نکاتی که برای ارتفاع تخت خواب دو نفره، یک نفره و کودک باید بدانید!

0
1090
تبلیغات

ارتفاع تخت خواب دو یا یک نفره باید چه قدر باشد؟

ابتدا اجازه دهید به این سوال پاسخ دهیم که آیا ارتفاع تخت خواب با تشک اصلا اهمیتی دارد؟ باید بگویم که بله!

این که تشک تخت خوابتان در چه ارتفاعی از سطح زمین باشد، ابتدا بر میزان آسانی و انرژی که صرف نشستن و برخواستن از آن، تمیز کردن زیر تخت و مرتب کردن ملحفه و روتختی می کنید، تاثیر گذار است. همچنین این عامل می تواند که جلوه اتاقتان را مدرن و امروزی یا کلاسیک جلوه دهد.

خب با این توضیحات، ارتفاع استاندارد تخت چه قدر باید باشد؟

باید بدانید که جواب این سوال برای هر فرد نسبت به شرایط قدی، جسمی و سنی که دارد، متفاوت است. در واقع برای پیدا کردن ارتفاع ایده آل تخت خوابتان باید چندین عاملی که در ادامه توضیح داده ام را به خوبی بشناسید. پس با من همراه باشید.

ارتفاع تخت خواب دو نفره، یک نفره و کودک

نکاتی که در مورد ارتفاع تخت خواب باید بدانید:

1. ارگونومی بدنتان را در انتخاب ارتفاع تخت، در نظر بگیرید:

در شرایط طبیعی و مناسب، حالت بدنتان هنگامی که لبه تخت می نشینید، باید به این صورت باشد که کف پایتان کاملا روی زمین قرار بگیرد و زانویتان زاویه 90 درجه با زمین داشته باشد.

اگر پایتان به زمین نمی رسد، نشان دهنده این است که تخت بسیار بلند است و اگر زانوها بالاتر از لگن قرار بگیرد، نشان دهنده این است که تخت کوتاه است.

ارتفاع مناسب تخت خواب و تشک

یادتان باشد دو حالت نامناسبی که در تصویر بالا مشاهده کردید، انرژی بیشتری را برای نشستن و برخواستن از تخت، از شما می گیرد و به مفاصل و عضلاتتان فشار بیشتری وارد می کند.

نکته: بر اساس توضیحات بالا، ارتفاع استاندارد تخت با تشک به میزانِ ارتفاع پایین زانویتان تا کف زمین است. این میزان بر اساس میانگین قدی حدودا بین 45 تا 64 سانتیمتر است.

2. به سن فرد برای انتخاب ارتفاع تخت توجه کنید:

به 2 علت بهتر است که برای کودکتان تخت کم ارتفاعی بخرید. اولین علت این که نسبت به بزرگسالان کوتاه قامت تر هستند. دوم هم این که معمولا کودکان در خواب بسیار غلت می زنند و تخت کم ارتفاع برایشان امن تر است.

تخت خواب کودک کم ارتفاع چوبی طرح خانه

اما در مقابل برای سالمندان، به خصوص افرادی که مشکلات حرکتی دارند، به هیچ وجه سراغ تخت های کوتاه نروید. چرا که نشستن و بر خواستن از این تخت ها فشار زیادی به مفاصل و عضلاتشان وارد می کند.

پیشنهاد من این است که این عزیزان را هنگام خرید تخت و تشک به همراه خود ببرید تا نسبت به شرایطشان، مناسب ترین گزینه را انتخاب کنند.

3. ارتفاع تخت بر جلوه اتاق خواب تاثیر گذار است:

معمولا عقیده بر این است که تخت هایی که ارتفاع بلند دارند، مدل های سنتی و کلاسیک هستند و تخت های کوتاه، مدل های امروزی و مدرن می باشند. اما امروزه هم مدل های کلاسیک و هم مدل های مدرن را در انواع ارتفاع بلند و کوتاه می توانید در بازار پیدا کنید.

تخت خواب نئوکلاسیک دو نفره با تاج لمسه و ارتفاع کوتاه سفید طلایی

در واقع بیشتر از کلاسیک یا مدرن بودن، باید به نیاز و سلیقه شخصیتان در ارتفاع تخت دقت کنید. یادتان باشد که از فضای زیر تخت بلند نسبت به مدل های کوتاه تر، بیشتر می توانید استفاده کنید. البته تمیز کردن زیر تخت و مرتب کردن ملحفه و روتختی در تخت بلند هم آسان تر است.

4. نحوه انتخاب ارتفاع تخت دو نفره:

اما نکات بالا را برای ارتفاع تخت زوجین چگونه باید رعایت کنیم؟

اگر شرایط جسمی زوجین یکسان باشد و اختلاف قدی زیادی نداشته باشند، مشکلی در ارتفاع تخت وجود ندارد.

اما اگر اختلاف قدی زوجین زیاد است، می توانید تختی با ارتفاع بلند تهیه کنید و فرد کوتاه قامت برای اینکه هنگام نشستن پاهایاش روی سطح قرار بگیرد، از چهارپایه مخصوص کنار تخت استفاده کند.

تخت خواب کلاسیک با پله مخصوص چوبی

نکته: اگر یکی از زوجین محدودیت حرکتی یا مشکل فیزیکی خاصی دارد، اولویت با میزان راحتی او در انتخاب ارتفاع تخت است.

5. ضخامت تشک و ارتفاع کفی تخت را در نظر بگیرید:

توجه داشته باشید که ارتفاع تخت، مجموع ضخامت تشک و ارتفاع کفی تخت از زمین است.

اگر در حال حاضر تخت دارید، ارتفاع کفی آن را اندازه بگیرید و سپس اقدام به خرید تشک کنید. یادتان باشد به طور معمول تشک ها بین 18 تا 30 سانتیمتر ضخامت دارند.

اما اگر تشک دارید و به فکر خرید تخت جدید هستید، بعد از اندازه گرفتن ضخامت تشک، ارتفاع کفی تخت را از فروشنده حتما بپرسید. این ارتفاع معمولا بین 25 تا 30 سانتیمتر است.

6. ایده ای برای بالا بردن ارتفاع تخت:

یکی از ایده هایی که می توانید به کمک آن ارتفاع تخت را بالا ببرید، این است پایه تنظیم مبلمان را زیر پایه های تخت قرار بدهید.

این راه حل چند سانتیمتری ارتفاع تخت را بالا می برد، اما راه حل اصولی و زیبایی نیست و پیشنهاد می کنم با تعویض تشک یا کفی، به ارتفاع مد نظرتان برسید.

پایه تنظیم مبلمان تخت خواب برای بالا بردن ارتفاع

و در آخر…

همان طور که مطالعه کردید، ارتفاع تخت خواب یکی از عوامل مهم در خرید تخت و تشک است. پس از نکات این مطلب استفاده کنید و بر اساس شرایط جسمانی خود، تخت خواب یا تشکی مناسب خریداری کنید.

همچنین اگر در مورد این موضوع سوالی دارید، می توانید آن را در انتهای صفحه یا از طریق اینستاگرام مدیا دکور مطرح کنید تا با کمال میل به آن پاسخ دهم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید