نکاتی برای انتخاب کاغذ دیواری مناسب اتاق خواب که باید بدانید!

0
6908
تبلیغات

برای دکوراسیون اتاق خوابتان، قصد خرید کاغذ دیواری دارید و برای این کار به سایت ها و فروشگاهای مختلف سر می زنید. مطمئنا تنوع زیاد طرح و مدل های مختلف، سردرگم و مظطربتان می کند و با خودتان می گویید:

کاغذ دیواری مناسب اتاق خواب را باید چگونه انتخاب کنم؟

بین این همه مدل، چه رنگ و طرح کاغذ دیواری اتاقم را زیبا و چشم نواز جلوه می دهد؟

باید بدانید که خوشبختانه، انتخاب کاغذ دیواری و پاسخ به سوالات بالا، آن چنان سخت و غیر ممکن نیست. در واقع برای این کار، نکات و ترفندهایی وجود دارد که کارتان را بسیار آسان می کند و می خواهم آن ها را در ادامه برایتان معرفی کنم. پس با من همراه باشید.

کاغذ دیواری مناسب اتاق خواب

چه کاغذ دیواری مناسب اتاق خواب است؟

توجه داشته باشید که کاغذ دیواری مناسب برای اتاق خواب هر شخص، با توجه به سلیقه او و اندازه اتاق، می تواند متفاوت باشد.

البته علاوه بر در سلیقه و اندازه اتاق، رنگ و طرح کاغذ دیواری را نیز باید طوری انتخاب کنید که هم فضایی زیبا و هماهنگ و هم محیطی آرامش بخش برای خوابتان فراهم آورد:

1. چه رنگی برای کاغذ دیواری اتاق خواب، مناسب است؟

رنگ به صورت مستقیم روی رفتار و احساسات انسان تاثیر دارد و شما باید از این تاثیرات آگاه باشید. توجه داشته باشید که بیشتر وقتتان در اتاق صرف خوابیدن می شود و برای خواب آسوده و با کیفیت، نیاز به محیط آرامش بخش دارید.

بنابراین برای ایجاد چنین محیطی، بهتر است رنگ زمینه کاغذ دیواری را خنثی، سرد یا پاستلی انتخاب کنید که رنگ هایی آرامش بخش و زیبا هستند.

برای مثال رنگ کاغذ دیواری اتاق خواب زیر، زمینه ای طوسی و خنثی دارد و گزینه مناسبی برای این محیط است.

کاغذ دیواری اتاق خواب به رنگ طوسی و طرح گل

همچنین اتاق خواب مستر زیر، دارای کاغذ دیواری با رنگ زمینه پاستلی است که جلوه ای ظریف و زیبا به آن داده است.

کاغذ دیواری اتاق خواب به رنگ پاستلی و طرح گل

نکته: شما می توانید در انتخاب رنگ طرح و الگوهای کاغذ دیواری در اتاق خواب هارمونی ایجاد کنید. برای این کار می توانید مانند اتاق زیر، رنگ طرح را در تناژ مشابه روتختی و روبالشی انتخاب کنید و فضایی منسجم و زیبا به وجود آورید.

ایجاد هارمونی در اتاق خواب با رنگ مشابه طرح کاغذ دیواری و روتختینکته: رنگ های گرم مانند زرد، قرمز و نارنجی، بسیار پر انرژی و هیجان آور هستند. پس آن ها نباید رنگ غالب اتاق خواب باشند.

اما اگر این رنگ ها را برای پوستر یا کاغذ دیواری می پسندید، یا طرح و الگو ها را به این رنگ انتخاب کنید و یا مانند اتاق زیر، آن ها را تنها روی دیوار پشت تخت، نصب کنید.

پوستر و کاغذ دیواری تاکیدی اتاق خواب با رنگ گرم صورتی


مطلب مرتبط: نکات لازم برای انتخاب رنگ مناسب اتاق خواب که باید بدانید! 


2. چه طرح و الگوهایی برای کاغذ دیواری اتاق خواب مناسب است؟

باید بدانید که هر یک از انواع طرح و الگوهای کاغذ دیواری به صورت متفاوتی روی فضا و چشم ما اثر می گذارند.

در واقع برخی از طرح ها، محیط را مدرن و برخی دیگر آن را کلاسیک نشان می دهد. بعضی ها فضای اتاق خواب را بزرگ تر و یا کوچک تر جلوه دهند. بنابراین باید براساس نوع فضایی که می خواهید و اندازه اتاق خوابتان، آن ها را انتخاب کنید:

ابتدا طرح مناسب کاغذ دیواری اتاق خوابتان را تعیین کنید:

– طرح و شکل های انتزاعی:

طرح انتزاعی کاغذ دیواری، اغلب مناسب اتاق خواب های مدرن و امروزی است. اما دقت داشته باشید که خاص بودن این شکل ها، توجه چشمتان را به خود جلب می کند و در خوابیدن شما اختلال ایجاد خواهد کرد.

بنابراین بهتر است که از این نوع طرح، در اندازه بزرگ و یا به صورت پوستر، به عنوان دیوار تاکیدی در پشت تخت خواب استفاده کنید و باقی دیوارها را ساده بگذارید.

طرح انتزاعی کاغذ دیواری اتاق خواب

– طرح و شکل های گلدار و طبیعی:

طرح های گلدار و یا شکل های الهام گرفته از طبیعت در کاغذ دیواری، جلوه ای زیبا و با ظرافت به اتاق خواب می دهد. این نوع طرح ها اغلب مورد پسند همه افراد است و فضایی غیر رسمی و خودمانی در اتاق به وجود می آورد.

طرح گلدار کاغذ دیواری اتاق خواب

طرح پرنده کاغذ دیواری اتاق خواب

– طرح و شکل های کلاسیک:

یکی از پر طرفدارترین کاغذ دیواری های موجود در بازار، کاغذ دیواری های با طرح کلاسیک، مانند طرح داماسک است. اگر می خواهید اتاق خوابی لوکس و رسمی داشته باشید، بهتر است که از این نوع کاغذ دیواری در آن استفاده کنید.

طرح کلاسیک کاغذ دیواری اتاق خواب

– طرح و شکل های هندسی:

سبک دکوراسیون مدرن نسبت به سبک های سنتی و کلاسیک، تمرکز بیشتری در استفاده از خطوط و شکل های هندسی دارد و از طرح های طبیعت در دکوراسیون استفاده نمی کند. بنابراین طرح های هندسی به کار رفته در کاغذ دیواری، فضایی مدرن و امروزی در اتاق خواب به وجود خواهد آورد.

شکل هندسی کاغذ دیواری اتاق خواب

بعد از انتخاب طرح کاغذ دیواری، اندازه مناسب آن ها را تعیین کنید:

– انتخاب الگوهای کوچک:

طرح و الگوهای کوچک کاغذ دیواری، جلوه ای لطیف و با ظرافت به اتاق خواب می دهند. دقت داشته باشید که استفاده این نوع طرح ها، مناسب اتاق خواب های کوچک است تا فضای آن بزرگ تر به نظر آید.

همچنین ناگفته نماند که الگوهای کوچک روی کاغذ دیواری، هنگام خواب توجه چشم را به خود جلب نخواهد کرد و شما در این اتاق، خوابی آسوده خواهید داشت.

الگو و طرح کوچک کاغذ دیواری اتاق خواب


مطلب مرتبط: چه کاغذ دیواری مناسب برای فضاهای کوچک است؟


– انتخاب الگوهای بزرگ:

نسبت به کاغذ دیواری با الگوهای کوچک، طرح و الگوهای بزرگ جذابیت بیشتری به فضای اتاق خواب می دهد. اما دقت کنید که این نوع کاغذ دیواری، فضای اتاق خواب کوچک تر جلوه می دهد. پس از آن ها بهتر است در اتاق کوچک استفاده نکنید.

الگو بزرگ کاغذ دیواری اتاق خواب

– عمودی بودن و یا افقی بودن طرح ها:

اگر طرح های کاغذ دیواری به صورت عمودی باشند، ارتفاع سقف اتاق خواب را بلندتر جلوه می دهند و اگر به صورت افقی طراحی شده باشند، باعث می شود که عرض اتاق خواب بیشتر از آن چه که هست جلوه کند.

برای مثال طرح کاغذ دیواری اتاق خواب زیر، باعث بلند تر نشان دادن دیوارها می شود.

کاغذ دیواری مناسب اتاق خواب

نکته: توجه داشته باشید که کیفیت جنس کاغذ دیواری، کاملا به میزان هزینه ای که بابت آن پرداخت می کنید، بستگی دارد. اما تنها دقت داشته باشید که جنس و بافت کاغذ دیواری اتاق خواب بهتر است که بازتاب دهنده نور نباشد تا هنگام خوابیدن چشمان شما را مشغول به خود نکنند.

و در آخر …

همان طور که خواندید، رنگ و طرح کاغذ دیواری در فضا و جلوه اتاق خواب بسیار تاثیر دارد. پس از نکاتی که در این مطلب گفتم استفاده کنید و گزینه مناسبی را برای اتاق خوابتان انتخاب کنید.

توجه: تمامی مطالب این سایت برگرفته از دانش طراحان و دکوراتور های داخلی مدیا دکور می باشد و هرگونه کپی نوشته ها بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.


مطالب مرتبط:

راهنمای خرید کاغذ دیواری – هر آن چه برای انتخاب گزینه مناسب باید بدانید!

دکوراسیون اتاق خواب – 9 نکته طلایی که اتاقتان را زیبا جلوه می دهد!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید