تاریخچه و معماری خانه عامری ها کاشان

0
2122

خانه عامری ها یکی از قدیمی ترین خانه های تاریخی کاشان است که در حال حاضر به عنوان هتل از آن استفاده می شود. این خانه که از آثار به جا مانده از دوران زندیه است، در طول زمان دچار تغییرات زیادی شده است تا به شکلی که امروزه می بینیم، در آمده است. ما در ادامه این مطلب به صورت خلاصه تاریخچه، معماری و امکانات هتل خانه عامری ها را برای شما شرح خواهیم داد، با ما همراه باشید.

خانه عامری ها

تاریخچه خانه عامری ها

– ساخت خانه عامری ها به چه زمانی باز می گردد؟

ساخت خانه عامری ها به دوران حکومت کریم خان زند برمی گردد. این خانه تاریخی قبل از زمین لرزه سال 1192 هجری قمری ساخته شده بود، بنابراین بعد از این زمین لرزه، بخش های مختلفی از آن ویران گردید. خانه عامری ها در دوران قاجار بازسازی شد که در حین بازسازی، بخش هایی از خانه را از بین بردند و قسمت هایی را به آن اضافه کردند.

– مالکان خانه عامری ها، چه کسانی بودند؟

 در دوران زندیه مالک اصلی خانه عامری ها، ابراهیم خان کلانتر بود. مدت ها بعد، زمانی که شهر کاشان توسط آقا محمد خان قاجار محاصره شد، سهام السلطنه که اصالتی عرب داشت به کمک حاکم کاشان آمد و از شهر در مقابل حمله آقا محمد خان محافظت کرد. به همین علت حاکم کاشان برای قدردانی از سهام السلطنه، این خانه را به او بخشید. بعد از مرگ سهام السلطنه، عمارت ها و حیاط های اصلی خانه به پسر بزرگ او، ابراهیم خلیل خان عامری، و باقی قسمت های خانه، به دیگر اعضای خانواده به ارث رسید. بعد از آن، این خانه را به نام خانه عامری ها می شناسند.

معماری خانه عامری ها

خانه عامری ها

– وسعت خانه عامری ها

اولین وسیله ای که برای بازدید خانه عامری ها نیاز خواهید داشت، نقشه آن است. علت آن هم این است که اغلب خانه های تاریخی کاشان دارای اتاق ها، حیاط ها و راهروهای بسیار زیاد و پیچیده ای می باشند که بدون نقشه، حتما در آن گم می شوید. مجموعه تاریخی خانه عامری ها شامل تعدادی خانه مجزا از هم است که به یکدیگر راه دارند و وسعت کلی آن بین 7000 تا 9000 متر مربع می رسد.

خانه عامری ها

– ویژگی های معماری خانه عامری ها

معماری خانه عامری ها بر پایه سبک گودال باغچه و حیاط مرکزی می باشد. در همه حیاط های این خانه حوض و گردش جریان آب وجود دارد که باعث می شود در فصل تابستان، گرمای کویری شهر کاشان برای ساکنان خانه آزار دهنده نباشد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد خانه عامری ها، وجود مسیرهای زیر زمینی است. این مسیرها که به شکل راهروهای زیرزمینی هستند و در قسمت شرقی بخش شاهنشین قرار دارند. این راهروها تنها مسیری هستند که دو بخش خانه عامری ها را به یکدیگر متصل می کنند.

خانه عامری ها

– فضای داخلی خانه عامری ها از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

خانه عامری ها از قدیمی ترین خانه های تاریخی کاشان می باشدکه فضای داخلی آن از عمارت های جداگانه ای که در مجاور هم هستند، تشکیل شده است. این بنا شامل 85 اتاق، 3 خانه و 5 حیاط مرکزی می باشد. از ویژگی های برجسته خانه عامری ها می توان به طراحی و دکوراسیون داخلی مجلل اتاق ها اشاره کرد. ناگفته نماند که بادگیر خانه عامری ها، بلندترین بادگیر بین دیگر خانه های کاشان است. همچنین باید بگوییم که در داخل اتاق های این خانه، هنر برجسته ایرانی مانند مقرنس کاری، نقاشی روی گچ، حکاکی روی چوب و دیگر هنرهای تزیینی دیده می شود.

خانه عامری ها

خانه عامری ها

خانه عامری ها

خانه عامری ها

خانه عامری ها

خانه عامری ها

خانه عامری ها

ویژگی های برجسته خانه عامری ها

خانه عامری ها به علت معماری و هنر زیبا به کار گرفته شده در ساخت آن، یکی از پرطرفدارترین خانه های کاشان به حساب می آید. ناگفته نماند که خانه عامری ها به خاطر دارا بودن حمام های جداگانه مخصوص خانم ها و آقایان، با سایر خانه های تاریخی کاشان تفاوت دارد. این حمام ها که از نظر معماری شکل ساده تری نسبت به سایر حمام های تاریخی کاشان دارد، مخصوص ساکنان خانه عامری ها ساخته شده بود و استفاده عمومی نداشت. زیرا این خانه تنها صد متر از حمام تاریخی سلطان امیر احمد فاصله داشت.

هتل خانه عامری ها

خانه عامری ها

خانه عامری ها به غیر از اینکه یک عمارت تاریخی است، هتلی با امکانات کامل نیز می باشد که بازدیدکنندگان را وادار می کند تا یک شب در این خانه زیبا، زمان سپری کنند. اگر بخواهیم از امکانات خاص این هتل برای مهمانان بگوییم، می توانیم به اینترنت رایگان و اقامت رایگان برای کودکان زیر سه سال اشاره کنیم. در ادامه عکس هایی از اتاق ها، سوئیت ها، رستوران و کافی شاپ این خانه تاریخی را خواهیم دید.

– اتاق های خانه عامری ها

خانه عامری ها

خانه عامری ها

خانه عامری ها

– سوئیت خانه عامری ها

خانه عامری ها

– رستوران خانه عامری ها

خانه عامری ها

خانه عامری ها

– کافی شاپ خانه عامری ها

خانه عامری ها


مطالب مرتبط:

کاروانسرای زین الدین، تنها کاروانسرای مدور ایران

هتل عباسی، کهن ترین مهمانسرای جهان

معماری و بازسازی خانه منوچهری کاشان

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید