ابعاد تخت دو طبقه | اندازه تخت خواب دو طبقه چه قدر باید باشد؟

4
1450
تبلیغات

ابعاد استاندارد تخت خواب دو طبقه چه قدر باید باشد؟

در حالت کلی تخت خواب دو طبقه، از نظر اندازه، استاندارد مشخصی ندارد. در واقع شما در بازار می توانید سایزهای مختلفی تخت دو طبقه پیدا کنید.

مثلا یک مدل می تواند بر اساس طراحی که دارد، طول 210 و مدل دیگری طول 260 سانتیمتری داشته باشد. یا یک تخت ارتفاعش 180 و تخت دیگری ارتفاعش 170 سانتیمتر باشد.

پس ابعاد تخت دو طبقه را چگونه باید انتخاب کنیم؟

در پاسخ باید بگویم که همه چیز به ابعاد اتاق و افرادی که از تخت می خواهند استفاده کنند، بستگی دارد. این که اتاق چه فضایی برای قرار دادن تخت دارد، ارتفاع سقف چه قدر است و تخت برای کودکان و نوجوانان یا بزرگسالان است، تماما بر اندازه تخت دو طبقه ای که می خواهید بخرید، تاثیر دارد.

خب برای موارد بالا چه نکاتی را باید در نظر داشته باشیم؟ در ادامه با من همراه باشید تا آن ها را به شما عزیزان آموزش دهم.

ابعاد تخت دو طبقه

نکاتی که در مورد ابعاد تخت خواب دو طبقه باید بدانید:

1. تختی مناسب برای تشک های استاندارد بخرید:

یکی از مهم ترین عامل هایی که طول و عرض تخت دو طبقه را مشخص می کند، سایز تشک آن است. پیشنهاد من این است تختی بخرید که اندازه کفی آن برای تشک های استاندارد ساخته شده باشد تا در خرید تشک به مشکل بر نخورید.

توجه داشته باشید سایز تشک استاندارد برای این تخت ها، 80 در 180 و 90 در 200 است که سایز اول برای کودک و نوجوان و سایز دوم برای جوان و بزرگسال مناسب است.

تشک استاندارد تخت دو طبقه

مطلب مرتبط: اندازه تخت و تشک | ابعاد تخت دونفره، یک نفره، نوجوان و نوزاد چه قدر است؟

2. طول و عرض کلی تخت را در نظر داشته باشید:

قبل از خرید تخت دو طبقه، حتما طول و عرض کلی آن را باید بدانید تا ببینید که آیا تخت برای فضای اتاقتان مناسب است یا خیر. برای مثال اگر محدودیت فضا دارید، بهتر است به جای تخت دو طبقه پله منبری، از تخت نردبان دار استفاده کنید.

نکته: فاصله بین تخت و مبلمان دیگر حداقل 60 سانتیمتر باید باشد تا حرکت بین آن ها به آسانی انجام شود. پس این نکته را حتما در طول و عرض تختتان در نظر داشته باشید.

طول و عرض و ابعاد تخت دو طبقه

3. به فاصله تشک تا سطح بالای آن دقت کنید:

در طراحی تخت دو طبقه، فاصله سطح تشک پایینی تا زیر کفی تخت بالا و فاصله سطح تشک بالایی تا سقف، به اندازه ای باید باشد که فرد در حالت نشستن، سرش به سطح بالایش برخورد نکند.

در واقع این اندازه به بلندی بالا تنه افرادی که از تخت استفاده می کنند، بستگی دارد. برای مثال برای تخت کودک و نوجوان این فاصله معمولا نسبت به تخت بزرگسال کوتاه تر است.

فاصله تشک تا سطح بالایی در ابعاد تخت دو طبقه

نکته: بر اساس میانگین قدی، معمولا پیشنهاد می شود که سطح تشک با سطح بالایش حداقل 80 تا 95 سانتیمتر فاصله داشته باشد.

4. قبل از خرید، ارتفاع کل تخت دو طبقه را بپرسید:

ارتفاع کل تخت دو طبقه هم نسبت به طراحی تخت متغیر است. باید بدانید که معمولا این ارتفاع برای تخت دو طبقه کودک و نوجوان، کوتاه تر است تا هم فرزندانتان ایمنی بیشتری داشته باشند و هم به فرزندی که در بالا خوابیده است، دسترسی آسان تری داشته باشید.

5. به اندازه محافظ تخت بالا دقت داشته باشید:

هنگام خرید به اندازه محافظ تخت بالایی هم باید دقت داشته باشید. در واقع محافظی مناسب است که فاصله سطح تشک تا بالای آن حداقل 16 سانتیمتر باشد.

همچنین طول محافظ باید به اندازه ای باشد که حداقل 30 سانتیمتر فضا برای وارد شدن و خارج شدن به تخت باقی بگذارد.

اندازه محافظ تخت دو طبقه

و در آخر…

همان طور که مطالعه کردید، ابعاد کفی، طول و عرض و ارتفاع کلی، فاصله تشک تا سطح بالایش و اندازه محافظ، تماما در انتخاب سایز مناسب تخت خواب دو طبقه تاثیر دارد.

پس نکاتی که در این مطلب آموزش دادم را هنگام خرید در نظر داشته باشید تا بهترین گزینه را انتخاب کنید.

همچنین اگر سوالی دارید، می توانید آن را در انتهای مطلب یا از طریق اینستاگرام مدیا دکور مطرح کنید تا با کمال میل به آن پاسخ دهم.


مطالب مرتبط:

4 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید