طراحی و معماری سالن کنسرت والت دیزنی

0
3503
تبلیغات

معماران با ساختمان و بناهایی که طراحی کرده اند، شناخته می شوند. یک طراحی بی پایه و اساس، معمار را به سوژه رسانه ها تبدیل می کند و در مقابل، یک طراحی فوق العاده باعث می شود که کل مردم جهان او را تحسین کنند. با این تعریف، فرانک گری، معمار بزرگ و مشهور کانادایی، خود را با طراحی عالی و خیره کننده کنسرت والت دیزنی لس آنجلس، به تمام جهان شناساند. البته این معمار معاصر، طراحی های شناخته شده و معروف دیگری مانند موزه گوگنهایم بیلبائو را انجام داده است که در نوع خودشان منحصر به فرد هستند. در ادامه مطلب، سالن کنسرت والت دیزنی را به شما معرفی خواهیم کرد و معماری فضای داخلی و خارجی آن را بررسی می کنیم.

سالن کنسرت والت دیزنی

– معرفی سالن کنسرت والت دیزنی

سالن کنسرت والت دیزنی که چهارمین سالن موسیقی لس آنجلس است در سال 2003 تاسیس شده است. این سالن دارای ظرفیت 2265 نفری است و برای میزبانی از ارکستر فیلارمونیک و اساتید خوانندگان لس آنجلس کارایی دارد. سالن کنسرت والت دیزنی که طراحی آن توسط فرانک گری انجام شده است، نمونه ای بارز از معماری به سبک ساختار شکن یا دیکانستراکشن است. ناگفته نماند که بخش اکوستیک این سالن از معماری بی نظیری برخوردار است که توجه همه را به خود جلب کرده است.

– رقابت در طراحی معماری سالن کنسرت والت دیزنی

در سال 1987 پروژه ساخت سالن کنسرت والت دیزنی با برگزاری رقابتی برای طراحی آن آغاز شد و مفاهیم اساسی و پایه معماری این بنا در این رقابت مشخص گردید که به صورت خلاصه شامل موارد زیر است:

1. طراحی تکمیلی بنای موجود

2. طراحی باغ عمومی بزرگ در کنار سالن کنسرت

3. طراحی نمای خارجی عظیم و مجلل

4. فضای بزرگ برای پشت استیج

5. ورودی اصلی بزرگ با قابلیت دسترسی آسان از اطراف

از زمان طراحی استیج سالن کنسرت والت دیزنی، عناصر دیگری نیز به این مجموعه اضافه شدند و بعضی عناصر هم دچار تغییر شدند که مهم ترین آن ها شکل و ظاهر سالن، اندازه سالن ورودی و حذف یکی از سالن های اجتماع بود. اجرای این موارد 16 سال طول کشید تا به ظاهری که در حال حاضر هست، برسد.

سالن کنسرت والت دیزنی

– نمای خارجی سالن کنسرت والت دیزنی

اولین بخشی که بازدید کنندگان قبل از ورود به سالن کنسرت والت دیزنی می بینند، ورق های فولادی ضد زنگ و منحنی شکل نمای خارجی این بنا است. این فولادهای منحنی شکل از نظر بینندگان، مانند بادبان های نقره ای رنگ یک کشتی بزرگ می مانند که سالن کنسرت را پوشش داده اند. فرانک گری در طراحی اصلی خود قصد داشت که از سنگ برای پوشش نما استفاده کند. اما مدتی بعد او تصمیم گرفت به جای سنگ از فولاد در نمای خارجی استفاده کند، به  این علت که ساخت منحنی های موجود در طراحی با سنگ، بسیار سخت و غیر ممکن بود. سطح دشواری اجرای این طراحی، گروه کاری فرانک گری را وا داشت تا از نرم افزار کتیا که مخصوص طراحی هواپیما بود، استفاده کنند. قطعات استنلس استیل به نحوی برش و در کنار هم قرار داده شدند که هیچ نشانی از 300 سری قطعات اتصالی در نمای خراجی دیده نمی شود. باید بگوییم که طراحی فوق العاده و دشوار این بنا تقریبا یک پدیده تاریخی در زمینه معماری و ساختمان است.

سالن کنسرت والت دیزنی

سالن کنسرت والت دیزنی

سالن کنسرت والت دیزنی

– طراحی لابی سالن کنسرت والت دیزنی

فرانک گری و تیم طراحیش لابی کنسرت والت دیزنی را مانند اتاق نشیمن شهری تجسم کردند که نور طبیعی به صورت کامل فضای آن را روشن می کند. این ساختمان دارای یک هویت مستقل است و مانند پل نمادینی است که انسان را از زندگی روزمره به درون قلب و روحش ارتباط می دهد. این نکته را باید بدانید که سالن کنسرت والت دیزنی فقط برای اجرای کنسرت ساخته نشده است، بلکه مرکزی برای فعالیت های فرهنگی و اجتماعی نیز می باشد.

سالن کنسرت والت دیزنی

سالن کنسرت والت دیزنی

سالن کنسرت والت دیزنی

– بخش نشیمن سالن کنسرت والت دیزنی

2265 صندلی به صورت شیب دار، استیج را در سالن کنسرت والت دیزنی احاطه کرده اند. ارنست فلیشمن مدیر سابق فیلارمونیک لس آنجلس، احساس می کرد که سن نمایش معمولی، اجرا کنندگان ارکستر و شنوندگان را از هم جدا می کند. بنابراین در این سالن ارکسترها در فضایی که شنوندگان نشسته اند، موسیقی را اجرا می کنند. صندلی ها به نحوی چیدمان شده اند که شنوندگان تا حد ممکن به نوازندگان نزدیک باشند و یک فضای صمیمی ایجاد شود.

سالن کنسرت والت دیزنی

– استیج سالن کنسرت والت دیزنی

استیج سالن کنسرت والت دیزنی از جنس چوب سرو زرد رنگ آلاسکا است که پژواک صدا ایجاد می کند. صحنه نمایش طوری طراحی شده است که در صورت نیاز، با ایجاد تغییراتی می توان فضای بزرگ تری برای اجرا ایجاد کرد.

سالن کنسرت والت دیزنی

سالن کنسرت والت دیزنی

– باغ عمومی سالن کنسرت والت دیزنی

فرانک گری به خوبی می دانست که لیلیان دیزنی، اولین شخصی که برای احداث این بنا کمک مالی کرد، عاشق باغبانی است. بنابراین او یک باغ عمومی در کنار سالن کنسرت والت دیزنی طراحی کرد. در داخل این باغ نیز یک شئ موزاییکی به شکل گل رز قرار دارد که تیم طراحی بیش از 200 گلدان و 8000 کاشی را شکستند تا آن را بسازند. همچنین باغ سالن کنسرت والت دیزنی به عنوان یک باغ عمومی و یک فضای شهری در لس آنجلس کاربرد دارد. 6 گونه متنوع از درخت ارکیده و درختان شیپوری صورتی در داخل این باغ استفاده شده اند. جالب است بدانید از جرثقیل 350 تنی برای کاشت این درختان استفاده شده است.

سالن کنسرت والت دیزنی


مطالب مرتبط:

– موزه گوگنهایم، اثری از فرانک گری که اقتصاد شهر بیلبائو را متحول کرد!

– سیزده ساختمان نمادین که توسط فرانک گری طراحی شده است – قسمت اول

– بررسی معماری و ساخت موزه هنر دنور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید