با تاریخچه و معماری خانه عامری ها کاشان آشنا شوید!

0
6576
تبلیغات

خانه عامری ها یکی از قدیمی ترین خانه های تاریخی کاشان است که در حال حاضر به عنوان هتل از آن استفاده می شود. این خانه که از آثار به جا مانده از دوران زندیه است، در طول زمان دچار تغییرات زیادی شده است تا به شکلی که امروزه می بینیم، در آمده است.

ما در ادامه این مطلب به صورت خلاصه تاریخچه، معماری و امکانات هتل خانه عامری ها را برای شما شرح خواهیم داد، با ما همراه باشید.

خانه عامری ها

تاریخچه خانه عامری ها:

– ساخت خانه عامری ها به چه زمانی باز می گردد؟

زمان ساخت خانه عامری ها، به دوران حکومت کریم خان زند برمی گردد.

باید بدانید این خانه تاریخی، قبل از زمین لرزه سال 1192 هجری قمری ساخته شده بود و متاسفانه بعد از این زمین لرزه، بخش های مختلفی از آن ویران گردید.

اما خوشبختانه بازسازی خانه عامری ها در دوران قاجار شروع شد و در حین آن، بخش هایی از خانه حذف و بخش هایی به آن اضافه شد.

– مالکان خانه عامری ها، چه کسانی بودند؟

در دوران زندیه، ابتدا مالک اصلی خانه عامری ها، ابراهیم خان کلانتر بود. اما مدت ها بعد، مالکیت خانه به سهام السلطنه که اصالتی عرب داشت، رسید.

چرا که زمان محاصره شهر کاشان توسط آقا محمد خان قاجار، او به کمک حاکم کاشان آمد و از شهر در مقابل حمله آقا محمد خان محافظت کرد.

به همین علت حاکم کاشان برای قدردانی از سهام السلطنه، این خانه را به او بخشید.

بعد از مرگ سهام السلطنه، عمارت ها و حیاط های اصلی خانه به پسر بزرگ او، ابراهیم خلیل خان عامری، و باقی قسمت های خانه، به دیگر اعضای خانواده به ارث رسید.

بعد از آن، این خانه را به نام خانه عامری ها می شناسند.

معماری خانه عامری ها:

خانه عامری ها

– وسعت خانه عامری ها چه قدر است؟

آن قدر خانه های تاریخی کاشان، اتاق، حیاط و راهروهای زیاد با مسیر پیچیده دارند، که اولین وسیله ای که برای بازدید آن ها نیاز دارید، نقشه است.

خانه عماری های کاشان هم از این قاعده مستثنی نیست و شامل تعدادی خانه مجزا از هم است که به یکدیگر راه دارند و وسعت کلی آن بین 7000 تا 9000 متر مربع می رسد.

خانه عامری ها

– ویژگی های معماری خانه عامری های کاشان چیست؟

توجه داشته باشید که معماری خانه عامری ها، بر پایه سبک گودال باغچه و حیاط مرکزی می باشد.

در همه حیاط های این خانه، حوض و گردش جریان آب وجود دارد که باعث می شود در فصل تابستان، گرمای کویری شهر کاشان برای ساکنان خانه آزار دهنده نباشد.

البته یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد خانه عامری ها، وجود مسیرهای زیر زمینی در آن است. این مسیرها که به شکل راهروهای زیرزمینی هستند و در قسمت شرقی بخش شاهنشین قرار دارند، دو بخش خانه عامری ها را به یکدیگر متصل می کنند.

خانه عامری ها

– فضای داخلی خانه عامری ها از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

خانه عامری ها از قدیمی ترین خانه های تاریخی کاشان می باشد که فضای داخلی آن از عمارت های جداگانه ای که در مجاور هم هستند، تشکیل شده است.

این بنا شامل 85 اتاق، 3 خانه و 5 حیاط مرکزی است و طراحی و دکوراسیون داخلی مجلل اتاق ها، از ویژگی های برجسته خانه عامری ها می باشد.

ناگفته نماند که بادگیر خانه عامری ها، بلندترین بادگیر بین دیگر خانه های کاشان است.

همچنین باید بگوییم که در داخل اتاق های این خانه، هنر برجسته ایرانی مانند مقرنس کاری، نقاشی روی گچ، حکاکی روی چوب و دیگر هنرهای تزیینی دیده می شود.

نمونه هایی از این هنرهای زیبا را می توانید در تصاویر زیر مشاهده کنید:

خانه عامری ها

خانه عامری ها

خانه عامری ها

خانه عامری ها

خانه عامری ها

خانه عامری ها

خانه عامری ها

– دیگر ویژگی های معماری این خانه تاریخی چیست؟

همان طور که در تصاویر بالا دیدید، در ساخت خانه عامری ها معماری و هنر زیبا و منحصر به فردی به کار رفته است. به همین علت هم است که یکی از پرطرفدارترین خانه های کاشان به حساب می آید.

اما ویژگی دیگری که این خانه را نسبت به خانه های دیگر متمایز می کند، حمام های جداگانه مخصوص خانم ها و آقایان، در آن است.

این حمام ها که از نظر معماری، شکل ساده تری نسبت به سایر حمام های تاریخی کاشان دارد، مخصوص ساکنان خانه عامری ها ساخته شده بودند و استفاده عمومی نداشتند. زیرا این خانه تنها صد متر از حمام تاریخی سلطان امیر احمد فاصله داشت.

هتل خانه عامری ها:

خانه عامری ها

خانه عامری ها به غیر از اینکه یک عمارت تاریخی است، هتلی با امکانات کامل نیز می باشد که بازدیدکنندگان را وادار می کند تا یک شب را در این خانه زیبا، سپری کنند.

اگر بخواهیم از امکانات خاص این هتل برای مهمانان بگوییم، می توانیم به اینترنت رایگان و اقامت رایگان برای کودکان زیر سه سال اشاره کنیم.

در ادامه عکس هایی از اتاق ها، سوئیت ها، رستوران و کافی شاپ این خانه تاریخی را خواهیم دید تا با ویژگی های این اتاق ها آشنا شوید.

– اتاق های خانه عامری ها

خانه عامری ها

خانه عامری ها

خانه عامری ها

– سوئیت خانه عامری ها

خانه عامری ها

– رستوران خانه عامری ها

خانه عامری ها

خانه عامری ها

– کافی شاپ خانه عامری ها

خانه عامری ها

و در آخر…

همان طور که مطالعه کردید، از زمان زندیه تا تا به حال، خانه عامری های کاشان دستخوش تغییرات زیادی از نظر معماری شده است.

این خانه تاریخی مثل خیلی از خانه های کویری دیگر به سبک معماری گودال باغچه ساخته شده است و هنر ایرانی به کار رفته در آن، خانه عامری ها را به یکی از مجلل ترین و زیباترین خانه های کاشان تبدیل کرده است.

اما مطمئنا خواندن ویژگی ها و دیدن تصاویر این خانه، جای دیدن زیبایی های آن را از نزدیک، نمی گیرد.


مطالب مرتبط:

کاروانسرای زین الدین، تنها کاروانسرای مدور ایران

هتل عباسی، کهن ترین مهمانسرای جهان

معماری و بازسازی خانه منوچهری کاشان

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید