نکات کلیدی که برای انتخاب رنگ کاغذ دیواری باید استفاده کنید!

0
1504
تبلیغات

کاغذ دیواری چه رنگی بزنم؟ کاغذ دیواری را با چه وسیله ای ست کنم؟ برای خانه کوچکم از چه رنگ کاغذ دیواری استفاده کنم؟ …

زمانی که می خواهیم کاغذ دیواری را برای منزلمان انتخاب کنیم، ممکن است سوالات بالا به ذهنمان برسد. در این مواقع سراغ اطرافیانمان می رویم تا از آن ها در این مورد مشاوره بگیریم، اما من در این مقاله نکات کلیدی به شما یاد می دهم تا به راحت ترین شکل بتوانید رنگ کاغذ دیواری مورد نظرتان را انتخاب کنید، پس با من همراه باشید.

رنگ کاغذ دیواری

1. انتخاب رنگ کاغذ دیواری با توجه به رنگ مبلمان و دکوریجات دیگر

شما می توانید از یکی از حالت های زیر برای انتخاب رنگ کاغذ دیواری استفاده کنید:

– بین رنگ مبلمان و رنگ کاغذ دیواری، هارمونی ایجاد کنید:

یکی از راه هایی که می توانید با استفاده از آن رنگ کاغذ دیواری منزل خود را انتخاب کنید، ایجاد هارمونی بین مبلمان و کاغذ دیواری است. اما این سوال پیش می آید که چگونه ین کار را انجام دهیم؟!

باید بگویم که شما برای ایجاد هارمونی در فضا، باید به رنگ مبلمان و دکوریجات و دیگر وسایل منزلتان توجه کنید و بین رنگ های آن ها هماهنگی ایجاد کنید. برای مثال به نمونه های زیر توجه کنید:

کاغذ دیواری اتاق خواب به رنگ سرمه ای و طرح صورتی رنگ

برای نمونه در عکس بالا رنگ تخت سرمه ای و رنگ بالش ها صورتی پاستلی است. پس طراح داخلی این اتاق خواب، برای ایجاد هارمونی در فضا از کاغذ دیواری با رنگ سرمه ای با طرح صورتی استفاده کرده است. همان طور که می بینید این کار باعث  ایجاد هماهنگی و انسجام در فضا شده است.

اتاق خواب با کاغذ دیواری طوسی و زرد

در عکس بالا، رنگ های کلی استفاده شده در دکوراسیون اتاق، طوسی و زرد است و برای کاغذ دیواری نیز همین رنگ ها به کار رفته است.

نشیمن با کاغذ دیواری فیلی و طلایی

در نشیمن بالا رنگ مبلمان و دکوری ها، طوسیِ فیلی و طلایی است و برای ایجاد هماهنگی در فضا، از کاغذ دیواری به همین رنگ استفاده شده است.

– انتخاب رنگ کاغذ دیواری بر اساس طیف های مختلف یک رنگ:

اگر شما هم مانند من طرفدار سادگی هستید، می توانید کاغذ دیواری تک رنگی را انتخاب کنید که با طیف رنگی مبلمانتان یکی باشد. این کار باعث ایجاد آرامش می شود و از درهم ریختگی فضا جلوگیری می کند. برای مثال به نمونه های زیر توجه کنید:

اتاق خواب با رنگ کاغذ دیواری رزگلد

همان طور که در عکس بالا مشاهده کردید، رنگ کلی اتاق خواب رنگ رزگلد می باشد. همچنین برای انتخاب کاغذ دیواری پشت تخت هم به سراغ کاغذ دیواری با همین طیف رنگی رفته اند و این کار باعث به وجود آمدن فضایی یکپارچه، شیک و به دور از در هم ریختگی شده است.

اتاق خواب با رنگ کاغذ دیواری طوسی

در عکس بالا نیز برای انتخاب رنگ کاغذ دیواری، از طیف رنگی یکسان با فضای اتاق خواب استفاده شده است. این تکنیک علاوه بر شیک و ساده بودن، باعث به وجود آمدن فضایی مدرن نیز می شود.

نشیمن با رنگ سفید و مشکی، با کاغذ دیواری سفید و مشکی

در نشیمن بالا نیز رنگ کاغذ دیواری مانند رنگ کلی فضا می باشد. اما باید به این توجه کنید که ما می توانیم طرح کاغذ دیواری که انتخاب می کنیم با طرح مبلمان، روتختی ویا طرح یکی از وسایل خانمان یکسان باشد.

– انتخاب رنگ کاغذ دیواری متضاد با رنگ مبلمان:

یک راه دیگر که شما می توانید رنگ کاغذ دیواری منزلتان را انتخاب کنید، استفاده از رنگ های متضاد است. یعنی شما رنگ متضادی با مبلمانتان را برای کاغذ دیواری انتخاب کنید، مثلا اگر مبلمانی با رنگ روشن و یا خنثی دارید، می توانید کاغذ دیواری با رنگ های شاد و متفاوت انتخاب کنید یا بالعکس. به عکس های زیر دقت کنید:

نشیمن با مبل صورتی و کاغذ دیواری طوسی

در عکس بالا رنگ مبل ها صورتی پر رنگ است و رنگ خنثی طوسی نیز برای کاغذ دیواری انتخاب شده است . این تضاد در رنگ شاد و خنثی باعث ایجاد تعادل در فضا شده است.

اتاق خواب با کاغذ دیواری سرمه ای و روتختی نارنجی

در عکس بالا نیز رنگ آّبی و نارنجی دو رنگ متضاد هستند که با هوشمندی در فضا استفاده شده اند و در کنار یک دیگر فضایی زیبا ایجاد کرده اند.

اتاق خواب با کاغذ دیواری بنفش و تخت سبز

همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، در این اتاق رنگ تخت خواب، سبز می باشد و رنگ بنفش برای کاغذ دیواری درنظر گرفته شده است که رنگی متضاد با سبز است. اما این دو رنگ در کنار هم زیبا می باشند و فضایی دلنشین به وجود آورده اند.

2. انتخاب رنگ کاغذ دیواری با توجه به احساسی که می خواهید در یک فضا ایجاد کنید:

همان طور که می دانید هر قسمتی از خانه، هدف و کاربرد خاص خود را دارد و با کمک رنگ می توانید زمینه را برای آن اهداف آماده کنید. باید بگویم که رنگ ها می توانند احساسات مختلفی در ما ایجاد کنند و هرکدام کاربرد خاص خود را دارند که در ادامه با آن ها آشنا می شوید:

– کاغذ دیواری با رنگ های گرم:

رنگ های گرم در کاغذ دیواری به دو دسته پررنگ و ملایم تقسیم می شوند. کاغذ دیواری با رنگ های گرم پررنگ هیجان را در فضا زیاد می کنند و مناسب اتاق های بازی و سرگرمی هستند. اما کاغذ دیواری با رنگ های گرم ملایم، یک فضای صمیمی و مناسب گفت وگو به وجود می آورند و به ما حس خوشایندی می دهند، به همین دلیل برای نشیمن و پذیرایی مناسب هستند. همچنین ازاین رنگ برای فضا هایی که غذا سرو می شود نیز استفاده می شود.

پذیرایی کلاسیک با کاغذ دیواری قرمز

کاغذ دیواری با رنگ مسی

مطلب مرتبط: راهنمای کامل انتخاب کاغذ دیواری پذیرایی

نکته: بررسی کنید و ببینید که پنجره مکانی که می خواهید برای آن کاغذ دیواری تهیه کنید روبه چه سمتی است، اگر پنجره روبه شمال است، پس نور آن مکان کم است و رنگ های گرم بخاطر ایجاد حس گرما می توانند گزینه ی مناسبی برای خانه هایی که پنجره آن ها روبه شمال است باشند.

– کاغذ دیواری با رنگ های سرد:

به طور کلی کاغذ دیواری با رنگ های سرد، باعث می شوند تا فضا بزرگ تر و دلبازتر به نظر برسد. این کاغذ دیواری هم مانند رنگ های گرم به دو دسته پررنگ و ملایم تقسیم می شوند. کاغذ دیواری با رنگ های سرد پررنگ، حس لوکس بودن را به فضا انتقال می دهند و مناسب سالن پذیرایی رسمی می باشند و رنگ های سرد ملایم حس آرامش را به فضا القا می کنند و مناسب برای اتاق خواب می باشند.

نشیمن با کاغذ دیواری آبی و مبل خاکی رنگ

اتاق خواب با دکوراسیون آبی رنگ

مطلب مرتبط: نکاتی برای انتخاب کاغذ دیواری مناسب اتاق خواب که باید بدانید!

نکته: همان طور که در قسمت رنگ های گرم خواندید، شما می توانید با توجه به میزان نوری که منزلتان دریافت می کند رنگ کاغذ دیواری آن را انتخاب کنید. کاغذ دیواری با رنگ های سرد مناسب برای مکان هایی است که پنجره آن ها رو به غرب می باشد و نور افتاب زیادی در بعد از ظهرها دریافت می کنند.

– کاغذ دیواری با رنگ های تیره:

به طور کلی کاغذ دیواری با رنگ های تیره، نوررا به خود جذب می کنند و اتاق شما را کوچک تر جلوه می کنند، اما این رنگ ها مناسب برای فضا های دنج و صمیمی نیز می باشند.باید بگویم که این رنگ برای پنهان کردن سطوح و دیوارهای معیوب مناسب می باشد پس اگر دیواری که میخواهید برای آن کاغذ دیواری تهیه کنید دارای ایراد های بسیاری است این رنگ می تواند برای شما مناسب باشد.

غذا خوری ب کاغذ دیواری تیره

مطلب مرتبط: چه کاغذ دیواری مناسب برای فضاهای کوچک است؟

نکته: کاغذ دیواری با رنگ های تیره به دلیل جذب بالای نوری که دارند مناسب برای خانه های نورگیر که پنجره آن ها رو به غرب است می باشند.

– کاغذ دیواری با رنگ روشن:

باید بگویم که به طورکلی کاغذ دیواری با رنگ های روشن فضا را بزرگ تر و درخشان تر می کنند. این رنگ باعث می شود تا فضا دلباز تر شود و سقف بلند تر جلوه کند.همچنین این رنگ کاغذ دیواری اجازه می دهد تا مبلمان و دکوریجات به خوبی دیده شوند ونورزیادی را بازتاب می دهد.

کاغذ دیواری با رنگ سفید و گل های صورتی

نکته: شما می توانید از کاغذ دیواری با رنگ های روشن، در خانه هایی که پنجره آن ها رو به شمال است استفاده کنید، زیرا این خانه ها در طول روز نور آفتاب کمی دریافت می کنند و این رنگ باعث می شود تا فضا روشن تر بنظر برسد.

– کاغذ دیواری با رنگ های خنثی:

به طور کلی کاغذ دیواری هایی که دارای رنگ های خنثی هستند، از رنگ دانه های کمتری تشکیل شده اند. این رنگ ها معمولا ترکیبی ازسیاه، سفید و خاکستری هستند.کاغذ دیواری هایی که دارای رنگ خنثی هستند، بسیار آرامش بخش می باشند و مناسب برای اتاق خواب، اتاق مطالعه، سرویس بهداشتی و یا اتاق لباس هستند.

تاق خواب با کاغذ دیواری طوسی و رو تختی زرد

و در آخر…

توجه داشته باشید که در ابتدا شما باید کاربرد مکانی که می خواهید آن را کاغذ دیواری کنید به درستی تشخیص دهید و با توجه به نکاتی که در متن گفته شد با خیالت راحت رنگ کاغذ دیواری مورد نظر خود را انتخاب کنید.

همچنین اگر سوالی در زمینه انتخاب رنگ کاغذ دیواری داشتید، برای ما در پایین صفحه کامنت بگذارید تا من با کمال میل شما را راهنمایی کنم.


مطالب مرتبط:

راهنمای خرید کاغذ دیواری – هر آن چه برای انتخاب گزینه مناسب باید بدانید!

با انواع جنس کاغذ دیواری و 7 نوع پرکاربرد آن آشنا شوید!

3 ترفند برای انتخاب طرح کاغذ دیواری + معرفی طرح های پرطرفدار

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید