فنگ شویی چیست؟ به صورت کامل با اصول و قوانین فنگ شویی خانه آشنا شوید!

0
1546
تبلیغات

فنگ شویی یعنی چه؟

باید بدانید که فِنگ شویی کلمه چینی است و تلفظ صحیح آن Feng shui می باشد. این عبارت از دو کلمه فِنگ به معنی باد (هوا) و شویی به معنای آب تشکیل شده است که هر دو عنصرهای حیاتی هستند که برای ادامه زندگی به آن ها نیاز داریم.

قدمت علم فنگ شویی به چه زمانی باز می گردد؟

2 هزار سال، 4 هزار سال یا 6 هزار سال!

این که ریشه فنگ شویی به چه زمانی بر می گردد، دقیقا مشخص نیست. اما بد نیست بدانید محققان در سال 1988 قبرستان باستانی که مربوط به 4 هزار سال قبل از میلاد بوده است را کشف کرده اند که علائم و سمبل های فنگ شویی نیز در آن دیده شده است.

پس با اینه تعریف می توانیم بگوییم که ریشه این علم باستانی چینی، حداقل به 6 هزار سال پیش باز می گردد.

با همه این توضیحات فنگ شویی چیست و چه کاربردی دارد؟

به صورت خلاصه باید بگویم که هدف فنگ شویی این است که به کمک قوانین و اصولی که دارد، موقعیت خانه و نحوه چیدمان اثاثیه داخل آن را به صورت هماهنگ با طبیعت انتخاب کنیم تا محیطی متعادل و زندگی سالم و موفقی داشته باشیم.

خب اصول و قوانین فنگ شویی چه هستند؟ در ادامه با من همراه باشید تا آن ها را به شما عزیزان معرفی کنم.

فنگ شویی چیست؟ به صورت کامل با اصول و قوانین فنگ شویی خانه آشنا شوید

فلسفه، مفاهیم، قوانین و مکتب های فنگ شویی را بشناسید:

1. فلسفه فنگ شویی چیست؟

بادها ملایمند،

خورشید تابان است،

آب زلال است و

درختان سرسبزند

پیشنهاد می کنم برای درک بهتر فلسفه فنگ شویی، از شعر باستانی چینی که در بالا آورده ام، کمک بگیرید.

چه شرایطی بهتر از این برای زندگی ایده آل سراغ دارید؟ جایی که باد ملایم و معتدل صورتتان را نوازش می کند و خورشید با نور تابان انرژی بخشش و آب زلال و پاکیزه، درختان را سرسبز و پر از میوه و فراوانی می کنند.

می بینید که چه قدر ساده و زیبا، نقش طبیعت برای سلامتی و شادی و ثروت ما انسان ها در این شعر به تصویر کشیده شده است.

فلسفه فنگ شویی با تاثیر طبیعت خورشید و درختان سرسبز

در واقع مردمان چین باستان، متوجه شده بودند که اگر با طبیعت اطرافشان هماهنگ باشند، می توانند زندگی بهتری داشته باشند. آن ها به کمک فنگ شویی، مکان مزرعه و خانشان را در دامنه جنوبی کوه و در نزدیک رودخانه انتخاب می کردند تا نور خورشید و آب، محصولاتشان را پر رونق کند و در عین حال از حمله دشمنان از پشت و سیل ویرانگر در امان بمانند.

فلسفه فنگ شویی با انتخاب خانه در دامنه جنوبی کوه در چین باستان

با توضیحات بالا، می توانم بگویم که فلسفه فنگ شویی این است که به کمک آن موقعیت خانه و نحوه چیدمان اثاثیه داخل آن را به صورت هماهنگ با طبیعت انتخاب کنیم تا محیطی امن و زندگی سالم و موفقی داشته باشیم.

البته این فلسفه با گذر زمان و زندگی شهر نشینی دستخوش تغییر شده است و برای اجرای آن باید مفاهیم و قوانینی که در ادامه معرفی کرده ام را بدانید.

2. مفاهیم و اصطلاحات فنگ شویی چه هستند؟

– انرژی چی:

اصلی ترین مفهوم فنگ شویی، انرژی چی است، پس برای درک بهتر فنگ شویی باید آن را به خوبی بشناسید.

در واقع این انرژی در همه موجودات زنده و غیر زنده وجود دارد و دارای سه نوع انرژی خوب (شنگ چی)، انرژی راکد (سی چی) و انرژی بد (شا چی) می باشد.

توجه داشته باشید که انرژی مثبت شنگ چی در فضای داخلی پر نور، تمیز و مرتب، با گیاهان سرزنده و تهویه خوب با رایحه خوش بو جریان دارد.

انرژی شنگ چی فنگ شویی در فضای نورانی، مرتب با گل و گیاه سبز

اما اگر این فضا تاریک، در هم ریخته، با گرد و غبار و کثیفی باشد، انرژی راکد و مرده سی چی در آن جریان پیدا می کند که باید آن را تبدیل به شنگ چی کنید.

نکته: انرژی منفی شا چی هم معمولا در وسایل و اثاثیه ای وجود دارد که می تواند آسیب جسمی و جانی به انسان بزند و ناخودآگاه ما به آن احساس بدی دارد، مثل اشیا نوک تیز، سقف کوتاه و اثاثیه بسیار بزرگ. پس بهتر است از آن ها در دکوراسیون خانه استفاده نکنیم.

مطلب مرتبط: انرژی چی در فنگ شویی – 5 نکته برای یادگیری کامل مفهوم انرژی چی!

– یین و یانگ:

در فنگ شویی اعتقاد بر این است که انرژی چی از یین و یانگ تشکیل شده است و زمانی که یین و یانگ در تعادل با هم باشند، انرژی شنگ چی در فضا جریان پیدا می کند.

اگر بخواهم ساده و خلاصه بگویم، یین حالت انرژی منفعل و آرامی دارد و در مقابل یانگ فعال و پر انرژی است، مثل شب و روز یا ماه و خورشید.

در واقع این دو متضاد هم هستند، اما هیچ وقت بدون هم وجود ندارند، مثل روز و شب که بدون هم معنایی پیدا نمی کنند. کاری که شما باید در فنگ شویی خانتان انجام دهید این است که یین و یانگ را در بخش های مختلف خانتان به تعادل بکشانید.

تابلو یین و یانگ با تصویر کشیدن کره زمین

برای مثال اتاق خواب بهتر است که انرژی آرام یین در آن بیشتر از یانگ باشد تا در آن به خوبی بتوانید استراحت کنید. اما در اتاق کار انرژی فعال و انرژی بخش یانگ باید بیشتر باشد تا با تمرکز و با قدرت به کارهایتان برسید.

مطلب مرتبط: یین و یانگ چیست؟ به زبان ساده با مفهوم و کاربرد یین یانگ آشنا شوید!

– نقشه باگوا:

نقشه باگوا که به آن جدول فنگ شویی نیز می گویند، برای جهت یابی و بخش بندی منزل یا محل کارتان کاربرد دارد.

شما طبق این نقشه فضای داخلی را به 9 بخش مساوی تقسیم می کنید که هر کدام از آن ها به جنبه های مهم زندگیتان از جمله عشق، ثروت، شهرت، دانش و سلامت مرتبط است.

نقشه باگوا در فنگ شویی

در واقع شما به کمک عنصر، رنگ و نمادهای مختلف هر بخش از این نقشه را می توانید دکور کنید تا انرژی چی مخصوص آن ها در فضا به جریان بیافتد.

برای مثال اگر در زندگیتان به عشق اهمیت بسیاری می دهید، می توانید در بخش مخصوص آن از گلدان شاخه های رز استفاده کنید.

مطلب مرتبط: نقشه باگوا چیست؟ آموزش کامل برای استفاده از نقشه فنگ شویی در منزلتان!

– عناصر پنچگانه:

آب، چوب، آتش، خاک و فلز! این ها عناصر پنچگانه فنگ شویی هستند که هر کدام از آن ها رنگ، شکل، حالت انرژی مثبت و منفی و جهت و بخش باگوا مخصوص خودشان را دارند.

باید بدانید که این عناصر هر کدام بر هم اثر خاصی دارند. برای مثال عنصر چوب، آتش را تقویت می کند و عنصر فلز می تواند که چوب را تضعیف و کنترل کند.

توجه داشته باشید که در فنگ شویی خانه هرگاه احساس نامطلوبی در فضا داشتید، باید از انرژی و روابط بین این 5 عنصر استفاده کنید.

عناصر پنجگانه فنگ شویی

برای مثال یکی از دلایل بی خوابی می تواند که وجود بیش از حد عنصر آتش باشد. چرا که آتش انرژی پر جنب و جوشی دارد و در حالت نامتعادل می تواند باعث بی خوابی شود.

پس در این حالت می توان با کم کردن رنگ قرمز یا نارنجی که مخصوص عنصر آتش است و با اضافه کردن عنصر آب با رنگ آبی، آرامش به فضا انتقال داد.

مطلب مرتبط: عناصر فنگ شویی | با چرخه و جدول عناصر پنجگانه فنگ شویی آشنا شوید!

3. اصول و قوانین فنگ شویی خانه چه هستند؟

– اتاق خواب:

به طور معمول اصول چیدمان اتاق خواب در فنگ شویی به این صورت است که تخت را در راستای درب و زیر پنجره قرار ندهید و آن را در مرکز دیوار و موقعیت فرماندهی بگذارید.

همچنین اگر می خواهید حالت انرژی اتاق یین و آرامش بخش باشد، بهتر است که گیاه، آکواریوم، کتاب، میز کار و رنگ های گرم را در دکوراسیون آن به کار نبرید.

اصول و قوانین فنگ شویی اتاق خواب

مطلب مرتبط: فنگ شویی اتاق خواب – 4 اصل و 21 نکته مهمی که باید رعایت کنید!

– آشپزخانه:

از آن جا که غذایی که روزانه در منزلتان میل می کنید، به وسیله اجاق گاز پخته می شود، اجاق و آشپزخانه در فنگ شویی اهمیت بسیاری دارد. در واقع علت این اهمیت به این بر میگردد که سلامت و قدرت انسان، به تغذیه ای که می خورد وابسته است.

پس طبق قوانین فنگ شویی، مطمئن شوید که همه شعله های اجاق گاز کار می کند، ظروف کابینت و محتویات یخچال را مرتبط و منظم چیدمان کنید و اپن و فضای آشپزخانه را همیشه تمیز و مرتب نگه دارید.

قوانین و اصول فنگ شویی آشپزخانه

مطلب مرتبط: 10 ترفند برای فنگ شویی آشپزخانه

– درب ورودی:

در فنگ شویی اعتقاد بر این است که انرژی چی از طریق درب ورودی خانه به فضای داخلی وارد می شود. به همین دلیل فضای ورودی منزلتان نباید مانع ورود این انرژی به داخل شود.

پس همیشه آن را گرد گیری و تمیز کنید، به آن با گلدان ها و پادری زیبا حس دعوت کنندگی دهید و فضای آن را به خوبی نورپردازی کنید.

قوانین و اصول فنگ شویی ورودی خانه

مطلب مرتبط: دکوراسیون ورودی خانه مطابق با اصول فنگ شویی

– نشیمن و پذیرایی:

همانند بخش های قبلی، این قسمت از منزلتان نیز باید تمیز و مرتب باشد. اما این که چه نوع انرژی می خواهید در فضای آن احساس کنید، به خودتان باز می گردد. برای مثال اگر می خواهید هال و پذیرایی محیط دنج و صمیمی داشته باشد، می توانید با رنگ های تیره و نور زرد آن را دکور کنید.

اما اگر حالت فعال و انرژی یانگ می خواهید، با رنگ های پر انرژی و جسورانه و نور سفید آن را دیزاین کنید.

قوانین و اصول فنگ شویی هال و پذیرایی

مطلب مرتبط: 10 ترفند برای فنگ شویی اتاق نشیمن

– حمام و سرویس بهداشتی:

اصولی که در فنگ شویی حمام و سرویس بهداشتی باید رعایت کنید، خرید تهویه مناسب برای آن است تا همیشه هوای مطلوبی داشته باشد. البته در کنار دستگاه تهویه، از گل های تصفیه کننده هوا نیز می توانید استفاده کنید.

علاوه بر این موارد همیشه سعی کنید که بعد از خشک شدن حمام، درب آن را ببندید تا باعث خروج انرژی چی از خانتان نشود.

فنگ شویی حمام و سرویس بهداشتی

مطلب مرتبط: دکوراسیون حمام با توجه به اصول فنگ شویی

4. فنگ شویی چه مکتب هایی دارد؟

یادتان باشد که فنگ شویی مکتب های مختلفی دارد و هر کدام از آن ها روش ها و تکنیک های خودشان را در دکوراسیون و چیدمان خانه به کار می گیرند.

اما نکته این جاست که روش های برخی از مکتب ها با یکدیگر تفاوت بسیاری دارند و در برخی از حالت ها با هم در تضاد نیز می باشند. در واقع علت سردرگمی خیلی از افراد هم ترکیب روش های مکتب های مختلف فنگ شویی است.

پس پیشنهاد می کنم که حتما قوانین و تکنیک های یک مکتب را مورد استفاده قرار دهید.

نکته: اساس مکتب های قدیمی و کلاسیک فنگ شویی به جهت های جغرافیایی اصلی و زمان بر میگردد. به همین دلیل در اجرای آن ها به قطب نما یا عدد کوا نیاز پیدا می شود.

اما مکتب های امروزی مثل مکتب کلاه سیاه، تلاش دارد فنگ شویی را با زندگی مدرن ما تطابق بدهد و جهت های جغرافیایی و قطب نما در آن استفاده نمی شود.

و در آخر…

خب تا این مرحله به خوبی با علم فنگ شویی آشنا شدید. یادتان باشد که این علم، باستانی و با فرهنگ مردمان چین است و با علم پیشرفته امروزی و در برخی موارد با فرهنگ ما ایرانی ها تفاوت دارد.

پیشنهاد می کنم که از فنگ شویی انتظار معجزه یا اتفاقات فراطبیعی نداشته باشید و از آن برای دادن حس و انرژی بهتر در منزل یا محیط کارتان استفاده کنید.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی دارید، می توانید آن را در انتهای صفحه با من مطرح کنید تا با کمال میل به آن پاسخ دهم.


مطالب مرتبط: 

محاسبه عدد کوا به صورت آنلاین و تفسیر آن در فنگ شویی منزلتان!

فنگ شویی ثروت – آموزش کامل برای جذب ثروت با فنگشویی خانتان!

فنگ شویی محل کار – 10 اصلی که باید در اتاق کارتان رعایت کنید!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید