دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی را با این 6 نکته اصولی انجام دهید!

4
8507

از آن جا که حمام ها و سرویس های بهداشتی کمتر در معرض دیدمان هستند و زمان کمی از روز را در آن ها سپری می کنیم، اغلب ما به دکوراسیونشان اهمیت زیادی نمی دهیم.

البته زمانی هم که به فکر تغییرِ دکور این دو بخش خانه می افتیم، فضای محدود و تنوع بالای طرح و رنگِ کاشی و سرامیک ها و وسایل و اکسسوری های دیگرشان، آنچنان سردرگم و مضطربمان می کند که از خیر این کار می گذریم.

اما با وجود تمام مشکلات بالا، نمی توانیم حس خوب و آرامشِ فضای حمام و دستشویی که شیک و زیبا و مرتب دیزاین شده باشد را انکار کنیم. بنابراین در این مطلب تصمیم دارم ابتدا ترفندی را در مورد انتخاب رنگِ دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی معرفی کنم و سپس با ارائه نکاتی در مورد نورپردازی اصولی، انتخاب شیرآلات و اکسسوری ها، استفاده از نظم دهنده های کاربردی و قرار دادن گیاهان مناسب، به شما عزیزان کمک کنم تا به آسانی این دو قسمت از خانتان را اصولی و شیک دیزاین کنید.

دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی

از چه نکاتی برای دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی منزلمان باید استفاده کنیم؟

1. در انتخاب رنگ دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی خانتان، از قانون 10-30-60 استفاده کنید!

از آن جا که در بازار کاشی و سرامیک ها، وان حمام، سرویس بهداشتی، روشویی و دکوریجات در تنوع رنگی بالایی موجود است، خیلی از افراد در انتخاب رنگ اجزای دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی منزلشان دچار سردرگمی و تردید می شوند. با توجه به این موضوع، طراحان داخلی حرفه ای پیشنهاد می کنند که در انتخاب رنگ این موارد، از قانون 10-30-60 استفاده کنید تا فرآیند انتخابتان آسان و اصولی باشد:

طبق این قانون شما باید یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی یا غالب انتخاب کنید که سطح زیادی (حدود 60 درصد) از حمام و سرویس بهداشتی خانتان را پوشش دهد. البته با توجه به اینکه این دو بخش از خانه ها اغلب فضای محدود و کوچکی دارند، بهتر است رنگ اصلی که انتخاب می کنید، رنگ خنثی روشن و یا رنگ پاستلی باشد تا فضای آن ها کوچک تر جلوه داده نشود.

طراحی داخلی سرویس بهداشتی مدرنی که در آن رنگ غالب، دیوارها، روشویی و توالت فرنگی سفید است و کفپوش با کاشی های سیاه دارد

<<  همان طور که در عکس بالا می بینید، در طراحی داخلی این سرویس بهداشتی، از رنگ سفید به عنوان رنگ غالب استفاده شده است >>

دکوراسیون حمام و دستشویی شیک با رنگ اصلی و کاشی های دیوار بژ که توالت فرنگی سفید و روشویی و آینه کلاسیک دارد

<< رنگ اصلی حمام و دستشویی که در بالا می بینید، رنگ بژ است >>

دکوراسیون داخلی حمام بزرگ با رنگ غالب و دیوارها و سقف آبی پاستلی که اتاق دوش و وان و کاشی های کف سفید دارد

<< در دکوراسیون داخلی حمام زیبای بالا، رنگ غالب، آبی پاستلی است >>

دکوراسیون حمام و دستشویی با رنگ اصلی و دیوار و سقف بنفش پاستلی که اتاق دوش با کاشی سفید و توالت فرنگی سفید و روشویی چوبی دارد

<< رنگ اصلی حمام بالا، رنگ بنفش پاستلی است >>

دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی با رنگ غالب و دیوارهای آبی پاستلی که وان سفید و روشویی کابینت دار دارد

<< در آخر نیز رنگ غالب حمام و سرویس بهداشتی که در بالا می بینید، به رنگ آبی پاستلی است >>


مطلب مرتبط: راهنمای استفاده از رنگ پاستلی در دکوراسیون منزل


نکته 1: با توضیح موارد بالا و عکس هایی که مشاهده کردید، بهتر است که مانند عکس های زیر، رنگ دیوارها و سقف و یا رنگ دیوارها و کفِ حمام و دستشویی را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید.

دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی با رنگ اصلی و دیوار، سقف و کاشی سفید که کفپوش سیاه، وان، اتاق دوش و روشویی کابینت دار دارد

دکوراسیون حمام شیک و زیبا با رنگ اصلی و کاشی های دیوار و کف صورتی رنگ که وان سفید و پنجره بزرگی دارد

اما بعد از انتخاب رنگ اصلی، باید رنگِ حدود 30 درصد از فضا را به عنوان رنگ ثانویه، به یک رنگ مشابه انتخاب کنید. توجه داشته باشید که رنگ ثانویه مد نظرتان بهتر است شامل عناصری مانند سقف یا کف، وان، سرویس و توالت ایرانی یا فرنگی و یا پرده اتاق دوش باشد که نمونه ای از آن ها را در عکس های زیر مشاهده می کنید.

دکوراسیون حمام شیک با دیوارهای بنفش، آینه و روشویی و دیوارکوب که رنگ ثانویه و وان سفید دارد

<< در حمام بالا، رنگ ثانویه سفید است >>

دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام مدرن و شیک با دیوار، روشویی و توالت فرنگی سفید که رنگ ثانویه و سرامیک کف سیاه رنگ دارد

<< همان طور که در عکس بالا می بینید، رنگ ثانویه این سرویس بهداشتی سیاه است >>

دکوراسیون حمام و دستشویی بزرگ با دیوار و کاشی های سفید و روشویی و توالت فرنگی سفید که رنگ ثانویه و سرامیک کف خاکستری دارد

<< رنگ ثانویه حمام و دستشویی بالا نیز رنگ خاکستری می باشد >>

دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی مدرن با سرامیک های آبی که رنگ ثانویه و توالت فرنگی و روشویی سفید دارد

<< رنگ ثانویه حمام و سرویس بهداشتی بالا رنگ سفید می باشد >>

نکته 2: توجه داشته باشید که عوض کردن وان، سرویس بهداشتی و کاشی های کف بسیار دشوار و پرهزینه است. پس بهتر است که رنگ ثانویه را به رنگ های خنثی، مانند سفید، خاکستری و کرم انتخاب کنید که همیشه زیبا هستند و از مد نمی افتند.

اما در مرحله آخر این قانون، طراحان داخلی پیشنهاد می کنند که یک یا دو رنگ جذاب و شاد را با حوله، روشویی، ظرف صابون، نگهدارنده دستمال و دیوار تاکیدی که سطح کمی از فضا (حدود 10 درصد) را تشکیل می دهند، در حمام و سرویس بهداشتی به کار ببرید.

دکوراسیون سرویس بهداشتی شیک با دیوار و کاشی کف سفید که با فرش، تابلو و روشویی صورتی و توالت فرنگی سفید دیزاین شده است

<< در سرویس بهداشتی بالا، رنگ زیبا صورتی با استفاده از روشویی، تابلو و وسایل کوچک دیگر در دکوراسیون به کار رفته است >>

دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی با روشویی کابینت دار چوبی، وان و توالت فرنگی سفید که دیوار تاکیدی کاشی کاری شده فیروزه ای دارد

<< در حمام و سرویس بهداشتی بالا، رنگ فیروزه ای با استفاده از دیوار تاکیدی و دکوریجات دیگر وارد دکوراسیون شده است >>

دکوراسیون حمام بزرگ با دیوار خاکستری و روشویی کابینت دار و دیوار تاکیدی کاشی کاری شده سیاه که حوله و ظرف صابون سرخابی دارد

<< در حمام بالا از رنگ سرخابی به وسیله حوله و ظرف صابون برای ایجاد جذابیت در دکوراسیون استفاده شده است >>

دکوراسیون حمام با دیوار تاکیدی نارنجی و روشویی کابینت دار و سرامیک کف سیاه که حوله آبی و وان سفید دارد

<< همان طور که در عکس بالا می بینید، در این حمام برای ایجاد جذابیت از دو رنگ نارنجی و آبی استفاده شده است >>

2. استفاده از طرح و نقش های زیبا را در دیزاین سرویس بهداشتی و حمام، فراموش نکنید!

معمولا فضای محدود حمام و دستشویی ها باعث می شود که به کار بردن عناصر و دکوریجات طرح و نقش دار در آن ها را فراموش کنیم. اما همان طور که می دانید، طرح و نقش های زیبا، جلوه دکوراسیون هر محیطی را جذاب می کنند. بنابراین مانند عکس های زیر، با استفاده از پرده حمام، تابلو عکس و نقاشی و یا حتی کاغذ دیواری، دیزاین حمام و دستشویی خانتان را زیبا و دیدنی کنید.

 دکوراسیون حمام با کاشی های کف ریز که اتاق دوش آن پرده حمام طرح و نقش دار دارد

دکوراسیون حمام زیبا و شیک با دیوارها و وان سفید و اتاق دوش شیشه ای که تابلو با طرح شاخه درختان دارد

دکوراسیون حمام بزرگ با دیوار آبی، اتاق دوش شیشه ای و وان سفید که تابلو سه تکه طرح لاک پشت دارد

دکوراسیون سرویس بهداشتی با دیوار سفید، روشویی کابینت دار و شیرآلات کلاسیک که دیوار تاکیدی کاغذ دیواری شده دارد

دکوراسیون حمام زیبا با کفپوش چوبی و کاشی و وان سفید که دیوار تاکیدی کاغذ دیواری شده با طرح پرنده و درختان دارد

نکته 1: برای اینکه دیزاینی اصولی و منسجم داشته باشید، بهتر است که رنگ طرح و نقش پرده دوش، کاغذ دیواری یا تابلو، با رنگ وسایل کوچک مانند سطل زباله و نگهدارنده دستمال و حوله هماهنگ باشد.

نکته 2: اگر بخشی از دیوار را قصد دارید که کاغذ دیواری کنید، از نوع ضد آب آن استفاده کنید.

3. حمام و دستشویی منزلتان را اصولی نورپردازی کنید!

از آن جا که اغلبِ حمام و دستشوییِ خانه ها، پنجره کوچکی دارند و یا اصلا پنجره ای ندارند، نور مناسبی وارد فضای آن ها نمی شود. بنابراین برای جبران این نقص، باید نورپردازی آن ها را به صورت اصولی و مناسب انجام دهید تا علاوه بر ایجاد جلوه ای زیبا، انجام دادن کارها در آن نیز برایتان آسان و بدون دردسر باشد. پس نکاتی که در ادامه آورده ام را در نورپردازی آن ها رعایت کنید:

نکته 1: توجه داشته باشید، نور سقف حمام و یا سرویس بهداشتی که از پشت سَر به آینه روشویی تابیده می شود، در صورت شما سایه ایجاد می کند. بنابراین برای جلوگیری از این مشکل، مانند عکس زیر در دو طرف آینه از دیوارکوب هایی با لامپ سفید که دمای رنگ 6000 کلوینی دارند، استفاده کنید تا بتوانید صورتتان را به رنگ واقعی خودش و بدون سایه ببینید.

دکوراسیون سرویس بهداشتی با دیوار و کف سنگی و روشویی کابینت دارد که دو طرف آینه آن دیوارکوب نصب شده است

اما در حالتی که قادر به نصب دیوارکوب در دو طرف آینه نیستید، مانند نمونه زیر از چراغی به صورت افقی در بالای آینه استفاده کنید.

دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی با سرامیک مشکی و توالت فرنگی و روشویی کابینت دار که بالای آینه آن دیوارکوب افقی نصب شده است

نکته 2: اگر فضای حمام یا دستشویی منزلتان بسیار بزرگ است و چراغ های کنار آینه تمام محیط را روشن نمی کنند،از آویز یا چراغ های سقفی با نور زرد استفاده کنید تا نور محیطی مورد نیاز شما را تامین کنند.

دکوراسیون حمام بزرگ و شیک با اتاق دوش شیشه ای، دیوار آبی پاستلی و وان سفید که آویز زیبایی از سقف آن آویزان شده است

نکته 3: برای نورپردازی بخشی که دوش می گیرید و یا بخشی که وان حمام قرار دارد، از چراغ سقفی توکار ضد آب استفاده کنید تا آب و بخار آب به آن آسیب نزند.

دکوراسیون حمام بزرگ با اتاق دوش شیشه ای و دوش بارانی که روی سقف آن چراغ سقفی توکار ضد آب نصب شده است

4. شیرآلات و تجهیزات کوچک حمام و سرویس بهداشتی را به سلیقه خودتان انتخاب کنید!

همان طور که در بخش انتخاب رنگ این مطلب اشاره کردم، بهتر است رنگ و طرح های شاد و جذاب را به وسیله تجهیزات و لوازم ضروری کوچک، مانند حوله، ظرف صابون، سطل زباله و نگهدارنده حوله و دستمال، وارد حمام و سرویس بهداشتی منزلتان کنید. بنابراین به سلیقه خودتان، طرح و رنگ این لوازم را به زیبایی انتخاب کنید.

البته همانند لوازم کوچک، طرح و رنگ شیرآلات را نیز باید با توجه به سلیقه خودتان و سبک دکوراسیونی که می پسندید، انتخاب کنید. پس با توجه به این موضوع، اگر جلوه مدرن را می پسندید، شیرهایی از جنس استنلس استیل و کروم که در طراحی آن ها خطوط صاف و مستقیم به کار رفته است را بخرید.

روشویی سرویس بهداشتی که روی آن شیر با طراحی مدرن نصب شده است


مطلب مرتبطسبک مدرن و ترفندهایی برای اجرای آن در دکوراسیون منزل


اما اگر به سبک کلاسیک علاقه مند هستید، شیرآلاتی از جنس برنج و نیکل که جزئیات تزئینی زیادی دارند را برای حمام و دستشویی خانتان خریداری کنید.

روشویی سرویس بهداشتی شیکی که روی آن شیر زرد با طراحی کلاسیک نصب شده است


مطلب مرتبط: نکات لازم برای اجرای صحیح دکوراسیون کلاسیک


نکته 1: پیشنهاد میکنم برای این که دکوراسیونی هماهنگ و منسجم داشته باشید، تمامی شیرهای روشویی، وان و دوش را از یک رنگ و طرح بخرید.

نکته 2: هنگام خرید شیرآلات دقت داشته باشید که در تولید پوسته داخلی آن ها، سرب به کار نرفته باشد و استاندارد باشند. چرا که ممکن است سرب موجود در شیرهای غیر استاندارد و بی کیفیت، به مرور زمان در آب حل شود و آلودگی خطرناکی ایجاد کند.

5. از تجهیزات نظم دهنده مناسب برای چیدمان حمام و دستشویی استفاده کنید!

همان طور که می دانید یکی از مشکلات دکوراسیون حمام و دستشویی ها، چیدمان وسایل لازم و ضروری در فضای محدود آن ها به صورت منظم و مرتب است. بنابراین برای چیدمان وسایل داخل آن ها باید از تجهیزات و نظم دهنده های مخصوص استفاده کنید که برخی از مهم ترین آن ها را در ادامه معرفی کرده ام:

– استفاده از روشویی کابینت دار را فراموش نکنید!

مطمئنا روشویی کابینت دار یکی از ضروری ترین تجهیزات حمام و دستشویی ها است که فضای فوق العاده مناسبی را برای چیدمان شوینده ها و لوازم آرایشی بهداشتی برایتان به وجود می آورد. پس استفاده از آن را فراموش نکنید!

دکوراسیون سرویس بهداشتی با دیوار سفید و کاشی های آبی و اکسسوری و شیرآلات برنجی که روشویی کابینت دار سفید دارد

اما پیشنهاد می کنم برای استفاده بهتر از این فضای فوق العاده، از برخی نظم دهنده ها در داخل کشو روشویی استفاده کنید تا بتوانید وسایل بیشتری را داخل آن بچینید. پس مانند عکس زیر، داخل کشو آن را با تقسیم کننده های چوبی یا پلاستیکی بخش بندی کنید و وسایل کوچک را به صورت منظم داخل آن قرار دهید.

کشو روشویی سرویس بهداشتی که برای چیدمان وسایل با تقسیم کننده چوبی بخش بندی شده است

همچنین داخل کابینتِ روشویی کشوهای پلاستیکی و یا استند طبقاتی بگذارید و یا پشت درب کابینت، نظم دهنده نصب کنید تا از فضای داخل آن به صورت کامل بتوانید استفاده کنید.

فضای داخل کابینت روشویی چوبی سرویس بهداشتی که دارای کشوهای پلاستیکی برای چیدمان وسایل می باشد

قسمت پشت درب کابینت روشویی سفید سرویس بهداشتی که از نظم دهنده مخصوص برای چیدمان وسایل در آن استفاده شده است


مطلب مرتبط: 5 قدم ضروری که برای چیدمان ظروف داخل کابینت باید بردارید!


– وسایل را به وسیله سینی، روی روشویی چیدمان کنید!

توجه داشته باشید، یکی از اشتباهاتی که بیشترمان در چیدمان سرویس بهداشتی و حمام انجام می دهیم، قرار دادن وسایل به صورت پراکنده روی روشویی است که محیط بی نظمی را ایجاد می کند. بنابراین مانند عکس زیر، سینی زیبایی تهیه کنید و تمام وسایل مورد نیازتان را روی آن بچینید.

روشویی سفید سرویس بهداشتی که وسایل روی آن به وسیله سینی چیدمان شده اند

– از قفسه های کنجی برای قرار دادن وسایل استفاده کنید!

یکی از بهترین روش ها برای چیدمان وسایل در فضاهای کوچک و محدود، استفاده از قفسه های دیواری در کنج آن ها است. بنابراین در حمامتان قفسه کنجی فلزی و در سرویس بهداشتی، قفسه کنجی چوبی نصب کنید و وسایل را داخل آن ها بچینید.

اتاق دوش حمامی با کاشی های سفید که در گوشه آن قفسه های کنجی برای چیدمان وسایل نصب شده است

– بالای سرویس ایرانی یا فرنگی قفسه دیواری یا نردبان قرار دهید!

یکی از قسمت هایی که معمولا بدون استفاده است و از آن به خوبی استفاده نمی کنیم، دیوار پشت سرویس ایرانی یا فرنگی است. بنابراین برای استفاده صحیح از این فضا، مانند عکس های زیر، بالای آن ها قفسه دیواری یا نردبان قرار دهید و وسایل را در طبقات آن چیدمان کنید.

دکوراسیون سرویس بهداشتی با دیوارهای سفید، توالت فرنگی سفید و روشویی کابینت دار طوسی که دارای قفسه چند طبقه آویزان می باشد

دکوراسیون سرویس بهداشتی با توالت فرنگی سفید که بالای آن از نردبان برای چیدمان وسایل استفاده شده است

– از سبد لباس در داخل حمام استفاده کنید!

برای این که لباس هایی که نیاز به شست و شو دارند، محل مشخصی در حمام داشته باشند، سبد مخصوصی بخرید و لباس ها را داخل آن بگذارید.

6. برای تزیین حمام و سرویس بهداشتی منزلتان از گل و گیاه طبیعی یا مصنوعی استفاده کنید!

یکی از گزینه های دکوری زیبایی که به دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی طراوت و تازگی می دهند و هوای آن را تصفیه می کنند، گیاهان می باشند. بنابراین حتما از آن ها استفاده کنید.

دکوراسیون حمام شیک با کاشی ها و وان سفید و روشویی کابینت دار که از گل و گیاهان طبیعی برای تزیین آن استفاده شده است

نکته 1: دقت داشته باشید که نور کمِ فضای حمام و دستشویی ها و نوسان دمای زیاد آن ها، برای خیلی از گیاهان مناسب نیست. بنابراین بهتر است از گیاهانی مانند آلوئه ورا، مارچوبه زینتی، بامبو، بگونیا، آناناسیان، برگ عبایی، آگلونما، سرخس، ارکیده یا پوتوس استفاده کنید که نسبتا مقاوم هستند و نیاز به نور کمی دارند.

روشویی سرویس بهداشتی با شیرآلات زرد و برنجی که از گیاه آلوئه ورا برای تزیین آن استفاده شده است

<< نمونه ای از گیاه آلوئه ورا برای تزیین سرویس بهداشتی >>

دکوراسیون سرویس بهداشتی با روشویی فلزی که از گیاه بامبو برای تزیین فضای داخلی آن استفاده شده است

<< نمونه ای از گیاه بامبو در دکوراسیون سرویس بهداشتی >>

دکوراسیون سرویس بهداشتی با روشویی چوبی، کاشی های سفید و کاغذ دیواری سبز که از گیاه برگ عبایی برای تزیین آن استفاده شده است

<< نمونه ای از گیاه برگ عبایی در دکوراسیون سرویس بهداشتی >>

نکته 2: اگر نگران نور گیاه مد نظرتان هستید، می توانید برای آن لامپ مخصوص رشد گیاه تهیه کنید و یا در طول روز برای مدتی آن ها را به قسمت نورگیر خانتان انتقال دهید.

نکته 3: در حالتی که نمی خواهید از گیاهان طبیعی استفاده کنید، می توانید از شاخه های گل و گیاهان مصنوعی نیز استفاده کنید.

روشویی سرویس بهداشتی با دیوار بنفش و شیرآلات کلاسیک که روی آن شاخه های گل بنفش قرار داده شده است


مطلب مرتبطتزیین خانه با گل مصنوعی – 8 نکته ای که در دیزاین گل های مصنوعی باید بدانید!


همان طور که مطالعه کردید، در این مطلب تلاش کردم با ارائه نکات مهم به شما عزیزان کمک کنم که سرویس بهداشتی و حمام منزلتان را زیبا و کاربردی دکور کنید. اگر در مورد این مطلب سوالی دارید می توانید آن را از طریق بخش تماس با ما یا اینستاگرام مدیا دکور با من در میان بگذارید.

توجه: تمامی مطالب این سایت برگرفته از دانش طراحان و دکوراتور های داخلی مدیا دکور می باشد و هرگونه کپی نوشته ها بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

گردآورنده و نویسنده: تحریریه سایت مدیا دکور

تاریخ انتشار: 19-07-1398 (11-10-2019)


مطلب مرتبط:

دکوراسیون حمام با توجه به اصول فنگ شویی

4 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید