کاروانسرای زین الدین، تنها کاروانسرای مدور ایران

0
1476
تبلیغات

کاروانسرای زین الدین فرصتی است برای تجربه یک شب زندگی به سبک مردم دوران صفوی، تا چند ساعتی به دور از تکنولوژی روز بمانیم. این کاروانسرا که در کیلومتر 60 جاده یزد به کرمان واقع است، به صورت مدور ساخته شده است و از این نظر منحصر به فرد به حساب می آید. در ادامه توضیحاتی مختصر از تاریخچه، معماری و امکانات این بنای تاریخی خواهیم داد.

کاروانسرای زین الدین

تاریخچه کاروانسرای زین الدین

کاروانسراها در قدیم به منظور محل استراحت مسافران و حفظ جان و مال آن ها در جاده ها ساخته می شدند. از این رو در دوران صفویه، شاه عباس به ساخت 999 کاروانسرا در سراسر قلمرو پادشاهیش، دستور داد. به غیر از دو کاروانسرا که به صورت مدور ساخته شدند، باقی آن ها مستطیل شکل بودند. یکی از این کاروانسراهای دایره ای شکل، کاروانسرای زین الدین است که با ویران شدن بنای مدور دیگر، در حال حاضر تنها کاروانسرا دایره ای شکل ایران است.

کاروانسرای زین الدین

معماری کاروانسرای زین الدین

همان طور که قبلا اشاره کردیم، ویژگی منحصر به فرد کاروانسرای زین الدین، دایره ای بودن آن است. این کاروانسرا، ساختمانی آجری دو طبقه است که در حیاط آن 16 رواق و یک حوض تعبیه شده است. در ساخت این بنا پنج برج هلالی شکل به منظور نگهبانی و محافظت از کاروانسرا ساخته شده که ظاهر کاروانسرا را مانند قلعه و دژ کرده است. بازسازی این کاروانسرا کاملا با دقت و احتیاط و با حفظ قواعد و ویژگی های معماری دوره صفویه انجام گرفته است که از این نظر توانستند در سال 2006 جایزه بهترین بنای بازسازی شده را از یونسکو دریافت کنند.

کاروانسرای زین الدین

کاروانسرای زین الدین

کاروانسرای زین الدین

کاروانسرای زین الدین

هتل کاروانسرای زین الدین

در حال حاضر با کم ترین تغییرات به روی این بنا، این کاروانسرا به عنوان هتل کاربرد دارد. بعد از عبور از درب چوبی ورودی کاروانسرا، در سمت چپ و راست آن قسمت هایی را به عنوان خوابگاه در نظر گرفته اند که با پارچه های ضخیم برای حفظ حریم شخصی، پوشانده شده اند. در انتهای رواق ها نیز اتاق هایی برای خواب بازدیدکنندگان وجود دارد که در گذشته محل نگهداری وسایل با ارزش مسافران بوده است. قسمت کوچکی از سقف این اتاق ها باز است که به شما اجازه می دهد از دیدن آسمان پرستاره شب لذت ببرید. در کف هر اتاق نیز فرش های ایرانی پهن شده است و در بیشتر اتاق ها برای خوابیدن باید از تشک و لحاف استفاده کرد.

کاروانسرای زین الدین

کاروانسرای زین الدین

کاروانسرای زین الدین

کاروانسرای زین الدین

امکانات هتل کاروانسرای زین الدین

هتل کاروانسرای زین الدین کاملا شکل سنتی و قدیمی خود را حفظ کرده است. همان طور که قبلا اشاره کردیم برای خواب مسافران در اکثر اتاق ها تختی در نظر نگرفته اند و آن ها باید مانند گذشته به روی تشک بخوابند. برای صرف صبحانه و غذا در این هتل، مکانی بسیار دوست داشتنی و صمیمی به عنوان رستوران در نظر گرفته شده است که غذاهای سنتی ایرانی سرو می کند. حمام و سرویس بهداشتی این هتل نیز مشترک است. در واقع این هتل، امکانات هتل های استاندارد دیگر را ندارد ولی اتمسفر و فضای خاص سنتی آن را در هتل های زیاد دیگری نمی توان تجربه کرد.

کاروانسرای زین الدین

کاروانسرای زین الدین


مطالب مرتبط:

هتل داد یزد، هتلی با معماری کهن ایرانی

طراحی و معماری بی نظیر هتل آتلانتیس دبی

هتل عباسی، کهن ترین مهمانسرای جهان

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید