راهنمای کاربردی برای انتخاب کاغذ دیواری مخصوص سقف

0
1773
تبلیغات

کاغذ دیواری مخصوص سقف که به آن کاغذ سقفی هم می گویند، چند سالی هست که دوباره به دکوراسیون خانه ها برگشته و طرفداران زیادی پیدا کرده است. البته این افزایش محبوبیت بی دلیل نیست، چرا که کاغذ سقفی، به جلوه ساده و خام سقف ها طرح و نقش زیبا می دهد و باعث می شود که فضای داخلی خانه ها منحصر به فرد و جذاب دیده شود. اما توجه داشته باشید از این عنصر دکوری نباید در دیزاین و طراحی سقف هر خانه ای استفاده کرد و در انتخاب آن باید نکات و اصولی را رعایت کرد. بنابراین در این مطلب تصمیم گرفته ام ابتدا فضاهای مناسب برای نصب کاغذ سقفی را معرفی کنم و سپس با ارائه نکات و ایده هایی، شما عزیزان را در انتخاب رنگ و طرح آن راهنمایی کنم تا انتخابی اصولی و آگاهانه داشته باشید.

کاغذ دیواری مخصوص سقف

چه مکان هایی برای نصب کاغذ دیواری مخصوص سقف مناسب است؟

در موارد زیر، فضاهایی که برای نصب کاغذ دیواری مخصوص سقف مناسب است را معرفی کرده ام:

1. استفاده از کاغذ دیواری برای سقف آشپزخانه

خیلی از طراحان داخلی اعتقاد دارند، فضاهایی که نصب کاغذ دیواری روی دیوارهایشان غیر ممکن است و یا نصب آن به علت وجود موانع زیاد، جلوه زیبایی پیدا نمی کند، برای استفاده از کاغذ دیواری مناسب نیست. با این تعریف می توانید سقف آشپزخانه منزلتان را به خاطر داشتن دیوارهای کاشی و سرامیک شده و وجود کابینت ها، کاغذ دیواری کنید.

کاغذ سقفی آشپزخانه

کاغذ سقفی آشپزخانه

2. نصب کاغذ دیواری مخصوص سقف در حمام و سرویس بهداشتی

همان طور که می دانید خیلی از افراد به دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی منزلشان اهمیت نمی دهند و اغلب فضای داخلی آن ها ساده و بدون تزئینات است. همچنین همانند مورد قبل، اغلب نمی توان دیوارهای این بخش از خانه را کاغذ دیواری کرد. بنابراین شما می توانید همانند عکس های زیر، سقف حمام و سرویس بهداشتی منزلتان را کاغذ دیواری کنید و دکوراسیون آن ها را شیک کنید.

کاغذ سقفی حمام و سرویس بهداشتی

کاغذ سقفی حمام و سرویس بهداشتی

ناگفته نماند که روی کاغذ سقفی این بخش ها، پوشش وینیلی قرار می دهند تا آب و بخارِ آب به آن آسیب نرساند.

مطلب مرتبط: با انواع جنس کاغذ دیواری و 7 نوع پرکاربرد آن آشنا شوید!

3. نصب کاغذ دیواری در سقف راهرو ورودی خانه

شما می توانید با توجه به عناصر دکوری و تزئینی کمی که راهرو ورودی خانه ها دارند، سقفشان را کاغذ دیواری کنید و جلوه ای زیبا و منحصر به فرد در آن ها ایجاد کنید.

کاغذ سقفی راهرو ورودی

مطلب مرتبط: 4 نکته کلیدی برای انتخاب کاغذ دیواری راهرو

4. استفاده از کاغذ دیواری برای سقف هایی که قاب بندی شده اند

توجه داشته باشید، نصب کاغذ دیواری روی سقف هایی که شکل هندسی منظمی مانند مربع یا مستطیل دارند، بسیار زیبا و جذاب خواهد بود. با این تعریف اگر سقف اتاقی از منزلتان که مانند عکس های زیر قاب بندی شده است و یا دورش گچ بری دارد را می توانید کاغذ دیواری کنید.

کاغذ سقفی پذیرایی

کاغذ سقفی آشپزخانه

5. نصب کاغذ دیواری برای سقفی که عیب های ظاهری و جزئی دارد

یکی از راه های ارزان قیمت و کم دردسر برای مخفی کردن عیب های ظاهری و جزئی سقف ها، مانند سقف هایی که ترک و لک دارند، نصب کاغذ دیواری روی آن هاست. البته قبل از نصب کاغذ دیواری روی چنین سقف هایی باید اطمینان پیدا کنید که این عیب ها اساسی نباشند.

6. استفاده از کاغذ دیواری مخصوص سقف در اتاق کودکان

همان طور که می دانید کودکان به طرح های کارتونی مختلف بسیار علاقه دارند که شما می توانید آن ها را به وسیله کاغذ سقفی وارد دکوراسیون اتاق خوابشان کنید.

کاغذ سقفی اتاق خواب کودک

کاغذ سقفی اتاق خواب کودک

مطلب مرتبط: راهنمای کامل انتخاب کاغذ دیواری اتاق کودک و نوزاد

7. استفاده از کاغذ دیواری برای ایجاد نقش های برجسته در سقف

این مورد برای افرادی که می خواهند با هزینه کم جلوه ای لوکس به فضای داخلی بدهند، مناسب است. همان طور که در عکس زیر می بینید، نصب کاغذ دیواری برجسته روی سقف با هزینه مناسب و دردسر کم، جلوه ای گچبری شده به سقف اتاق داده است.

کاغذ سقفی گچ بری شده

8. نصب کاغذ دیواری روی سقف های شیب دار

یکی از سقف هایی که کاغذ دیواری به آن جلوه ای زیبا و شیک می دهد، سقف شیب دار است. البته بد نیست بدانید طراحان داخلی معمولا دیوارها را نیز همانند سقف شیب دار کاغذ دیواری می کنند که فضایی منسجم و منحصر به فرد در آن ایجاد می کند.

کاغذ دیواری سقف شیبدار

کاغذ دیواری سقف شیبدار

در چه مکان هایی نباید از کاغذ دیواری مخصوص سقف استفاده کرد؟

در حالت های زیر بهتر است که از کاغذ دیواری مخصوص سقف استفاده نکنید:

1. در اتاق هایی که وسایل و دکوریجات آن دارای طرح و نقش های زیبایی هستند، سقف را کاغذ دیواری نکنید. زیرا وجود بیش از حد طرح و رنگ های مختلف، شما را در زمان کوتاه از آن فضا خسته می کند و حس بدی به شما انتقال می دهد.

2. در اتاق هایی که در طول روز زمان زیادی را در آن سپری می کنید و به محیط آن نور خورشید کمی وارد می شود، سقف را کاغذ دیواری نکنید، چرا که فضای آن را تاریک و دلگیر می کند.

3. سقف هایی که چراغ های سقفی، هالوژن، دریچه و پنجره سقفی دارند، به هیچ وجه برای کاغذ دیواری مناسب نیستند، زیرا برش هایی که برای نصب آن استفاده می شود، جلوه زیبا آن ها را از بین می برد.

استفاده از کاغذ سقفی چه تاثیری بر جلوه فضا خواهد داشت؟

اگر با خواندن توضیحات بالا متوجه شدید که یکی از بخش های منزلتان برای نصب کاغذ سقفی مناسب است و تصمیم به خرید گرفتید، ادامه این مطلب در انتخابی درست کمکتان خواهد کرد. دقت داشته باشید طرح و رنگ کاغذ سقفی، بر بزرگ و یا کوچک تر نشان دادن جلوه فضای داخلی و دلباز و تاریک بودن آن تاثیر دارد که در ادامه نکات مربوط به آن را توضیح داده ام:

1. کاغذ سقفی هایی که رنگ روشن و ملایمی دارند، اتاق را بزرگ و دلبازتر جلوه می دهند، بنابراین بهتر است از آن ها در فضاهای کوچک استفاده کنید.

2. بر خلاف مورد بالا، کاغذ سقفی های تیره رنگ، فضای داخلی را کوچک تر نشان می دهند، بنابراین از این کاغذ دیواری در اتاق های کوچک استفاده نکنید.

کاغذ سقفی آشپزخانه

3. اگر رنگ کاغذ سقفی از رنگ دیوارها تیره تر باشد، ارتفاع سقف اتاق را کوتاه تر و اگر از رنگ دیوارها روشن تر باشد، ارتفاع سقف را بلندتر از آن چه که هست، نشان می دهد.

4. کاغذ سقفی هایی که طرح و الگوهای بزرگی دارند، سقف را کوتاه و کاغذ سقفی هایی که طرح ریز و ظریفی دارند، سقف را بلند تر جلوه می دهند.

از چه ایده هایی برای انتخاب کاغذ دیواری مخصوص سقف استفاده کنیم؟

از دکوراسیون اتاق هایی که عکسشان را در ادامه آورده ام، ایده بگیرید و رنگ و طرح کاغذ سقفی را انتخاب کنید:

1. انتخاب رنگی مشابه با رنگ دیوارها برای خرید کاغذ سقفی

شما می توانید همانند عکس زیر، رنگ کاغذ سقفی را مشابه با رنگ دیوارها انتخاب کنید تا فضایی هماهنگ و منسجم در داخل اتاق ایجاد شود.

کاغذ سقفی اتاق خواب

مطلب مرتبط: چگونه از ترکیب رنگ و کاغذ دیواری در منزلمان استفاده کنیم؟

نکته: اگر قصد دارید سقف بلندتر دیده شود، سایه ای روشن تر از رنگ دیوار و اگر می خواهید سقف کوتاه جلوه کند، سایه ای تیره تر از رنگ دیوار را انتخاب کنید.

2. استفاده از یک نوع کاغذ دیواری روی سقف و دیوارها

ایده دیگری که در این زمینه می توانم بدهم، نصب یک نوع کاغذ دیواری روی سقف و دیوارها است که جلوه اتاق را بسیار منحصر به فرد و خاص می کند.

کاغذ سقفی اتاق خواب

نکته: در این روش، از کاغذ دیواری با رنگ های جسورانه و طرح های شلوغ و بزرگ استفاده نکنید، زیرا خیلی زود دلتان را می زند و از آن ها خسته می شوید. پس بهتر است، کاغذ دیواری رنگ روشن و ملایم و طرح های کوچک و ظریف داشته باشد.

3. مشخص کردن محدوده یک بخش در خانه های پلان باز توسط کاغذ سقفی

بد نیست بدانید در فضاهای پلان باز و محیط های چند منظوره، هیچ دیواری برای جدا کردن بخش های مختلف وجود ندارد. بنابراین بهتر است در این نوع فضاهای بزرگ، به وسیله روش هایی، محدوده هر بخش را مشخص کنید که یکی از آن روش ها، نصب کاغذ سقفی است.

کاغذ سقفی آشپزخانه

همان طور که در عکس بالا می بینید، محدوده آشپزخانه توسط کاغذ دیواری مخصوص سقف مشخص شده است.

4. انتخاب رنگ متضاد با رنگ دیوارها برای کاغذ سقفی

استفاده از تضاد یکی از روش هایی است که به فضای داخلی جذابیت و انرژی انتقال می دهد. بنابراین شما می توانید از این روش در انتخاب رنگ کاغذ سقفی استفاده کنید و آن را با متضاد با رنگ دیوارها انتخاب کنید.

کاغذ سقفی اتاق خواب نوزاد

همان طور که در عکس بالا می بینید از رنگ زرد که رنگی شاد و پرانرژی است، در سقف استفاده شده است که با رنگ خنثی دیوارها تضاد دارد.

مطلب مرتبط: نکات کلیدی که برای انتخاب رنگ کاغذ دیواری باید استفاده کنید!

5. استفاده از کاغذ سقفی رنگارنگ در فضاهایی که رنگ دیوارها و وسایل خنثی است

در حالتی که رنگ دیوارها و اغلب وسایل و دکوریجات اتاق خنثی و ساده است، می توانید مانند عکس زیر با استفاده از کاغذ سقفی رنگارنگ، فضا را از یکنواختی خارج کنید و به آن جذابیت دهید.

کاغذ سقفی اتاق ناهار خوری

6. استفاده از کاغذ دیواری با طرح موجودات زنده در فضاهای دلگیر

اتاق هایی مانند اتاق های زیر زمینی که پنجره و نور خورشید ندارند، فضایی گرفته و دلگیری دارند. بنابراین می توانید در چنین اتاق هایی از کاغذ سقفی های که طرح موجودات زنده و رنگ زمینه روشنی دارند را انتخاب کنید تا محیط دلباز و روشن جلوه کند.

کاغذ سقفی اتاق رخت شویی

7. استفاده از کاغذ سقفی های درخشان در فضاهای کم نور

کاغذ سقفی هایی که دارای سطوح درخشان و بازتاب دهنده هستند را می توانید در محیط هایی مانند راهروها که نور خورشید کمی دریافت می کنند، استفاده کنید تا فضای آن را روشن تر و زیبا کند.

کاغذ سقفی ورودی خانه

همان طور که خواندید در این مطلب تلاش کردم با ارائه نکات کاربردی شما را راهنمایی کنم تا کاغذ سقفی مناسبی را برای فضای مورد نظرتان انتخاب کنید. اگر سوال و پیشنهادی در مورد این مطلب دارید، می توانید از طریق اینستاگرام مدیا دکور و یا بخش تماس با ما آن را با ما در میان بگذارید.

توجه: تمامی مطالب این سایت برگرفته از دانش طراحان و دکوراتور های داخلی مدیا دکور می باشد و هرگونه کپی نوشته ها بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.


مطالب مرتبط:

– راهنمای خرید کاغذ دیواری – هر آن چه برای انتخاب گزینه مناسب باید بدانید!

– نکاتی برای انتخاب کاغذ دیواری اتاق خواب که باید بدانید!

– چه کاغذ دیواری مناسب برای فضاهای کوچک است؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید