواع طرح های مختلف در بازار موجود است که روی دیوار نصب می شوند و می توان آن ها را با تغییر سلیقه کودکان، به راحتی کَند و طرح دیگری را جایگزین کرد.

عکس برگردان دیواری اتاق خواب کودک

عکس برگردان دیواری اتاق خواب کودک

عکس برگردان دیواری اتاق خواب کودک

عکس برگردان دیواری اتاق خواب کودک

– استفاده از روتختی در دکوراسیون اتاق خواب کودک

یکی از روش های دیگر برای به کار بردن رنگ و طرح های مورد علاقه کودکان در اتاق، استفاده از روتختی های طرح دار می باشد که به راحتی نیز قابل تعویض هستند.

روتختی اتاق خواب کودک

روتختی اتاق خواب کودک

روتختی اتاق خواب کودک

روتختی اتاق خواب کودک

روتختی اتاق خواب کودک

مطلب مرتبط: 3 نکته مهمی که در خرید روتختی کودک باید به آن توجه کنید!

– استفاده از فرش در دکوراسیون اتاق خواب کودک

فرش هایی که دارای طرح و نقش مناسب کودکان هستند، گزینه دیگری برای وارد کردن سلیقه کودکان در اتاق خواب او می باشد.

فرش اتاق خواب کودک

فرش اتاق خواب کودک

اما توجه داشته باشید که تعویض فرش، نسبت به تعویض عکس برگردان دیواری و روتختی هزینه بالاتری دارد، از این رو اگر بودجه ای را نمی خواهید برای تعویض آن در نظر بگیرید، بهتر است از فرش های بدون طرح و یا با طرح هندسی استفاده کنید.

فرش ساده اتاق خواب کودک

اجازه دهید برای آشنایی بیشتر شما در نحوه استفاده از سلیقه کودک در دکوراسیون اتاق خواب، نمونه ای را معرفی کنم، پس ابتدا به عکس زیر نگاه کنید.

دکوراسیون اتاق خواب کودک

در عکس بالا والدین کودک با توجه به علاقه بسیار زیاد فرزندشان به رنگ آبی، فرش آبی رنگی را در کف اتاق پهن کرده و برای نمایش علاقه او به سفر کردن، از نقشه جهان و نقاشی قطب نما روی دیوار، استفاده کرده اند.

نکته: والدینی که دو فرزند دارند و می خواهند اتاق مشترکی را برای آن ها دکور کنند، به این نکته توجه کنند که لزومی ندارد، وسایل هر دو فرزند، مانند هم انتخاب شود. بنابراین سلیقه هر یک از آن ها را بشناسید و با در نظر گرفتن روش هایی که گفتم، اتاق خواب را دکوراسیون کنید.

4. محل های زیادی را برای قرار دادن وسایل و اسباب بازی ها، در دکوراسیون اتاق خواب کودک، در نظر بگیرید

همانند اتاق خواب نوزاد، در دکوراسیون اتاق خواب کودک نیز به محل های زیادی برای قرار دادن لباس ها، اسباب بازی ها و کتاب های او نیاز خواهید داشت تا از ایجاد محیطی شلخته و شلوغ جلوگیری کنید. همان طور که می دانید، کمد یکی از بهترین گزینه ها برای قرار دادن لباس های فرزندتان می باشد که بهتر است از نظر رنگ و طراحی، مشابه با تختی که خریداری کرده اید، باشد.

کمد اتاق خواب کودک

همچنین کمد دیواری یکی از بهترین و جا دارترین محل ها برای قرار دادن لباس و اسباب بازی های کودکان است. بنابراین اگر اتاق کودکتان دارای کمد دیواری است، برای او مشخص کنید که هر یک از بخش ها و قفسه های آن مربوط به چه وسایلی است تا همیشه مرتب و منظم باشد. همچنین با توجه به قد فرزندتان، لباس و اسباب بازی های مورد نیاز او را در قفسه های پایین ترِ کمد دیواری قرار دهید تا به آسانی به آن ها دسترسی داشته باشد.

کمد دیواری اتاق خواب کودک

کمد دیواری اتاق خواب کودک

مطلب مرتبط: آموزش نکات و ترفندهایی برای چیدمان کمد دیواری

قفسه های دیواری نیز مانند عکس های زیر، محل مناسبی برای چیدمان کتاب و اسباب بازی های فرزندتان می باشند.

قفسه دیواری اتاق خواب کودک

قفسه دیواری اتاق خواب کودک

قفسه دیواری اتاق خواب کودک

همچنین می توانید از سبدهای اسباب بازی در اتاق کودک استفاده کنید، تا اسباب بازی هایی که بیشتر از آن ها استفاده می کند را درونشان قرار دهد.

سبد اسباب بازی اتاق خواب کودک

بد نیست به این نکته نیز اشاره کنم که بسیاری از والدین برای تشویق فرزندشان به منظم بودن، درون اتاق آن ها سبد رختشویی می گذارند تا لباس های کثیفشان را درون آن بیاندازند.

سبد رختشویی اتاق خواب کودک

در آخر نیز باید بگویم که برای استفاده حداکثر از تمام فضای اتاق، تختی خریداری کنید که دارای قفسه و کشو باشد، در غیر این صورت، زیر تخت، جعبه یا سبد قرار دهید و وسایلی که کمتر به آن ها نیاز دارید را درون آن ها بگذارید.

تخت خواب اتاق کودک

5. در دکوراسیون اتاق خواب کودک، محلی برای انجام تکالیف و مطالعه آن ها نیز در نظر بگیرید

زمانی که کودکتان بزرگ تر شد، به مکانی در اتاق خوابش نیاز خواهد داشت که در آن درس بخواند و تکالیفش را انجام دهد، بنابراین حتما فضایی را برای قرار دادن میز و صندلی در نظر بگیرید. توجه داشته باشید با این کار فرزندتان متوجه خواهد شد که این مکان برای مطالعه و درس خواندن است و در آن تمرکز بیشتری خواهد داشت. دقت کنید که روی میز، هیچ اسباب بازی و دکوری دیگری قرار ندهید تا هنگام درس خواندن، حواس کودکتان پرت نشود. همچنین صندلی خریداری کنید که با توجه به قد او، قابل تنظیم باشد.

میز مطالعه اتاق خواب کودک

6. نورپردازی مناسبی را در دکوراسیون اتاق خواب کودک ایجاد کنید

نورپردازی در اتاق خواب کودک همانند هر اتاق دیگری (با توجه به توضیحاتی که در مقاله نورپردازی اتاق خواب داده ام)، باید دارای سه لایه محیطی، وظیفه ای و تاکیدی باشد. بنابراین برای تامین نور محیطی اتاق کودک می توانید از آویز استفاده کنید که در انواع طرح های مناسب کودکان در بازار موجود است. اما بهتر است این آویزها دارای کلاهک های شیشه ای نباشند تا هنگام بازی و شیطنت های فرزندتان، نشکند.

آویز اتاق خواب کودک

همچنین می توانید برای تامین نور محیطی، از هالوژن و چراغ های سقفی نیز استفاده کنید.

چراغ سقفی اتاق خواب کودک

برای تامین نور وظیفه ای اتاق کودک، روی میز، چراغ مطالعه قرار دهید تا هنگام درس خواندن و انجام تکالیف، نور کافی وجود داشته باشد.

چراغ مطالعه اتاق خواب کودک

همچنین آباژور یا چراغ مطالعه ای که روی میز کنار تختی قرار داده می شود، گزینه دیگری برای تامین نور وطیفه ای است تا فرزندتان قبل از خواب، به آسانی کتاب بخواند.

چراغ مطالعه کنار تخت خواب کودک

در آخر نیز برای تامین نور تاکیدی، از چراغ شب استفاده کنید تا هم فضای زیبایی برای کودکتان به وجود آید و هم خواب آرامی داشته باشد.

چراغ شب اتاق خواب کودک

7. کفپوش مناسبی را برای دکوراسیون اتاق خواب کودک انتخاب کنید

من در مقاله دیگری، به توضیح کامل در مورد کفپوش مناسب اتاق خواب پرداخته ام، اما در ادامه برای راحتی کار شما، کفپوش هایی که می توان در اتاق کودک به کاربرد را معرفی می کنم. توجه داشته باشید که هر یک از کفپوش ها از نظر کیفیت و قیمت، مزایا و معایب خود را دارند که با توجه به شرایط خودتان باید آن را انتخاب کنید.

– کفپوش چوبی در دکوراسیون اتاق خواب کودک

یکی از کفپوش های بسیار زیبا و البته گران قیمت در دکوراسیون اتاق خواب کودک، کفپوش چوبی است. توجه داشته باشید که این کفپوش، عایق صوتی است و از انتقال صدای دویدن و بالا و پایین پریدن کودکتان به طبقه پایین، تا حد ممکن جلوگیری می کند. همچنین این نوع کفپوش عایق گرمایی نیز می باشد که محیطی گرم برای خواب راحت فرزندتان فراهم می کند. اما توجه داشته باشید سطح به نسبت سخت کف چوبی، ممکن است برای کودکان خوشایند نباشد، بنابراین روی آن فرش پهن کنید تا فرزندتان لطافت و نرمی را در زیر پای خود، حس کند.

کف چوبی اتاق خواب کودک

– کفپوش سرامیکی در دکوراسیون اتاق خواب کودک

کفپوش سرامیکی یکی از رایج ترین کفپوش ها در ساخت خانه ایرانی هاست. اما توجه داشته باشید که این کفپوش دارای سطح سختی است و عایق صوتی و گرمایی نیز نمی باشد، بنابراین بهتر است روی آن فرش پهن کنید تا سطح لطیف و گرمی را ایجاد کنید و از انتقال صدا کمی جلوگیری کنید.

کف سرامیکی اتاق خواب کودک

– کفپوش موکت در دکوراسیون اتاق خواب کودک

موکت یکی از کفپوش هایی است که از نظر طرح و رنگ، دارای تنوع بالایی می باشد و سطح نرمی دارد. دقت کنید که نوع ضخیم تر این کفپوش، نسبت به نوع نازک تر آن، در برابر انتقال گرما و صدا مقاوم تر است و در زمان طولانی تری به تعویض نیاز پیدا می کند. اما توجه داشته باشید که موکت ها به راحتی لک می شوند و تمیز کردن آن ها بسیار دشوار است. همچنین آن ها گرد و غبار را به خود جذب می کنند و بر کیفیت هوای اتاق تاثیر منفی می گذارند. بنابراین اگر از موکت برای اتاق کودک خود می خواهید استفاده کنید، نوعی را خریداری کنید که از الیاف طبیعی و کوتاهی تولید شده باشد تا گرد و غبار کمتری به خود جذب کند. همچنین رنگ تیره ای را برای آن در نظر بگیرید تا لک ها را نشان ندهد.

کف موکت اتاق خواب کودک

– کفپوش چوب پنبه ای در دکوراسیون اتاق خواب کودک

کف چوب پنبه ای، بافت طبیعی دارد و دارای جلوه ای زیبا و سطح لطیف و نرمی می باشد. توجه داشته باشید که این نوع کفپوش بر خلاف موکت، گرد و غبار را به خود جذب نمی کند و لک نمی شود. اما در نظر داشته باشید که سطح آن به راحتی توسط اجسام تیز، مانند گوشه پلاستیکی اسباب بازی ها آسیب می بیند.

کفپوش چوب پنبه ای اتاق خواب کودک

– کفپوش لاستیکی در دکوراسیون اتاق خواب کودک

حتما کفپوش های لاستیکی را در زمین بازی کودکان دیده اید که استفاده از آن در دکوراسیون اتاق خواب نیز پرکاربرد شده است. این نوع کفپوش، دارای سطحی نرم و ارتجاعی است تا هنگام بازی کمترین آسیب به کودک وارد شود. همچنین عایق بودن آن در مقابل صدا، همسایه های پایینی را هنگام بازی های پر جنب و جوش فرزندتان، در امان می دارد. کفپوش لاستیکی نیز به سادگی تمیز می شود و نسبت به کفپوش موکت و چوب پنبه ای، در مقابل خراشیدگی و پارگی، بسیار مقاوم تر است. اما قبل از خرید توجه داشته باشید که این نوع کفپوش بسیار گران قیمت است و بوی خاصی دارد که ممکن است فرزندتان را آزار دهد.

کف لاستیکی اتاق خواب کودک

همان طور که دیدید، در قسمت های بالا تلاش کردم نکاتی را آموزش دهم تا بتوانید اتاق فرزندتان را به صورت اصولی و مقرون به صرفه دکور کنید. اگر در مورد این مطلب سوالی دارید، می توانید آن را از طریق اینستاگرم مدیا دکور با ما در میان بگذارید.

توجه: تمامی مطالب این سایت برگرفته از دانش طراحان و دکوراتور های داخلی مدیا دکور می باشد و هرگونه کپی نوشته ها بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.


مطالب مرتبط:

از این 8 نکته در دکوراسیون اتاق خواب کودک دخترتان استفاده کنید!

اتاق کودک پسرتان را با این 7 ایده ساده و خلاقانه دکور کنید!

با 7 ایده زیبا برای تزیین سقف اتاق کودک با وسایل ساده آشنا شوید!

راهنمای کامل برای دکوراسیون اتاق نوجوان

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید