چگونه از ترکیب رنگ و کاغذ دیواری در منزلمان استفاده کنیم؟

0
9809
تبلیغات

دغدغه خیلی از ما در دکوراسیون خانه، انتخاب بین کاغذ دیواری کردن و یا نقاشیِ دیوارها است. اما مسئله ای که در این بین اغلبمان آن را نادیده می گیریم، استفاده از هر دو آن ها در کنار هم است. بنابراین ابتدا در این مطلب قصد دارم روش هایی که طراحان داخلی برای ترکیب رنگ و کاغذ دیواری در منازل استفاده می کنند را معرفی کنم تا با این نوع دکوراسیون بیشتر آشنا شوید. سپس نکات مربوط به انتخاب رنگ و طرح آن ها را می گویم تا بتوانید به صورت صحیح و اصولی در خانتان اجرایش کنید.

ترکیب رنگ و کاغذ دیواری در منزل

طراحان داخلی از چه روش هایی برای ترکیب رنگ و کاغذ دیواری در منازل استفاده می کنند؟

توجه داشته باشید برای ترکیب رنگ و کاغذ دیواری در بخش های مختلف منزل، روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه پرکاربردترین آن ها را معرفی خواهم کرد.

1. ترکیب رنگ و کاغذ دیواری در اتاق خواب

یکی از روش هایی که به طور همزمان از رنگ و کاغذ دیواری در دکوراسیون اتاق خواب استفاده می شود، مانند عکس زیر است.

اتاق خوابی که به دیوار پشت تخت آن کاغذ دیواری سیاه نصب شده است و باقی دیوارها به رنگ خنثی نقاشی شده است

همان طور که در عکس بالا می بینید، در این روش باید دیوار پشت تاجِ تخت را به عنوان دیوار تاکیدی کاغذ دیواری کنید و دیگر دیوارها را با رنگ ملایم و ترجیحا خنثی نقاشی کنید.

نکته: به دیواری که از نظر رنگ، طرح یا جنس با باقی دیوارهای فضای داخلی فرق داشته باشد، دیوار تاکیدی می گویند.

اتاق خوابی که دیوار پشت تخت آن کاغذ دیواری طرح پرنده دارد و دیوار کناری آن نقاشی شده است

اما راه خلاقانه دیگر برای ترکیب رنگ و کاغذ دیواری، کاغذ کردنِ سطح داخلی بخش های قاب بندی شده دیوار اتاق خواب، مانند عکس زیر است.

اتاق خوابی با دیوارها و تخت سفید رنگ که سطح داخلی بخش قاب بندی شده دیوار پشتی تخت آن، کاغذ دیواری شده است

بنابراین اگر دیوارهای اتاقتان قاب بندی شده است، از این روش می توانید استفاده کنید.

اتاق خوابی که دارای دیوار سفید رنگ و تاج تخت نارنجی می باشد و سطح داخلی دیوار پشت تخت که قاب بندی شده است، کاغذ دیواری شده است

همچنین اتاق خواب هایی که دیوارشان توسط داکت های سیم برق و یا گچ بری به دو قسمت تقسیم شده اند، برای به کاربردن همزمان کاغذ دیواری و رنگ بسیار مناسب اند که شما می توانید در آن ها، یک قسمت را نقاشی و قسمت دیگر را کاغذ کنید.

اتاق خواب کودکی که دارای مبل تک نفره آبی است و نیمی از دیوار آن رنگ و نیم دیگری از آن کاغذ دیواری شده است


مطلب مرتبط: نکاتی برای انتخاب کاغذ دیواری مناسب اتاق خواب که باید بدانید!


2. ترکیب رنگ و کاغذ دیواری در پذیرایی و نشیمن

همانند اتاق خواب، کاغذ دیواری کردن یک دیوار و نقاشیِ باقی دیوارها در پذیرایی و نشیمن خانه، بسیار پر کاربرد است. شما می توانید در این روش، تنها دیوار بالای شومینه، دیوار پشت بزرگ ترین مبل، دیوار پشت تلویزیون و یا دیواری که تابلوهای هنری روی آن قرار دارد را مانند نمونه های زیر کاغذ و دیوارهای دیگر را نقاشی کنید.

اتاق نشیمنی که دیوار بالای شومینه آن دارای کاغذ دیواری سیاه است و باقی دیوارها به رنگ سفید است

اتاق نشیمن کلاسیک که دیوار بالای شومینه آن دارای کاغذ دیواری آبی و طرح پرنده است و باقی دیوارها به رنگ خاکستری نقاشی شده است

اتاق نشیمنی که دیوار پشتی مبل آن دارای کاغذ دیواری به رنگ قهوه ای و طرح کلاسیک است و باقی دیوارها رنگ سفیدی دارند

اتاق نشیمن با مبل های طوسی و نارنجی که که یکی از دیوارها دارای کاغذ دیواری سفید و مشکی است و باقی دیوارها به رنگ سفید هستند

اتاق نشیمن مدرن با مبل های مشکی و خاکستری که از ترکیب کاغذ دیواری سفید و مشکی و دیوارهای سفید رنگ در آن استفاده شده است

اتاق نشیمنی که دارای مبل چرمی و دیوار تاکیدی با کاغذ دیواری سیاه رنگ است که روی آن دو تابلو هنری نصب شده است

اتاق نشیمنی که دیوار پشت تلویزیون آن با کاغذ دیواری متالیک دکور شده است

اتاق نشیمن با دیوارهای سفید رنگ که به دیوار پشت تلویزیون آن، کاغذ دیواری آبی تیره نصب شده است


مطالب مرتبط:

 – دکوراسیون سالن پذیراییتان را با این 7 نکته شیک و اصولی کنید!

– معرفی 2 معیار مهم در انتخاب رنگ اتاق نشیمن


همچنین دیوارهای قاب بندی شده و یا دیوارهایی که به دو قسمت تقسیم شده اند، گزینه مناسبی برای استفاده همزمان رنگ و کاغذ دیواری در پذیرایی و نشیمن هستند.

اتاق پذیرایی مدرنی که دارای مبل و دیوارهای پاستلی می باشد و سطح داخلی دیوار قاب بندی شده آن، کاغذ دیواری شده است

اتاق پذیرایی کلاسیک با دیوار و مبل های سفید که سطح داخلی دیوارهای قاب بندی شده آن کاغذ دیواری شده است

اتاق پذیرایی کلاسیک با صندلی و میز سفید رنگ که نیمی از دیوار آن دارای رنگ سفید و نیم دیگر آن دارای کاغذ دیواری گل و پرنده می باشد

3. استفاده از کاغذ دیواری و رنگ در راهرو و راه پله های خانه

راه پله و راهرو، بخش های دیگری از خانه هستند که می توان در آن ها هم از رنگ و هم از کاغذ دیواری استفاده کرد. برای این کار شما می توانید یکی از دیوارها را کاغذ و دیوار دیگر را نقاشی کنید.

راه پله ای که از ترکیب کاغذ دیواری متالیک و رنگ کرم در آن استفاده شده است

همچنین همان طور که در موردهای قبلی گفته ام، اگر دیوارهای راهرو خانتان دارای دوبخش است، می توانید یک بخش آن را رنگ و بخش دیگر را کاغذ دیواری کنید.

راهرو و راه پله ای که نیم پایینی دیوارهای آن به رنگ سفید است و نیم بالایی دیوارهای آن دارای کاغذ دیواری گلدار و کلاسیک می باشد

راهرویی که نیم پایینی دیوارهای آن به رنگ سفید است و نیم بالایی دیوارهای آن دارای کاغذ دیواری آبی با طرح مربع ریز است که روی آن چندین تابلو نصب شده است


مطلب مرتبط: با انواع جنس کاغذ دیواری و 7 نوع پرکاربرد آن آشنا شوید!


4. استفاده از کاغذ دیواری و رنگ در ناهار خوری

روش های ترکیب رنگ و کاغذ دیواری در ناهار خوری منزل نیز همانند توضیحات موارد بالا است که در عکس های زیر آن ها را مشاهده می کنید.

اتاق ناهار خوری مدرنی که در آن از ترکیب کاغذ دیواری آبی رنگ و دیوارهای سفید استفاده شده است

اتاق ناهار خوری که دیوارهای آن سفید رنگ است و سطح داخلی دیوارهای قاب بندی شده آن با کاغذ دیواری طرح گل و طبیعت دکور شده است

چگونه در این روش، رنگ کاغذ دیواری و دیوارها را انتخاب کنیم؟

اگر بعد از خواندن موارد بالا تصمیم گرفتید که از ترکیب رنگ و کاغذ دیواری در یکی از بخش های منزلتان استفاده کنید، باید نکاتی را در مورد انتخاب رنگ آن ها بدانید که در ادامه آن ها را توضیح داده ام:

1. ترکیب رنگ و کاغذ دیواری با انتخاب رنگ مشابه

یکی از گزینه هایی که برای انتخابِ رنگِ نقاشیِ دیوار و کاغذ دیواری وجود دارد، انتخاب رنگ مشابه مانند عکس زیر است که فضایی منسجم و هماهنگ ایجاد می کند.

اتاق نشیمنی که ترکیب کاغذ دیواری و نقاشی دیوارها به رنگ زرد در آن استفاده شده است

اما توجه داشته باشید، در این حالت بهتر است که سراغ رنگ های جسورانه و تیره نروید، چرا که نقاشی و کاغذ دیواری تمام دیوارها به این نوع رنگ ها، فضای دلگیر و خسته کننده ای به وجود می آورد و بعد از مدت کوتاهی دلتان را می زند. پس مانند عکس زیر، رنگ های ملایم و روشن را انتخاب کنید.

اتاق نشیمن با مبل بنفش زیبا که نیمی از دیوار آن به رنگ به بنفش نقاشی شده است و نیم دیگر آن دارای کاغذ دیواری با طرح گل و رنگ بنفش می باشد

نکته: اگر در حال حاضر دیوارها نقاشی شده اند، برای صرفه جویی در هزینه می توانید کاغذ دیواری را بخرید که رنگ زمینه آن، مانند رنگ دیوارها باشد.

اتاق خواب با دیوار و تخت فلزی دونفره سفید رنگ که دیوار پشت تخت آن دارای کاغذ دیواری با طرح گل های ریز و زمینه سفید می باشد

2. ترکیب رنگ و کاغذ دیواری با انتخاب رنگ متفاوت

اما ترکیب رنگ و کاغذ دیواری تنها به رنگ مشابه محدود نمی شود و شما می توانید رنگ های متفاوتی را برای آن ها در نظر بگیرید که جذابیت و زیبایی بیشتری نسبت به مورد قبلی دارد.

اتاق خواب با دیوارهای سفید و تخت پارچه ای تک نفره خاکستری که روی دیوار پشت تخت آن کاغذ دیواری سیاه با طرح گل های درشت نصب شده است

نکته: توجه داشته باشید که در این روش، رنگ دیوارها بهتر است ساده، ملایم و روشن باشند و در مقابل از رنگ های زیبا و جسورانه برای کاغذ دیواری استفاده کنید تا طرح و نقش کاغذ دیواری به خوبی جلوه کند.

اتاق خواب با تخت دونفره و دیوارهای سفید رنگ که روی دیوار پشتی آن کاغذ دیواری آبی با طرح گل نصب شده است

نکته: اگر در حال حاضر رنگ دیوارها سفید است تنها کافی است که یکی از دیوارها را با کاغذ دیواریِ زیبا و رنگارنگ دکور کنید.

اتاق خواب با تخت تک نفره و میز کار که از ترکیب کاغذ دیواری گلدار زیبا و دیوارهای سفید رنگ در آن استفاده شده است

چگونه در این روش، طرح کاغذ دیواری را انتخاب کنیم؟

شکل و طرحِ الگو کاغذ دیواری را بر اساس سلیقه خودتان و جلوه ای که قصد دارید در فضای داخلی به وجود آورید، انتخاب کنید. اما توجه داشته باشید اگر می خواهید بین عناصر دکوراسیون ارتباط و هماهنگی وجود داشته باشد، می توانید طرح کاغذ دیواری را به صورتی انتخاب کنید که به رنگ یکی از وسایل و دکوریجات شباهت داشته باشد.

اتاق خواب زیبا با تخت تک نفره سفید و دیوارهای سفید رنگ که دارای دیوار تاکیدی با کاغذ دیواری آبی رنگ می باشد

اتاق نشیمن کلاسیک با مبل های آبی رنگ که یکی از دیوارهای آن خاکستری رنگ و روی دیوار دیگر کاغذ دیواری با طرح کلاسیک نصب شده است

نکته: طرح و الگوهای بزرگِ کاغذ دیواری، فضای داخلی را کوچک و طرح و الگوهای ظریف و کوچک، فضای داخلی را دلباز و بزرگ تر از آن چه که هست نشان خواهد داد.

همان طور که مشاهده کردید در این مطلب تلاش کردم با ارائه نکات و عکس های مختلف، به شما عزیزان ایده دهم که چگونه از ترکیب رنگ و کاغذ دیواری در منزلتان استفاده کنید. اگر سوال و پیشنهادی در مورد این مطلب دارید، می توانید از طریق اینستاگرام مدیا دکور و یا بخش تماس با ما آن را با ما در میان بگذارید.

توجه: تمامی مطالب این سایت برگرفته از دانش طراحان و دکوراتور های داخلی مدیا دکور می باشد و هرگونه کپی نوشته ها بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.


مطالب مرتبط:

– راهنمای خرید کاغذ دیواری – هر آن چه برای انتخاب گزینه مناسب باید بدانید!

– راهنمای کاربردی برای انتخاب کاغذ دیواری مخصوص سقف

– چه کاغذ دیواری مناسب برای فضاهای کوچک است؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید