هتل عباسی، کهن ترین مهمانسرای جهان

0
1223
تبلیغات

معماری شکوهمند ایرانیان همیشه زبان زد مردم جهان بوده است، به خصوص معماری هنرمندان اصفهانی که در این بین حرف اول را می زند. کهن ترین مهمان سرای جهان، هتل عباسی، در اصفهان قرار دارد و باز مانده ای از دوران صفویه است. مهمان سرا یا هتل عباسی بنایی با قدمت 300 ساله در دل شهر اصفهان قرار دارد و معماری بی نظیر آن تمجید و تحسین همه را با خود به همراه خواهد داشت.در ادامه به برسی معماری و ویژگی های این هتل شکوهمند خواهیم پرداخت.

هتل عباسی

هتل عباسی

معماری هتل عباسی

نمای بیرونی هتل عباسی دارای معماری ایرانی اسلامی است که یکی از افتخارات مکتب اصفهان می باشد. محوطه این هتل دارای چهار باغچه است که با حوض هایی مستطیل شکل از هم جدا شده اند.

هتل عباسی

هنگام ورود به لابی که در طبقه اول واقع است، شما می توانید تابلو طاووس و سرو و تابلو شکوفه که به زیبایی و با مهارت به وسیله آینه های محدب آینه کاری شده اند، را ببینید. سقف طبقه اول نیز با ترکیبی از هنرهای گچبری و آینه کاری تزیین شده است. یکی از اجزای خاصی که در معماری داخلی هتل عباسی استفاده شده است، نرده چوبی پلکان مارپیچ است که جنسی از چوب چنار 50 ساله دارد و با الهام از نرده های کاخ هشت بهشت ساخته شده است. این نرده به خوبی ظرافت کار و مهارت معمار سازنده را نشان می دهد.

هتل عباسی

هتل عباسی

تالارها و سراهای هتل عباسی

این مجموعه دارای تالار های بسیار مشهوری از جمله تالار عباسی، تالار آینه، تالار فیروزه، تالار مرمر، تالار زرین، تالار نقش جهان، تالار عالی قاپو، تالار سیمین و تالار سیما می باشد که در مورد بعضی از آن ها در ادامه توضیح خواهیم داد.

– تالار عباسی هتل عباسی

تالار عباسی یکی از باشکوه ترین تالارهای این مجموعه است که محلی برای برگزاری سمینار و کنفرانس ها می باشد. اگر بخواهیم ویژگی معماری این تالار را شرح دهیم، اینگونه باید بگوییم که در پوشش سقف و بدنه ورودی تالار از هنر کپ بری و لایه چینی استفاده شده است. نقش ها در این تالار متحدالشکل و تکرار شونده هستند و ورقه طلا های قلمگیری شده در دیوار و سقف این تالار بسیار زیبا هستند.

هتل عباسی

– تالار فیروزه هتل عباسی

تالار فیروزه، تالاری برای برگزاری جشن ها و مهمانی ها می باشد و از ویژگی ها و عناصر معماری آن می توان به رنگ فیروزه ای جای گرفته در زمینه ای از ورق های طلا، آینه کاری های مختلف و کپ بری ها اشاره کرد.

هتل عباسی

– تالار زرین هتل عباسی

یکی از زیبا ترین تالارهای این مجموعه، تالار زرین است که به منظور پذیرایی و مهمانی های مختلف از آن استفاده می شود. در معماری و طراحی داخلی این تالار، کاربرد هنرمندانه و زیبا ورق های قلمگیری شده در پس زمینه سبز، لایه چینی و گچ بری ها دیده می شود.

هتل عباسی

– تالار مرمر هتل عباسی

هتل عباسی

– تالار نقش جهان هتل عباسی

هتل عباسی

– تالار عالی قاپو هتل عباسی

هتل عباسی

– تالار آینه هتل عباسی

هتل عباسی

اتاق ها و سوئیت ها هتل عباسی

هتل عباسی دارای 225 اتاق و سوئیت می باشد. اتاق های این هتل شامل اتاق های معمولی، اتاق چشم انداز و اتاق پردیس است و نیز دارای سوئیت هایی از جمله سوئیت معمولی، سوئیت قاجار، سوئیت صفوی و سوئیت سبز می باشد. اکثر سوئیت های این هتل دارای تمامی امکانات رفاهی هستند اما سوئیت قاجار و صفوی این هتل دارای معماری خاص و زیبا هستند.

هتل عباسی<< اتاق معمولی >>

هتل عباسی<< اتاق چشم انداز >>

هتل عباسی<< اتاق پردیس >>

– سوئیت قاجار هتل عباسی

سوئیت قاجار، سوئیتی دو نفره با سبک معماری قاجار است. این سوئیت دارای فضایی رویایی، دیوار نگاری های زیبا و چشم انداز به باغ می باشد.

هتل عباسی

– سوئیت صفوی هتل عباسی

معماری سوئیت صفوی الهام گرفته از دوران صفویه است. تلفیق گچ بری، تشعیر و تذهیب فضای منحصر به فردی را در این سوئیت به ارمغان آورده است.

هتل عباسی

هتل عباسی

هتل عباسی

رستوران ها و سفره خانه های هتل عباسی

– رستوران چهل ستون هتل عباسی

رستوران چهل ستون یکی از معروف ترین رستوران های این مجموعه است که انواع غذا های ایرانی، فرنگی و دریایی را سرو می کند. شما با ورود به این رستوران می توانید نقاشی های روی دیوار به سبک دوران صفویه و قاجاریه و همچنین نرده های چوبی زیبا از جنس چنار را مشاهده فرمایید.

هتل عباسی

– رستوران چشم انداز هتل عباسی

رستوران چشم انداز در بام هتل قرار دارد و در این قسمت می توانید تمام شهر اصفهان را زیر پای خود ببینید و لذت ببرید.

هتل عباسی

– سالن صبحانه هتل عباسی

هتل عباسی

– کافه تریا نقش جهان هتل عباسی

هتل عباسی

– سفره خانه سنتی هتل عباسی

هتل عباسی

امکانات رفاهی هتل عباسی

این مجموعه دارای امکانات رفاهی مانند استخر، سونا، جکوزی و فروشگاه های صنایع دستی نیز می باشد.

هتل عباسی

هتل عباسی

هتل عباسی


مطالب مرتبط:

– کاروانسرای زین الدین، تنها کاروانسرای مدور ایران

– با تاریخچه و معماری خانه عامری ها کاشان آشنا شوید!

– هتل داد یزد، هتلی با معماری کهن ایرانی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید