فرش دستباف از کجا بخرم؟ بهترین برندها و فروشگاه های اینترنتی را بشناسید!

0
1940
تبلیغات

فرش دستباف از کجا بخرم؟

از بهترین برندهای فرش دستباف در بازار، از سایت های آنلاین معتبر فروش فرش دستباف یا به صورت مستقیم از بافنده؟

پاسخ به این سوال نسبت به سلیقه و علاقه ای که هر فرد دارد، می تواند که متفاوت باشد. در واقع خیلی ها مثل من عاشق قدم زدن در بازار و پاساژها هستند و علاقه دارند از نزدیک کالایی که میخرند را ببینند و لمس کنند.

اما در مقابل گروهی هستند که خرید اینترنتی را به دلایلی مثل مشغله کاری زیاد، وقت محدود و فراری بودن از ترافیک و علت های دیگر، به خرید فیزیکی ترجیح می دهند.

گروه آخر هم شم اقتصادی بالایی دارند و می خواهند که با حذف واسطه ها، فرش دستباف را با قیمت پایین تر، مستقیما از بافنده بخرند.

باید بدانید که هر کدام از این روش خریدها، مزایا و معایب خود را دارند. مثلا ممکن است تنوع فرش دستباف یک مغازه در بازار، نسبت به یک فروشگاه اینترنتی بسیار کمتر باشد. یا مثال دیگر این که ارتباط مستقیم با بافنده بسیار دشوار است و در چنین خریدی، باید راه تشخیص فرش دستباف را به خوبی بشناسید.

عضو هر یک از این گروه ها که هستید، تا انتهای این مطلب با من همراه باشید که می خواهم در این مورد اطلاعات مفیدی را به شما انتقال دهم.

نکته: برای این که محتوای مطلب به روز باشد، من هر سال آن را بر اساس اطلاعات روز، ویرایش خواهم کرد. آخرین به روز رسانی مربوط به تاریخ 1400/11/24 (2022/02/13) می باشد.

فرش دستباف از کجا بخرم؟ بهترین برندها و فروشگاه های اینترنتی را بشناسید

نکته: دقت داشته باشید که محتوای این مطلب به سفارش هیچ یک از برندهایی که معرفی کرده ام، گرد آوری نشده است و من تجربه خرید از هیچ کدام از آن ها را ندارم.

در واقع من در این مطلب، مثل یک دوست و همراه تلاش کرده ام که فروشگاه های فرش دستباف را بشناسم، خدمات و مزایای رقابتی که ادعای انجام آن را دارند را مورد بررسی قرار دهم و با معیارهای منطقی، بهترین آن ها را گلچین کنم تا خرید آسان، سریع و مطمئن تری داشته باشید.

پس مسئولیت ارائه خدمات و کیفیت هیچ یک از این فروشگاه با من نیست و هیچ ادعایی ندارم که لیست ارائه شده ام، دقیق ترین و کامل ترین لیست برندهای برتر فرش دستباف است.

اگر شما تجربه یا نظری در مورد این مطلب دارید، خوشحال می شوم که آن را در انتهای صفحه مطرح کنید تا به بهتر و کامل شدن این محتوا کمک کند.

فهرست دسته بندی:

1. خرید فیزیکی فرش دستباف از بازار

2. خرید اینترنتی فرش دستباف از وبسایت های معتبر

3. خرید مستقیم فرش دستباف از بافنده

روش های خرید فرش دستباف:

1. خرید فیزیکی فرش دستباف از بازار:

– بهترین برندهای فرش دستباف در بازار کدامند؟

باید بدانید که اساس این سوال مشکل دارد؟ چرا که قالیبافان فرش های دستباف را به صورت تک بافی و کارگاهی تولید می کنند و پس از اتمام کار، آن ها را در اختیار فروشگاه ها و گالری هایی که با آن ها همکاری دارند، قرار می دهند.

در واقع بر خلاف فرش ماشینی، برای فرش دستباف نام برند و شرکت خاصی را نمی توان معرفی کرد و کیفیت فرش به عوامل مختلف دیگری که در ادامه معرفی می کنم، وابسته است.

بافتن فرش دستباف

– بهترین فرش های دستباف متعلق به کدام شهرهاست؟

تبریز، قم، کرمان، اصفهان، نایین، کاشان یا ایلات قشقایی!

بافت فرش دستباف هیچ محدودیتی از نظر مکانی ندارد و در حال حاضر در خیلی از نقاط ایران، این قالی های زیبا بافته می شوند.

اما اگر از نظر قدمت و شهرت بخواهیم فرش دستباف را مورد بررسی قرار دهیم، شهرهای بالا نام شناخته شده تری در بازار ایران دارند و ویژگی هایشان به شرح زیر است:

فرش تبریز:

توجه داشته باشید که فرش های تبریز از نظر طرح و رنگ بسیار متنوع هستند و طرح های هریس، ماهی، علیا، نامی، خطیبی، گلدانی و گنبدی، پرطرفدارترین نقوش این فرش ها هستند.

نوع گره ای که بافنده های تبریزی برای بافت فرش استفاده می کنند، گره متقارن (ترکی) است و معمولا فرش های آن ها رجشمار بالایی دارند.

با این توضیحات می توان نتیجه گرفت که غالب فرش های دستباف این شهر، متراکم، ریزبافت و باکیفیت هستند.

خرید اینترنتی و قیمت فرش تبریز | معرفی مدل های قالی زیبا دستباف تبریز!

فرش قم:

اگر به دنبال فرش های ابریشمی هستید، باید بدانید که آوازه شهر قم در بافت این شهرها در تمام جهان پیچیده است.

البته ظرافت، پرزهای کوتاه، تراکم بالا و ریزبافت بودن، دیگر ویژگی های فرش دستباف قم است که آن را در رده شهرهای باکیفیت بافت فرش قرار می دهد.

البته بر خلاف بافنده های تبریزی، هنرمندان قم روش گره نامتقارن (فارسی) را برای بافت فرش به کار می برند.

نکته: طرح های شناخته شده شهر قم، شاه عباسی، شکارگاهی، بته ای، درختی، بندی خشتی و محرمات می باشند.

قالیچه و فرش قم | قیمت و خرید اینترنتی مدل های فرش و قالی قم دستباف!

خرید و قیمت فرش ابریشم دستباف | معرفی انواع قالیچه و قالی ابریشم طبیعی!

فرش قشقایی:

بافنده های عشایری قشقایی، به طور معمول یا از روش ذهنی بافی، طرح های نامنظم و هندسی و یا از روی نقشه، طرح های محرمات، افشان، بته ای، گیاهی و شیر را برای بافت فرش به کار می برند.

در نظر داشته باشید که بر خلاف شهرهای دیگر، فرش دستباف قشقایی از تنوع رنگی نسبتا کمی برخوردار است و رنگ های آبی، قرمز، سفید، کرم و قهوه ای، رنگ های پر استفاده در این فرش هاست.

البته قالیچه و قالی های قشقایی بسیار منحصر به فرد و با اصالتند و بافت ظریف و نرم، از ویژگی های مثبت آن ها به حساب می آید.

خرید و قیمت فرش قشقایی | معرفی مدلهای قالیچه و قالی قشقایی دستباف!

فرش کرمان:

ویژگی که فرش دستباف کرمان را از باقی فرش های دیگر متمایز می کند، نقوش بسیار ریز روی آن است. توجه داشته باشید طرح این نقوش غالبا اسلیمی، گل های شاه عباسی، لچک و ترنج، افشان، قاب قرآنی، گل فرنگ و بته جقه هستند و از تنوع رنگی بالایی نیز برخوردارند.

نکته: فرش های کرمان، غالبا از نظر کیفیتی ریزبافت و متراکمند و هر دو روش گره ترکی و فارسی در بافت آن ها کاربرد دارد.

قالیچه و قالی کرمان | خرید و قیمت مدل های فرش کرمان ماشینی و دستباف!

فرش اصفهان، نایین و کاشان:

هر سه شهر اصفهان، نایین و کاشان در تولید فرش دستباف بسیار شناخته شده اند، اما از آن جا که هر سه در یک استان هستند و ویژگی های مشابهی دارند، آن ها در یک بخش توضیح خواهم داد:

غالب نقوشی که برای فرش های استان اصفهان استفاده می شود، لچک و ترنجی، اسلیمی، گل های شاه عباسی، گلدانی، درختی و شکارگاهی هستند. البته طرح و رنگ برخی از این فرش ها الهام گرفته شده از بناهای تاریخی اصفهان نیز می باشند.

همچنین پرز کوتاه بودن، تراکم و رج شمار بالا، دیگر خصوصیات فرش های دستباف اصفهان است.

قیمت و خرید فرش اصفهان و نایین | معرفی مدل های قالی نائین و اصفهان!

خرید و قیمت فرش کاشان ماشینی و دستباف | معرفی شیک و جدیدترین مدل ها!

– چه ویژگی هایی کیفیت و قیمت فرش دستباف را تعیین می کند؟

باید بگویم توضیحاتی که در مورد محل بافت فرش های دستباف دادم، کاملا کلی است. در واقع نمی توان گفت که همه فرش های تبریز ریزبافت هستند و یا تمام فرش های قم ابریشمی اند.

دقت داشته باشید که همه چیز به طراح و بافنده فرش بستگی دارد که چه طرحی را انتخاب کنند و با چه کیفیتی فرش را ببافند.

اگر بخواهیم این خصوصیات کیفی را بر اساس موسسه استاندارد ایران در نظر بگیریم، موارد زیر را در انتخاب فرش دستباف باید در نظر داشته باشید:

کیفیت فرش دستباف

 • الیاف: الیافی که برای بافت فرش دستباف باید استفاده شود، الیاف طبیعی پشم، ابریشم و پنبه است.
 • رنگ: بر اساس توصیه موسسه استاندارد، رنگ الیاف فرش بهتر است که طبیعی باشد. چرا که به مرور ملایم و لطیف می شود. اما اگر از رنگ مصنوعی در الیاف استفاده شده است، باید دارای ثبات باشد تا در برابر شست و شو نور تغییر پیدا نکند.
 • گره پُرز: دو نوع گره استاندارد برای بافت فرش دستباف، گره های متقارن (ترکی) و نامتقارن (فارسی) می باشند و به هیچ وجه روش های گره جفتی و بی گره بافی، استاندارد نیستند.
 • رج شمار: یکی از عامل های اصلی تعیین کیفیت و قیمت فرش دستباف، رج شمار آن است. باید بدانید که رج شمار تعداد گره در واحد طول یا سطح است ک تراکم و ریزبافت بودن فرش را تعیین می کند.

تعیین تراکم و رجشمار فرش دستباف

نکته: تعداد گره در واحد سطحِ یک دسی متر مربع، روش پیشنهادی موسسه استاندارد است. اما شمارش تعداد گره به صورت سنتی نیز انجام می شود که آن را در طول 6.5 یا 7 سانتیمتر محاسبه می کنند.

 • برچسب مشخصات فنی و شناسنامه: اطلاعاتی مانند جنس نخ پرز و تار و پود، رج شمار، نوع گره، طول ساق گره، ابعاد، ثبات رنگی، محل بافت و شرایط نگهداری باید بر اساس دستورالعمل سازمان استاندارد، به صورت خوانا، با برچسب در گوشه پایینِ سمت راست پشت فرش چسبانده شود.

اما نکته ای که وجود دارد این است که موسسه استاندارد نظارتی بر اجرا و صحت برچسب مشخصات فرش دستباف ندارد و تعداد کمی، این دستور را رعایت می کنند.

همچنین موضوع صدور شناسنامه فرش به صورت یکپارچه و مشخص اجرا نشده است و تنها برخی سازمان های خصوصی مثل سازمان ایران گره، اقدام به اعطا شناسنامه فرش کرده اند.

– چه فروشگاه های فیزیکی از تنوع بالای فرش دستباف برخوردارند؟

این سوالی است که به آسانی نمی توان به آن پاسخ داد و برای هر شهر و استان جواب آن متفاوت است. در حال حاضر هایپر مارکت های فرش ایران، یا فرش دستباف نمی فروشند و یا تنوع کمی در این محصولات دارند.

نکته: اگر تخصصی در زمینه شناخت فرش دستباف ندارید، از هر گالری یا فروشگاهی که قصد خرید دارید، شناسنامه یا ضمانت کتبی بخواهید و یا با کارشناسان فرش اقدام به خرید کنید.

بازگشت به فهرست

2. خرید اینترنتی فرش دستباف از وبسایت های معتبر:

خوشبختانه سایت های بزرگ و معتبری هستند که از تنوع فرش دستباف فراوانی برخوردارند که در ادامه آن ها را معرفی می کنم.

نکته: فروشگاه های آنلاین زیر، دارای نماد اعتماد الکترونیک (اینماد) هستند و تنوع فرش های دستباف آن ها بالای 1000 تخته فرش است.

– فروشگاه سی پرشیا (cpersia.com):

سی پرشیا فروشگاه آنلاینی است که به صورت تخصصی در زمینه بازاریابی فرش دستباف فعالیت دارد، به همین علت جایگاه ابتدایی این لیست را به این وبسایت اختصاص داده ام.

البته استفاده از فناوری واقعیت افزوده برای مشاهده فرش در کنار دکوراسیون منزلتان، پرو رایگان فرش (فقط در تهران و سفارش بالای 300 میلیون) و ارسال رایگان به سراسر ایران، از بزرگ ترین مزیت های فروشگاه سی پرشیا است.

فروشگاه اینترنتی فرش دستباف سی پرشیا

مزایای دیگری که می توانم معرفی کنم، شامل موارد زیر است:

 • ارائه اطلاعات دقیق از مشخصات فرش
 • امکان خرید با ارزهای متنوع (ریال، یورو و رمز ارز)
 • دارا بودن شرایط خرید اقساطی
 • دارا بودن شرایط عودت فرش بعد از 7 روز
 • تنوع بالا در طرح و اصالت بافت فرش
 • فیلترهای آسان و کاربردی برای پیدا کردن فرش دستباف مدنظرتان
 • صدور شناسنامه اختصاصی
 • ضمانت اصالت کالا
 • پشتبانی 7 روز هفته و 24 ساعته

فروشگاه دیجی کالا (digikala.com):

مطمئنا یکی از شناخته شده ترین فروشگاه آنلاین، دیجی کالا است که تنوع بالایی هم در فرش دستباف دارد. به همین علت در پرداخت وجه های گران قیمت فرش دستباف از این فروشگاه، اطمینان بالایی خواهید داشت.

در نظر داشته باشید که غالب فرش های دستباف موجود در دیجی کالا را فروشگاه های دیگر تامین می کنند و از این رو ممکن است که برخی از آن ها تمام اطلاعات و مشخصات فرش را ارائه نداده باشند.

فروشگاه اینترنتی دیجی کالا

از مزایای خرید فرش دستباف از دیجی کالا، به موارد زیر می توانم اشاره کنم:

 • فیلترهای آسان و کاربردی برای پیدا کردن فرش دستباف مدنظرتان
 • دارا بودن شرایط خرید اقساطی تا سقف 20 میلیون تومان
 • دارا بودن شرایط عودت فرش در همان روز تحویل کالا
 • ضمانت اصالت کالا (به غیر از کالاهایی که نشان غیر اصل دارند)
 • پشتبانی 7 روزه و 24 ساعته

نکته: در توضیحات بالا، تلاش کردم که به صورت خلاصه مزایای خرید هر وبسایت را معرفی کنم. اگر قصد خرید از هر یک از آن ها را داشتید، پیشنهاد می کنم شخصا قوانین و شرایط فروش آن ها را مطالعه کنید.

بازگشت به فهرست

3. خرید مستقیم فرش دستباف از بافنده:

یکی از بزرگ ترین مزیت های خرید فرش دستباف به صورت مستقیم از بافنده، قیمت پایین تر آن نسبت روش های دیگر است. اما ممکن است چالشی که در این نوع خرید با آن روبرو باشید، نحوه تشخیص اصالت و کیفیت فرش باشد.

در واقع شما باید به خوبی معایب فرش دستباف را بشناسید و کیفیت بافت فرش را تشخیص دهید تا با قیمتی عادلانه بتوانید محصول مدنظرتان را خریداری کنید.

البته علاوه بر این، در حال حاضر کسب و کار یا وبسایت معتبری وجود ندارد که خدمات فروش بی واسطه فرش دستباف را داشته باشد و در این زمینه گزینه خاصی را نمی توانم معرفی کنم.

بازگشت به فهرست

نتیجه گیری…

به دنبال هر روشی برای خرید فرش دستباف هستید، پیشنهاد می کنم که فروشگاه هایی که اقدام به صدور شناسنامه می کنند و ضمانت اصالت کالا دارند را انتخاب کنید.

چرا که در این حالت این اطمینان به شما داده می شود که ارزش بالایی که صرف فرش دستباف می کنید، برای کالا باکیفیت و معتبر است.

اگر در مورد موضوع این مطلب تجربه یا اطلاعاتی دارید، خوشحال می شوم که آن را در انتهای صفحه مطرح کنید تا دیگران هم بتوانند از آن ها استفاده کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید